DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: m@rtops »

qkiz_xt pisze: Jakieś prace?
w razie jakiś wątpliwości zawsze warto zaglądnąć tutaj
http://emi.emitel.pl/EMITEL/przeglad_serwisowan.aspx
m.in
30.01 - od 01:00 do 06:00 - mux 1
31.01 - ------------||------------- mux 2
itd,itp

kroczek12
Posty: 260
Rejestracja: 8 stycznia 2009, o 20:12
Miejscowość: Grybów
Odbiornik: Samsung QLED QE65Q67RAT
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Gorlice/Maślana Góra

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: kroczek12 »

Metalek pisze:Witam.


Ostatnio próbowałem, zrobić coś z słabym odbiorem MUX-1 z nadajnika w Tarnowie. Obecnie w Grybowie odbieram MUX-1 z jakością sygnału od 0% do 60 % z tendencja w kierunku 0% (częste zacięcia sygnału, czasami kompletny jego brak). Natomiast MUX-2 jest zawsze na poziomie 93% do 100 %. Wymieniłem starą antenę z siatkową na antenę UHF Dipol 44/21-69 Tri Digit ze wzmacniaczem LNA-177. Wymieniłem stary kabel na kabel koncentryczny żelowany. Połączyłem antenę bezpośrednio z dekoderem WIWA HD-90 Niestety bez większych efektów. Nadal jakość sygnału Mux-1 z Tarnowa dochodzi maksymalnie do 65%.

Co do próby odbioru sygnału z innych nadajników (Szczawnica i Gorlice) jakość sygnału Mux-1 jest gorsza niż z Tarnowa.

Proszę radę co dalej bo ręce mi opadają :-)

Pozdrawiam Łukasz
Cześć Łukasz,
O ile sobie przypominam rozmawialiśmy kiedyś o odbierze z Tarnowa u nas w Grybowie. Ja mieszkam od Ciebie jakieś 500m bo z tego co pamiętam, mówiłeś że mieszkasz koło Hitpola na Grunwaldzkiej.
I tak, muszę powiedzieć że nie jesteś sam który posiada problem z odbiorem MUX1 w naszym mieście. Podobnie jak u mnie, MUX2 chodzi wręcz idealnie gdzie sygnał dochodzi do 100%. Natomiast MUX1 praktycznie nie oglądam bo sygnał jest skaczący od 0 do 50 % i piksele że nie da się odlądać. Odbiór testowałem na różnych antenach z wyższej półki: ATX 107 i Televes DAT 75 oraz na standardowej siatkówce. Robiłem przeróżne kombinacje stosując różne płytki wzmacniające - AWS-y, LNA 177 itd nigdy nie miałem więcej jak 50% sygnału i denerwująca pikseloza. Oczywiście na dobrym kablu Triset 113. Wtyki ekranowane, zasilacz z potencjometrem, naprawdę dużo to $ kosztowało.
Kiedyś tu na forum byłem bardziej aktywny kiedy były realizowane procesy wdrażania MUX1 i MUX2 bo cały czas miałem nadzieje że to problem przejściowy i liczyłem że nadajniki będą jeszcze lepiej skonfigurowane i odbiór będzie OK (szczególnie kiedy miałem świadomość że MUX2 fajnie chodzi to liczyłem że skoro MUX1 ma podobną moc to będzie podobnie - niestety nie doczekałem się aż do dzisiaj. Natomiast kiedy minął miesiąc i tak kolejne miesiące postanowiłem odłożyć całą tą zabawę z DVB-T i czekam na lepsze czasy kiedyś może te MUXY będą miały doświetlenie w Grybowie bo w takich warunkach jak dzisiaj cyfrowej telewizji w twoich i moich warunkach oglądać się nie da.
Znam rejony w Grybowie gdzie odbiór jest OK także MUX1, tj osiedle Na Stoku bo jest nad Grybowem i np Równie--> z prostej przyczyny im nie zasłania Matelanka tak jak tobie i mi (tak jak większości mieszkańcom Grybowa).

