DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

jozef76

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: jozef76 »

tomarex pisze:Bez sensu przy takiej odległości wzmacniacz.
Załóż symetryzator.
Dodanie kolejnego MUX-a spowodowało obniżenie dopuszczalnego poziomu wyjściowego wzmacniacza (przy którym się wzbudza).
Jak możesz napisz prościej co spowodowało dodanie kolejnego MUXa i czy dlatego mam teraz problem z odbiorem?

tomarex

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: tomarex »

Każdy wzmacniacz pracuje poprawnie jeśli na jego wyjściu nie zostanie przekroczony dopuszczalny maksymalny poziom w dBuV. Poziom ten jest uzależniony miedzy innymi od ilości i mocy nadawanych programów. W Twoim przypadku wzmacniacz musiał pracować blisko granicy. Dołożenie kolejnego MUX-a, lub zmiana mocy nadawanych programów spowodowała przekroczenie tej granicy.
Ewidentne jest że przy takiej odległości od nadajnika i braku przeszkód wzmacniacz jest zbędny.

eftalo
Posty: 67
Rejestracja: 2 maja 2012, o 18:02
Odbiornik: tuner Cabletech bez HD
Instalacja antenowa: siatka oraz ATX91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnobrzeg,Piaski, Św.Krzyż, Tarnów

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: eftalo »

ale prawdą jest też to że MUX-1 jest najsłąbszy. U mnie jakość sygnału nigdy nie przekroczyła 25%,podczas gdy pozostałe MUX-y mają około 90.
A z tymi antenami i wzmacniaczami u ludzi w bliskim zasięgu to faktycznie przegięcie.Przecież 20km od nadajnika wystarczy zawiesić sobie zwykły biquad i normalnie bez żadnych dodatków podłączyć do telewizora i powinno odbierać doskonale. A tu jakieś anteny,wzmacniacze,cuda.
Szkoda że do radia tak nie zakładają ,tylko każdy by chciał słuchać na teleskopie,a tu jest odwrotna sytuacja

TKr

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: TKr »

Mux-1 najsłabszy ? Przecież ten Mux sieje w eter 50kW, przy takiej odległości sygnał powinien być mocny i wystarczający (wiem, sprawdziłem, odebrałem go pod Krakowem).
Piszesz że JAKOŚĆ jest słaba (25%) - a więc klasyczne objawy przesterowania sygnału przez wzmacniacz.

klonmarcin
Posty: 10
Rejestracja: 23 stycznia 2013, o 13:38

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: klonmarcin »

Ja też potwierdzam odbiór z g. św. marcina w odległości 75km na północ. Odbiór na 90% jakości na takim czymś

http://majsterkowo.pl/prosta-antena-do-obioru-dvb-t/

:)

Ale dla mnie docelowym nadajnikiem jest św. krzyż i z niego będę odbierał wszystko gdy tylko wyłączą analog.

grzegorz0plonka

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: grzegorz0plonka »

To jest najprostsza anten. Takie anten polecam.

eftalo
Posty: 67
Rejestracja: 2 maja 2012, o 18:02
Odbiornik: tuner Cabletech bez HD
Instalacja antenowa: siatka oraz ATX91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnobrzeg,Piaski, Św.Krzyż, Tarnów

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: eftalo »

No właśnie ,to jest biquad.Tylko że on ma stać W PIONIE aby odbierać telewizję.
To jest pewne,ponieważ przeprowadziłem testy na takiej(do odbioru TV) oraz odpowiednio powiększonej wersji tej anteny przy radiu UKF i właśnie w pionie odbiera doskonale stacje nadające w polaryzacji poziomej,a ustawiona poziomo te z pionowej.Sam nie wiem dlaczego,ale tak właśnie jest.
Dobrze jest dołożyć refletor z siatki http://www.changpuak.ch/electronics/bi_ ... signer.php

