DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

knet4
Posty: 2
Rejestracja: 18 września 2013, o 10:28
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnów

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: knet4 »

adrjannn pisze:Już od jutra mieszkańcy odbierający sygnał z Tarnowa zamiast TVP Rzeszów będą mieć nareszcie dostęp do TVP INFO: http://malopolskie-media.info/tv-news/3 ... 2013r.html
Czy TVP Info z Tarnowa już działa? Czy jednak trzeba czekać do końca września.

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: Domel28 »

Już działa. Jeśli nie masz to przeskanuj ponownie k.45 666Mhz. Pozdrawiam.

eftalo
Posty: 67
Rejestracja: 2 maja 2012, o 18:02
Odbiornik: tuner Cabletech bez HD
Instalacja antenowa: siatka oraz ATX91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnobrzeg,Piaski, Św.Krzyż, Tarnów

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: eftalo »

qrzy, człowieku ja cię rozumiem,że jest przydzielony kanał ale do licha cięzkiego niech ktoś z szanownych Panów z emitel wytłumaczy dlaczego jest zagłuszany jedyny kanał na którym można oglądać od 1 września TVP Lublin? Czyżby na tym kanale nie mógł w Lubelskiem nadawać np Mux-2 albo MUX-1 i wszyscy byliby zadowoleni. Przecież inne kanały są stabilne,niezależnie czy ustawię antenę na Tarnów czy Lublin,wszystko gra czysto.Ten jeden skacze znika zupełnie losowo czasem na 10 min potrafi zupełnie zniknąć.
Dla mnie to chora sytuacja potwierdzająca że ten kraj jest chory i że na górze siedzą bezmyślni ludzie którzy tym sterują

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: Jarosław Bałuka »

Ten kraj nie jest chory, na górze nie siedzą bezmyślni ludzie i nie rozpędzaj się z tego typu komentarzami - nie życzymy sobie ich na naszym forum.
Możesz napisać nieco jaśniej o co chodzi? O jakie zagłuszanie?

eftalo
Posty: 67
Rejestracja: 2 maja 2012, o 18:02
Odbiornik: tuner Cabletech bez HD
Instalacja antenowa: siatka oraz ATX91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnobrzeg,Piaski, Św.Krzyż, Tarnów

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: eftalo »

Proszę przeczytać kilka postów wyżej napisałem że MUX-2 na k.23 zagłusza MUX-3,bo nadajniki leżą jedynie 200km od siebie.A mój post odnosi się do faktu że przez tyle miesięcy nie zrobiono nic aby lepiej dobrać kanały,chociaż ciągle były zamieniane i przestawiane. W ogóle ten post powinien być w temacie o nadajniku Piaski a nie tu,bo tam jest przyczyna problemu.Bo MUX-3 powinien być na wolnym kanale a nie zajętym przez MUX-2 !

michal135
Posty: 135
Rejestracja: 4 lutego 2012, o 16:01

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: michal135 »

Czy ty nie rozumiesz, że kanał 23 dla lubelskiego nie jest zakłócany u nich przez Tarnów? A to, że ty masz fanaberię odbierać w Tarnobrzegu tv Lublin, to inny problem. W Tarnobrzegu mogą być zakłócenia tych kanałów, ale ani nadajnik w Lublinie ani nadajnik w Tarnowie, nie jest dedykowany dla Tarnobrzega. Do kogo masz pretensje? Może napisz skargę do ONZ, że Raszyn też nie odbiera w Tarnobrzegu, a to wszak stolica kraju, więc odbiór powinien być :lol:

eftalo
Posty: 67
Rejestracja: 2 maja 2012, o 18:02
Odbiornik: tuner Cabletech bez HD
Instalacja antenowa: siatka oraz ATX91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnobrzeg,Piaski, Św.Krzyż, Tarnów

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: eftalo »

Jest zakłócany,bo jest zbyt bliska odległość. Od zawsze do 1 września było dobrze i w moim rejonie był możliwy normalny odbiór z jakością 100% gdy można było odbierać na mux-1.Więc oczekuję że aby tak było nadal Po to zrobiono gęstą sieć nadajników aby był bezproblemowy odbiór.Np dzis jest ok,ale jutro znowy zacznie falować ,bo zacznie lecież tropo z Tarnowa a to jest przecież blisko. Zresztą,co będę dalej tłumaczył.Wina na pewno nie leży po mojej stronie i liczę że coś się zmieni w temacie. Bo jeśli nie ja ,to inne osoby zaczną zgłaszać problemy z telewizją i ludzie zaczną się zniechęcać do NTC.

