DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA (Arch.)

heniek

Re: DVB-T Kraków Chorągwica

Post autor: heniek »

1."Czas testowania się skończył".NIE.Czas testowania skończy się za trzy miesiące
2."Pierwszy etap nie jest realizowany z godnie z Harmonogramem?". NIE.Kraków nie jest w pierwszym etapie. jest tylko wzmianka , żę może być
przesuniety do pierwszego etapu tak jak Skrzyczne i Rzeszów. oficjalny start został podany.
Też jestem za jak najszybszym realizowaniem cyfryzacji , ale skoro się nie da (z różnych powodów) , to bądźmy cierpliwi.Możemy jednak sugerować , co zrobić ,żeby było dobrze. Życzę jadnak wszystkim jeszcze trochę cierpliwości, a po 30 Września ,jeżeli nie będzie zgodnie z planami , to przyłącze się do ostrej krytyki.
Proszę nie mieszać harmonogramu: Wisły, Suchej Góry te nadajniki były w I etapie.
Zmanipulowano tylko słowa ,, Jeżeli Warunki Pozwolą" a Kraków był w ?.
Tak zrobiono jak z ustawą medialną dotyczące słowa ,,Czasopisma" wielka afera !
Pismo TP Emitel- czas testów już za nami, teraz pora na finalne rozwiązanie ? :lol:
Dlaczego Kraków uruchomiono testowo a nie docelowo ?

romanodepalma

Re: DVB-T Kraków Chorągwica

Post autor: romanodepalma »

Te nadajniki oficjalnie nie były w pierwszym etapie.była informacja ,że mogą być przesunięte do pierwszego etapu. W drugim etapie mają być uruchomione i informacja,jeżeli nie zostaną uruchomione w pierwszy etapie.

uggp

Re: DVB-T Kraków Chorągwica

Post autor: uggp »

Pytanie techniczne, co jest przyczyną zakłóceń jakie pojawiły się w ostatnim czasie? Nie było tego wcześniej. Moc sygnału jest OK. Natomiast to wygląda jakby w strumieniu były jakieś dziadostwa.

bratt

Re: DVB-T Kraków Chorągwica

Post autor: bratt »

Jarosław Bałuka pisze:Zgodnie z harmonogramem emisja "oficjalna" z Chorągwicy ruszy w 2011r, do tego czasu będzie to emisja TESTOWA, o ile nadal będą przyzwolenia administarcyjne do jej kontynuowania.
Mam wrażenie, że mimo adnotacji w oficjalnym harmonogramie o możliwości włączenia Krakowa w I etapie, Emitel już wie, że takiej decyzji nie będzie. Może to właśnie Emitelowi zależy, żeby na swoim podwórku mieć jak najdłużej nadajnik do testów? :evil:

MarekM

Re: DVB-T Kraków Chorągwica

Post autor: MarekM »

bratt pisze:
Jarosław Bałuka pisze:Zgodnie z harmonogramem emisja "oficjalna" z Chorągwicy ruszy w 2011r, do tego czasu będzie to emisja TESTOWA, o ile nadal będą przyzwolenia administarcyjne do jej kontynuowania.
Mam wrażenie, że mimo adnotacji w oficjalnym harmonogramie o możliwości włączenia Krakowa w I etapie, Emitel już wie, że takiej decyzji nie będzie. Może to właśnie Emitelowi zależy, żeby na swoim podwórku mieć jak najdłużej nadajnik do testów? :evil:
Pisze ktoś: "Pan Bałuka jest w błędzie, emisja oficjalna powinna ruszyć z Chorągwicy nie później niż 31 lipca 2011 r., ale może zacząć się już 30 września 2009 r. jeśli taką chęć wyrażą nadawcy z pierwszego multipleksu."
Ludzie, nie bądźcie naiwni ! Jaki interes mają dotychczasowi dysponenci p.p. Solorz, Walter, sieci kablowe, w uruchomieniu DVB-T w Krakowie w przyspieszonym terminie?. Byłbym pierwszym, który zrezygnowałby z wykupionych w UPC 7 podstawowych kanałów - na większej ilości, w zasadzie mi nie zależy, szkoda czasu na oglądanie telewizji, są przyjemniejsze zajęcia. Tak, że kasa, kasa. Mogę się założyć, że ww. Panowie i Władcy Polski zrobia wszystko, żeby opóźniać proces cyfryzacji.
Marek

rafal.w

Re: DVB-T Kraków Chorągwica

Post autor: rafal.w »

