DVB-T z RTON RABKA LUBOŃ WIELKI

SN ns

Re: DVB-T z RTON RABKA LUBOŃ WIELKI

Post autor: SN ns »

Czy jest możliwe abym odebrał sygnał z Lubonia Wielkiego w Porębie Wielkiej(gmina Niedźwiedź)? Kiedy nastąpi zwiększenie mocy nadajnika Luboń Wielki?
http://www.dvbtmap.eu/terrainprofile.ht ... 3831368411 -profil terenu

jedrek1966

Re: DVB-T z RTON RABKA LUBOŃ WIELKI

Post autor: jedrek1966 »

Sam sobie musisz sprawdzic czy jest mozliwe a jezeli chodzi o wiekszą moc to prawdopodobnie wieksza nie bedzie no moze kiedyś.

elimar555

Re: DVB-T z RTON RABKA LUBOŃ WIELKI

Post autor: elimar555 »

10KW za 2 lata po wyłączeniu analogu i na docelowej częstotliwości. Poręba Nie jest daleko od Lubonia i Jeśli odbierasz analogi to możesz próbować.

jarek259@gmail.com
Posty: 13
Rejestracja: 27 sierpnia 2011, o 08:03
Odbiornik: Comsat TE2040HD
Instalacja antenowa: atx 55 NAD DACHEM
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Luboń Wielki

Loboń Wielki - nadajnik z wielką mocą

Post autor: jarek259@gmail.com »

Mam pytanie,może ktoś kompententny mi na nie odpowie.Po co uruchamiać Multiplex I z nadajnika na Luboniu Wielkim w Rabce z mocą 100 W,w promieniu 5km-same lasy.Wynika z tego że sygnał bedą odbierać zające i lisy,nikt poza tym.Obecnie Luboń nadaje Multiplex II z mocą 1 KW ,siła odbioru 38-40% jakośc 90% jak to się będzie miało do 100W Multiplexu I TVP.

andiks

Re: Loboń Wielki - nadajnik z wielką mocą

Post autor: andiks »

Moze większej mocy juz nei da sie uruchomić ze wzgledu na mozliwość przekroczenia norm. Maszt nie jest zbyt wysoki nie całe 50 metrów. o 6 metrów wyższy niz na Jaworzynie Krynickiej tak dla porównania

DVBManiak

Re: Loboń Wielki - nadajnik z wielką mocą

Post autor: DVBManiak »

Z tego co widzę to kanał 32 nie jest docelowym dla MUX-1. Ma to być k.43 i wtedy pewnie moc się zwiększy.

emiter7

Re: Loboń Wielki - nadajnik z wielką mocą

Post autor: emiter7 »

jarek259@gmail.com pisze:Mam pytanie,może ktoś kompententny mi na nie odpowie.Po co uruchamiać Multiplex I z nadajnika na Luboniu Wielkim w Rabce z mocą 100 W,w promieniu 5km-same lasy.Wynika z tego że sygnał bedą odbierać zające i lisy,nikt poza tym.Obecnie Luboń nadaje Multiplex II z mocą 1 KW ,siła odbioru 38-40% jakośc 90% jak to się będzie miało do 100W Multiplexu I TVP.
zgadzam sie-tylko dla lisów i :cry: saren oj przepraszam bardzo jeszcze dla mieszkańców Rabki

elimar555

Re: DVB-T z RTON RABKA LUBOŃ WIELKI

Post autor: elimar555 »

Mam pytanie do fachowców jak się ma to, że MUX1 będzie nadawany z Lubonia na kan 32 z mocą 0,1kW a na kan 31 nadaje analogowo TVP1 z dużo większą mocą? Czy wogóle ten MUX z pseudo mocą się przebije? Drugie pytanie dotyczy Gubałówki: MUX 1 przewidziany jest na kan 60 czyli jeden niżej od MUX 2 czy nie będzie tu podobnej sytuacji z zakłóceniami?
Pozdrawiam.

andiks

Re: DVB-T z RTON RABKA LUBOŃ WIELKI

Post autor: andiks »