Zastanawiające jest to przesterowanie,dlaczego mam go właśnie w dolnym paśmie UHF a w górnym(od kanały 45,57) nie ma?Może są u mnie jakieś nadajniki w tym paśmie i przesterowują wzmacniacz. Chętnie bym go wyjął,ale brak dostępu do anteny,bo za jest za wysoko

Baca
Posty: 14
Rejestracja: 4 maja 2013, o 18:46
Nadajnik - obiekt nadawczy: Góra św. Marcina - Tarnów

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: Baca »

tomarex pisze:Każdy wzmacniacz pracuje poprawnie jeśli na jego wyjściu nie zostanie przekroczony dopuszczalny maksymalny poziom w dBuV. Poziom ten jest uzależniony miedzy innymi od ilości i mocy nadawanych programów. W Twoim przypadku wzmacniacz musiał pracować blisko granicy. Dołożenie kolejnego MUX-a, lub zmiana mocy nadawanych programów spowodowała przekroczenie tej granicy.
No musze przyznać, że nalezy sie nagroda Nobla za twórcza teorię wzmacnaiczy :lol:

Poziom zależny od ilości programów.... :lol: Mozesz jeszcze wymyślić coś podobnego?

jozef76

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: jozef76 »

Może ktoś wie w czym tkwi problem dziś sprawdziłem z jakiego nadajnika łapie sygnał moja antena (kierunkowa ustawiona na tarnów 20 km -do krakowa 80km i z 40stopni w innym kierunku) antene mam ze wzmacniaczem i tu mozliwe że tkwi problem ale muszę wchodzic na dach żeby zmienić na symetryzator i zanim to zrobię chcę sie upewnic co Wy o tym sądzicie
otóż MUX 2 i 3 łapie z Tarnowa
a MUX 1 z krakowa i jak ręcznie prubuję ustawić z Tarnowa na 45 to nic nie łapie
Dlaczego tak sie dzieje ???

Bartt

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: Bartt »

Baca pisze:
tomarex pisze:Każdy wzmacniacz pracuje poprawnie jeśli na jego wyjściu nie zostanie przekroczony dopuszczalny maksymalny poziom w dBuV. Poziom ten jest uzależniony miedzy innymi od ilości i mocy nadawanych programów. W Twoim przypadku wzmacniacz musiał pracować blisko granicy. Dołożenie kolejnego MUX-a, lub zmiana mocy nadawanych programów spowodowała przekroczenie tej granicy.
No musze przyznać, że nalezy sie nagroda Nobla za twórcza teorię wzmacnaiczy :lol:

Poziom zależny od ilości programów.... :lol: Mozesz jeszcze wymyślić coś podobnego?
Kolego Baca, zawsze możesz się trochę podszkolić ;):
http://www.dipol.com.pl/podstawy_projek ... _bib05.htm

kret-kot
Posty: 13
Rejestracja: 29 października 2011, o 10:03
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnów, Chorągwica i Luboń Wielki

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: kret-kot »

U mnie w okolicy Brzeska w miarę poprawnie odbieram multipleksy nadawane w kanałach 23 i 45. Nie mam jednak nawet śladu sygnału w kanale 57. Stosuję obecnie pasywną antenę typu tri digit (większą) firmmy Dipol, która jest zawieszona ponad dachem (na wysokości około 7 m nad poziomem terenu). Mieszkam jednak w dolinie, co utrudnia odbiór sygnałów telewizyjnych.
Nie mogę zrozumieć, dlaczego decydenci warszawscy przyznali tak skrajnie niekorzystny kanał nadawcy publicznemu w okręgu Tarnowa? Komercyjny śmietnik nie interesuje mnie - chciałbym jedynie odbierać w miarę poprawnie programy Telewizji Polskiej, które są na trzecim multipleksie oraz multipleks pierwszy (kanał 45) - pod warunkiem, że znajdzie się tam katolicka telewizja Ojców Redemptorystów.

