DVB-T z RTON RABKA LUBOŃ WIELKI

piotrzrabki
Posty: 15
Rejestracja: 10 maja 2012, o 20:44
Odbiornik: Samsung LE46C650
Instalacja antenowa: AZART blok na os.Słoneczna Rabka-Zdrój +DIPOL 16/21-60 DVB-T
Nadajnik - obiekt nadawczy: Luboń Wielki-Rabka; Magura-Namestovo

Re: DVB-T z RTON RABKA LUBOŃ WIELKI

Post autor: piotrzrabki »

Próbowałem na Dipol 44 TriDigit, ale zupełnie nic nie łapało,ledwo analogi - niestety mieszkam dodatkowo po "złej stronie" bloku, ale będę próbował z siatką. Kabel jest wymieniony na miedziany z oplotem, wtyki również nowe. Są dni, że MUX-2 jest cały czas idealnie i zero błędów, a są dni, że nie da się oglądać, próbowałem zaobserwować od czego to zależy, ale nie mogłem ustalić żadnej reguły....

Lishoo

Re: DVB-T z RTON RABKA LUBOŃ WIELKI

Post autor: Lishoo »

Antena dobra, ale nie na nasze warunki raczej ;) na symetryzatorze to na pewno nic nie złapiesz, gdybyś zamiast niego wstawił jakiś dobry wzmacniacz to byłoby na pewno lepiej.
Dodatkowe zakłócenia możesz łapać ze Szpitala z jakiejś łączności radiowej, albo urządzen sanitarnych. Sprawdzałeś czy błędy nie pojawiają się w dni słoneczne/pochmurne, pada/sucho?

ps. ciekaw jestem jakbyś podpiął zasilacz do tej instalacji z azartu co by się działo :P

piotrzrabki
Posty: 15
Rejestracja: 10 maja 2012, o 20:44
Odbiornik: Samsung LE46C650
Instalacja antenowa: AZART blok na os.Słoneczna Rabka-Zdrój +DIPOL 16/21-60 DVB-T
Nadajnik - obiekt nadawczy: Luboń Wielki-Rabka; Magura-Namestovo

Re: DVB-T z RTON RABKA LUBOŃ WIELKI

Post autor: piotrzrabki »

Próbowałem podpiąć wzmacniacz - siła sygnału jest wtedy na 100%, ale poziom błędów bez zmian. Po włączeniu wzmacniacza między AZART a TV zauważyłem też, że np komórka nie powoduje już zakłóceń.
Cały czas piszę oczywiście o MUX-2, generalnie gorzej było zimą niż teraz, gorzej jest w dzień, a fatalnie w deszcz i wiatr. np teraz o godz 23 jest bardzo dobrze. Masz rację, że to może być szpital - nie pomyślałem o tym.

grzegorz0plonka

Re: DVB-T z RTON RABKA LUBOŃ WIELKI

Post autor: grzegorz0plonka »

Kolejnie dowieduję sie,ze zakłócają nawet od szpitala. A telefon zalezy, Jak masz zasieg 3G to nie ma zakłócenie.

A u mnie jak padało duzy deszczu i burzy to dało się odglądać.

Odbieram gubałówką.

Lishoo

Re: DVB-T z RTON RABKA LUBOŃ WIELKI

Post autor: Lishoo »

Piotrze jeżeli masz jeszcze tą antenę Dipol 44 TriDigit to wstaw do niej wzmacniacz i spróbuj skierować ją dokładnie na azart sąsiedniego budynku :)
Jeżeli nie to próbuj ze zwykłą siatką ze wzmacniaczem, jak nie złapiesz lepszego sygnału niż na azarcie to ja bym próbował jakoś obniżyć siłę MUX2 i sprawdzić czy nie będzie czasem lepiej.

