DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: m@rtops »

yerry pisze:emisje z Chorągwicy pozytywnie wypełniają oczekiwania.
a jedyną bolączką (na dziś) jest moc i nadawanie kierunkowe mux-3 ;)

yerry
Posty: 381
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Thomson DTI2011
Instalacja antenowa: Telmor Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: yerry »

Zgadza się, ale taka sytuacja dotyczy wszystkich eksperymentalnych emisji MUX3 we wszystkich miastach obecnie. Szczęśliwie te krakowskie 2kW w MUX3 i tak całkiem nieźle sobie radzi, a podstawowe kanały TVP są nadawane w MUX1 z dużą mocą :)

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: m@rtops »

i niskim kanale ;)

michelin

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: michelin »

Niski kanał + moc tylko 25kW i mój biQuad lepiej odbiera Mux1 z Wisły/Skrzyczne który też nadaje z moca 25kW.

Przemmek113

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Przemmek113 »

Witam, mam pytanie, czy z ulicy Miechowskiej zdołam złapać jakiś sygnał na małej antence pokojowej za 50zł (chodzi o tuner usb do laptopa)? Odległość do Chorągwicy to 18km w linii prostej

Pozdrawiam

paweln

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: paweln »

"Jakiś sygnał" zapewne zdołasz złapać.

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: kupon »

To wszystko zależy od tego,które piętro,czy okna w stonę nadajnika,czy nie ma przeszkód etc.

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: twmichal »

Na ul. Miechowskiej to raczej ciężko będzie coś złapać na pokojowej. W kierunku na Chorągwice jest zwarta i wysoka zabudowa AGH, ulica jest dość ruchliwa a wokół pełno źródeł zakłóceń - routery, zasilacze impulsowe itp.
Może MUX-1 dało by się na antenie pokojowej złapać, bo to niski kanał. Ale już MUX-3 i MUX-2 to podejrzewam że byłoby ciężko.
A anteny "za 60zł" to szajs z supermarketów. Trudno żeby antena kiepskiej jakości i niewielkim zysku, za to z kosmicznym designem i wzmocnieniem 50dB dała gwarancję dobrego odbioru.
Być może w budynku jest możliwość podłączenia się do anteny zbiorczej. Jeżeli nie - to lepiej kupić siatkową, która kosztuje około 20zł i oprzeć gdzieś na parapecie za oknem.
W Krakowie przecież jest siedziba jednego z producentów anten - można kupić u nich w hurtowni na Ciepłowniczej.
Przewód koncentryczny można poprowadzić pod oknem za pomocą specjalnej przejściówki.

Przemmek113

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Przemmek113 »

Dzięki za odpowiedzi, muszę się dowiedzieć jak to jest z anteną bo w pokojach są gniazda antenowe ale podejrzewam, że to nie oznacza obecności anteny na dachu. No ale jeżeli mówisz, że tak tanim kosztem można podłączyć siatkową i to będzie chodziło to i tak da się to załatwić.
Dzięki, pozdrawiam

adinek

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: adinek »

Witam wszystkich forumowiczów. Od jakiś 3 dni mam gorszy sygnał tv cyfrowej (częste przycięcia obrazu). Posiadam tuner signala HD-507 podpięty do zbiorczej instalacji antenowej. Poziom sygnału waha się od 80 do 88%, wcześniej nie było takich problemów wiec nie wiem czy też były takie parametry. Zastanawiam się czy to wina tunera czy np. pogody i mniej korzystnych warunków do przesyłania sygnału, a może zmieniły się parametry nadajnika?
Pozdrawiam, Adrian.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: m@rtops »

adinek pisze: może zmieniły się parametry nadajnika?
w tej kwestii nic się nie zmieniło ;)
bardziej skłaniałbym się do winy instalacji zbiorczej - chociaż przez ostatnie 3 dni nie było jakiś diametralnych zmian pogodowych (może rzuć okiem na połączenia we wtyczkach lub jakieś zakłócenia ściągane przez kabel?) :?
lub "wychodzi" jakość instalacji (czas użytkowania) :roll:

