DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Batman1987

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Batman1987 »

Witam wszystkich użytkowników Forum. Otóż nie działa u mnie MUX1 i MUX3. Co może być tego przyczyną?? Pozdrawiam

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: m@rtops »

aleś się rozpisał w szczegółach :lol:
przeskanuj ręcznie kanały 25,48 i zobacz czy jest w ogóle sygnał :?

tkargul

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: tkargul »

m@rtops pisze:
Instalacja Azart jest nowa, wiec powinna być przystosowana do odbierania telewizji cyfrowej, zresztą MUX2 I MUX3 odbieram
mux 2,3 jest odpowiednio na 48,64 kanale a mux1 na niskim 25
zauważ że mux 1 mamy z chorągwicy od niedawna więc przy ustawianiu sygnałów na zbiorczej na kanale 25 była wtedy cisza i być może jest właśnie wytłumiony dlatego aby nie zbierał zakłuceń :?
Dzięki za cenną uwagę, próbowałem wyszukać syganł MUX 1 na wyższych kanałach np k. 62 z nadajnika Wisła *G.Skrzyczne*, lub, sygnał z Katowic k.55, ale bez owocnie ;(

Batman1987

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Batman1987 »

m@rtops - Nie rozpisałem się, bo nie wiem co jeszcze mogę napisać żeby bardziej rozjaśnić problem :) Przeskanowałem oba te kanały i nie ma na nich w ogóle sygnału :? Co to może znaczyć?

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: m@rtops »

na przykład skąd próbujesz odbierać - czy nagle ci znikły i nagle nie odbierają?
Batman1987 pisze:nie ma na nich w ogóle sygnału
no to trzeba spróbować znaleźć ten sygnał - po to te dane (z kuli jeszcze nie czytamy) ;)

Batman1987

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Batman1987 »

Sprawa wygląda dokładnie tak że tuner posiadam od 2 m-ce i od samego początku działał MUX2. MUX1 i MUX3 jeszcze nigdy nie odbierałem, ale sądziłem że to z powodu nie wysyłania sygnału z Chorągwicy. Widzę po wpisach forumowiczów że sygnał jest już wysyłany a ja dalej nie mam MUX1 i MUX3. Przy wyszukiwaniu sygnału siła sygnału na kanale 48 i 25 jest równa 0, natomiast na kanale 64 jest bardzo dobra.
Czy to wina tunera, czy złego podpięcia że nie odbieram tych kanałów??

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: m@rtops »

kwestia ustawienia anteny o ile z mux 3 może być problem (kierunkowo z mocą 2kW),to mux 1 powinien odbierać moc 25kW (mux2-60kW)
spróbuj ustawić te wskaźniki i kierując antenę na nadajnik szukać sygnału :)

idefiks

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: idefiks »

Cześć.

Podłączyłem teściom na wsi "naziemną cyfrówkę".
Gmina Czernichów. Wieś Rybna.

Gubię się w tych multiplexach, ale patrząc na listę programów wychodzi mi na to, że dekoder odbiera MUX-1 i MUX-2.

Gdzieś koło środy w zeszłym tygodniu kanał TVP1 zgubił obraz, pozostał tylko dźwięk.
Po ponownym wyszukaniu listy dostępnych kanałów dekoder uznał, że w ogóle nie ma TVP1.
Wszystkie pozostałe kanały dekoder łapie bez najmniejszych problemów.
Teraz pytanie, gdzie szukać źródła problemów z odbiorem TVP1? Dekoder? Antena? Nadajnik i pytać emitela, co jest grane?

Nikt z sąsiadów nie bawi się w naziemną telewizję cyfrową (bo wszyscy mają "talerze") więc odpada zapytanie kogoś obok, czy też nie ma "jedynki", bo tak by na początek było najprościej.

Dekoder SAGEM ITAD 83SD i stara antena, która ledwo łapała sygnał analogowy, no ale jak podłączyłem dekoder, to wszystko "hulało" pięknie przez kilka dni - aż do momentu pojawienia się problemów z TVP1.

z góry dzięki za sugestie w jakiej kolejności szukać przyczyn tych kłopotów z odbiorem TVP1.

paweln

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: paweln »

http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=36&t=4269
"To jest tuner SD. Nie odbierze on kanałów TVP1 HD i TVP2 HD"

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: m@rtops »

idefiks pisze:Podłączyłem teściom na wsi "naziemną cyfrówkę".
obawiam się że bez mux 3 gdzie jest tvp1 SD kochany zięć będzie musiał zainwestować w dekoder hd :lol:
tak do zwykłego oglądania są po marketach manty02 i strongi w okolicach 100zł i za tę cenę można je wziąć
chyba że coś z "wyższej" (droższej) półki - wiwa,ferguson :roll:
pozdrawiam

edit
jeżeli z chorągwicy nie łapie mux 3 to można spróbować szczęścia z katowic
http://www.emitel.pl/mux3-etap-3.jpg-62385
Ostatnio zmieniony 4 czerwca 2012, o 13:16 przez m@rtops, łącznie zmieniany 1 raz.

idefiks

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: idefiks »

m@rtops, dzięki, ale czegoś tu nie kumam. :)
Bo TVP1 na początku przez dobrych parę dni było. Tyle że znikło. Więc o co tu chodzi? Dlaczego było i znikło? :)

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: m@rtops »

bo wprowadzili na mux 1 tvpHD i dekoder nie może z dekodować sygnału
na mux3 natomiast jest tvp2HD (a tvp1 jest w SD,na mux1 tvp2 jest w SD)
mux 1,3 = 2xtvp 1,2 HD , 2xtvp 1,2 SD :)

idefiks

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: idefiks »

Czyli ewentualnie pozostaje mi zrobić porządek z anteną i spróbować złapać MUX-3? :)

Pytanie tylko, czy przy mocy nadawania 2KW jest sens próbować to łapać 30 km od nadajnika...