Witam koledzy a ja z innej beczki. dziś kupiłem sobie antenke telmor asr 860p25 i jak ustawiłem sobie na Chorągwice to byłem w szoku jeśli chodzi o nadajniki z jakich antena odbiera. a mianowicie Chorągwica, Rabka - Luboń, Szczawnica, Zakopane, Tarnów,Wisła
Dodam, że mieszkam w okolicach miejscowości Nowe Bzesko.
I mam pytanie odbieram idealnie tvp1, tvp2, tvp3 Kraków, Polsat, średnio TVN i Puls a TV4 wcale a według wykazu jaki się znajduje na głównej stronie Emitela TV4 ma silniejszy nadajnik i jest tak samo jak tvn i puls kierunkowo na kraków a tvn i puls odbieram. może to wina instalacji gdyż zamontowałem antenke na uchwycie od satki na wysokości jakiś 2 m od ziemi. może podniesienie na 7 metrów pomoże.
już raz pytałem ale spytam się ponownie tvn odbieram średnio czy odbiore DVB-t bo szkoda mi troche na tuner kaski teraz wydawać czy nie będzie takiej samej sytuacji jak z tv4.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DVB-T Kraków Chorągwica

Post autor: Poland »

Według mnie gospodarze tego forum Emitel powinni jeszcze raz przemyśleć ten harmonogram i włączyć stałe DVB-T tam gdzie są testy czyli też w Krakowie. W czasie uruchomienia pierwszej stawki można testować następną grupę. W grupie pierwszej byłyby więc byłe i testowe nadajniki :
- Warszawa
- Poznań
- Rzeszów
- Wisła
- Zielona Góra
- Żagań

- Kraków (z Chorągwicy oczywiście)
- Krosno
- Szczyrk
- Wrocław
- Jemiołów i Wichrów

I towarzyszące im mniejsze nadajniki. W byłych można by przeprowadzić wymiany standardów na MPEG2 na MPEG4
Legenda :
Planowane w wykazie nadajniki
Omawiany tu nadajnik

Do testu szły by potem miasta Etapu II czyli :
Kalisz, Częstochowa, Opole, Szczecin, Bydgoszcz, Lublin, Olsztyn, Konin, Piła, Białogard, Świnoujście, Koszalin, Lębork, Płock, Opoczno, Jelenia Góra, Kłodzko, Zakopane, Rabka, Dęblin, Zamość, Elbląg, Giżycko, Iława

Problem Krakowa (gdzie DVB-T ma już swoich pierwszych odbiorców) byłby rozwiązany.
Ostatnio zmieniony 1 lipca 2009, o 21:49 przez Poland, łącznie zmieniany 1 raz.

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T Kraków Chorągwica

Post autor: Przemo »

Leszno odpada, to jest nadawca prywatny.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DVB-T Kraków Chorągwica

Post autor: Poland »

OK. Leszno zostało właśnie usunięte z listy :)

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T Kraków Chorągwica

Post autor: Jarosław Bałuka »

piotr2802 pisze:
Jarosław Bałuka pisze:.

W najbliższym czasie planujemy kolejny krótki test EPG.