A skoro już mam okazję zapytać. Panie Jarosławie, czy w obliczu takich warunków odbioru MUX1 warunków naprawdę nie dotyczących to tylko Grybowa, nie można zacząć myśleć o rezygnacji z SFN z tego odbiektu ze Szczawnicą i Gorlicami przechodząc na SFN jedynie z Chorągwicą?

saxo

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: saxo »

Witam serdecznie. W zupełności popieram, uważałem od początku że problem odbioru mux 1 w naszych okolicach jest spowodowany tym że jest on nadawany w sfn-ie , tym bardziej że w chwili włączenia mux 1 z Przehyby (był to pierwszy z trzech przekaźników nadający w fsn )sygnał miałem mocny i stabilny (nie pamiętam dokładnych parametrów)wszystko się zmieniło z chwilą włączenia Tarnowa. Ja mieszkam w Tęgoborzy gdzie wszystkie sygnały z najbliższych przekaźników odcinają mi góry. W tej chwili o ironio najlepszy sygnał odbieram z Suchej Góry gdzie wg. map zasięgu obydwa mux-y to białe plamy. pozdrawiam

tomso

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: tomso »

Witam.Ponownie w świetle powyższych wypowiedzi chcę zapytać dlaczego odbiór programów z MUX-2 jest ok a z MUX -1 to porażka , rwie sygnał tak że nie sposób oglądać transmisji, dotyczy to w moim przypadku Dębicy ,poruszałem ten temat już wcześniej ,zostałem zbyty stwierdzeniem żebym sobie sprzęt sprawdził ,ale jak widać po poprzednich wypowiedziach to nie po naszej"odbiorców" stronie problem leży ,przyłączam się więc do grona osób, które chcą jasnej odpowiedzi od strony nadawcy w czym problem i kiedy zostanie on rozwiązany bez "ściemy"

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: K63 »

K63 pisze: Byc może u Ciebie problem z odbiorem mux-1 wynika z tego, że nadawany on jest w SFN (Tarnów, Gorlice i Przehyba). Dębica teoretycznie jest w zasięgu wszystkich trzech nadajników nadających na k.45, więc sygnały mogą się zakłócać (choć zapewne jest to bardziej prawdopodobne na terenach górzystych). Jezeli tak jest, to spróbuj skorygować trochę ustawienie anteny, lub musisz dążyć do uzyskania dobrego odbioru mux-1 z innego, osiągalnego w Twoim rejonie nadajnika. Na tej samej antenie (Kraków - mniej więcej ten sam kierunek co Tarnów) lub przy pomocy drugiej anteny (Sucha Góra, Leżajsk, Tarnobrzeg, Sw. Krzyż)
Nikt nie poda Ci pewnej recepty na Twoje kłopoty. Jezeli nawet ktoś doradzi, to i tak sami musimy sobie radzić z rozwiązywaniem problemów. Jeżeli nie masz miernika, to niestety wszystkie działania w we własnym zakresie sprowadzają sie do metody prób i błędów. A to wiąże się przeważnie z kręceniem anteną, zmianą wysokości jej zamontowania, czasami sprawdzeniem kilku anten lub wzmacniaczy, itp. Jeżeli tego chcesz uniknąć, a mieszkasz w trudnym terenie, to niestety jesteś skazany na instalatora, który ma rozeznanie w lokalnych warunkach odbioru i (podstawa) dysponuje przynajmniej półprofesjonalnym miernikiem mierzącym MER, BER, C/N itd.
Zrób rozeznanie w najbliższym sąsiedztwie kto co odbiera i na czym. Chociaz nie ma gwarancji, że to co ma sasiad zadziała u Ciebie w 100% - ale jest duża szansa.
Może zakończenie nadawania analogu poprawi warunki nadawczo-odbiorcze z kierunku Tarnowa, bo moc nadawcza mux-1 nie wzrosnie. A może pojawi się szansa na odbiór tego mux-a z Chorągwicy, gdy jego moc wzrośnie do 100kW.