piotrzrabki
Posty: 15
Rejestracja: 10 maja 2012, o 20:44
Odbiornik: Samsung LE46C650
Instalacja antenowa: AZART blok na os.Słoneczna Rabka-Zdrój +DIPOL 16/21-60 DVB-T
Nadajnik - obiekt nadawczy: Luboń Wielki-Rabka; Magura-Namestovo

Re: DVB-T z RTON RABKA LUBOŃ WIELKI

Post autor: piotrzrabki »

Niestety antena była pożyczona do testu ze sklepu. Jeszcze kiedyś spróbuję z siatkową. Pozostaje mieć nadzieję, że zacinanie MUX2 wynika z wysokiego kanału 61 i że skończy się to po przeniesieniu nadawania na docelowy 36. Dzwoniłem do operatora azartu, ale powiedzieli mi, że na razie nic nie będą robić dopóki nie będzie wszystko na docelowych częstotliwościach. Prawdę mówiąc wolałbym aby to działało z azartu. Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi.

Lishoo

Re: DVB-T z RTON RABKA LUBOŃ WIELKI

Post autor: Lishoo »

Jak przeniosą na docelowy kanał to siła będzie 10x większa no i kanał niższy to będzie na pewno lepiej. Tylko kiedy to będzie :)
Same zacinania nie wynikają z samego kanału 61, tylko coś przebija na ten kanał skoro masz siły 100%, powinna być w okolicach MUX1 na pewno, nawet niższa, więc zacina przez te przekłamania, pytanie skąd się one biorą, czy to wina samego azartu czy to np. przez szpital, dlatego proponuje sprawdzić na siatce.
Gdybyś jakoś obniżył sygnał z azartu na kanale 61 to może było by lepiej.

kotuniunia

Re: DVB-T z RTON RABKA LUBOŃ WIELKI

Post autor: kotuniunia »

Akurat tak się składa że pracuję w w.w.szpitalu, a zajmuję się tam wszelkiej maści instalacjami ,a szczególnie AZART-em i mogę was zapewnić ze szpital na Słonecznej nie sieje. Taką samą sytuację mieliśmy jak puścili ten MUX2(pikseloza za dnia,nocą spokój) . Jesteście sąsiadami tej placówki, to popatrzcie gdzie mamy anteny.Na tej f. anteny muszą się widzieć. wówczas probl. zniknie.Gdzie jest wiarogodna wiadomość że MUX2 z 61 idzie na 36(tam gdzie jest teraz TVP2)? Sam byłbym z tego zadowolony. A jak nie przeniosą(SFN kilku nadajników min Prehyba Gubałówka Luboń i Tatarska Góra 61 kan.),to administrator bloków ma problem.
Ostatnio zmieniony 11 maja 2012, o 22:03 przez kotuniunia, łącznie zmieniany 1 raz.

piotrzrabki
Posty: 15
Rejestracja: 10 maja 2012, o 20:44
Odbiornik: Samsung LE46C650
Instalacja antenowa: AZART blok na os.Słoneczna Rabka-Zdrój +DIPOL 16/21-60 DVB-T
Nadajnik - obiekt nadawczy: Luboń Wielki-Rabka; Magura-Namestovo

Re: DVB-T z RTON RABKA LUBOŃ WIELKI

Post autor: piotrzrabki »

Dzięki za informację. Z tego co się dziś dowiedziałem w administracji na Słonecznej to problem z tym MUX2 jest tylko w moim bloku /nr14/, prawdopodobnie jakiś przesterowany wzmacniacz w instalacji. W innych blokach wszystko działa.
Tu w tabeli poniżej są docelowe kanały. Niestety dopiero w 2013 roku.
<http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... ania-mux-2>

kotuniunia

Re: DVB-T z RTON RABKA LUBOŃ WIELKI

Post autor: kotuniunia »

Rzeczywiście i to 10kW na 36 kan. Dzięki za oświecenie. To dobrze bo wzm. liniowy mam zestrojony na 36 kan.