Z Lubonia moze chwilowa emisja z moca 100 wat ale i tak sie powinniscie cieszyć ze macie dwa multipleksy inni nie maja zadnego. Nie jest tak żle i nie ma powodów do narzekania

emiter7

Re: DVB-T z RTON RABKA LUBOŃ WIELKI

Post autor: emiter7 »

Witam -oj tak cieszymy sie-w górach jadyne wyjscie to antena satelitarna :cry:

tomarex

Re: DVB-T z RTON RABKA LUBOŃ WIELKI

Post autor: tomarex »

emiter7 pisze:w górach jadyne wyjscie to antena satelitarna :cry:
To jest niestety niepodważalna prawda :cry:
TVP ma obowiązek zapewnić wszystkim Polakom dostęp do kanałów cyfrowych. A jest to możliwe tylko za pomocą telewizji satelitarnej. Naziemna nie ma takich możliwości – wyjaśnia Teluk.
Dokładniej teoretyczne możliwości są, ale koszty są bezsensownie wysokie.
Więc dlatego tworzy, tworzy, tworzy się od 2009 roku nowy plan cyfryzacji Polski, a nie tak jak zaplanował Piotr Farfał.

andiks

Re: DVB-T z RTON RABKA LUBOŃ WIELKI

Post autor: andiks »

Oprócz programów nadawanych przez TVP droga naziemna za darmo powinny byc tez programy stacji komercyjnych dostepnych w ramach mux 2. Nikt sie juz nieczego nie bedzie czepiał

Awatar użytkownika
a.d.
Posty: 458
Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Re: DVB-T z RTON RABKA LUBOŃ WIELKI

Post autor: a.d. »

jarek259@gmail.com pisze:Proszę o odpowiedź,jaki zasięg ma nadajnik telewizji cyfrowej o mocy 100W,jaki jest odbiór w górach (Rabka-Luboń Wielki).Patrząc na mapki EMITELA -Lublin Raabego kanał 25 moc 700W jest to według mapy 15-20km.Luboń Wielki z nadajnikiem siedem razy słabszym 100W na kanale wyższym 32,czyli z krótszą falą(gorszą w górach)nie wróży dobrego odbioru 7km od nadajnika,nawet Rabka będzie miała problem nie mówiąc o okolicy Mszana,Jordanów,Raba Wyżna,Skawa,Spytkowice, pozostałe miejscowosci-w sumie około 60tys mieszkańców czyli dośc spore miasto.
Przy założeniu ze emisja z Lubonia Wlk. bedzie typowo ND przedstawiam parametry sygnalu: km2 pokrycia sygnalem DVB-T oraz promien zasiegu sygnalu ,ktorego obszar pokrycia wynosi do 7Km z tego obiektu.
  • N. St./Mux/K/ Polar/Plan/ Współrzędne Geogr./ Wys./Wys.Ant./ Hsk/ KW/ km2/ r_km/ Kier.
  • RABKA/ 1/ 32/ H/ temp/ 19E59'41" 49N39'13"/ 1021/ -41---/ -651/ -0.1/ 138/ ---7--/ ND

jarek259@gmail.com
Posty: 13
Rejestracja: 27 sierpnia 2011, o 08:03
Odbiornik: Comsat TE2040HD
Instalacja antenowa: atx 55 NAD DACHEM
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Luboń Wielki

Luboń Wielki-100W multiplexTVP

Post autor: jarek259@gmail.com »

Panie Jarku,co z nadajnikiem dużej mocy 0.1kW na Luboniu Wielkim kanał 32 Multiplex I,czy Emitel jest władny w obecnej sytuacji,jeszcze zmienić moc na te 200W zasugerować wydającym decyzję że jest to promień zasięgu marne-7km,wedlug mapy nie pokryje to nawet zasięgiem Rabki,nie mowiąc o Mszanie Dolnej, Jordanowie,Lubniu,Rabie Wyżnej,Spytkowicach.Jaki jest aspekt techniczny -może finansowy tej decyzji,najbliższy nadajnik na Słowacji w Namestovie oddalony jest o ponad 40km,kanały i tak nie kolidują z 32 multiplexu I TVP.Proszę o wyjaśnienie i odpowiedz.

voip
Posty: 86
Rejestracja: 26 września 2011, o 20:32
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy, Komin E.Rybnik