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: K63 »

adinek pisze:Witam wszystkich forumowiczów. Od jakiś 3 dni mam gorszy sygnał tv cyfrowej (częste przycięcia obrazu). Posiadam tuner signala HD-507 podpięty do zbiorczej instalacji antenowej. Poziom sygnału waha się od 80 do 88%, wcześniej nie było takich problemów wiec nie wiem czy też były takie parametry. Zastanawiam się czy to wina tunera czy np. pogody i mniej korzystnych warunków do przesyłania sygnału, a może zmieniły się parametry nadajnika?
Pozdrawiam, Adrian.
Od znajomego z Limanowej miałem dzisiaj sygnał, że od 2 dni tak osłabł sygnał z Chorągwicy, że działa tylko mux-1 z jakościa 60% i mocą 90%, a mux-2 niestety już nie. Do tej pory sygnał na WIWA HD-50 na obydwu muxach był prawie max. - jakość i siła w okolicach 90-100%. Zasugerowałem wymianę wzmacniacza lub zasilacza (antena kier. Polaris). Po wymianie obydwu elementów sygnał nadal bez zmian. Przed dwoma dniami na mux 1 i 2 była przerwa techniczna. Czyżby jakieś chwilowe zmiany w parametrach nadawania z Chorągwicy po tej przerwie w kier płd-wsch.? A może po prostu zbieg okoliczności i przyczyna tkwi jednak w instalacji ?

Alnis
Posty: 10
Rejestracja: 9 września 2012, o 08:11
Odbiornik: Panasonic TX-P42G10E /plazma/, HD, DVB-T.
Instalacja antenowa: Antena ASR, zewnętrzna.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Alnis »

Myślę, że jednak od ok. 2-3 dni słabszy jest sygnał. Mieszkam w rejonie Krzeszowic i do tej pory wszystkie 3 MUX-y odbierałem bez problemów. Cieszyłem sie, że to już na stałe tak będzie a tu nagle MUX-3 znowu przestał działać. Nic przy instalacji antenowej nie działałem więc musi to być wina sygnału. Zresztą na pasku jakości sygnały widać, że na MUX-3 jest wyraźnie słabszy w porównaniu do wcześniejszego. :evil:

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: m@rtops »

u mnie wskaźniki na dwóch t65 podpiętych do dwóch instalacji bez zmian :oops:
chyba że zmieniła się kierunkowość mux 3? :?
http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html; ... 546DDC8E59

Pavelus

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Pavelus »

Witam,
Mam pytanie dotyczące TVP Info Kraków. Mniej więcej od wakacji mam Info Katowice.
Po przejrzeniu forum wygląda na to, że zamiast odbierać sygnał z Chorągwicy mam go z Wisły...
Sprawa ciekawa bo mieszkam na 2 Pułku Lotniczego, antena jest ustawiona w kierunku na Chorągwicę (4p). Bardziej się już nie da bo ściana bloku przeszkadza ;)
Na kanale 25 (na tym chyba powinien być TVP Info Kraków z Chorągwicy - poprawcie mnie) mam skoki sygnału - albo zupełna cisza lub ok 80 % mocy i jakości.
Podpowiedzcie co jeszcze zrobić aby złapać Kronikę Kr?

Z góry dziękuję !

_chris_

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: _chris_ »

@ Pavelus:
Kanły mux-ów - Chorągwica.

Sprawdź na jakich kanałach odbierasz mux-y i podaj, jakie masz poziomy i jakości (lub BER / ilość błędów) sygnałów na poszczególnych mux-ach pokazywanych przez odbiornik.

Jaka antena, pasywna (z symetryzatorem) czy ze wzmacniaczem (zasilaczem antenowym)?

Pavelus

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Pavelus »

_chris_ pisze:@ Pavelus:
Kanły mux-ów - Chorągwica.

Sprawdź na jakich kanałach odbierasz mux-y i podaj, jakie masz poziomy i jakości (lub BER / ilość błędów) sygnałów na poszczególnych mux-ach pokazywanych przez odbiornik.

Jaka antena, pasywna (z symetryzatorem) czy ze wzmacniaczem (zasilaczem antenowym)?

