DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA (Arch.)

marwika

Re: DVB-T Kraków Chorągwica

Post autor: marwika »

abusutor pisze:Czyli rozumiem że już nie korzystacie z analogu tylko z cyfry tak??
A na antenie szerokopasmowej będzie dobry odbiór czy trzeba wymienić na kierunkową??
Martwi mnie też to że teraz odbieram analogowo tylko tvp1,tvp2,tvp info i polsat. Bo nie wiem czy jak będzie cyfrówka bede odbierał czysto pozostałe kanały czy tylko te które teraz odbieram. jak to z tym jest???
Jak już mam TV z MPEG4 to z analogu nie korzystam, z jednym małym wyjątkiem. A mianowicie w analogu oglądam tylko TV Regionalną Kraków, bo w cyfrowym wydaniu niestety Krakowa nie ma :(
TV mam podpięty do anteny zbiorczej na dachu (taka dla całego bloku) i zaprogramowany mam w TV zarówno analog jak i cyfrówkę. Tak na wszelki wypadek ;)

abusutor, co do Twoich wątpliwości, czy będziesz odbierał cyfrowo wszystkie programy (czyli 7 na dzień dzisiejszy) to nie bardzo Ci podpowiem. Pewnie zależy gdzie będziesz sygnał odbierał , tzn. czy tam gdzie mieszkasz jest zasięg TV cyfrowej.
Ale w tym temacie , to może ktoś bardziej zorientowany Ci podpowie.

abusutor
Posty: 52
Rejestracja: 15 kwietnia 2009, o 21:04

Re: DVB-T Kraków Chorągwica

Post autor: abusutor »

Dziękuje za odpowiedzi.

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: DVB-T Kraków Chorągwica

Post autor: kupon »

@abusutor. A gdzie mieszkasz?Może porównaj z mapką zasięgu,ale ona tak do końca prawdy Ci nie powie.Może masz jakiegoś sąsiada,który już odbiera?

abusutor
Posty: 52
Rejestracja: 15 kwietnia 2009, o 21:04

Re: DVB-T Kraków Chorągwica

Post autor: abusutor »

No własnie nie mam takiej osoby której mógłbym zapytać bo tu jeszcze nikt się tym nie interesuje. Mieszkam w Łapanowie (na południe od krakowa)

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: DVB-T Kraków Chorągwica

Post autor: kupon »

a z jakiego nadajnika oglądasz analog?Jak z chorągwicy to no problem na tej samej antenie.Pamiętaj,że standartem jest MPEG-4

marwika

Re: DVB-T Kraków Chorągwica

Post autor: marwika »

Tak porówywałam mapę Google Earth i mapę zasięgu nadajnika Chorągwica i obawiam się , że w Łapanowie może być problem z odbiorem.
Przypuszczam , że jeżeli "łapiesz" parę programów w analogu z Chorągwicy, to takie same programy odbierzesz w cyfrówce. No chyba, że zwiększą moc nadajnika i zasięg.
Twierdzę tak , jako laik w tych sprawach, więc nie sugeruj się zbytnio.

Rozumiem, że jest to ten Łapanów, tak na południe od Niepołomic (mniej-więcej)?

abusutor
Posty: 52
Rejestracja: 15 kwietnia 2009, o 21:04

Re: DVB-T Kraków Chorągwica

Post autor: abusutor »

kupon pisze:a z jakiego nadajnika oglądasz analog?Jak z chorągwicy to no problem na tej samej antenie.Pamiętaj,że standartem jest MPEG-4

Tak, z chorągwicy. No właśnie zastanawiam się nad kupnem takiego TV ale nie wiem czy to już odpowiednia pora.

abusutor
Posty: 52
Rejestracja: 15 kwietnia 2009, o 21:04

Re: DVB-T Kraków Chorągwica

Post autor: abusutor »

marwika pisze:Tak porówywałam mapę Google Earth i mapę zasięgu nadajnika Chorągwica i obawiam się , że w Łapanowie może być problem z odbiorem.
Przypuszczam , że jeżeli "łapiesz" parę programów w analogu z Chorągwicy, to takie same programy odbierzesz w cyfrówce. No chyba, że zwiększą moc nadajnika i zasięg.
Twierdzę tak , jako laik w tych sprawach, więc nie sugeruj się zbytnio.

