DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Markus29
Posty: 68
Rejestracja: 17 listopada 2012, o 16:06
Odbiornik: Panasonic
Instalacja antenowa: ATX-107 kierunkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice/Kosztowy Kraków/ChorągwicaOpole

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Markus29 »

odbieram obecnie dobrze MUX1 k.25 jakość 96% siła 76% natomiast MUX3 sygnał zaczyna się pojawiać, ale oglądać nie można. Jakość skacząca od 0 do 9% siła 0-63%.

soprano99

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: soprano99 »

MUX siła/jakość
1 - 70%/100%
2 - 74%/100%
3 - 60%/100%
Słomniki, 35km od Chorągwicy

Christopher

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Christopher »

To i ja się podzielę tym co się działo po zmianach 20 Maja.
Owszem przeskanowanie manualne mnie znów czekało, znów układanie po kolei każdego programu ale to pryszcz był
Co się okazało? Po zmianie MUX-2 na kanał 23 przestałem go odbierać(!), a jak był na kanale 64 to był idealny. W czym był problem? Ano w tym że propagacja na kanale 23 sprawiła że miałem ogromne przesterowanie. Wsadziłem symetryzator a delikatne wzmocnienie by zniwelować straty na złączach i kablu ustawiłem na rozdzielaczu aktywnym :)
Nie ominęło mnie także dokładniejsze ustawienie anteny, nie tylko azymutu ale kątu w pionie i wszystko działa z odpowiednią jakością. Na siłę nie patrzę bo może ona być i 10% byleby jakość wpasowała się w przedział 75-100% i nie "pływała".
Także na dzień dzisiejszy na kanałach 23 i 25 mam niezmiennie 100% jakości a na kanale 50 czasem spadnie do 88% ale bez przycięcia :)

PS
Mieszkam 39 km od Chorągwicy w linii prostej a anteny mam taką jak w profilu czyli żaden kosmos za 100 zł z układami od Alcada czy Telmora :)

cool_louis

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: cool_louis »

Markus29 pisze: Parametry dla MUX-1 mamy takie: http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html?chid=7390
natomiast dla MUX-3 nieco słabsze: http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html?chid=5784.
Skoro MUX 3 ma zasięg jak na mapie to czy dobrze rozumuję, że nie jest to emisja dookólna (widać jakby gwiazdę zasięgu) tylko bardziej dookólno-kierunkowa i dlatego niektóre rejony mogą mieć problem z jego odbiorem bo są jakby w martwym polu?

Bartt

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Bartt »

@cool_louis

Zwróć uwagę na poziomy tłumienia które wynoszą max. 2dB czyli tyle co nic ;). Emisja jest jak najbardziej dookólna, a taki, a nie inny zasięg mux-3 wynika ze znacznie gorszego kanału niż mux-1 (k50 vs k25) oraz emisji w SFN.

limanowianin22

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: limanowianin22 »

Witam Państwa. Mam problem z odbiorem mux 2 na 23 kanale w okolicach Limanowej, antena skierowana na Chorągwice (wg. mapy zasięgu dvbtmap.eu jestem w zielonej/żółtej strefie.

Problem polega na tym,że siła i jakość mux 2 skaczą od 0 do 60%, mux 1 na 25 kanale stabilnie 60%, mux 3(prawdopodobnie z gapfillera w Limanowej)85%.

Antena Dipol 44/21-69 Tri Digit ze wzmacniaczem LNA-177, Ferguson ariva T60, kabel ok 8 metrów, Przestawiałem antenę w każdy możliwy sposób i te same objawy. Czy ktoś mógłby mi doradzić co jeszcze mogę zrobić? Pozdrawiam.