EPG powinno być włączone na stałe bo lada dzień ma ruszyć we wrześniu
I MUX. Dziwi mnie stanowisko TP Emitel że tak "oszczędnie" podchodzi do EPG, podczas gdy w innych krajach jest to standard i co tu tak naprawdę można testować... ;)
Więcej zdecydowanych kroków Panowie z Emitela, a nie pozornych działań... ;)
EPG powinno być włączone wraz z uruchoemienim komercyjnej emisji 30 września, w lokalizacjach w których taka emisja nastąpi. Proszę nie pouczać nas co i kiedy być powinno.
Nie powinno dziwić Pana stanowisko TP EmiTel, który sensownie gospodaruje posiadanym budżetem. Jeśli EmiTel będzie operatorem multipleksu to i będzie EPG. Na dzień dzisiejszy nie jest.

wojti

Re: DVB-T Kraków Chorągwica

Post autor: wojti »

Witam

Wracając do testów EPG -jak wygląda Panie Jarosławie sprawa z kodowaniem? Czy jest szansa "doznania" polskiej czcionki w najbliższych testach ?
I jak wygląda sprawa z przesunięciem czasowym?
Czy coś się zmieniło z siłą sygnału w okresie ostatniego tygodnia do dwóch, bo nadal nie jestem w stanie złapać sygnału. Poprzednio było bez zakłóceń a teraz nic nie ma oprócz nazw kanałów i błędów 10/10.

Pozdrawiam
Wojtek

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T Kraków Chorągwica

Post autor: Jarosław Bałuka »

heniek pisze:Pan Bałuka jest w błędzie, emisja oficjalna powinna ruszyć z Chorągwicy nie później niż 31 lipca 2011 r., ale może zacząć się już 30 września 2009 r. jeśli taką chęć wyrażą nadawcy z pierwszego multipleksu.To TP Emitel ustalał harmonogram wdrażania telewizji cyfrowej DVB-T a zatwierdziła to KRRiT.Więc powiedzcie prawdę widzom ?
Przecież nie bałamucie widzów ,że to od was nie zależy ?
Harmonogram macie gdzieś robicie po swojemu cyfryzację w Polsce ?
Czas testowania się skończył :lol:
Pierwszy etap nie jest realizowany z godnie z Harmonogramem?
Dzięki Komu ?
Można zadać wiele pytań dlaczego tak jest ?
Dlaczego pod pretekstem testów - testujecie kieszenie widzów ?
Testy się skończyły ?
Mówi się tylko półprawdy wygodne dla siebie :roll:
Panie heniek, niestety cała Pana wypowiedź delikatnie mówiąc mija się z prawdą.
Od nas nie zależy co, gdzie i kiedy będzie uruchamiane. Harmonogram ustaliła KRRiT a nie EmiTel. My jako firma jesteśmy gotowi wdrażać DVB-T zgodnie z założonym harmonogramem, pod warunkiem, że nasza firma zostanie do tego wybrana. Naprawdę nie trzeba być geniuszem, aby zrozumieć podstawowe zasady i zależności wynikające z obowiązujacego w naszym kraju prawa oraz podstawy funkcjonowania na rynku usług komercyjnych.
Gdybyśmy po swojemu robili cyfryzację to startując w 2001 z pierwszą emisją testową, już pewnie cały kraj byłby objęty zasięgiem cyfrówki.
Czas testowania skończy się wraz z komercyjnym rozpoczęciem świadczenia usług lub wcześniej jeśli taka będzie wola administracji państwowej i/lub naszych klientów. I/lub nasza.
Nikogo nie namawiamy do zakupu odbiorników - to kolejna bzdura ujęta w Pana wypowiedzi. Wszędzie i zawsze podkreślamy że jest to emisja testowa, a z zakupem odbiornika należy wstrzymać się do czasu ustabilizowania parametrów i uruchomienia emisji docelowych.

Awatar użytkownika
kasia
Posty: 276
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T Kraków Chorągwica

Post autor: kasia »

uggp pisze:Pytanie techniczne, co jest przyczyną zakłóceń jakie pojawiły się w ostatnim czasie? Nie było tego wcześniej. Moc sygnału jest OK. Natomiast to wygląda jakby w strumieniu były jakieś dziadostwa.
U mnie dokładnie tak samo się dzieje - co jest tego przyczyną :?:
Problem występuje nie tylko w Krakowie, ale w innych miejscowościach, gdzie testowane jest DVB-T, więc problem pojawia się w okolicach stacji czołowej Emitela w Warszawie, gdzie składany jest mulipleks. .