Sanjuro
Posty: 10
Rejestracja: 17 maja 2012, o 12:48
Odbiornik: Sony KDL-32EX501, Panasonic TX-P42G10E
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Tarnów G. Św. Marcina

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: Sanjuro »

No i co się znowu dzieje? Wcięło mi odbiór ze wszystkich kanałów, a nie ma żadnych prac konserwacyjnych wypisanych? Oczywiście pan Jarek zaraz odpowie, że przecież cały czas wszystko działało... szkoda, że "na palec" (moja metoda diagnostyczna w przypadku sprawdzenia anteny) też nie działa... tak więc nie ma sygnału z Marcinki...

Ehhh o kant "D" ta cała polska cyfryzacja tym bardziej, że zaczynają mówić o durnym pomyśle wprowadzenia DVB-T2... po /edit/ .. kupowałem TV? Nie dało się wcześniej mówić, że będzie inny standard za niedługo wprowadzany?

mariuszw34

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: mariuszw34 »

wlasnie niebardzo tez wiem dlaczego stracilem sygnal na kanale 23 z nadajnika w tarnowie z gory sw.marcina moze ktos kompetentny odpowie nam ,bylbym bardzo wdzieczny. ;) ;)


edit/ Pisownia !!!

Stefan_KR
Posty: 272
Rejestracja: 2 sierpnia 2011, o 21:32

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: Stefan_KR »

Sanjuro pisze: Ehhh o kant "D" ta cała polska cyfryzacja tym bardziej, że zaczynają mówić o durnym pomyśle wprowadzenia DVB-T2... po ch... kupowałem TV? Nie dało się wcześniej mówić, że będzie inny standard za niedługo wprowadzany?
Gdzie masz jakąś informację że inny standard będzie zaniedługo wprowadzany? Kto tak powiedział?

marcingp5
Posty: 4
Rejestracja: 15 lutego 2013, o 13:06
Odbiornik: Philips 49PUS6561
Instalacja antenowa: DIPOL-4/5-12-pion VHF,kier. UHF,zwrotnica ZA-104Ms,Rozgałęźnik aktywny ARA 1/4F
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnów "g. św Marcina",Kraków"Chorągwic

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: marcingp5 »

Od rana całkowity zanik sygnałów na kanale 23 a na 55 się wacha. Jeśli taka ma być cyfryzacja to ja dziękuję.

grzegorz0plonka

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: grzegorz0plonka »

Jest Przegląd obiektu nadawcze i odczytaj http://emi.emitel.pl/EMITEL/przeglad_serwisowan.aspx

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: K63 »

Nie wiem co jest grane, ale po pojawieniu sie dzisiejszych wpisów w temacie, sprawdzałem czy nie ma przerwy konserwacyjnej i nie było Tarnowa pod 15.02.2013. A teraz jest ! (?) Na stronie Radiopolska tez nic nie ma na temat dzisiejszej przerwy. Widocznie wypadło cos nagłego.

tarnowiack
Posty: 2
Rejestracja: 15 lutego 2013, o 14:19
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnów Marcinka

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: tarnowiack »

Ba - może nawet tak poskręcają druty, że MUX1 da radę odbierać w centrum Tarnowa, bo na razie to jest porażka. Mux2 odbiera na 'palcu' a MUX1 kafelki na dobrej antenie wewnętrznej..

Stefan_KR
Posty: 272
Rejestracja: 2 sierpnia 2011, o 21:32

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: Stefan_KR »

Nie istnieją dobre anteny wewnętrzne. Zawsze to będzie jakaś "proteza" anteny zewnętrznej, obarczona wadami odbioru wewnętrznego, tj. pełnego odbić, podatnego na zmiany pola w wyniku zmian pomieszczeniu, ruchu, wszelkiej maści zakłóceń od urządzeń domowych, zniekształceń powodowanych przez wzmacniacz antenowy itd.
Jeśli mieszkając kilka km od nadajnika twierdzisz, że masz zły odbiór to weź lepiej zastanów się nad tym, na czym próbujesz odbierać bo akurat emisje z Zawady to jedne z najlepszych w kraju. I nie zapominaj, że obecna cyfrówka jest zaplanowana na odbiór przy użyciu typowych zewnętrznych anten odbiorczych. Zastąp "dobrą' antenę wewnętrzną zwykłą anteną zewnętrzną i nie będziesz miał żadnych problemów z odbiorem.


