DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

LeoBonhart

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: LeoBonhart »

Od kilku dni mam problem z odbiorem MUX-2. Lokalizacja Ruczaj. Antena ze wzmacniaczem skierowana na Chorągwicę, bez widocznych przeszkód. Do tej pory wszystkie muxy miały siłę/jakość 100/100. Obecnie MUX-2 nie nadaje się do oglądania. Muxy 1 i 3 są stabilne, lecz jakość waha się 65-100%. Czy to może być spowodowana zbyt dużą mocą, i czy zamiana wzmacniacza na symetryzator pomoże?

@tomarex
Dziękuję, pomogło. Co prawda nie symetryzator, ale wzmacniacz o mniejszym wzmocnieniu. Znowu mam 100/100% na wszystkich muxach. :D
Ostatnio zmieniony 8 października 2013, o 21:42 przez LeoBonhart, łącznie zmieniany 1 raz.

tomarex

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: tomarex »

Potwierdzam to co napisał @zsk.
Zauważyłem że największe problemy są w zachodniej części Krakowa.
Prawdopodobnie winowajcą jest nadajnik na Krzemionkach, albo te trzy nadajniki. Antena umieszczona na szczycie Krzemionek, dookólna (dlaczego).
Tam gdzie sygnał z Krzemionek jest zasłonięty, a otwarty z Chorągwicy, sygnał jest poprawniejszy.
Jednak w niektórych miejscach nie jest możliwy poprawny odbiór na kanale 50.
Z kanałem 23 też bywają ale mniejsze problemy.
Najstabilniejszy jest kanał 25.

@LeoBonhart
zamiana wzmacniacza na symetryzator powinna pomóc.

Marianzet1

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Marianzet1 »

Witam.
Mam problem,nie wiem jak go rozwiązać.Mam antenę T44/21-69 Tri Digit ECO.Wzmacniacz AWS-143S i zasilacz ZS 12/100mA Tomton.Posiadam 4 telewizory z MPG4 oraz jeden kineskopowy z dekoderem Signal 527.Do końca Pażdziernika nie miałem problemu z odbiorem sygnału ani wcześniej analogowego i póżniej cyfrowego.Od 2 tygodni wystąpił problem z odbiorem wszystkich programów od godziny 18 do 22.Zorientowałem się że na fazie zasilającej zasilacz jest znaczny spadek napięcia.Po przełożeniu fazy problem zniknoł na 1MUX i na 2MUX na 3Mux występują zakłucenia,nie występują tylko na odbiorniku z dekoderem Signal 527.Gdy likwidowałem antene pasmo 1-10 i chciałem podpiąć antene obecną bezpośrsednio do wzacniacza wypinając z zwrotnicy to wogóle mam brak sygnału,i musiałem ponownie podpiąć kabel od anteny przez zwrotnice do wzmaciacza.Czy zakup nowego wzmacniacza z zasilaczem ZS 12V/250mA pomoże rozwiązać problem?Mieszkam w Kryspinowie koło Sanki,antenę mam na dachu.

tomarex

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: tomarex »

Zdemontuj wzmacniacz.
Możesz najpierw podłączyć jeden TV bezpośrednio i sprawdzić siłę i jakość sygnału.
Jeżeli instalacja jest sprawna np odpowiednie kable, sygnał powinien być poprawny.
W każdym przypadku gdzie były wzmacniacze w Krakowie je demontowałem nawet na kilka TV.
Możesz także przestawić antenę na Luboń (kanał 34, 36 i 43).
Z Lubonia jest lepszy odbiór niż z Chorągwicy.
W ostateczności przestaw antenę na Skrzyczne lub Katowice. Ale to raczej bez sensu.

Marianzet1

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Marianzet1 »

Dziękuję za sugestie,jutro jak pogoda dopisze to zrobię próbę

Marianzet1

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Marianzet1 »

Do tomarex.
Mam pytanie po zdemontowaniu wzmacniacza co powinno być w puszce antenowej,i jaki ma być rogałężnik na kilka telewizorów? :roll:

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: belzebiusz »

W puszce antenowej po zdemontowaniu wzmacniacza powinien być symetryzator:
http://www.dipol.com.pl/symetryzator_an ... _C0002.htm
Przy odbiorniku trzeba zdemontować także zasilacz z separatorem i zastąpić to zwykłym wtykiem antenowym.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: K63 »

Marianzet1 pisze: jaki ma być rogałężnik na kilka telewizorów?
Masz 4 odbiorniki, więc np. http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_ind ... _E2099.htm lub http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_tv_ ... R60104.htm

Marianzet1

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Marianzet1 »

Dziękuję za informację :!:
Pozdrawiam Marian.