To jest istotny problem, a nie odpowiadanie na głupie pytania osób, które nie mają o niczym pojęcia, a na forum :!: DOTYCZĄCYCH SPRAW TECHNICZNYCH :!: trafiły przypadkowo.

To samo w wątku z Suchą Górą - 8 lat temu jakoś nikt nie protestował, że mpeg2, że testy jako pierwsze pojawiają się na podkarpaciu itp. A teraz 3 strony lamentu i nic więcej.
Ostatnio zmieniony 2 lipca 2009, o 00:35 przez kasia, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T Kraków Chorągwica

Post autor: Jarosław Bałuka »

Wiemy o tym, związane jest to z prowadzonymi pracami na łączach. Staramy się jak najszybciej powrócić do stabilnej transmisji.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T Kraków Chorągwica

Post autor: Jarosław Bałuka »

wojti pisze:Witam

Wracając do testów EPG -jak wygląda Panie Jarosławie sprawa z kodowaniem? Czy jest szansa "doznania" polskiej czcionki w najbliższych testach ?
I jak wygląda sprawa z przesunięciem czasowym?
Wojtek
Doznania z polską czcionką pojawią się ;)
Co do przesunięcia czasowego - zegar nadawany jest w GMT. Niektóre odbiorniki /te nie posiadające możliwości samodzielnego ustawiania strefy czasowej/ skazane są na odczyt informacji o czasie i strefie czasowej z tablic TOT/TDT. Generator tablic PSI/SI użyty do wprowadzenia EPG umożliwi również definiowanie tablic TOT/TDT, więc w trakcie emisji z EPG prawdopodobnie pojawi się możliwość wpisania odpowiednich danych czasowych - okaże się.
Dla wyjaśnienia - generatory PSI/SI to newralgiczny element tworzenia multipleksu, gdzie EPG jest tylko jednym z części składowych. Dlatego testujemy różne platformy aby wybrać tą najbardziej funkcjonalną i stabilną.

heniek

Re: DVB-T Kraków Chorągwica

Post autor: heniek »

Panie heniek, niestety cała Pana wypowiedź delikatnie mówiąc mija się z prawdą.
Od nas nie zależy co, gdzie i kiedy będzie uruchamiane. Harmonogram ustaliła KRRiT a nie EmiTel. My jako firma jesteśmy gotowi wdrażać DVB-T zgodnie z założonym harmonogramem, pod warunkiem, że nasza firma zostanie do tego wybrana. Naprawdę nie trzeba być geniuszem, aby zrozumieć podstawowe zasady i zależności wynikające z obowiązujacego w naszym kraju prawa oraz podstawy funkcjonowania na rynku usług komercyjnych.
Gdybyśmy po swojemu robili cyfryzację to startując w 2001 z pierwszą emisją testową, już pewnie cały kraj byłby objęty zasięgiem cyfrówki.
Czas testowania skończy się wraz z komercyjnym rozpoczęciem świadczenia usług lub wcześniej jeśli taka będzie wola administracji państwowej i/lub naszych klientów. I/lub nasza.
Nikogo nie namawiamy do zakupu odbiorników - to kolejna bzdura ujęta w Pana wypowiedzi. Wszędzie i zawsze podkreślamy że jest to emisja testowa, a z zakupem odbiornika należy wstrzymać się do czasu ustabilizowania parametrów i uruchomienia emisji docelowych.
Szanowny Panie Jarosławie -odpowiem tak: punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Pana wypowiedź jest półprawdą a całą prawdę znam bardzo dobrze i Panowie znacie wyśmienicie.
Skoro trzymacie się harmonogramu KRRiT oraz UKE - to go realizujcie ale zgodnie z harmonogramem ?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T Kraków Chorągwica

