DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: kanały MUX2 działają tylko po południu !

Post autor: qwerty »

Dobrze, że napisałeś jaką masz antenę...

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: kanały MUX2 działają tylko po południu !

Post autor: Puma »

Lokalizacja też by się przydała, czy to blok czy coś innego.
http://www.dvbtmap.eu/mapdistance.html

Awatar użytkownika
Ender
Posty: 10
Rejestracja: 14 października 2011, o 07:24
Odbiornik: Sony Bravia KDL-EX500
Instalacja antenowa: Antena zbiorcza AZART
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków/Chorągwica

Re: kanały MUX2 działają tylko po południu !

Post autor: Ender »

HouseM pisze:Od 4 dni pojawił się dziwny problem z wszystkimi kanałami z MUX2.
Od rana do mniej więcej godziny 15; 16 nie mogę ich odebrać. W info pokazuje nazwę kanału, to co aktualnie jest nadawane ale zamiast obrazu i dźwięku są kolorowe pixele i piski, trzaski. Wskaźniki pokazują JAKOŚĆ 0% SIŁA 20-30%. W miarę zbliżania się godziny ~16 Obraz i dźwięk powoli wracają.
W tym samym czasie Wszystkie kanały telewizji polskiej odbierają idealnie, bez najmniejszego przycięcia.

Antena ustawiona na Chorągwice (Małopolskie), odległość 17km.
Mam dokładnie to samo. Mniej więcej od 13-stego marca cały MUX-3 do popołudnia nie działa. Moc sygnału jakieś 18, jakość 0. Późnym popołudniem wszytko wraca do normy tak, że można spokojnie oglądać, ewentualnie z niewielkimi pikselami co kilka minut. Również około 17 km od Chorągwicy (Skawina). Blok, antena zbiorcza. MUX-2 odbiór perfekcyjny.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: m@rtops »

tu mux 2 tam mux 3
ja mam 15 km -nic się nie dzieje z odbiorem
skawina nie jest wg dvbt map w pełnym zasięgu mux 3 jednak nie tłumaczy to odbioru w zależności od pory dnia
dla zabawy zrobiłem sobie kiedyś antenkę z kawała drutu miedzianego -działa
więcej w temacie "antena własnej roboty" wątek "anteny i ...."

paweln

Re: kanały MUX2 działają tylko po południu !

Post autor: paweln »

Ender pisze:
HouseM pisze:Od 4 dni pojawił się dziwny problem z wszystkimi kanałami z MUX2.
Od rana do mniej więcej godziny 15; 16 nie mogę ich odebrać. W miarę zbliżania się godziny ~16 Obraz i dźwięk powoli wracają.
Mam dokładnie to samo. Mniej więcej od 13-stego marca cały MUX-3 do popołudnia nie działa. Moc sygnału jakieś 18, jakość 0. Późnym popołudniem wszytko wraca do normy
Proponowałbym sprawdzić jakie firmy zlokalizowane są w pobliżu i czym się zajmują. Zakłócenie obecene tylko i wyłącznie w godzinach pracy - mogą mieć źródło w czyjeś pracy :)

Awatar użytkownika
Ender
Posty: 10
Rejestracja: 14 października 2011, o 07:24
Odbiornik: Sony Bravia KDL-EX500
Instalacja antenowa: Antena zbiorcza AZART
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków/Chorągwica

Re: kanały MUX2 działają tylko po południu !

Post autor: Ender »

Jest to możliwe ale ...
1) problemy wystepują od prawie tygodnia (jakaś nowa fabryka? :-)
2) występowały również w sobote i niedzielę - trudno winić jakiś zakład zresztą cała "dzielnica fabryczna" znajduje się po drugiej stronie miasta.
Ostatnio zmieniony 20 marca 2012, o 08:27 przez Ender, łącznie zmieniany 1 raz.

Bartt

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Bartt »

Widze w podpisie że masz tv Sony który ma fajną diagnostykę odbioru sygnału DVB-T ;).
Możesz zanotować wskazania dla pory kiedy jest źle i kiedy jest dobrze. Wtedy będzie wiadomo czy problem jest w kiepskim sygnale (odbiór na granicy) czy też sygnał jest ok, a przyczyną są zakłócenia. W szczególności ważny jest parametr pre-Viterbi (ilość błędów przed korekcją) świadczący o jakości docierającego sygnału.

Chociaż z drugiej strony takie cyrki w kablówce nie powinny się dziać :o. Trzeba by sprawdzić czy problem jest tylko u ciebie czy też u innych mieszkańców.