-- połączono

tomarex .
Dziękuję za pomoc w rozwiązaniu problemu,faktycznie po odinstalowniu zasilacza i wzmaciacza problem zniknoł odbieram na wszyskich MUXACH bez problemu.Na starych kablach mam siła sygnału 93-95 na nowych 98-100.belzebiusz. W puszce antenowj miałem zainstalowany symetryzator tak że nie potrzebowałem nic zmieniać.Nawet nie wiem czy on powinien być jak miałem zainstalowany wzmacniacz z zasilaczem?.
Jeszcze raz DZIĘKUJĘ.
Pozdrawiam Marian :)

Awatar użytkownika
gorki
Posty: 234
Rejestracja: 6 marca 2009, o 13:26
Odbiornik: Samsung 40cali
Instalacja antenowa: Antena własnej konstrukcji.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN CHORAGWICA

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: gorki »

Symetryzator jest niezbedny dopasowuje impedancje anteny do kabla pozdrawiam ;)

Pudel

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Pudel »

Watek z tego co widzę ma 126 stron i kopanie po nim to katorga dlatego opiszę swój problem od A do Z
Wraz ze zmianami w kanałach z RTCN Chorągwica nastąpiła u mnie katastrofa z jakością sygnału. O dziwo dużo lepiej było gdy jeden z mux'ów wywindowany był na kanał 64
Kontakt z Emitelem nic nie rozwiązał a właściwie mnie tylko utwierdził w przekonaniu że "wszystko jest dobrze a że Ty masz inaczej no to przykro nam"
Sprawa wygląda tak jak na poniższych obrazkach
http://i41.tinypic.com/2nqbrpg.jpg
http://i43.tinypic.com/2m4yhdu.jpg
http://i39.tinypic.com/v33daf.jpg

Profil terenu
http://www.dvbtmap.eu/terrainprofile.ht ... 6263469383

Antenę mam kierunkową, Yagi z Dipola, wzmacniacz prosty Philipsa około 12 db który jest stabilny i nie robi mi takiego syfu jak te 30 decybelowe wymysły które już przerabiałem. Kabel Triset. Rozdzielacz aktywny KMB RT/3 jeszcze produkowany za czasów analogu. Sprawdza się idealnie do podziału DVB-T. Antena ma luz z każdej strony, kierunek dobrany prawidłowy, wisi sobie na około 5m maszcie. Przesterowanie, za silny sygnał nie wchodzą w gre. 39,1 km w linii prostej do RTCN
Pytanie: co ja mam z tym wszystkim zrobić?
Pozmieniano kanały, dano niższe o lepszej propagacji i jest totalna kicha...
Jak widać na obrazkach na K25 mam 100% jakości i choćbym antenę przekręcił o kilka stopni za daleko to dalej mam jakość w granicach 70-80% (stabilne)
K50 jest czuły tzn. musi być w miarę idealnie nakierowany na RTCN
Natomiast K23 to istna klapa Emitela i nie wiem co z tym zrobić...
BER ogromny, jakość znikoma, na siłę nie patrzcie bo jest to związane z rozdzielaczem i na nic nie wpływa
Ciekawe jest to że gdy był K64 to było idealnie. Zmieniono na K23 i jest nieciekawie
Ma to może związek z Tarnowem? Co mogę zrobić?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: K63 »

W profilu masz symetryzator, a piszesz ze używasz wzmaka Philipsa. Mówisz ze przesterowanie nie wchodzi w rachubę. Myślę, ze jak najbardziej wchodzi. Tym bardziej że problemy masz na kanałach w SFN z Tarnowem. 39 km to naprawdę nie jest dużo przy mocnym nadajniku i dobrym profilu. Wywal wzmacniacz, ewentualnie przestaw antenę na Rabkę.

Pudel

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Pudel »

Na Rabkę odpada. Blok mi zasłania sygnał w 100%
Wkradła mi się pomyłka. Mam założony symetryzator na kanały 21-69
Generalnie sam nie wiem czego próbować. Jutro wieczór znów mnie czeka zabawa...

Hamer

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Hamer »

Obróć na Katowice, jedyny minus to ci się TVP Regionalna zmieni.

Pudel

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Pudel »

Pomyślę nad każdą opcją. Kiedyś tyłem odbieralem Wisłę. Zobaczę Katowice. Z głupia sprawdzę Rabke. Nie będzie dobrych rezultatów to pomyślę nad totalnie inna pozycja anteny np dach budynku

tomarex

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: tomarex »

A sprawdzałeś bez tych dwóch wzmacniaczy?
tomarex pisze:Zdemontuj wzmacniacz.
Możesz najpierw podłączyć jeden TV bezpośrednio i sprawdzić siłę i jakość sygnału.
Ewentualnie jeden wzmacniacz.
Dwa wzmacniacze to gruba przesada.