michal135
Posty: 135
Rejestracja: 4 lutego 2012, o 16:01

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: michal135 »

Od kiedy Tarnobrzeg leży w województwie lubelskim?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: Jarosław Bałuka »

MUX3 z Lublina nie jest zakłócany bo i nie jest planowany do odbioru w Tarnobrzegu. Nie ma podstaw do jakichkolwiek pretensji oraz zmian.

bori7

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: bori7 »

Witam. Mam ostatnio problem z odbiorem Mux 3 z Tarnowa Św. Marcina k.50 juz chyba z 3 dni brak sygnalu... czym to moze byc spowodowane??? do tej pory odbieram z tarnowa mux 1 2 i 3 i nie bylo zadnego problemu oczywiscie mux 1/2 odbieram nadal bardzo dobrze

edit/ Pisownia

Papier 1

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: Papier 1 »

Kolego!Spróbuj przeskanować pasmo / w dekoderze ,tv/ , a być może Ci wczyta Mux-3.Pozdrawiam

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: K63 »

@bori7 - uzupełnij profil !
Lokalizacja ?
Antena - pokojowa czy zewnętrzna ?
Wzmacniacz czy symetryzator ?
Instalacja ?
Odbiornik ?
Bez tych podstawowych informacji nikt Ci nie jest w stanie pomóc,

Mistrzu654

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: Mistrzu654 »

Witam co do zakłócania się nadajników z Tarnowa i z Piask to zjawisko to występuje również w województwie lubelskim konkretnie okolice Annopola. I niech mi nikt nie mówi że dla tego miejsca nie jest przewidziany odbiór z Piask . Zakłócenia występują notorycznie wieczorami uniemożliwiając poprawny odbiór Mux3 z Piask. Kierunek na Piaski pokrywa się praktycznie tyłem z kierunkiem z Tarnowa, wiec dobór częstotliwości jest mało odpowiedni i ktoś powinien się tym zająć a panowie z emitela niech nie będą tacy pewnie że wszysko jest cacy . Dodam ze mux2 jak i mux1 z piask odbiera poprawnie , problematyczny jest mux3 podczas tropo czego przyczyna jest źle dobrana czestotliwość. :!: :!: :!:

_chris_

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: _chris_ »

Mistrzu654 pisze: Kierunek na Piaski pokrywa się praktycznie tyłem z kierunkiem z Tarnowa,
Nie pokrywa się, różnica kątowa wynosi ~130° kątowych, co nie powinno stanowić żadnego problemu dla anteny.

Choć sygnał Tarnowa może się teoretycznie wstrzelać w jeden z tylnych listków typowych Yag. Mała korekta ustawienia anteny powinna w takim przypadku pomóc.

Tyle, że Yagi 16 elementowa to przy tych odległościach do nadajnika głównego trochę mało zysku może być.

Zaś co do zakłócania - ja bym raczej obstawiał któryś z doświetlaczy SFN-u - Kazimierz Dolny lub Kraśnik. Kazimierz daje silny sygnał i spokojnie sięga do Annopola, zaś słaby Kraśnik masz prawie że w linii Piask. Sam mam problem pod Kraśnikiem z mux-3: Siła sygnału OK, jakość teoretycznie OK - a obrazu nie ma...

Mistrzu654

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: Mistrzu654 »

Kazimierz dolny w ogóle nie dolatuje , a fakt pokrywania się Kraśnika z Piaskami skutkuje falowaniem sygnału ale odbiór jest poprawny , problem pojawia się wieczorami poziom błędów wzrasta a spowodowane jest to silnym sygnałem z Tarnowa na tej samej częstotliwości, kierunek południowo zachodni mam tak ukształtowany ze wyłapuje bezproblemowo sygnały z Krakowa czy Tarnowa przy lekkim tropo. Sądzę że inna częstotliwość w lublinie rozwiązała by problem interferencji mux2 na 23 kanale z Tarnowa. Problemy z odbiorem występują nie tylko u mnie.