HouseM

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: HouseM »

Antena taka prostokątna z siatki Zamontowana na 2 metrowym maszcie na dachu 3 piętrowego domu.
Na wprost mam jakąś budowę ale nie jest tam od tygodnia tylko pół roku. Wczoraj (niedziela) też był problem z obiorem tvn, polsat, puls itd. Sygnał wrócił mniej więcej ok 14.
Dzisiaj to samo.
Między mną a Chorągwicą nie ma żadnych podejrzanych fabryk, przed chwilą sprawdzałem na mapach google.
Teraz (środek nocy) Jakość 38-42% Moc 24-38% Odbiór idealny.


PS. Dzięki za przeniesienie posta nie wiedziałem za bardzo gdzie opisać ten problem.

W-ek

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: W-ek »

Zakładając że MUX3 odbierasz z Chorągwicy to dziwna sprawa, wszyscy mają problemy z MUX3, a tu MUX2 fiksuje.
Proponuję sprawdzenie na którym kanale odbierasz MUX2.
Coś mi się wydaje że nie na 64, ale może to być w zależności od Twojej lokalizacji kanał 49 Katowice, 23 Tarnów, albo nawet 61 Zakopane, Prehyba lub Luboń., a może jeszcze coś inne.
Jeszcze jedno.
Mam ten sam dekoder WIWA-50. Przy słabym sygnale występuje problem z kabelkiem od odbiornika podczerwieni. Gdy kabelek znajduje się tuż przy kablu antenowym następuje cięcie obrazy.

HouseM

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: HouseM »

Nie jestem aż tak zaawansowany technice telewizji zyfrowej ale powiem co wiem.
Polsat, tvn, puls, tv4,tv6, polsat sport, tvn 7, Wszystkie te kanały jak wejdę w info to maja napisane tak: Częstotliwość:818MHz Pasmo:8MHz
Natomiast kanały tvp1, tvp2, info, kultura, historia,polonia, Częstotliwość:690MHz Pasmo:8MHz
To znajduje się z automatu i nic poza tym. Ręcznie nie grzebałem nigdy.

Dodam tylko, że problem jest nadal, nic się nie zmieniło od mojego wcześniejszego posta. Nadal brak tvnów, polsatów itp w godzinach od rana do popołudnia.
(Formuł1 mi właśnie przepada :)

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: kb997 »

@HouseM
Jeżeli to dzieje się codziennie dokładnie w tych samych godzinach to należy dopatrywać się problemu w zakłóceniach pochodzących z jakiegoś transmitera lub czegoś podobnego. Jeżeli to ma charkter zmienny czyli raz zaczyna się np o 6 a raz o 8 to można sądzić, że to wina różnej propagacji o różnych porach dnia.

_chris_

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: _chris_ »

HouseM pisze:Teraz (środek nocy) Jakość 38-42% Moc 24-38% Odbiór idealny.
zdecydowanie problem z instalacją antenową (antena, wzmacniacz, kabel antenowy, zasilacz antenowy, dekoder, etc...). Te wartości % mocy i jakości sygnału są za niskie na stabilny odbiór w dzień (w dzień, zarówno propagacja fal radiowych jest gorsza niż w nocy, jak i ilość zakłóceń w dzień jest typowo większa). Trzeba zrobić tak, aby jakość sygnału sięgała co najmniej 80%.

HouseM

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: HouseM »

Zgodzę się z Tobą ale tylko częściowo.
To nie jest zjawisko ,które istniało od początku. Problem pojawił się dopiero 2-3 tygodnie po tym jak zainstalowałem cyfrową telewizję naziemną. W tym czasie żaden z elementów składowych instalacji nie uległ zmianie. Parametry odbioru również nie uległy zmianie. Tutaj jedyna możliwość to pojawienie się jakiegoś złośliwca, który sieje zakłóceniami o tej porze lub co mi się bardziej widzi jako znawcy realiów Polskich obniżana jest w tych godzinach moc nadajnika dla oszczędności.

W-ek

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: W-ek »

HouseM
Nie widzę innego wyjaśnienia. Najbardziej prawdopodobną przyczyną jest przesterowanie sygnału przez wzmacniacz antenowy, przez co "głupieje" elektronika tunera.
Tak dla ciekawości, gdzie mieszkasz.

HouseM

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: HouseM »

17km w lini prostej od Choragwicy. okolice AWF / al.Pokoju.
Nie mam wzmacniacza antenowego. do całej instalacji antenowej w domu mam wpięty tylko jeden telewizor. :shock: oddzielnymi kanałami idzie w domu instalacja sat a antenowa też ma swoją prywatną drogę w ścianach, daleko od innych instalacji.
Ktoś mnie mikrofalami przypieka chyba :mrgreen: ten sam efekt jest jak włączy się w kuchni mikrofalówkę .

_chris_

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: _chris_ »

@ HouseM: to, czy się coś zmieniło bądź nie w instalacji antenowej jest w wielu przypadkach niewychwytywalne dla użytkownika, korzystającego tylko ze wskazań odbiornika.