Dla tych co dziś odbiór stracili... Dziś jest przerwa konserwacyjna do 15:00 - link podał @grzegorz0plonka

Sanjuro
Posty: 10
Rejestracja: 17 maja 2012, o 12:48
Odbiornik: Sony KDL-32EX501, Panasonic TX-P42G10E
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Tarnów G. Św. Marcina

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: Sanjuro »

Stefan_KR pisze:Gdzie masz jakąś informację że inny standard będzie zaniedługo wprowadzany? Kto tak powiedział?
Nikt tego wprost ci nie powie, ale po kiego testują DVB-T2 w Warszawie?
grzegorz0plonka pisze:Jest Przegląd obiektu nadawcze i odczytaj http://emi.emitel.pl/EMITEL/przeglad_serwisowan.aspx
Dziękuję, nie wiedziałem gdzie sprawdzać. Dzięki tobie wiem już gdzie patrzyć.... A tak serio naucz się czytać ze zrozumieniem!!! Pisałem przecież, że nie było nic wypisanego w przerwach. To, że dorzucili jak ludzie zaczęli plumkać to inna para kaloszy.

Stefan_KR
Posty: 272
Rejestracja: 2 sierpnia 2011, o 21:32

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: Stefan_KR »

Testowanie czegokolwiek jeszcze niczego nie dowodzi więc nie siej paniki i nie plumkaj jeśli czegoś nie wiesz na pewno.
DVB-H też testowali i co - gdzie jest?

Sanjuro
Posty: 10
Rejestracja: 17 maja 2012, o 12:48
Odbiornik: Sony KDL-32EX501, Panasonic TX-P42G10E
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Tarnów G. Św. Marcina

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: Sanjuro »

Stefan_KR pisze:edit/ Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum.
Ano /edit/ Tak to jest jeśli chodzi o pieniądze. Nie udało się nikomu dogadać to i nie ma u nas DVB-H.

Z DVB-T2 może być ciut inaczej. Nie potrzebują po drodze, żadnych pośredników z nieswoich firm z którymi trzeba by dogadywać się o kasę.


edit/ Proszę o zachowanie kultury wypowiedzi. Admin.

mh_misiek

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: mh_misiek »

Znajomy ma problem z odbiorem kanałów z tego nadajnika a mianowicie: w dzień kanały działają jak należy natomiast wieczorem i w nocy brak sygnału, rano wszystko jest znów ok. Nie pomogła wymiana anteny, kable , dekodera. Może coś doradzicie. Dodam tylko że u sąsiada obok wszystko jest ok.

Awatar użytkownika
Martinez1989
Posty: 384
Rejestracja: 8 października 2010, o 01:40
Odbiornik: LG M237WDP FergusonAriva210,250 FT-8100 HD,RTL2838 DualDab4
Instalacja antenowa: ATX-107 pol.V, 7 el. VHF

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: Martinez1989 »

@mh_misiek Twój znajomy ma za mocny sygnał, dlatego w nocy nie działa, bo falę radiowe lepiej się rozchodzą wieczorem. Napisz gdzie mieszkasz, jaka antena, co w niej (tzn. czy jest wzmacniacz? jaki? czy symetryzator)Jaki kabel?? I może coś podpowiemy.

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: Odp: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: twmichal »

Jak na mój gust to jakieś zakłócenia. Był już chyba opisywany w innym wątku przypadek zakłóceń od latarni ulicznej. Wieczorem też chodzi więcej sprzętu elektrycznego i jakieś urządzenie może być źródłem zakłóceń.

mh_misiek

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: mh_misiek »

Znajomy mieszka w miejscowości Dobrków koło Pilzna. Przy dobrej pogodzie w nocy to nawet widać świat Tarnowa i nadajnik. Kable oczywiście nowe. Najpierw odbierał na starej antenie siatkowej a jak zaczęły się te problemy to wymienił na TechniSat
Obrazek
Dzięki za odpowiedzi jutro spróbujemy co nieco potestować.

Zablokowany