DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: m@rtops »

konkretne info - dzięki :D

JanuszK2

20 maja Kraków

Post autor: JanuszK2 »

Witam
Za 2 tygodnie wyłączą analogową w Krakowie. Czy będzie to połączone z jakimiś zmianami w nadawaniu telewizji cyfrowej?
Janusz

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: 20 maja Kraków

Post autor: Poland »

Tak. Po 20 maja planowane są zmiany w nadawaniu kanałów które są następujące:
1. Wszystkie 3 multipleksy zyskają moc 100 kW
2a. Kanał 50 zajmowany dotychczas przez analogowe TVP Info Kraków zostanie docelową pozycją dla MUX3.
2b. MUX3 z Krakowa będzie nadawany jako SFN (multipleks łączony) z Tarnowem.
3. Kanał 23 na którym jest teraz MUX2 w Tarnowie zostanie docelowym kanałem także dla Krakowa - to tutaj przeniesie się krakowski drugi multipleks gdzie będzie nadawany podobnie jak MUX3 jako SFN.
4. MUX1 na kanale 25 pozostanie bez zmian.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: 20 maja Kraków

Post autor: m@rtops »

I to jest konkretna odpowiedź :D
Myślę że temat można zamknąć ;)

grzegorz0plonka

Re: 20 maja Kraków

Post autor: grzegorz0plonka »

jest tutaj http://www.uke.gov.pl/files/?id_plik=12555 opisane mux 1 a 2. Niestety nie ma info mux 3.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: 20 maja Kraków

Post autor: K63 »

Przeczytaj dokładnie. O mux-3 także jest - od strony 39.

grzegorz0plonka

Re: 20 maja Kraków

Post autor: grzegorz0plonka »

fatycznie jest, ale mniej precyzyjny. Muc 3 opisuje same gminy.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: 20 maja Kraków

Post autor: K63 »

Różnica dotyczy tylko Nazwy obszaru wykorzystania częstotliwości . Zamiast nadajnika podany jest obszar, np. MAŁOPOLSKA-1, MAŁOPOLSKA-2. Poza tym masz wszystko.
Przy mux-3 odbiorniki inaczej identyfikują sygnał niż przy mux-1 i mux-2. Podają nie nazwę stacji nadawczej, tylko właśnie nazwę sieci (obszaru). U mnie np. NW 04 MAL.

Tom

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Tom »

Ktoś znowu nie pomyślał przy przydziale kanałów. MUX-2 z Krakowa będzie na kanale 23 a MUX-2 z Opola już jest na kanale 23. W związku z tym, że są miejsca gdzie nadajniki te jednocześnie są odbierane część ludzi straci zarówno MUX-2 z Opola jak i MUX-2 z Krakowa. Gratulacje dla UKE. Mistrzowstwo świata. W sumie po co komuś i Opole i Kraków. Więc nie będzie miał ani Krakowa ani Opola.

michal135
Posty: 135
Rejestracja: 4 lutego 2012, o 16:01

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: michal135 »

Tom pisze:edit/ Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum.
Nie widzę tu niczego niezwykłego. Po drodze są Katowice :)

tomekogg

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: tomekogg »

Ja również, nie przesadzajmy. Są pewnie miejsca gdzie można odebrać opole, łódź, kielce, katowice i kraków, ale każdemu widzowi adresowana jest tylko jedna wersja tvp info.

Tom

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Tom »

Wszystko ładnie piękne tylko jak ktoś np. mieszka w woj. Małopolskim i ma najlepszy sygnał z Krakowa to będzie musiał przestawić antenę np. na Katowice bo mu Opole zagłuszy sygnał z Krakowa. To nie jest normalne, że pobliskie nadajniki nadają na tym samym kanale i pokrywają wspólny teren.
Podobnie kanał 34 Opole, Rabka, Zakopane a niedługo na kanale 37 mają docelowo nadawać Kielce jeden z MUX-ów, na tym samym kanale nadaje już Ostrava/Frydek.
A wystarczyłoby siąść przed mapą nadajników i poprzydzielać kanały tak by nie było konfliktów częstotliwości. Np kanał 23 przypisać do Krakowa i np. do Gdańska a nie Opola to nic nie kosztuje a znacznie ulatwia życie.

michal135
Posty: 135
Rejestracja: 4 lutego 2012, o 16:01

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: michal135 »

No ale to chodzi o MUX 2 to wersja regionalna nie ma żadnego znaczenia. W całej Polsce jest tak samo.