Christopher

Re: Odp: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Christopher »

Na wstępie wyrzuć ten kosmiczny wzmacniacz który robi ogromny przester zwłaszcza przy tak silnym nadawaniu jakie ma kanał 23
Daj symetryzator lub wzmacniacz do 12 db
I przede wszystkim ponownie ustaw antenę bo to u mnie bardzo pomogło. Tak nawiasem, gdzie jest antena? Dach? Cybant koło dachu?

piotr2802

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: piotr2802 »

A było tak cudownie na k64 muxII z Chorągwicy, to co ich podkusiło aby przenosić na kanał 23, gdzie jak widac po komentarzach tylu z nas ma problemy z prawidłowym odbiorem....

siwyyy77

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: siwyyy77 »

Jestem na etapie rezygnacji z kablówki na rzecz TV naziemnej...
No i schody...
Mieszkam na os. Kolorowym niestety nie można wyrzucić anteny na dach, więc zostaje balkon 1 piętro, widok zasłaniają częściowo drzewa i blok, ale nie jestem zasłonięty bezpośrednio.
MUX 1 i 3 łapię z chorągwicy dobrze, problem jest z MUX'em 2

Instalacja świeża, dopiero co kupiona;
-antena dipol 16 z symetryzatorem
-kabel nowy, czarny zew. 6m

Jakieś rady?

Ostatnio siatki montowałem teściowej ok 40km od Chorągwicy i śmiga.
Siatkę ciotce w kwadraciaku gdzie ściana centralnie zasłania sygnał (szukałem odbicia i działa)
A u mnie nie :(

Z Katowic (kosztowy) odbiera mux 2 ale potrafi klatkować, ale tam mam 66km, do Chorągwicy niespełna 14km ;)

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Poland »

Pewnie problemy z odbiorem macie dlatego że MUX2 zmienił kanał ale bez wzmocnienia mocy nadawania. Obecnie niestety z tego co wiem dalej nadaje z mocą 63 kW pomimo że w dokumentach jest wpisane 100 kW :-(

strusio8

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: strusio8 »

A ja błagam o pomoc - próbowałem już wszystkiego i dziwne rzeczy się dzieją.

Zasadniczo mieszkam w krakowie, przy ul. Borsuczej, balkon mam na ruczaj (czyli w przeciwną stronę do Chorągwicy).

Przed wyłączeniem sygnału analogowego odbierałem wszystkie 3 MUXy na konfiguracji:
antena yagi, wzmacniacz, rozdzielacz SSC-4.

Antena by odbierać musiała być ustawiona jakieś 20 stopni w lewo od Kopca Kościuszki.
I odbierało. Nie na 100% ale oglądać się dało wystarczająco.

Teraz po wyłączeniu analoga i przełączeniu MUX-2 na 23 kanał:
- kanał 50: 100/100
- kanał 25: 100/100
- kanał 23: raz 96/15 a raz 0/0 - czyli minutę trzeba czekać aż zacznie coś odbierać, odbiera przez parę minut potem znów cisza i tak w kółko.
- kanały 41,43,55: ze średnią jakością ale na nich nie ma brakującego mi MUX-2.

Ruszałem anteną - nic nie daje.

Wymieniłem wzmacniacz na symetryzator i zrobiło się:
- kanał 50: 20/30
- kanał 25: 0/0
- kanał 23: 0/0 permanentnie

ruszanie anteną tylko zmienia parametry kanału 50, bez szans na złapanie na 23 i 25

Wywaliłem rozdzielacz SSC-4 i:
- kanał 50: 50/100
- kanał 25: 0/0
- kanał 23: 0/0 permanentnie

ruszanie anteną daje efekty jak wyżej.

By wykluczyć telewizor przełączyłem się na tuner DVB-T w dekoderze telewizji na kartę. Dokładnie takie same wyniki jak powyżej.

Nie mam już pomysłów, pomóżcie proszę...
Ostatnio zmieniony 23 maja 2013, o 18:48 przez strusio8, łącznie zmieniany 1 raz.

siwyyy77

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: siwyyy77 »

Poland pisze:Pewnie problemy z odbiorem macie dlatego że MUX2 zmienił kanał ale bez wzmocnienia mocy nadawania. Obecnie niestety z tego co wiem dalej nadaje z mocą 63 kW pomimo że w dokumentach jest wpisane 100 kW :-(
Ale z 14km na dobrej antenie przy mocy 63kW nie powinno być problemów?
A tu zero sygnału.

piotr2802

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: piotr2802 »

To dlaczego piszą w dokumentach że wzmocnili muxII do 100 kW a nadają z mocą bez zmiany czyli 63 kW. Tak chyba nie powinna robic firma (Emitel) , która wygrała przetarg na wdrażanie NTC w Polsce. Gdzie jest prawo ?

