DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: K63 »

Mux "rzeszowski" z Tarnowa nadawany jest kierunkowo na wschód. W kierunku północnym jest tłumienie. Zobacz sobie na mapce jak u Ciebie teoretycznie z zasięgiem.
Spróbuj całkowicie obrócić antenę do polaryzacji pionowej i zobacz efekt na wszystkich mux-ach.

sharp
Posty: 8
Rejestracja: 17 lutego 2016, o 14:00
Odbiornik: Sharp TV z wbudowanym tunerem
Instalacja antenowa: Siatka z symetryzatorem małostratnym 21-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Tarnów

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: sharp »

Dodam że lokalizacja jest niezła, bo na tej samej antenie jestem w stanie odebrać bez niczego nadajnik z Krosna, Kielc, Gorlic itp. Jeszcze jak istniał analog odbierało sie na wzmacniaczu kanały słowackie z kilku nadajników stabilnie cały dzień, przy tropo to i Ukraina wskakiwała nieraz.

sharp
Posty: 8
Rejestracja: 17 lutego 2016, o 14:00
Odbiornik: Sharp TV z wbudowanym tunerem
Instalacja antenowa: Siatka z symetryzatorem małostratnym 21-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Tarnów

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: sharp »

Odwracałem antenę na polaryzację V ale wtedy nie było pozostałych muxów. :/

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: K63 »

Czyli jest odbiór na k.26?
Jeżeli tak, to pozostaje Ci użycie dwóch anten w polaryzacjach H i V połączonych zwrotnicą.

sharp
Posty: 8
Rejestracja: 17 lutego 2016, o 14:00
Odbiornik: Sharp TV z wbudowanym tunerem
Instalacja antenowa: Siatka z symetryzatorem małostratnym 21-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Tarnów

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: sharp »

Najlepiej byłoby dać ten kanał 26 w polaryzacji H, gdyż i tak nie będzie sie "gryzł" z innym nadajnikiem. Dodam, że na tym samym kanale nadaje ten sam MUX-3 z Tarnobrzega, z taką samą wersją TVP Rzeszów. Jeśli zmienić by polaryzację na H, dać np. SFN nie byłoby problemów. Problemy z odbiorem mam nie tylko ja ale również sąsiedzi. Jest to południowo- zachodnia część Podkarpacia, i wiadomo każdemu zalezy na odbiorze swoich wiadomości. :/

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: K63 »

Nie wiem gdzie dokładnie mieszkasz, ale być może na siatce w V ustawionej na Tarnów będziesz mógł odebrać z Suchej Góry mux-8 na k.6. Z tego co wiem, emisja tego mux-a z Tarnowa póki co nie jest planowana. W Twojej lokalizacji w rachubę zapewne wchodzi więc Krosno, Chorągwica lub Święty Krzyż (wszystkie emisje w polaryzacji pionowej).

sharp
Posty: 8
Rejestracja: 17 lutego 2016, o 14:00
Odbiornik: Sharp TV z wbudowanym tunerem
Instalacja antenowa: Siatka z symetryzatorem małostratnym 21-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Tarnów

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: sharp »

Wiem ale mi zależy właśnie na tym MUX-ie, gdzie jest TVP Rzeszów. Ten dosył na 26 kanale miał być właśnie dla tej południowo- zachodniej części Podkarpacia. Jak widać nie jest wszędzie skuteczny, nawet tam gdzie powinien być odbieralny bez problemu. A ten MUX-8 z Krosna już w eterze?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: K63 »

sharp pisze: lokalizacja jest niezła, bo na tej samej antenie jestem w stanie odebrać bez niczego nadajnik z Krosna, Kielc, Gorlic itp
Siatka "zbiera" sygnał dosyć szeroko. Spróbuj znaleźć dla niej taki kierunek, by złapać równocześnie sygnał z Tarnowa(k.23,45,50) i Krosna (29,32,52) lub z Gorlic/Przehyby (k.34,36,45) i Krosna? (pogrubione to mux-3) Odebrałbyś wówczas obie wersje regionalne w polaryzacji poziomej. Próby przeprowadź przy pomocy funkcji ręcznego wyszukiwania programów w odbiorniku.
sharp pisze:A ten MUX-8 z Krosna już w eterze?
Jeszcze nie. W połowie br. roku.

sharp
Posty: 8
Rejestracja: 17 lutego 2016, o 14:00
Odbiornik: Sharp TV z wbudowanym tunerem
Instalacja antenowa: Siatka z symetryzatorem małostratnym 21-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Tarnów

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: sharp »

Z tym już kombinowałem wcześniej ale nic z tego nie wyszło. :/ Mimo wszystko wielkie dzięki za rady kolego.
P.S. Ten Bardejov to odbierasz na symetryzatorze małostratnym, czy stosujesz wzmacniacz i jakiś zasilacz?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: K63 »

Bardejov odbieram na DIPOL 19/21-60 ustawionej w polaryzacji V ze wzmacniaczem LNA-169. Na tak ustawionej antenie odbieram wszystkie kanały słowackie oraz - pomimo tak przekręconej anteny - sygnał z nadajników gorlickiego i krośnieńskiego (ten drugi z odbicia). Jest to rozwiązanie tymczasowe, bo niedługo mam zamiar przejść na układ dwuantenowy ze wzmacniaczem kanałowym.
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... &start=485

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: Poland »

Mam pewne pytanie a mianowicie czy pogorszył się komuś odbiór wszystkich multipleksów z Góry Świętego Marcina? Jeżeli tak to jest to wina prac modernizacyjnych które dzisiaj mają się rozpocząc na nadajniku i potrwać do 9 grudnia.

