DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: kemi73 »

Panowie Jarkowie nadal nie uwzględniacie MUX1 w przerwach konserwacyjnych. To az tak wielki problem by to zaktualizować.

tomso

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: tomso »

Panowie to jak będzie z tym MUX1 bo u mnie na wschód nie odbiera od wczoraj?!a było tak dobrze:-(

credolo

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: credolo »

Witam... czy pogoda ma wpływ na jakość sygnału ?

rockhound

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: rockhound »

Może mieć wpływ, ale tylko na słaby sygnał

credolo

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: credolo »

zarówno jakość, jak i siła sygnału mi skacze cały czas... czasami jest brak zasięgu i znów powraca... z czym to może być związane ? czy możliwe jest, że to jakaś wada zasilacza ?

1jurek
Posty: 15
Rejestracja: 18 kwietnia 2012, o 19:37
Odbiornik: Cryptobox 702T HD
Instalacja antenowa: Antena Telkom Telmor asr IQ
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnów

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: 1jurek »

...i wróciło do normalności...

Colore
Posty: 8
Rejestracja: 10 czerwca 2012, o 17:17
Nadajnik - obiekt nadawczy: góra św. Marcina, Maślana Góra

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: Colore »

No i wreszcie mogę EURO w HD oglądać :D

chimba

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: chimba »

Czy ktos orientuje sie dlaczego po awarii w lini prostej 1 km od nadajnika w Tarnowie na k.45 sila sygnalu jest slaba u mnie 3 a na k.23 jest max czyli 10??

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: K63 »

Limanowa - 55 km. Ariva T55 + stara siatka ze wzmacniaczem - stosunkowo stabilny odbiór obydwu mux-ów. Profil dosyć nieciekawy : http://www.dvbtmap.eu/terrainprofile.ht ... 0980864505

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: bogdanzieba »

Z jaką mocą nadaje MUX-1 z Tarnowa 50 kW? Dziwne bo na WIWA HD-90 mam MUX-2 z Tarnowa 100%/100% a MUX-1 na k. 45 nic nie znajduje. Moja lokalizacja woj. podkarpackie.

Gdy na STB dam kanał 45 to siła i jakość skacze od 0 do 100% przesterowanie?

Awatar użytkownika
kris_s8
Posty: 180
Rejestracja: 26 grudnia 2011, o 13:01
Miejscowość: Zgłobice
Odbiornik: SamsungUE32K5572SU, Wiwa MAXX, Manta 20LHN38L
Instalacja antenowa: Siatka na poddaszu z symetryzatorem do Samsunga.Do Wiwy biquad.DoManty "drut
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Tarnów g. Św. Marcina

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: kris_s8 »

Może dlatego że Mux 1 jest nadawany na wyższym kanale a im wyższy kanał to mniejszy zasięg.

Bartt

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: Bartt »

bogdanzieba pisze: ...Gdy na STB dam kanał 45 to siła i jakość skacze od 0 do 100% przesterowanie?
To typowe zachowanie tunera próbującego poprawnie odebrać sygnał ;)
Tarnów nadaje na k45 w SFN razem ze Szczawnicą/Przechybą. Do odbiornika docierają więc 2 sygnały na tym samym kanale. W zależności od poziomu tych sygnałów oraz opóżnień czasowych między nimi, są one możliwe lub nie, do odebrania. Dodatkowym problemem w przypadku transmisji w SFN jest gorsza korekcja błędów czyli 5/6 zamiast 3/4 jak przy mux-2 z Tarnowa. W efekcie mamy tu splot kilku czynników - gorszy (wyższy kanał), transmisja w SFN i gorszy fec. Dodatkowo część tunerów DVB-T średnio radzi sobie z transmisjami w SFN. W zależności od zastosowanej elektroniki stosowane są różne metody synchronizacji odebranych sygnałów - jeden tuner będzie działał prawidłowo, a drugi nie, przy tym samym sygnale z anteny.
Najlepiej w tym przypadku sprawdzają się tunery DVB-T wbudowane w telewizory, oraz zewnętrzne tunery DVB-T (takie kilkuletnie z porządną głowicą w.cz.), najgorzej tunery komputerowe zwłaszcza te mini podłączane do USB.
Pewną poprawę można uzyskać zmieniając położenie anteny, ustawiając ją nie koniecznie dokładnie na najbliższy z nadajników SFN, ale np. pomiędzy nimi, lub takie ustawienie aby sygnał jednego z nadajników SFN był całkiem stłumiony.
Niestety tutaj projektant sieci DVB-T nie popisał się (nie po raz pierwszy zresztą ;) ) bo w wyniku takiego ustawienia anteny możemy stracić mux-2 z Tarnowa.
Poprawie powinno być to zrealizowane tak, że jeśli już powinien być SFN Tarnów/Szczawnica to dla wszystkich mux-ów, a nie tylko dla niektórych.
Żeby było śmieszniej to po ASO będzie SFN dla mux-2 k23, tyle że nie będzie to SFN Tarnowa ze Szczawnicą lecz z ... Krakowem :o. W efekcie dla części odbiorców może nastąpić pogorszenie odbioru mux-2 z Tarnowa.