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: m@rtops »

w tym wypadku tak - chociaż w planach jest zostawienie tylko tvp 1,2 HD po wył analogu
ale to kwestia przyszłości
napisz jaka antena to się pomyśli jak ją z "tuningować" do mux3 :D
bo rozumiem że mieszkasz kawałek od teściów więc warto mieć przy sobie rożne opcje do szukania zasięgu ;)
można też pokusić się tak jak pisałem o katowice :?

idefiks

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: idefiks »

Sama antena to pewnie jeszcze "ujdzie",
takie cóś mniej więcej. Bez wzmacniacza.

Ale sposób jej mocowania jest w tej chwili taki, że pominę go milczeniem. :oops:
"Patrzy" w stronę nadajnika w sposób dość umowny, poza tym jest umieszczona bardzo nisko.

Cóż... Najpierw powiem teściowi, żeby ją wreszcie porządnie i wysoko zamocował (tak jak mu mówiłem 5 lat temu, jak ją kupowałem :evil: ) i potem będziemy się bawić w szukanie mux3.

Ale tak swoją drogą, to TVP tylko jako HD, co jak piszesz jest planowane w multiplexach po wyłączeniu analogu, to lekkie chamstwo ze strony nadawcy.

Nie wszyscy mają póki co telewizory HD, bo jest to im do niczego nie potrzebne.
Rozumiem, że za 5-10 lat pewnie nie będzie już innych telewizorów (i dekoderów), niż HD, ale żeby w tej chwili 30 km od Krakowa można było łapać tylko TVP2 jako "nie-HD", a przy TVP1 już trzeba będzie coś kombinować, żeby złapać słaby sygnał nadawany z mocą 2KW to już przegięcie.

Jaka logika ludźmi odpowiedzialnymi za ten projekt kieruje, to ja chyba nigdy nie zrozumiem...

A oczywiście na cyfryzacja.gov.pl ani słowa nie ma o tym, żeby w ogóle nie kupować dekodera bez opcji HD, bo i po co... :evil:

A sam na to nie wpadłem, że do starego telewizorka powinienem na wszelki wypadek kupić dekoder HD, bo inaczej najprawdopodobniej nie będzie TVP1... :evil:

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Jarosław Bałuka »

Jest wyraźnie napisane, że dekodery winny dekodować SDTV i HDTV http://cyfryzacja.gov.pl/Wytyczne,techn ... ka,15.html

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: kb997 »

Jeśli chodzi o Kosztowy w Rybnej to może być problem, ale na początek umieść antenę wysoko i dobrze ją ustaw. Możesz pokusić się o "tuning" tej anteny skracając "wąsy" w górnym i dolnym X powiedzmy do 12 cm lub zamieniając je na coś podobnego wygietego z drutu miedzianego o długości ramienia 12 cm. Dostroisz w ten sposób do wyższych częstotliwości. Komuś właśnie doradzalem w ten sposób i poskutkowało.

idefiks

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: idefiks »

Jarosław Bałuka pisze:Jest wyraźnie napisane, że dekodery winny dekodować SDTV i HDTV http://cyfryzacja.gov.pl/Wytyczne,techn ... ka,15.html
Racja. Jest napisane "jak byk". Cofam zarzut.

Ja to pewnie i widziałem, zanim kupiłem dekoder, ale co z tego? Do głowy mi nie przyszło, że do starego telewizora, żeby w ogóle odbierać na nim TVP1, będę musiał kupować dekoder z HD. Stąd za warunek wystarczający uznałem SD.

Proszę też zauważyć, jak działa "interaktywny pomocnik" wyboru urządzenia umieszczony na stronie głównej cyfryzacja.gov.pl : Można tam sobie świadomie wybrać, że nie potrzebujemy sygnału HD (bo np. nie mamy takiego telewizora). Skąd dyletant taki jak ja ma wiedzieć, że akurat w przypadku TVP1 i tak potrzebuję HD, bo multipleksa z TVP1 SD i tak najprawdopodobniej nie złapię bo jestem za daleko od nadajnika?

A tu się okazuje, że faktycznie 30 km od Krakowa, żeby w ogóle oglądać TVP1 nadawaną cyfrowo, konieczny jest dekoder z HD. I to jest kpina z ludzi, którzy chcą sobie przejść "na cyfrę" i uważają, że nie potrzebują "full wypasionego" dekodera z HD do swojego starego telewizorka...

Więc nadal uważam, że sytuacja z nadawaniem TVP1 praktycznie wyłącznie jako HD w okolicach Krakowa jest chora. Zwłaszcza jeśli po wyłączeniu sygnału analogowego faktycznie TVP ma być nadawana wyłącznie jako HD...

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: m@rtops »

koniec lamentów :D
do tej siatki można się pokusić o słaby wzmacniacz serii LNA-101 który można zasilić bez problemu 5v z dekodera
nie potrzeba wtedy dodatkowego zasilacza (zresztą wszystkie LNA można zasilić z dekodera tylko spada w nich wzmocnienie ;) )

Batman1987

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Batman1987 »

Udało mi się częściowo rozwiązać problem, który poruszałem wczoraj w tym wątku. Winowajcą prawdopodobnie był trójnik założony w dawnych czasach na kablu antenowym. Po podpięciu anteny bezpośrednio do tunera pojawił mi się MUX1 na 25 kanale (MUX3 nadal nie mam).
Pozdrawiam forumowiczów i thx m@rtops za zainteresowanie ;)

Zablokowany