DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: K63 »

K63 pisze: 12 grudnia 2020, o 12:23 Z mux-4 będzie problem. Póki co nadaje z mocą maks. 7.2 kW, ale w twoim kierunku o połowę mniej.
zbiz pisze: 13 grudnia 2020, o 20:38 Na MUX4 mam siłę 100% ale jakość 0%, czasem pokazuje 1% ale nie wyszukuje polsat news.
Przepraszam, pomyliłem się - mux-4 nadawany jest dookólnie z mocą 7.2 kW, czyli tyle leci w twoim kierunku. Pomimo siły 100%, przy braku lub niskiej jakości zapomnij o odbiorze. Dla poprawy parametrów musisz znaleźć lepsze miejsce na strychu, a najlepiej zamontować antenę na zewnątrz. Musisz szukać sygnału o jakości przynajmniej 80-90%.
Z czego jest pokrycie dachowe? Antena skierowana jest w ścianę szczytową czy w płaszczyznę dachu?

zbiz
Posty: 3
Rejestracja: 9 grudnia 2020, o 09:51
Miejscowość: 32-731 Rozdziele
Odbiornik: WIWA HD158
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem zamontowana na strychu
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: zbiz »

K63 pisze: 13 grudnia 2020, o 22:23 Z czego jest pokrycie dachowe? Antena skierowana jest w ścianę szczytową czy w płaszczyznę dachu?
Dach pokryty blachą, ale antena skierowana w ścianę.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: dvbtowiec »

W samym Krakowie ciężko odebrać stabilny sygnał z Chorągwicy MUX4. Aby odbierać MUX4 trzeba korzystać z doświetleń z Kopca Kościuszki, lub z komina gdzieś na kombinacie. To już mniej problemowy odbiór w Brzesku widziałem na jednej antenie skierowanej na Chorągwicę :)

modulator
Posty: 95
Rejestracja: 3 sierpnia 2020, o 10:41
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Octagon SF8008 combo
SDRplay RSP1/1A

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: modulator »

Dla ścisłości, mux4 k33 z Chorągwicy (i krakowskich doświetlających) leci w V. W H zwłaszcza przy większych odległościach może być problem.
Z Lichwina+Marcinki leci w H.
K63 pisze: 13 grudnia 2020, o 22:23 Przepraszam, pomyliłem się - mux-4 nadawany jest dookólnie z mocą 7.2 kW, czyli tyle leci w twoim kierunku. (...)
Wg wykazu RP - kierunkowo.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: dvbtowiec »

Tak to jest właśnie kluczowy problem z tym MUX, inna polaryzacja.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: K63 »

modulator pisze: 14 grudnia 2020, o 17:04 Dla ścisłości, mux4 k33 z Chorągwicy (i krakowskich doświetlających) leci w V
No właśnie to mi umknęło, bo odbieram z Lichwina. A niewłaściwa polaryzacja anteny odbiorczej m.in. może być przyczyną że w odbieranym sygnale brak jest jakości.
modulator pisze: 14 grudnia 2020, o 17:04 Wg wykazu RP - kierunkowo
Tak, ja także zasugerowałem się danymi z RP. Ale pozwolenie UKE jest na emisję dookólną. Podobnie zresztą ma być gdy anteny nadawcze pójdą na 275 m i moc zostanie zwiększona do 79 kW. Wówczas polaryzacja ma być już pozioma. Ale czy kiedykolwiek to nastąpi. :?:

sv2k11
Posty: 26
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 14:54
Miejscowość: Kraków
Instalacja antenowa: AZART
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: sv2k11 »

Krótkie pytanko odbieracie dziś w Krakowie MUX-8 i MUX-3 z Chorągwicy? U mnie nie działa, normalnie zanik wszystkiego ale jako, że korzystam z instalacji zbiorczej AZART to nie wiem czy ktoś coś grzebał w bloku i przy okazji zepsuł tutaj czy może sprawa jest poważniejsza? Dzięki za odzew, jak Wam działa to coś u mnie w bloku jest nie tak.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: poxipol »