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: m@rtops »

Poland pisze:Obecnie niestety z tego co wiem dalej nadaje z mocą 63 kW pomimo że w dokumentach jest wpisane 100 kW :-(
i to by się zgadzało patrząc na wskaźniki na jednej z instalacji u siebie :oops:

Awatar użytkownika
121167
Posty: 182
Rejestracja: 29 października 2009, o 09:39
Odbiornik: Samsung UE40JU7000
Instalacja antenowa: Gubałówka - LOG21-69, Dipol7/5-12
Przehyba - BLU 420F
Magurka - BLU 420F
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gubałówka, Przehyba, Magurka (SK)

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: 121167 »

strusio8 pisze: Nie mam już pomysłów, pomóżcie proszę...
Odbierasz z odbicia a z tym bywa różnie.
Ja bym spróbował inaczej - przestaw antenę na Luboń - obecnie kanały 34, 43 i 61 (docelowo 36). Luboń zawsze był dobrze odbierany w Krakowie.
Ostatnio zmieniony 23 maja 2013, o 19:35 przez 121167, łącznie zmieniany 1 raz.

siwyyy77

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: siwyyy77 »

Obecnie ustawiłem na Kosztowy i wszędzie w zasadzie pełna moc (LCD Sony nie pokazuje procentów) na pasku max czasem spadnie na oko do 90%

Więc chyba coś nie tak z MUX'em 2 z Chorągwicy :( pierwszy i trzeci pełna moc.

piotr2802

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: piotr2802 »

Dziwne, że to jest forum Emitela, a nikt z Panów z tej firmy nie pomoże nam w rozstrzygnięciu tego problemu: jak to jest z tą aktualną moca nadawania mux II na kanale 23 z Choragwicy. Wiemy że macie teraz duzo roboty ale przynajmniej zajelibyscie jakies stanowisko bo tu sa sprawy , które Was dotyczą.

areskrk

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: areskrk »

Witam wszystkich,

W sumie chciałem tylko napisać że mam ten sam problem co wielu innych, czyli mux1 i 3 działa pięknie, a mux2 na 23 kanale zero, brak, nic, ciemność... Mieszkam w krakowie, na Dąbiu, zasłonięty przez inne wysokie bloki kierunek na Chorągwice. Antene ze starego tv turystycznego, taka teleskopowa z dwoma drutami (testowo :) ). Wiem że nie jest to ideał, ale skoro mux1 i 3 działa na 80%siła i jakość, to czemu nie ma na 23 kanale nic? Mux2 u mnie nie istnieje... O co chodzi, skoro z Chorągwicy mux1 i 3 widzi idealnie? Nie znam się na tym, ale... Skoro nadajnik jest jeden, muxy trzy, każdy z tą samą mocą, to gdzie tkwi błd? Rozumiem że im niższy kanał tym większa szansa na kłopoty, ale na 25 kanale mux 1 ideał, na 50 kanale mux 3 ideał, a na 23 kompletna cisza... O co chodzi???

Pozdrawiam wszystkich.

Christopher

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Christopher »

MUX-2 zmienił parametry, Guard Interval wskoczyło z 1/8 na 1/4 a FEC z 3/4 na 5/6 co w wyniku zmienia i parametr C/N a dzięki temu jest Nam gorzej odebrać MUX-2 ponieważ sygnał musi być troszkę lepszej jakości. Tylko nie wiem po co te zmiany skoro nie zwiększa to pojemności multipleksu.

Mam teraz pytanie do Panów Techników: co zostało poczynione z MUX-2 z Tarnowa na tym samym kanale o tych samych parametrach?
Owszem Tarnów jest spory kawałek od Krakowa ale wg mnie przy sile 50 kW zakłóca MUX-2 z Chorągwicy i to w stopniu znacznym czego i nawet ja doświadczyłem a mieszkam w Krzeszowicach...
Mam nadzieję że ktoś się wypowie na ten temat :)

tomekogg

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: tomekogg »

Nic się nie zakłóca, bo to jest SFN. I właśnie dlatego, że Krakó idzie synchronicznie z Tarnowem, to poczyniono zmiany FEC i GI.

Zablokowany