Jeśli od początku instalacji DVB-T miałeś takie małe wskazania jakości odbieranego sygnału (siła jest mniej istotna w tym momencie), to oznacza, że od początku miałeś źle, a wystarczył jakiś dodatkowy problem, który się pojawił te dwa, trzy tygodnie temu, abyś przestał mieć stabilny odbiór.

To samo z zakłóceniami od mikrofali - przy instalacji na antenie zewnętrznej absolutnie nie powinny mieć miejsca.

Jeśli antena jest pasywna, to:

za niski poziom sygnału z anteny, warunkujący generalnie za niską jakość odbieranych sygnałów DVB-T

jakiś problem z kablami antenowymi lub złączami antenowymi / F. Najczęściej to właśnie kabel antenowy o bardzo małym współczynniku ekranowania lub źle założone złącza są przyczyną reakcji na włączanie elektrycznych sprzętów w domu i generalnego obniżania jakości sygnału odbieranego.
Szczególnie warto uważać na kable połączeniowe 'gniazdo antenowe --> odbiornik' (dekoder) DVB-T, a zwłaszcza kupne. Tam często bywają problemy.

któreś z urządzeń w pobliżu dekodera (dekoder SAT, jakiś sprzęt AV, etc...) generuje stałe zakłócenia. Powyłączać wszystko z prądu (wyciągnąć wtyczki z gniazd elektrycznych) na próbę.

uszkodzony dekoder

.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: kb997 »

@HouseM
Posłuchaj _chrisa_! Naprawdę gość wie co mówi. Głupia woda która mogła dostać się do kabla, czy jakiś drobiazg. Sądziłem, że masz wzmacniacz i w innym wątku który założyłeś łopatologicznie wyjaśniłem jak to że wzmacniaczem jest. Skoro go nie masz, a instalację masz wzorcowo wykonaną to zostaje chyba awaria przekaźnika GSM na starym pasmie 900.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: m@rtops »

HouseM pisze:To nie jest zjawisko ,które istniało od początku. Problem pojawił się dopiero 2-3 tygodnie po tym jak zainstalowałem cyfrową telewizję naziemną. W tym czasie żaden z elementów składowych instalacji nie uległ zmianie.
włączę się jeszcze do tematu
rozumiem że wcześniej z tej anteny miałeś analog bez problemu?
szwagier ma siatkę na balkonie (Boh.Września) i przestawia anteną inaczej pod analog inaczej pod cyfrową (jest różnica w nadawaniu sygnału -kierunek) więc trzeba spróbować przestawić antenę
HouseM pisze:(Formuł1 mi właśnie przepada :)
to u ciebie już wyłączyli analog ;)

HouseM

Odp: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: HouseM »

Słucham waszych rad bardzo uważnie, daleko mi od jakiegokolwiek wymądrzania się.
Dawniej do instalacji podpięte były 3 telewizory i telewizję analogową odbierały tak raczej przecietnie. Teraz jedyny jaki został na tej instalacji to ten w kuchni - jadalni i na nim właśnie mam dekoder dvbt. Pozostałe tv mają sygnał z sat. Kabel antenowy to zdecydowanie nie jest jakiś kosmos bo ma dobre 20 lat. Niestety nie jest możliwa jego wymiana. Wszystkie połączenia mam w puszkach zarobione na Fkach. Instalacja od samego dachu jest hermetycznie zamknięta więc woda nie ma prawa się tam dostać.
Wystraszyliście mnie z tą mikrofalówką. Też nie jest zbyt młoda więc skoro nie powinna działać na sygnał tv to może też jakoś być niebezpieczna dla domowników!!
Wydawało mi się,że w odległości 17 km od nadajnika nie powinno być problemów. Zacznę może od wymiany anteny bo to najtańszy element zestawu. Wypadło mi jeszcze do głowy aby zabrać dekoder dvbt do sypialni na poddasze i tam sie podpiąć. Mam tam główny rozdzielacz na dom i wepnę się na krótko przed niego.

Wysłane z mojego X10i za pomocą Tapatalk

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: m@rtops »

jeszcze mnie wezmą za akwizytora :lol: ale do jutra w carre....rze jest
http://www.sat.sklep.pl/antena-ax-1000- ... 21-69.html
za 60zł
kupiłem i z prowizorycznego podł. na strychu (pod dachówkami ok.grębałowa) odbiera ok
jeśli byś myślał o kupnie
ale spróbuj ją tak jak pisałem wcześniej przestawić
możesz ominąć rozdzielacz (może też zakłócać :? ) złączką
http://www.dipol.com.pl/przejscie_gniaz ... _E8230.htm

Zablokowany