W indywidualnych pasywnych instalacjach wszystko jest w porządku.
Ci co nie mieli odbioru MUX-4 lub mieli kiepski odbiór,obecnie oglądalność jest jak na pozostałych MUX-ach.
W instalacjach zbiorczych z wykorzystaniem wzmacniaczy,ma się to inaczej.
AZART do odbioru MUX-4 to dodatkowa antena w polaryzacji pionowej.
Po zwiększeniu jego mocy nadawczej może zakłócać słaby MUX-8 nadający w tej samej polaryzacji.Podobnie ma się to jeżeli mamy antenę na Słowację w tej samej polaryzacji.
Azart należy dostosować do obecnych warunków - odłączyć zbędną antenę,a wzmacniacz zestroić na filtrach.
Na MUX 3 mogą wchodzić harmoniczne wzmacniacza.
Sprawa dla kumatego instalatora.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: dvbtowiec »

poxipol pisze: 1 lipca 2021, o 18:40 AZART do odbioru MUX-4 to dodatkowa antena w polaryzacji pionowej.
Już nie. Od 30 czerwca jest tak jak pozostałe muxy poziomo.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Poland »

Tymczasem ostatnio zauważyłem że mam optyczny widok na "Chorągwice" tylko szkoda że bardziej on się przydawał do odbioru radia (gdzie nie ma rarytasów bo wszystkie są na mini-nadajnikach pokroju Malczewskiego, Huty Sędzimira czy Krzemionek) niż telewizji.

Petersen
Posty: 9
Rejestracja: 3 marca 2021, o 18:32
Miejscowość: Pod Krakowem
Odbiornik: TCL 40S615
Instalacja antenowa: Antena siatkowa na dachu, bez dipola, 10 km do Chorągwicy, dobry widok.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Petersen »

Czy po zmianie nadawania na DVBT2 (23 maja, o ile wiem) sygnał będzie nadawany w polaryzacji pionowej, czy tylko poziomej?

Pytam, bo słabo łapie mi TVP Kultura HD itp - czasem dziala, czasem nie - (około 10 km od Chorągwicy, dobry widok, antena siatkowa na dachu ale bez dipola) i zastanawiam się czy dokupić dipol i jakoś to razem montować, czy poczekać do maja bo się może to zmienić.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: K63 »

Petersen pisze: 16 stycznia 2022, o 11:43 Czy po zmianie nadawania na DVBT2 (23 maja, o ile wiem) sygnał będzie nadawany w polaryzacji pionowej, czy tylko poziomej?
Nie ma jeszcze opublikowanych pozwoleń telewizyjnych dla większosci nadajników i mux-ów które będą z nich nadawane. W paśmie UHF 99.9% emisji nadawane jest u nas w polaryzacji poziomej. Zdarzają się pojedyncze doświetlenia mux-3 i słabe nadajniki mux-4, które mają polaryzację pionową. Trudno powiedzieć co będzie po uruchomieniu dvb-t2, tym bardziej że powstaną wielkoobszarowe SFN-y. Ale jakoś nie wyobrażam sobie konieczności montowania dwóch anten UHF (jednej w poziomie, drugiej w pionie), bu odebrać mux-y 1-6 z jednego nadajnika.
Petersen pisze: 16 stycznia 2022, o 11:43 około 10 km od Chorągwicy, dobry widok, antena siatkowa na dachu ale bez dipola
O jakim dipolu piszesz? Do odbioru VHF? Kultura HD nadawana jest pionowo w paśmie VHF (mux-8), ale także poziomo w UHF w testowym mux-5 (DVB-T2/HEVC). Jeżeli masz takowy odbiornik, to bez problemu powinieneś ten mux odbierać.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: hadam »

Petersen pisze: 16 stycznia 2022, o 11:43 Czy po zmianie nadawania na DVBT2 (23 maja, o ile wiem) sygnał będzie nadawany w polaryzacji pionowej, czy tylko poziomej?