elimar555

Re: DVB-T z RTON RABKA LUBOŃ WIELKI

Post autor: elimar555 »

Nie chciałbym tu nikogo urazić ale przed uruchomieniem nadajnika pojawiały się różne opinie i spekulacje, że z tych 100W to jedynie sarenki w lesie będą odbierać sygnał a tu okazało się, że siła i jakość jest w niejednym przypadku lepsza od MUX2 z k.61 z mocą 1kW. Piszę to tylko po to, żeby wszystkim "ekspertom" dać do zrozumienia, że TAM jednak pracują fachowcy znający się na robocie i dobrze wiedzą o co w tym wszystkim chodzi. Ja dużo tu czytam nie wypowiadając się specjalnie ale czytając niektóre posty i prawie wulgarne wypowiedzi niejednokrotnie obraźliwe dla różnych jednostek w różnych wątkach nie tylko tu to głowa pęka. Pozdrawiam wszystkich znawców.. i nie tylko :)
...ale musiałem to napisać...

jarek259@gmail.com
Posty: 13
Rejestracja: 27 sierpnia 2011, o 08:03
Odbiornik: Comsat TE2040HD
Instalacja antenowa: atx 55 NAD DACHEM
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Luboń Wielki

Rabka DVB-T moc 100W

Post autor: jarek259@gmail.com »

Kolego z Raby Wyżnej mieszkasz 8km od nadajnika,antena VENA 21-69+wzmacniacz antenowy LNA 177,sprzęt nadający się na odbiór ze 100km,pewnie widzisz nadajnik na Luboniu z okna,zachwalasz odbiór MUX-1 moc100W,mam pytanie czy wszyscy emeryci,renciści ludzie mniej zamożni posiadają taką instalację antenową jak ty? żeby odebrać MUX-1.Jeszcze jeden aspekt tej sprawy jest taki,że przy braku widoczności nadajnika odbiór jest utrudniony,praktycznie niemożliwy.Od 1-go Czerwca rusza TVP-1 HD,do odbioru programu HD C/N powinien byc wyższy o 6dB niż przy odbiorze SD co przekłada się na wyższy poziom z anteny,co jest trudne do osiągnięcia przy słabej mocy nadajnika,większośc mieszkańców posiada anteny siatkowe,które jak wiadomo mają mniejszy zysk,mieszkają dalej od nadajnika niż kolega z Raby,przez co mają utrudniony odbior,opinie należy opierać na faktach z całego terenu pokrycia sygnałem i możliwości reszty mieszkańców,a niewychwalać ekspertów,bo moc nadajnika jest zdecydowanie-mała!

Tyrant
Posty: 36
Rejestracja: 7 maja 2012, o 14:21

Re: DVB-T z RTON RABKA LUBOŃ WIELKI

Post autor: Tyrant »

Witam mam pytanie czy na dzien dzisiejszy bez problemu lapiecie mux 2 bo ja cos od dwoch dni nie mam sygnalu dla tego pakietu :) moze trwaja jakies prace kto wie albo ja mam tylko taki problem :)

elimar555

Re: DVB-T z RTON RABKA LUBOŃ WIELKI

Post autor: elimar555 »

MUX 2 działa bez zarzutów.
Kolego ja opieram się tylko na faktach i nie mam na myśli tylko swojej instalacji ale również przysłowiowe siatki u znajomych i rodziny, którzy zawsze mnie wołają do takich spraw jak przeprogramowanie TV czy satelity w mojej okolicy i nie koniecznie w Rabie przy optymalnej widoczności. Różnice w sile sygnałów są tak jak napisałem w poprzednim poście "w większości przypadków" na korzyść MUX1.
Nadal myślę tak jak napisałem wcześniej.
Uznali, że 100W wystarczy i wystarcza przynajmniej na pokrycie zaplanowanego terenu i nie jest gorzej od nadajnika 1kW. Dla Twojej informacji gdzieś wcześniej koledzy z Nowego Targu, którzy mieszkają "za górami, za lasami" napisali, że odbierają ten MUX czego nie mogą powiedzieć o MUX2.