Sygnał się waha czy jest stabilny?

dakorn

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: dakorn »

Witam,

chciałbym odbierać sygnał DVB-T. Mieszkam na osiedlu europejskim na 4 piętrze z oknem na południe. Do Chorągwicy mam 15 km, na linii sygnału nie powinno być żadnego wzniesienia, jedynie możliwe zakłócenia sygnału to ewentualne budynki gdzieś po drodze.

I tu jest moje pytanie, czy wystarczy mi w takim przypadku antena pokojowa i czy to śnieg czy deszcz będzie raczej odbierać dobrze, czy potrzebuję jednak małej, ale jednak zewnętrznej anteny?

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: distefano »

Deszcz czy śnieg to przeszkoda głównie w odbiorze satelitarnym, naziemnym raczej nieistotna.
Jeśli okno jest od strony nadajnika i to wysoko antena pokojowa powinna wystarczyć chociaż lepsza byłaby zewnętrzna za oknem. Trudno to ocenić bez wypróbowania.

Pudel

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Pudel »

@distefano:

Anteny pokojowe mają sens znikomy z jednego prostego powodu. Okna w domach to typowe nowoczesne plastiki w których montuje się metalowe ramki które to z kolei ograniczają sygnał DVB-T w dużym stopniu.
Wystarczy wziąć prostego bi-quada i zrobić test gdy jest on przy szybie po stronie wewnętrznej i na zewnątrz. Od razu się zmienią wyniki.

----------------

A ja wrócę do mojego problemu. Pragnę koledze K63 podziękować za pomysł z Rabką. Jest to strzał w dziesiątkę.
Wywaliłem z anteny symetryzator i wstawiłem ponownie wzmacniacz o w miarę niskim wzmocnieniu. Rozdzielacz skręciłem na zero i puściłem przejście napięcia a antenę nakierowałem na Chorągwicę. Efekty są takie:

K25 jak był stabilny na 100% jakości i BER równe 0 tak dalej jest
K50 na wzmacniaczu 100% i BER=0 // Na symetryzatorze jakość wahała się między 50-75% a BER był znikomy w granicach 5 miejsca po przecinku, brak przycięć
K23 jak był do d... tak jest do d.. jakość co prawda wzrosła do 75% z 35% jakie bywało wieczorem ale dalej potrafi przyciąć stąd decyzja że idzie ten kanał w niepamięć
K34 z Rabki zapewne. 100% jakości, BER=0, brak przycięć // Na symetryzatorze niewidoczny lub szczątkowy, skanowalny ale niezdatny do oglądania.

--------------

W tym miejscu chciałbym aby zabrał głos ktoś z Emitela i w końcu raz na zawsze zajął stanowisko co do odbioru DVB-T w Gminie Krzeszowice. Próby kontaktu z Panami z obsługi były ale do porozumienia nie doszło w pełni.
Dlatego proszę o wytłumaczenie mi dlaczego w takim miejscu idealnie odbieram Rabkę na K34 z mocą 10kW ERP a nie mogę stabilnie odbierać na K23 Chorągwicy z mocą aż 100kW ERP. Co jest powodem takich problemów? SFN z Tarnowem? Bo nie wierzę że wpływa na to tylko ukształtowanie terenu. 100 kW powinno się odbierać na dipolu z kabla miedzianego o przekroju 2,5mm giętego na K23 a tu takie cyrki na antenie kierunkowej Yagi ustawionej na nadajnik zawieszonej na odpowiedniej wysokości.
Dlatego mam propozycję a myślę że to jest do zrealizowania. Panowie Technicy są na pewno mobilni, sprzęt posiadają więc może wypada zrobić małe terenowe i stacjonarne testy?
Pragnę tylko nadmienić że za "czasów" starych kanałów takich problemów nie było.
Czas od wprowadzenia nowych kanałów mija, nie wiem jak wyglądają Wasze prace ale wiarygodność Wasza spada. Rozumiem że nie macie obowiązku pokazywać tabel testowych z wartościami z mierników ale może w tym wypadku wypadałoby popełnić taką rzecz?

tomarex

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: tomarex »

tomarex pisze:A sprawdzałeś bez tych dwóch wzmacniaczy?
tomarex pisze:Zdemontuj wzmacniacz.
Możesz najpierw podłączyć jeden TV bezpośrednio i sprawdzić siłę i jakość sygnału.
Ewentualnie jeden wzmacniacz.
Dwa wzmacniacze to gruba przesada...
W rozgałęźniku aktywnym jest wzmacniacz i rozgałęźnik.
Bez sensu jest tłumienie sygnału aby ten stłumiony sygnał ponownie wzmocnić.

A Rabka nadaje na kanałach 43, 36 i 34.

Zablokowany