DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

t0mcio
Posty: 2
Rejestracja: 13 sierpnia 2015, o 15:46
Odbiornik: Thomson 26hu5253
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: t0mcio »

Na 506, 490 i 706, czyli Chorągwica. Na siatce jest napis LACO. Jest tak ustawiona, że nie da się nic więcej przeczytać.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: K63 »

W większości anteny siatkowe standardowo zamontowane mają wzmacniacz. Masz problem z odbiorem mux-2 na niskim kanale 23, więc mogłoby to wskazywać na zbyt silny sygnał. Do Chorągwicy masz ok. 10 km, więc jeżeli masz wzmacniacz, powinieneś zastąpić go symetryzatorem. Ponadto próbuj antenę skierować na południowy-wschód, bo na południe to masz właśnie Rabkę (k.34,36,43).
Co do samoistnej zmiany kolejności programów przez tv, to przyczyną może być aktywna funkcja automatycznej aktualizacji listy kanałów. W niektórych tv jest możliwość wyłączenia tej opcji, ale nie we wszystkich. Nie znam tego modelu, więc w tym wypadku nic Ci nie podpowiem. Sprawdź w instrukcji.

marekns
Posty: 92
Rejestracja: 9 września 2015, o 18:51
Instalacja antenowa: ATX-107 + SWA 6000/6T
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków Chorągwica 75 km

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: marekns »

Czyżby jakas awaria?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: K63 »

Przerwa konserwacyjna do godz. 15.
http://emi.emitel.pl/plan_www/

enter11
Posty: 9
Rejestracja: 24 października 2015, o 20:56
Odbiornik: Sony Bravia
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa DVB-T z symetryzatorem

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: enter11 »

Witam serdecznie. Pragnę zapytać co się dzieje z sygnałem z Chorągwicy, nadawanym na Kraków? Od kilku miesięcy (ok. 3-4) pojawiają się pixele na MUX 3, sygnał jest niewystarczająco mocny. Problem pojawił się znikąd. Problem mam nie tylko ja ale i wiele osób, które również zauważyły podobne objawy na swoich telewizorach. Ostatnio rozmawiałem również z osobą zajmującą się montażem anten i ona potwierdza, że jest jakiś problem, bo zarówno on jak i wiele osób zgłasza podobne problemy z odbiorem sygnału telewizyjnego.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: poxipol »

Odbieram sygnał z Chorągwicy i nie zauważyłem problemów z odbiorem MUX-3.
Często się zdarza że przy automatycznym wyszukiwaniu programów w Krakowie oprócz K 50 z Chorągwicy lub Krzemionek,zapisuje się K 47 z Chorągwicy z TVP Kielce lub K 34 z Rabki.
Te dwa ostatnie są mniejszej mocy i mogą występować problemy.
Jeżeli problemy występują u wielu użytkowników w danym rejonie to pewnie wystąpił problem z zakłóceniami typu LTE,GSM .
Wtedy trzeba ratować się odpowiednimi filtrami.

enter11
Posty: 9
Rejestracja: 24 października 2015, o 20:56
Odbiornik: Sony Bravia
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa DVB-T z symetryzatorem

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: enter11 »

Problemy występują w różnych miejscach, wiec to nie jest nadajnik LTE. Biorąc pod uwagę że osoba montująca anteny powiedziała, że problem pojawia sie też u innych osób, wnioskuję, że to jest problem z nadajnikiem, ale oczywiście nikt się niczym nie zajmie bo trudno udowodnić problemy tego typu.
A dzisiaj to MUX2 już w ogóle przestał działać po 19 przy dotychczasowym ustawieniu anteny, bez jakichkolwiek przyczyn. W jednym ustawieniu anteny działa MUX 1 i 3 a w innym MUX 2. Takich cudów jeszcze nie grali.

Awatar użytkownika
gorki
Posty: 234
Rejestracja: 6 marca 2009, o 13:26
Odbiornik: Samsung 40cali
Instalacja antenowa: Antena własnej konstrukcji.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN CHORAGWICA

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: gorki »

Potwierdzam mux2 padł powiem tak problemy z odbiorem miałem juz od tygodnia. Cos chyba grubsza sprawa. :(

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: K63 »

Może wieczorne tropo o którym głośno w innych wątkach i po prostu SFN z Tarnowem nie wyrabia na tak niskim kanale.