Re: DVB-T z RTON RABKA LUBOŃ WIELKI

Post autor: voip »

Odbieram MUX2 z Lubonia na ATX91 w Laskowej Górnej. Jest to jedyny kierunek, z którego analogi odbieram bez odbić. W tym kierunku mam przełęcz miedzy górami, choć jej siodło znajduje sporo powyżej horyzontu i korzystam z fali wygiętej. Sygnał jest dosyć niski ale udało mi się uzyskać prawie bezśnieżny odbiór analogowy TVP1 i 2. Od zawsze mankamentem niskiego poziomu sygnału były zakłócenie na obrazie podczas przejeżdżania samochodów drogą przy domu. Podczas odbioru MUX2 w takich momentach spada jakość i obraz się zacina. Jeśli MUX1 będzie nadawany z Lubonia z mocą 100W to nie mam szans nawet na dostateczny odbiór. Z innych kierunków np Prechyba, Limanowa czy Chorągwica mam firankę odbić a MUX-y bez jakości z powodu ukształtowania terenu. Proszę mój głos wziąć pod uwagę w ustalaniu mocy MUX1 z Lubonia.
Ostatnio zmieniony 21 listopada 2011, o 18:20 przez voip, łącznie zmieniany 1 raz.

bakx

Re: DVB-T z RTON RABKA LUBOŃ WIELKI

Post autor: bakx »

Dziś próbując (bezskutecznie) odszukać świeżo odpalony MUX-3 z Chorągwicy na kanale 48 (2kW), tytułem testu sprawdziłem inne kanały. Jakież było moje zdziwienie gdy na kanale 61 odebrałem MUX-2 z Lubonia. Nie liczyłem na to przy tak małej mocy nadawczej - zaledwie 1kW uda się to. Siła sygnału 61%, błędy 0, czasem 1. Obraz i odbiór bezproblemowy. Dodam że analogową TVP1 i TVP2 z tego obiektu odbieram, ale z szumami (tyle że one są nadawane ze znacznie większą mocą). Odległość w linii prostej ode mnie do nadajnika to 45km a miejsce odbioru gmina Kłaj, koło Krakowa. Wszystko to na 1-ej antenie z opisu (tri-digit). Na pewno duża w tym zasługa lokalizacji nadajnika jak i tego że antena jest dookólna.

kotuniunia

Re: DVB-T z RTON RABKA LUBOŃ WIELKI

Post autor: kotuniunia »

Witam.U mnie w odległości 5km od nadajnika można odbierać na ant. wewn. bez wzm. przy jakości 80% ,która to też jest taka sama przy zewn. siatkowej bez wzm..Próby prowadziłem także na zbiorczej na multiswitschach w blokach, sygnał może i mocniejszy ale jakość ta sama.

jarek259@gmail.com
Posty: 13
Rejestracja: 27 sierpnia 2011, o 08:03
Odbiornik: Comsat TE2040HD
Instalacja antenowa: atx 55 NAD DACHEM
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Luboń Wielki

Re: DVB-T z RTON RABKA LUBOŃ WIELKI

Post autor: jarek259@gmail.com »

Wszystko dobrze że taki masz odbiór 5km od nadajnika II Mux o mocy 1Kw,ale już z odbiorem I Mux z Lubonia Wielkiego o mocy 100 W,możesz mieć problem nawet pod nadajnikiem,poczytaj opinie-zagadnienia odbioru -województwo dolnosląskie-Wrocław Żórawina,gdzie zamontowali nadajnik dwa razy mocniejszy od tego,który będzie na Luboniu-katastrofa,chyba że z Żórawiny go tam przeniosą.UKE już dało zgodę na 5Kw we Wrocławiu bo moc nadajnika okazała się porażką.

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T z RTON RABKA LUBOŃ WIELKI

Post autor: twmichal »

W Busku-Zdroju przy widoczności optycznej i idealnym ustawieniu anteny - jakość 100%, żadnych błędów i przycięć.

kotuniunia

Re: DVB-T z RTON RABKA LUBOŃ WIELKI

Post autor: kotuniunia »

twmichal .Jak ci się sprawuje ten tri digit? Sprawdzałeś na innych nadajnikach, w innym kier. np skrzyczne?

Zablokowany