Rozumiem, że jest to ten Łapanów, tak na południe od Niepołomic (mniej-więcej)?


Tak to ten Łapanów, bo jest tylko jeden;)
No właśnie ja też mam takie obawy że nie będe miał tych pozostałych kanałów np. tvn

marwika

Re: DVB-T Kraków Chorągwica

Post autor: marwika »

abusutor pisze: Tak, z chorągwicy. No właśnie zastanawiam się nad kupnem takiego TV ale nie wiem czy to już odpowiednia pora.
Tak szczerze, to ja na Twoim miejscu, wstrzymałabym się z zakupem TV z MPEG4.
Nawet do pół roku . W tym czasie może się wiele zmienić jeżeli chodzi o nadawanie cyfrówki, mam nadzieję, że na lepsze :)
Tym bardziej, że nie masz pewności co do zasięgu cyfrowej tam gdzie mieszkasz.
Jeżeli nie musisz zmieniać teraz TV (bo ten który masz "chodzi" dobrze), to może się jeszcze wstrzymaj z zakupem nowego. Na cenie też możesz zyskać, bo telewizory tanieją, wchodzą nowe modele.

Ja do zakupu nowego TV przymierzałam się ponad pół roku :roll:
Wtedy jeszcze nie myślałam nawet przez moment o TV z MPEG4,zależało mi tylko na większym niż dotychczas odbiorniku.
Jakiś miesiąc temu kupiłam TV z MPEG4 i cieszę się, że się nie pospieszyłam :D
Więc nie zawsze pośpiech jest wskazany :mrgreen:

A może np. któryś z sąsiadów zrobi pierwszy krok i będziesz wiedział jak jest u Was z odbiorem cyfrówki. Poczekaj do Świąt , bo wtedy ludzie lubią robić takie zakupy :)

Decyzja należy oczywiście do Ciebie.

abusutor
Posty: 52
Rejestracja: 15 kwietnia 2009, o 21:04

Re: DVB-T Kraków Chorągwica

Post autor: abusutor »

Dzięki za podpowiedzi. No chyba tak zrobię że wstrzymam się jeszcze trochę;)

piotr'ek

Re: DVB-T Kraków Chorągwica

Post autor: piotr'ek »

marwika pisze:Tak szczerze, to ja na Twoim miejscu, wstrzymałabym się z zakupem TV z MPEG4.
A co za różnica, czy teraz kupi TV z MPEG4 czy za pół roku. Oczywiście pomijam kwestię ceny czy oferowanych modeli.

marwika

Re: DVB-T Kraków Chorągwica

Post autor: marwika »

piotr'ek pisze: A co za różnica, czy teraz kupi TV z MPEG4 czy za pół roku. Oczywiście pomijam kwestię ceny czy oferowanych modeli.
Kolega piotr'ek nie czyta uważnie postów i potem pisze to co pisze ;)

zygmunt
Posty: 134
Rejestracja: 11 września 2009, o 15:18
Odbiornik: Philips PFL 5507 K12
Ferguson t65
Instalacja antenowa: Siatkowa z regulowanym zasilaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Koszotwy Katowice

Re: DVB-T Kraków Chorągwica

Post autor: zygmunt »

@abusutor

Mozna też kupić tuner dvb-t na usb do komputera ( wydatek 100- 150 pln) , podpiac antene i sprawdzic czy odbierzesz dvb-t.

szogun555

Re: DVB-T Kraków Chorągwica

Post autor: szogun555 »