_chris_

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: _chris_ »

To, że odbiór pogarsza się wieczorem to normalne, bo poprawia się propagacja, ale to się będzie tyczyć zarówno doświetlaczy, jak i Tarnowa. Zwróć uwagę, że w zasadzie nie ma tu znaczenia, czy bruździ któryś z doświetlaczy czy Tarnów - w obu przypadkach poziom sygnałów zakłócających może przekraczać wieczorem próg czułość odbiornika i robi się kaszana.

Jak napisałem wyżej - jeśli to Tarnów to drobna korekta ustawienia anteny (tak, aby wypchnąć Tarnów z ewentualnego lista bocznego anteny) powinna pomóc (pod warunkiem, że sama antena i kabel antenowy są OK) - sygnał zakłócający powinien się dać zepchnąć pod próg czułości odbiornika. Korekta może nie pomóc, jeśli kabel antenowy ma niski współczynnik ekranowania (zwłaszcza, jeśli jest go długo), a sama antena nie trzyma kierunkowości.

A tak z ciekawości - w opisie masz antenę pasywną - jakie masz odczyty poziomów i jakości (ilości błędów) sygnałów na poszczególnych mux-ach z Piask w dzień i wieczorem, podczas zakłóceń?

eftalo
Posty: 67
Rejestracja: 2 maja 2012, o 18:02
Odbiornik: tuner Cabletech bez HD
Instalacja antenowa: siatka oraz ATX91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnobrzeg,Piaski, Św.Krzyż, Tarnów

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: eftalo »

Czy wy naprawdę nie widzicie tych dziesiątek głosów(w wątkach lubelskich) o problemie z odbiorem MUX-3 na k.23 w naszym regionie? Annopol jest w jeszcze gorszej sytuacji ode mnie,bo musi ustawić antenę pod kątem130 stopni,podczas gdy ja tyłem (180 ) ,więc jemu mocniej zakłóca.Jest to PRAWDA że sygnał z Tarnowa np radio na UKF dolatuje w tu z dużą siłą niczym nie ograniczony,cały południowy zachód mamy odsłonięty. Więc korekta anteny nic nie pomoże gdy przyleci tropo.A będzie przylatywać,najbardziej w lecie.
A z tym k.23 była taka historia że jako ostatni został wyłączony analog na tym kanale podczas gdy k.21 i k.33 już dawno emitowały sygnał i po prostu nie chciało im się przestawiać potem kanałów. A teraz najlepiej udawać że nic się nie dzieje,byle czekać do kolejnego lata aż sygnał całkiem zacznie znikać na całe dni.

_chris_

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: _chris_ »

eftalo pisze:Annopol jest w jeszcze gorszej sytuacji ode mnie,bo musi ustawić antenę pod kątem130 stopni,podczas gdy ja tyłem (180 ) ,więc jemu mocniej zakłóca.
Typowe Yagi mają najmniejszą kierunkowość właśnie na 180°, więc jednak to tobie powinien najmocniej zakłócać (i możliwe, że zakłóca).

Alternatywa: antena logoperiodyczna o dużym zysku + kabel antenowy o bardzo dużym współczynniku ekranowania (>100dB), bo na zmianę kanału to bym za bardzo nie liczył - chyba, żeby UKE by potwierdziło zachodzenie się odbiorów.

W opisie masz dwie anteny - to niezależne instalacje czy jakaś suma anten?

eftalo
Posty: 67
Rejestracja: 2 maja 2012, o 18:02
Odbiornik: tuner Cabletech bez HD
Instalacja antenowa: siatka oraz ATX91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnobrzeg,Piaski, Św.Krzyż, Tarnów

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: eftalo »

Niezależne,bo ta słabsza miała niby łapać muxy z bliższych nadajników ale i tak nic z tego nie wyszło,bo są różne kierunki. Ja nie mam typowej Yagi,tylko taką z tymi dziwnymi direktorami.Tyłu nie zbiera,ale boki owszem.

_chris_

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: _chris_ »

eftalo pisze:Ja nie mam typowej Yagi,tylko taką z tymi dziwnymi direktorami.
To właśnie antena typu ATX.
eftalo pisze:Tyłu nie zbiera,ale boki owszem.
W zasadzie tak jak większość anten.

Masz rozstaw nadajników w kącie około 165°, co zwykle bywa właśnie kątem tylnego listka bocznego, czyli jakbyś siedział w optimum odbioru Tarnowa tyłem anteny. Ciekawe.

A jak masz tę antenę zamontowaną i czy ma wzmacniacz?

Zablokowany