Pozdrowienia dla projektantów sieci DVB-T w Polsce :|

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: K63 »

Bartt pisze:Tarnów nadaje na k45 w SFN razem ze Szczawnicą/Przechybą. Do odbiornika docierają więc 2 sygnały na tym samym kanale.
@Bartt, do odbiornika mogą docierac 3 sygnały z kanału 45. Zapomniałeś o Gorlicach !
Bartt pisze:... bo w wyniku takiego ustawienia anteny możemy stracić mux-2 z Tarnowa.
Mój Panasonic analizuje docierający do jego głowicy sygnał z kilku nadajników i wybiera ten, który uważa za najlepszy. Najczęściej woli sygnał mux-2 właśnie z oddalonego o 30 km Tarnowa, niż z Gorlic (10 km) lub SG (45km). Nie byłoby moze w tym nic dziwnego, gdyby nie to że antena jest skierowana dokładnie na Gorlice, a sygnał z Tarnowa dociera pod kątem ok 90 stopni. Opisałem to tutaj http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... 6&start=47 Z doświadczenia wiem, że sygnał na k.23 bardzo ładnie sie rozchodzi i można go złapac i stabilnie odbierać nawet w miejscach, w których teoretycznie nie powinien być dostępny.

Bartt

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: Bartt »

Fakt, jeszcze są Gorlice, ale myślę że akurat do Nowej Dęby gdzie odbiera kolega bogdanzieba, to nie dolatują ;)

emil_betoniarz
Posty: 38
Rejestracja: 21 lipca 2012, o 11:45
Odbiornik: Emtec Movie Cube S800H
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator, Terra AB010, rozgałęźnik RTA140 Telmor
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnów

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: emil_betoniarz »

@K63, co do k.23 potwierdzam b.ładnie działa tam gdzie k.45 źle.

tomek_maly

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: tomek_maly »

Witam. Czy ktoś wie dlaczego od rana nie działa naziemna, brak sygnału na kanale 23.
Jakaś awaria?

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: m@rtops »

tomek_maly pisze: Czy ktoś wie dlaczego
ja wiem :lol:
http://emi.emitel.pl/plan_tvp/

edit
ups...- ale wg tego miało nie być mux 1 :oops:

edit2
nastąpiła zmiana na stronie w linku i już wyświetla na późniejszy okres :(
Ostatnio zmieniony 18 września 2012, o 17:03 przez m@rtops, łącznie zmieniany 1 raz.

Wiking

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: Wiking »


piotr2802

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: piotr2802 »

Dlaczego nie odbieram poprawnie mux2 na 23 kanale z Tarnowa ????
Syganał mam bardzo mocny 90% a na moim tunerze Technomate Combo rwie sygnał na tej częstotliwości.
Kanały z Chorągwicy mimo, że sygnał słabszy 42 % to odbieram poprawnie.

Awatar użytkownika
kris_s8
Posty: 180
Rejestracja: 26 grudnia 2011, o 13:01
Miejscowość: Zgłobice
Odbiornik: SamsungUE32K5572SU, Wiwa MAXX, Manta 20LHN38L
Instalacja antenowa: Siatka na poddaszu z symetryzatorem do Samsunga.Do Wiwy biquad.DoManty "drut
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Tarnów g. Św. Marcina

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: kris_s8 »

A jaką masz antenę, gdzie skierowaną, gdzie mieszkasz (jak daleko masz do nadajnika). Może masz przesterowany sygnał (czyli za mocną antenę) Może do puszki trzeba wsadzić symetryzator a do telewizora antenę podłączyć zwykłą wtyczką (zamiast zasilacza z wtyczką).

Zablokowany