Awatar użytkownika
kris_s8
Posty: 180
Rejestracja: 26 grudnia 2011, o 13:01
Miejscowość: Zgłobice
Odbiornik: SamsungUE32K5572SU, Wiwa MAXX, Manta 20LHN38L
Instalacja antenowa: Siatka na poddaszu z symetryzatorem do Samsunga.Do Wiwy biquad.DoManty "drut
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Tarnów g. Św. Marcina

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: kris_s8 »

MUX-3 ma mieć docelowo kanał 50 ale kiedy przeniosą to nie wiadomo. Może 17 czerwca. A 20 maja z pełną mocą uruchomią MUX-3 z Chorągwicy na ww. kanale.

kret-kot
Posty: 13
Rejestracja: 29 października 2011, o 10:03
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnów, Chorągwica i Luboń Wielki

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: kret-kot »

Okazuje się, po pobieżnym sprawdzeniu, że sygnał multipleksu trzeciego z Tarnowa w kanale 57 jest u mnie dostępny. Prawdopodobnie będę musiał wymienić kabel antenowy, który uległ uszkodzeniu. W czasie prób stwierdziłem też, że jest u mnie dostępny sygnał w kanale 34 z Lubonia Wielkiego. Odebrałem stamtąd w miarę stabilny obraz za pomocą anteny skierowanej na Chorągwicę.

jozef76

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: jozef76 »

Jak pisałem wcześniej mam problemy z odbiorem MUX1 z tarnowa dziś sprawdziłem na 2 tv i tak tv pierwszy starego typu z zewnętrznym dekoderem Ferguson jest ok tzn łapie mi wszystkie
MUX-y z Tarnowa
tv drugi sony z wbudowanym dekoderem dvbt łapie MUX 2 i 3 z tarnowa lecz Mux 1 z krakowa i niestety odbiór słaby tnie obraz
dlaczego skoro obydwa podpiete pod tą samą antene kierunkowa skierowana na tarnów przy próbie ręcznego wyszukiwania tv sony nie łapie Mux 1 na kanale 45
dlaczego tak się dzieje???

Awatar użytkownika
Robertus
Posty: 205
Rejestracja: 12 maja 2012, o 13:43

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: Robertus »

@kris_s8:
Wg informacji na stronie cyfryzacja.gov.pl zmiana kanału MUX3 nadajnika Tarnów oraz gapfillerów zlokalizowanych w Grybowie i Gromniku nastąpi w V etapie, t.j. 20 maja.

http://www.cyfryzacja.gov.pl/Wykaz,stac ... ,1309.html

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: Domel28 »

Od dzisiejszego poranka barak u mnie MUX 2 i 3 z g. Św. Marcina. Wczoraj było wszystko ok. sygnał stabilny.Czy to może być wpływ SFN Tarnów - Kraków na kanałach 23 i 50?? Czy może jeszcze coś nie jest ustawione??
Edit. Około 12:50 powrócił MUX2 na MUX3 nadal cisza.
Ostatnio zmieniony 20 maja 2013, o 12:45 przez Domel28, łącznie zmieniany 1 raz.

grzegorz0plonka

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: grzegorz0plonka »

Musisz nieraz trzeba ustawiać anteny i zależności czy masz dobre kabla jakości.

klonmarcin
Posty: 10
Rejestracja: 23 stycznia 2013, o 13:38

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: klonmarcin »

Także potwierdzam brak sygnału na mux3 - dodam, że wczoraj było idealnie.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: Jarosław Bałuka »


Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: Domel28 »

U mnie właśnie na k.50 co kilka sekund miga pasek jakości i nie ma mowy nawet o wczytaniu listy kanałów. Byle do 17 czerwca wtedy już wszystkie MUX-y będę odbierał z jednego nadajnika.
Edit. W moim przypadku to chyba Przysucha aż tak nie zakłóca 50 kanału?

Zablokowany