Marcin 11
Posty: 36
Rejestracja: 23 lipca 2010, o 17:22
Miejscowość: Stary Wiśnicz
Odbiornik: Panasonic Plazma/Wiwa HD50/Panasonic LED/
Instalacja antenowa: Antena pasywna Dipol 28/5-12/21-60 DVBT (H/V)/,rozdzielnik na 2 telewizory.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica/Kraków

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Marcin 11 »

Tak zgadza się w Bochni będą te same regułki dla osób które mało orientują się w tym. Ja może przejadą się tam dla "jaj" (mam nie daleko).
Ale mam pytanie do emitela czy po wyłączeniu analogu 20 maja i włączeniu mux 3 na chorągwicy, nastąpi także zmiana mux 2 z 64 kanału na 23 kanał- 20 maja z SFN z Tarnowem i czy w Tarnowie mux 3 zostanie przeniesiony na 50 kanał razem z Krakowem (SFN) także 20 maja? Jak nie, to kiedy to nastąpi? Dobrze by było, bo od razu ludzie by przeprogramowali telewizory i tunery zapisał by się o razu kanał 23,25,50. A kanały te są już docelowe, nie było by zamieszania dalej z 64 kanałem.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Poland »

Zmiany będą dotyczyć wszystkich multipleksów bo w końcu teraz będziemy przechodzić na tzw. plan genewski z kanałów tymczasowych.

Mnie ciekawi czy po kasacji analogu będzie można wykorzystać któryś z tych czterech kanałów (27, 30, 35, 48) na multipleks lokalny czy wszystkie są już zaklepane przez ustalenia częstotliwościowe z 2006 roku??

Adam Brodziak

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Adam Brodziak »

Potwierdzam, MUX 2 w Krakowie zostanie przełączony na kanał 23.
Marcin 11 pisze:Tak zgadza się w Bochni będą te same regułki dla osób które mało orientują się w tym. Ja może przejadą się tam dla "jaj" (mam nie daleko).
Ale mam pytanie do emitela czy po wyłączeniu analogu 20 maja i włączeniu mux 3 na chorągwicy, nastąpi także zmiana mux 2 z 64 kanału na 23 kanał- 20 maja z SFN z Tarnowem i czy w Tarnowie mux 3 zostanie przeniesiony na 50 kanał razem z Krakowem (SFN) także 20 maja? Jak nie, to kiedy to nastąpi? Dobrze by było, bo od razu ludzie by przeprogramowali telewizory i tunery zapisał by się o razu kanał 23,25,50. A kanały te są już docelowe, nie było by zamieszania dalej z 64 kanałem.

sv2k11
Posty: 26
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 14:54
Miejscowość: Kraków
Instalacja antenowa: AZART
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: sv2k11 »

Tylko informuję, że jest już info na temat V-go etapu na http://cyfryzacja.gov.pl/

SZELMAN
Posty: 5
Rejestracja: 12 listopada 2011, o 14:28

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: SZELMAN »

Witam mieszkam w Krakowie rejon klinów w odległości około 14 kilometrów od Chorągwicy czy taka antena wystarczy http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1610.htm? Rozdzielając sygnał na dwa tv jaki rozgałęźnik zastosować ? Dziękuje

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: K63 »

12 maja - Telewizyjne Miasteczko Cyfrowe w Bochni
http://www.bochnia.eu/aktualnosci/miast ... ochni.html

Markus29
Posty: 68
Rejestracja: 17 listopada 2012, o 16:06
Odbiornik: Panasonic
Instalacja antenowa: ATX-107 kierunkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice/Kosztowy Kraków/ChorągwicaOpole

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Markus29 »

Niestety nie bedzie doświetlenia TVP Kraków z nadajnika Kosztowy. Na cyfryzacja gov widnieje podwójny mux3 tylko dla Konina Żółwieńca - dla Wielkopolski i doświetlenie Kujaw i Pomorza. O Katowicach ani słowa.

Zablokowany