Kanały sprawdzę i odezwę się.

A tymczasem pozwól, że Ci przedstawię moją antenę ze wzmacniaczem ;)

tomekogg

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: tomekogg »

Jeśli to Wisła, to pewnie zbierasz k. 62, jeśli Katowice, to k. 55 - oba to Mux-1 z TVP Info Katowice. Kraków masz na k. 25. Na k. 48 masz Mux-3 z Krakowa, ale nadawane na nim jest Info w wersji katowickiej.

Bartt

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Bartt »

@Pavelus
Nie odpowiedziałeś na pytanie kolegi _chris_- a jak z odbiorem pozostałych mux-ów z Chorągwicy, z zwłaszcza mux-2 na k64. To mniej więcej pozwoliło by stwierdzić czy problemem jest u ciebie zbyt duży poziom sygnału (konieczność zmiany lub usunięcia wzmacniacza) lub zbyt mały (jakieś przeszkody w kierunku do nadajnika blisko anteny - pisałeś coś o zasłaniającym bloku). Przy okazji możesz sprawdzić jak wyglądają (jeszcze działające) analogi z tego nadajnika (np. TVP2 na k33): http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokal ... php?pid=33 - jeśli obraz jest bez szumów ale z zakłóceniami (zrywanie,falowanie obrazu) to prawdopodobnie jest przesterowany wzmacniacz. Jeśli na obrazie są widoczne silne odbicia to trzeba pokombinować trochę z ustawieniem anteny w celu zmniejszenia tego zjawiska, a i sama antena też tutaj nie pomaga, bo jej konstrukcja jest zoptymalizowana pod wysokie kanały (V pasmo UHF).
Generalnie proponuje zastąpienie wzmacniacza symetryzatorem i wtedy szukanie optymalnego ustawienia anteny (na max. jakości sygnału), które dla k25 może być zupełnie inne niż dla k64, zwłaszcza w przypadku gdy coś zasłania nam kierunek na nadajnik (jeśli antena jest na balkonie to może trzeba zastosować jakiś mały wysięgnik :idea: ).
Oczywiście wtedy odłączamy również kabel antenowy od zasilacza i podłączamy bezpośrednio do tv/tunera.
Dopiero po wypróbowaniu kilku ustawień anteny i sprawdzeniu odbioru sygnałów, można spróbować zamontować jakiś słabszy wzmacniacz np. LNA-101 jeśli odbiór bez wzmacniacza jest kiepski.
Jeśli kabel antenowy jest bardzo krótki (np. antena na balkonie, tylko 1 odbiornik) stosowanie wzmacniacza (zwłaszcza silnego) przynosi więcej szkody niż pożytku, zwłaszcza w mieście gdzie jest dużo zakłóceń ;)

michelin

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: michelin »

Pavelus pisze:Witam,
Mam pytanie dotyczące TVP Info Kraków. Mniej więcej od wakacji mam Info Katowice.
Po przejrzeniu forum wygląda na to, że zamiast odbierać sygnał z Chorągwicy mam go z Wisły...
Sprawa ciekawa bo mieszkam na 2 Pułku Lotniczego, antena jest ustawiona w kierunku na Chorągwicę (4p). Bardziej się już nie da bo ściana bloku przeszkadza ;)
Na kanale 25 (na tym chyba powinien być TVP Info Kraków z Chorągwicy - poprawcie mnie) mam skoki sygnału - albo zupełna cisza lub ok 80 % mocy i jakości.
Podpowiedzcie co jeszcze zrobić aby złapać Kronikę Kr?

Z góry dziękuję !
Ja mieszkam na osiedlu Na Lotnisku, czyli trochę wyżej niż ty. Antenę (biQuad) mam skierowaną nie w stronę Chorągwicy a praktycznie na południe, nawet lekko w stronę Wisły, prosto w 10 piętrowy blok :D Chorągwice odbieram z odbicia :) Odbieram TVP Kraków na kanale 25 ale z siłą 67-68 i niestety poziomem błędów 100-200 czasem nawet do 400 i wtedy już zaczyna się pikseloza.

Zablokowany