Papier123
Posty: 18
Rejestracja: 28 października 2016, o 18:46
Odbiornik: Samsung x 3 ,2007,2009 i 2011r.
Instalacja antenowa: Maximum x 2 /Gird 4 i 2/,LNA 169 i 177,zwrot,ant.VHF+UHF,Badmor 24/12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: Św.Krz/Tarnów/Prehyba/Chorągwica

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: Papier123 »

Z G.Św. Marc./T-nów/ wszystkie mux-y 1,2 i 3 /k.23,45,50/ w pol. H ,a także mux 3 /k.26/ w pol. V pracują bez zarzutu, nawet sygnały na k.23 i k.45 są max / 100% Jakość /...Pozdrawiam!

Norges
Posty: 10
Rejestracja: 26 października 2016, o 17:09

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: Norges »

MUX 8 z Tarnowa już jest.

Sikorek
Posty: 1
Rejestracja: 24 grudnia 2016, o 15:05

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: Sikorek »

Witam,
Posiadam antenę UHF. Sygnał z mux 1,2,3 rewelacja kanał vhf numer 7 brak sygnału. Macie pomysł o co chodzi? Problem z anteną?

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: Domel28 »


access2601
Posty: 47
Rejestracja: 16 lipca 2011, o 21:13
Odbiornik: ferguson ariva t 65\Toshiba LCD Toshiba 32 cale
Instalacja antenowa: yagi 19-elem. z symetryzatorem
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Tarnów/ RTCN Św. Krzyż

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: access2601 »

Brak mux 2 z góry św Marcina chyba awaria nadajnika bo na 3 tv brak sygnału.

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: Domel28 »

Jest dość silne tropo ze wschodu i może MUX 3 z Lublina zakłócił Ci odbiór?

Awatar użytkownika
kris_s8
Posty: 180
Rejestracja: 26 grudnia 2011, o 13:01
Miejscowość: Zgłobice
Odbiornik: SamsungUE32K5572SU, Wiwa MAXX, Manta 20LHN38L
Instalacja antenowa: Siatka na poddaszu z symetryzatorem do Samsunga.Do Wiwy biquad.DoManty "drut
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Tarnów g. Św. Marcina

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: kris_s8 »

Mam prośbę o podpowiedź, bo nie wiem co mam doradzić koledze.
Antena chyba a'la krokodyl, raczej jest w niej jakiś wzmacniacz. Następnie jest rozgałęziacz https://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_an ... _B1213.htm i idzie na dwa tv. Do pierwszego tv gdzie jest dłuższy kabel wszystkie muxy chodzą w miarę ok, a do drugiego tv gdzie jest krótszy kabel to na kanale 22 jest ok. 18%, k.23 ok.50% (i nawet polsaty chodzą) na k.45 jest znacznie lepiej. (Odczyt pewnie z tv). Zamiana wyjść w rozgałęźniku, rzucony inny kabel nic nie poprawia, a pozbycie się rozgałęziacza i połączenie beczką nie daje sygnału. Jak było tvp na 50 kanale to dosyć grało a po zmianie na 22k. to się popsuło.
Obrazek Wstawiłbym profil terenu (po drodze jest mała górka) ale nie wiem jak to się robi. Do nadajnika ma 7.5Km, na 6-stym kilometrze ma górke 30m powyżej linii sygnału

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: K63 »

kris_s8 pisze: 27 sierpnia 2020, o 18:56 Antena chyba a'la krokodyl, raczej jest w niej jakiś wzmacniacz. Następnie jest rozgałęziacz https://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_an ... _B1213.htm i idzie na dwa tv.
Nie wszystkie "krokodyle" mają wzmacniacz. Jeżeli tak, to po co tak blisko nadajnika aż dwa wzmacniacze w instalacji?
kris_s8 pisze: 27 sierpnia 2020, o 18:56 na kanale 22 jest ok. 18%, k.23 ok.50% (i nawet polsaty chodzą) na k.45 jest znacznie lepiej
Im wyższy kanał, tym lepiej. Wygląda to na zbyt mocny sygnał.
kris_s8 pisze: 27 sierpnia 2020, o 18:56 pozbycie się rozgałęziacza i połączenie beczką nie daje sygnału
Gdzie zasilacz?
kris_s8 pisze: 27 sierpnia 2020, o 18:56 Do nadajnika ma 7.5Km
Miejscowość :?:

Awatar użytkownika
kris_s8
Posty: 180
Rejestracja: 26 grudnia 2011, o 13:01
Miejscowość: Zgłobice
Odbiornik: SamsungUE32K5572SU, Wiwa MAXX, Manta 20LHN38L
Instalacja antenowa: Siatka na poddaszu z symetryzatorem do Samsunga.Do Wiwy biquad.DoManty "drut
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Tarnów g. Św. Marcina

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: kris_s8 »

Właśnie nie mogę dostać odpowiedzi co jest w antenie. Domyślam się że jak pozbył się rozgałęziacza i połączył beczką i nie było sygnału to pewnie w antenie jest wzmacniacz. Czy dawał wtedy zasilacz to nie wiem A jak działa taki rozgałęziacz, czy dużo wzmacnia antenę i czy wzmacnia cokolwiek jeżeli w antenie byłby symetryzator? A miejscowość to Zabłędza niedaleko Tuchowa.
A teraz kolega napisał mi że w antenie jest symetryzator
Ostatnio zmieniony 27 sierpnia 2020, o 20:51 przez kris_s8, łącznie zmieniany 1 raz.

Zablokowany