ja natomiast chciałbym potwierdzić odbiór 1-go muxu z Krakowa w Gliwicach.ale wydaje mi się że będę mógł oglądać tę paczkę tylko w godzinach wieczornych.Wczoraj odpaliłem swoją nową instalację- 2 anteny- jedna to ATX 107-kierunek Chorągwica,druga-ATX 55-kierunek Wisła.Obie idą przez WWK 861.sygnał z Wisły: poziom:31-34% , jakość :100% .sygnał z Krakowa: poziom 80% ,jakość 35-45% ,bardziej pływająca.program do odbioru-AltDVB ,karta do odbioru-X3M HU 2200.Anteny zamontowane na dachu 3-piętrowej kamienicy ,na 6-cio metrowym maszcie.Dzisiaj rano niestety jakości sygnału z Krakowa brak,myślę że odległość robi swoje+budzące się zakłócenia komunikacyjno-przemysłowe.zobaczymy co się będzie działo dziś wieczorem-jeżeli ponownie uzyskam sygnał-to będzie znaczyć że to nie było takie sobie TROPO.Tę samą informację pisałem wcześniej na forum Sat Kuriera.pozdrawiam
P.S.-A przy okazji p.Jarosławie,czy jeżeli 1 Mux ruszy zgodnie z planem - to czy moc nadajnika w Krakowie zostanie taka sama?(15kW),czy zostanie zwiększona? Bo na Wisłę w MPEG-4 to raczej nie liczę,niestety-chyba że pan już wie coś więcej?.pozdrawiam

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T Kraków Chorągwica

Post autor: Jarosław Bałuka »

Istnieje taka możliwość, że wraz z zakończeniem emisji testowych czyli 30 września (do tego dnia mamy ważne pozowolenie radiowe na emisję testową) zostanie zakończona emisja DVB-T w Krakowie. Ewentualna kontynuacja zależna jest od Nadawców TV, którzy są właścicielami multipleksu 1.

rafal.w

Re: DVB-T Kraków Chorągwica

Post autor: rafal.w »

Jarosław Bałuka pisze:Istnieje taka możliwość, że wraz z zakończeniem emisji testowych czyli 30 września (do tego dnia mamy ważne pozowolenie radiowe na emisję testową) zostanie zakończona emisja DVB-T w Krakowie. Ewentualna kontynuacja zależna jest od Nadawców TV, którzy są właścicielami multipleksu 1.
Panie Jarosławie
Ale przecież to nie nadawcy wydają decyzje na nadawanie tylko UKE więc jeśli UKE wyrazi zgodę na nadawanie z Chorągwicy to czy jest szansa na zwiększenie mocy nadajnika.
drugie pytanie dotyczy zwiększenia mocy tv PULS z Chorągwicy. mieszkam w okolicach nowego brzeska (dk79) i obraz poprawił się diametralnie. o ile została zwiększona moc nadajnika????
skoro tv PULS, TVN oraz TV4 nadają kierunkowo w kierunku Krakowa zastanawia mnie jedna rzecz TVN i PULS oglądam z lekkim śnieżeniem a tv4 wcale się nie da oglądać czy antena nadająca TV4 jest bardziej skierowana na Kraków???? oraz czy jeśli odbieram TVN i PULS to odbiorę DVB-t czy nie

piotr'ek

Re: DVB-T Kraków Chorągwica

Post autor: piotr'ek »

A nadawcy powiedzą "brak możliwości technicznych" i weź im coś zrób, skoro Kraków nie był przewidziany w 100% na 1 października.
Co do odbioru DVB-T to ja wszystko analogowe z Krakowa oglądam albo z 10-cioma odbiciami, albo ze śniegiem, ale w odbiorze DVB-T jakoś to specjalnie nie przeszkadza.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T Kraków Chorągwica

Post autor: Jarosław Bałuka »

Nie było mowy o zwiększaniu mocy nadajnika w Krakowie, a tym bardziej o zmianie charakterystyki z kierunkowej na dookólną. Teraz to największym zmartwieniem będzie - czy Kraków od października w ogóle będzie nadawał cyfrowo...

marwika

Re: DVB-T Kraków Chorągwica

Post autor: marwika »

Jarosław Bałuka pisze:..... Teraz to największym zmartwieniem będzie - czy Kraków od października w ogóle będzie nadawał cyfrowo...
A ja już tak się przyzwyczaiłam do "cyfrówki" :cry: ;)

piotr'ek

Re: DVB-T Kraków Chorągwica

Post autor: piotr'ek »

Kraków albo Wisła - mnie różnicy nie robi - w 10 min.przestawiam antenę, przy czym w Krakowie to wszystko co w DVB-T jest dostępne, jest również dostępne analogowo - w najgorszym wypadku przy użyciu anteny za kilka zł.

Zablokowany