piotrzrabki
Posty: 15
Rejestracja: 10 maja 2012, o 20:44
Odbiornik: Samsung LE46C650
Instalacja antenowa: AZART blok na os.Słoneczna Rabka-Zdrój +DIPOL 16/21-60 DVB-T
Nadajnik - obiekt nadawczy: Luboń Wielki-Rabka; Magura-Namestovo

Re: DVB-T z RTON RABKA LUBOŃ WIELKI

Post autor: piotrzrabki »

Widzę, że z tym MUX-2 to jednak nie tylko u mnie jest ciągły problem :(

Tyrant
Posty: 36
Rejestracja: 7 maja 2012, o 14:21

Re: DVB-T z RTON RABKA LUBOŃ WIELKI

Post autor: Tyrant »

wiecie bez winy nie jest takze moja instalacja czyli antena siatkowa itp. ale hm wczesniej muxa 2 lapalo mi bez problemow :)

Lishoo

Re: DVB-T z RTON RABKA LUBOŃ WIELKI

Post autor: Lishoo »

Kolego widocznie za dużo błędów pewnie łapie, przestaw antenę i szukaj najlepszego odbioru jakość/błędy.
Ja mam siatkę z silnym wzmacniaczem, zero widoczności do nadajnika bo wszędzie do okoła pełno gór, a odbieram mux1 i mux2 z zerowymi błędami siła na ponad 60% jakość 100% cały czas.

Co do mocy MUX1 biorąc pod uwagę niższy kanał siła jest taka sama jak MUX2 albo trochę lepsza, poza tym można próbować łapać MUX1 z Chorągwicy, u teściowej łapie na 98% jakości - lepiej niż MUX1 z Lubonia.
A co do anten siatkowych tu większość anten taka jest ze względu na trudny odbiór, nie przez odległość w której lepiej spisały by się anteny kierunkowe, ale właśnie ze względu na góry i lasy, gdzie trzeba szukać dobrych odbić, dlatego szerokopasmowa antena sprawdza się lepiej i dlatego właśnie nie powinno być problemów z odbiorem :)

kotuniunia

Re: DVB-T z RTON RABKA LUBOŃ WIELKI

Post autor: kotuniunia »

No niestety odbiór Cyfrowy nie będzie tak tolerancyjny na wadliwą instalację antenową, jak analog.Tam mogła być delikatna kratka ,paski,etc.i oglądało się.Tutaj już domorośli elektroinstalatorzy będą mieli Himalaje,ale i też może czasem szczęście.

Lishoo

Re: DVB-T z RTON RABKA LUBOŃ WIELKI

Post autor: Lishoo »

Analog jest nadawany z 10x większą mocą zazwyczaj ;) to robi swoje, ogólnie DVB-T nie jest tak wymagający jak analog :) ważne żeby tylko znaleźć niezakłócony sygnał nie musi być mocny :) w analogu musiał być mocny żeby było coś widać.

Tyrant
Posty: 36
Rejestracja: 7 maja 2012, o 14:21

Re: DVB-T z RTON RABKA LUBOŃ WIELKI

Post autor: Tyrant »

Witam tu jeszcze raz ja nie dawno pisalem ze mam problemy z odbiorem mux 1 i mux 2 pomogla wymiana anteny. Zakupilem 19 elementowa antene kierunkowa na symetryzatorze wszystko dziala idelanie sila sygnalu 90% jakosc 100%. Czyli w niektorych przypadkach wystarczy wymiana anteny siatkowej na kierunkowa i zamiast uzywania wzmacniacza zamontowac sobie symetryzator dzieki czemu nie bedzie przesterowania sygnalu i wszystko powinno byc git :)

Zablokowany