Post autor: Jarosław Bałuka »

heniek pisze: Szanowny Panie Jarosławie -odpowiem tak: punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Pana wypowiedź jest półprawdą a całą prawdę znam bardzo dobrze i Panowie znacie wyśmienicie.
Skoro trzymacie się harmonogramu KRRiT oraz UKE - to go realizujcie ale zgodnie z harmonogramem ?
Szanowny Panie Heńku, nie wiem jaką całą prawdę Pan zna bardzo dobrze jendak sugerowanie, że moje wypowiedzi nie są zgodne z prawdą jest co najmniej nie na miejscu.
Wracając do merytoryki. Emisje są tylko i wyłącznie testem technicznym i nie wynikają ż jakiegokolwiek harmonogramu.
Harmonogram KRRiT i UKE uruchomienia TV cyfrowej obliguje Nadawców telewizyjnych, nie operatora technicznego. Dopiero umowy komercyjne pomiędzy Nadawcami, a operatorem są elementem wiążącym, a jak wiemy - Nadawcy operatora jeszcze nie wybrali.

varicap

Re: DVB-T Kraków Chorągwica

Post autor: varicap »

Jarosław Bałuka pisze:Dopiero umowy komercyjne pomiędzy Nadawcami, a operatorem są elementem wiążącym, a jak wiemy - Nadawcy operatora jeszcze nie wybrali.
I mam złe przeczucia jeśli chodzi o ten wybór.
Mimo że Emitel jest naturalnym wyborem to może się okazać że "obiektywne trudności" (zwyczajowo zresztą) spowodują.... zdeaktualizowanie się harmonogramu.
Oczywiscie (też zwyczajowo) nikt nie będzie miał sobie nic do zarzucenia (wystarczy włączyć TV i zerknąć jak reagują władze lokalne na zlożeczenia ludnosci po powodzi mimo że po 1997 coś im obiecano - a to wał a to przepust itp a tego nie zrobiono).
Jak zwykle nie ma winnych. Tylko ocet jest winny...lub spirytusowy.
Urzędniki mają prostą radę na zawalenie harmonogramu - stworzyć nowy !
"Bardziej realistyczny".

Tak więc Panie Jarosławie, mimo że Wam kibicuję aby wreszcie podpisano te umowy (bo wszyscy na to czekamy) to coś mi się wydaje że pojawią się problemy.
Już można przeczytać w internecie, że TVP nie zorganizowała wymaganego przez prawo w takiej sytuacji przetargu. Tego uniku nawet ja nie przewidziałem. I nawet nie można się przyczepić do prywatnych bo "to nie my".
Tylko w co gra zarząd TVP i czy aby nie działa na niekorzyść spółki ?
No bo albo działa na niekorzyść albo jest niekompetentny. Oba przypadki to przesłanka do wylania na bruk.
Już akcja z wyłączeniem TVP HD z testów "na wniosek" TVNu (piszą o tym portale zajmujace się mediami) pokazuje że coś tu jest nie tak.
Czy ten zarząd dba o dobro spółki ? I kluczowe pytanie: KTÓREJ ?
vari

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: DVB-T Kraków Chorągwica

Post autor: Puma »

Tak czytam forum i mam coraz większe obawy co do całej cyfracji jak i odbioru gdy wyłączone będzie nadawanie analogowe.
Odbiór ma być dobry niezależnie od tego czy antena będzie lekko czy też idealnie na kierunek nadajnika ustawiona (co i tak jak widać nie gwarantuje obioru). Mam obecnie dobry odbiór TVP1, TVP2 i Polsat (moc 650kW)...czy to mi zagwarantuje że odbiorę dobrze DVB-T z mocą 100kW?

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: DVB-T Kraków Chorągwica

Post autor: orin »

Puma pisze:Tak czytam forum i mam coraz większe obawy co do całej cyfracji jak i odbioru gdy wyłączone będzie nadawanie analogowe.
Odbiór ma być dobry niezależnie od tego czy antena będzie lekko czy też idealnie na kierunek nadajnika ustawiona (co i tak jak widać nie gwarantuje obioru). Mam obecnie dobry odbiór TVP1, TVP2 i Polsat (moc 650kW)...czy to mi zagwarantuje że odbiorę dobrze DVB-T z mocą 100kW?
Odbierzesz bez problemu DVB-T, pod warunkiem , że emisja będzie prowadzona z systemu antenowego o tej samej charakterystyce.

Zablokowany