Awatar użytkownika
gorki
Posty: 234
Rejestracja: 6 marca 2009, o 13:26
Odbiornik: Samsung 40cali
Instalacja antenowa: Antena własnej konstrukcji.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN CHORAGWICA

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: gorki »

Może faktycznie masz racje ale wygląda to tak wyszykuje kanały działa normalnie po paru minutach pikseloza i brak sygnału. Robię powtórkę wyszukiwanie i jest odbiór.Tylko z kanałem 23 mam taki problem pozostałe miodzio 100%.Przez wiele miesiecy miałem spokój więc co jest grane aha sygnał na 23 kanale 75% z wachaniami :x kanał 50 100% oraz kanał 25 100% szlag mnie juz trafia.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: poxipol »

Z mojej lokalizacji nic się nie dzieje z odbiorem K 23 (nawet przy odbiorze z anteny pokojowej)
Z ciekawości informowałem się ze znajomymi,Bieżanów ul. Mogiłki odbiór na stałym poziomie.
Problem możesz mieć przy obecnym tropu,lub problem z pojawieniem się lokalnych zakłóceń na tej częstotliwości.
Zobacz jaki masz odbiór z Lubonia.

enter11
Posty: 9
Rejestracja: 24 października 2015, o 20:56
Odbiornik: Sony Bravia
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa DVB-T z symetryzatorem

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: enter11 »

Dobra, problem z mux2 rozwiazalem przegladajac wszystko od poczatku i przy kodowaniu kanalu 23 okazalo sie ze mux2 mialem z kanalu 59 :shock: - widocznie cos mi sie przestawilo gdy mialem problemy z mux1, ktore swoja droga mam dalej, ale to pikus ;)

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: poxipol »

Chyba znowu coś przestawiłeś.Na K 59 jest bardzo dobry odbiór SK Namestovo w Krakowie,natomiast na K 58 ostatnio szaleje MUX-2

Awatar użytkownika
gorki
Posty: 234
Rejestracja: 6 marca 2009, o 13:26
Odbiornik: Samsung 40cali
Instalacja antenowa: Antena własnej konstrukcji.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN CHORAGWICA

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: gorki »

Czyli znowu tropo szaleje ostatnia prognoza na dzisiaj juz w zaniku najwieksze odbicia na pólnocy Europy.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Poland »

A ja mam pytanie z innej beczki a mianowicie jak po ewentualnym puszczeniu MUX-8 z Chorągwicy będzie się przedstawiał odbiór stacji na wschód nadajnika. Chodzi mi konkretniej o tereny w których mieszkam czyli tereny okolic Bochni z Trzcianą, Łapanowem i Żegociną na czele. Chciałbym się dowiedzieć czy na instalacji pozwalającej na odbiór w analogu kanału TVP1 mam czego szukać w przypadku ósemki.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: poxipol »

Tak mi się przypomniały dawne czasy
Będąc w Żegocinie poproszono mnie o pomoc w Kamionnej k/Trzciany
Parę domków na uboczu.dookoła same górki i maszt chyba z 15m ,a na ekranie kolorowy śnieg na 10 K
Bieganie koło domu wyżej, niżej niewiele dało.
W zasadzie zadecydował przypadek,kiedy zrezygnowany schodziłem z anteną z dachu-krzyk jest.
I tym dziwnym sposobem antena pozostała na strychu w miejscu jej przypadkowego położenia.
Później ją wymieniłem na wąskopasmową K 10-12 z uwagi na to że była szerokopasmowa K 6-12, co zdecydowanie poprawiło odbiór na radzieckim Rubinie.
Później jeszcze dołożyłem UHF K33 w układzie ze zwrotnicą.
Jednakże o wiele lepszy był odbiór z pasma VHF.

Obecnie jak się dowiedziałem odbiór jest z anteny ATX na dachu odwróconej tyłem do Chorągwicy,a sygnał jest z odbicia z pobliskiego wysokiego wzniesienia.
Sygnał w tym kierunku jest dość mocny z Chorągwicy,gdzie znajomi z Żegociny mieszkający na wysokiej górce bez problemu odbierają MUX-y z tego nadajnika.z anteny pokojowej

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Poland »

Tyle że multipleksy 1 - 3 są w paśmie UHF a z pasmem VHF może być zupełnie inna historia - stąd w ogóle to pytanie które to skierowałem powyżej.
Mam jednak nadzieje że skoro praktycznie wszystko z Chorągwicy u mnie idzie (za wyjątkiem MUX3 z k. 47) to i z ósmym multipleksem nie będzie problemu skoro na tej samej instalacji antenowej odbierałem zresztą TVP1 na k. 10.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: poxipol »

Tutaj nie chodzi o to żeby na czymś odbierać.
Przede wszystkim trzeba sobie zapewnić optymalne parametry odbioru.żeby przy zmiennych warunkach propagacyjnych,zakłóceniach interferencyjnch itp nie mieć powodów do narzekań.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: K63 »

No to jeżeli te dane sprawdzą się, to mux-8 pójdzie z Chorągwicy:
kanał - 7,
moc - 10 kW,
polaryzacja pionowa
charakterystyka kierunkowa z tłumieniem na azymucie 90-110 st, 250-270 st.
wysokość zawieszenia anten - 253 m ( DAB+ na 257 m)

marekns
Posty: 92
Rejestracja: 9 września 2015, o 18:51
Instalacja antenowa: ATX-107 + SWA 6000/6T
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków Chorągwica 75 km

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: marekns »

Ciekawy jestem zasiegu przy tych 10kW. Może ktoś wie gdzie znajde jakas mape pokrycia DAB+ z Choragwicy?

Zablokowany