Pytam, bo słabo łapie mi TVP Kultura HD itp - czasem dziala, czasem nie - (około 10 km od Chorągwicy, dobry widok, antena siatkowa na dachu ale bez dipola) i zastanawiam się czy dokupić dipol i jakoś to razem montować, czy poczekać do maja bo się może to zmienić.
To zależy od tego, co słusznie nadmienił @K63 czy chodzi o TVP kultura HD HEVC, który jest na testowym MUX5 w DVB-T2? Czy też raczej o TVP Kultura HD bez dopisku "HEVC" co by sugerowało, że chodzi o MUX-8.
Więc dodam jeszcze do tego co kolega napisał powyżej, że jeśli pytasz o TVP Kultura HD, Nowa TV, Zoom TV, Metro, Telewizja WP i TVP Kobieta to tu po 23 maja nic się nie zmieni, bo MUX-8 ma być przełączony w późniejszym terminie, jeszcze nie wiadomo kiedy.

Petersen
Posty: 9
Rejestracja: 3 marca 2021, o 18:32
Miejscowość: Pod Krakowem
Odbiornik: TCL 40S615
Instalacja antenowa: Antena siatkowa na dachu, bez dipola, 10 km do Chorągwicy, dobry widok.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Petersen »

Tak, miałem na myśli MUX 8 (Kultura, Metro itp). Do tego, z tego co rozumiem, trzeba sobie dokupić dipol, jeśli sama antena siatkowa nie odbiera.

W poprzednim poście chyba pomyliłem polaryzację z UHF/VHF :)

Na MUX 5 odbieram Kultura ale bez dźwięku, bo nie działa mi nowy kodek do dźwięku. Ale to pewnie sytuacja tymczasowa.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: K63 »

ObywatelDVB-T pisze: 16 stycznia 2022, o 12:43 jeśli pytasz o TVP Kultura HD, Nowa TV, Zoom TV, Metro, Telewizja WP i TVP Kobieta to tu po 23 maja nic się nie zmieni, bo MUX-8 ma być przełączony w późniejszym terminie, jeszcze nie wiadomo kiedy
Kol. @ObywatelDVB-T maił oczywiście na myśli przełączenie mux-8 na DVB-T2. Bo jest jeszcze możliwy wariant "przełączenia" mux-8 z pasma VHF do pasma UHF. W każdym bądź razie, takie plany ma KRRiT. Ale czy (i kiedy) to nastapi - na razie nie wiadomo.
Petersen pisze: 16 stycznia 2022, o 16:25 Do tego, z tego co rozumiem, trzeba sobie dokupić dipol, jeśli sama antena siatkowa nie odbiera.
A co masz w puszce tej anteny? Symetryzator czy wzmacniacz? A jeżeli symetryzator, to na jakie kanały - 6-60 czy 21-60? W korzystnych warunkach, 10 km od Choragwicy powinieneś odebrać mux-8 nawet na siatce bez dipola VHF. A takowego raczej nie kupisz, bo aktualnie nikt dedykowanych do anten siatkowych nie sprzedaje.
Petersen pisze: 16 stycznia 2022, o 16:25 Na MUX 5 odbieram Kultura ale bez dźwięku, bo nie działa mi nowy kodek do dźwięku
Wypróbowałeś wszystkie dostępne ściężki dźwiękowe? Mój "zwykły" odbiornik wyświetla 3 do wyboru i na każdej jest dźwięk.

Petersen
Posty: 9
Rejestracja: 3 marca 2021, o 18:32
Miejscowość: Pod Krakowem
Odbiornik: TCL 40S615
Instalacja antenowa: Antena siatkowa na dachu, bez dipola, 10 km do Chorągwicy, dobry widok.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Petersen »

Dziękuję wszystkim za rady, trochę mi się rozjaśniło w głowie.

> Wypróbowałeś wszystkie dostępne ścieżki dźwiękowe? Mój "zwykły" odbiornik wyświetla 3 do wyboru i na każdej jest dźwięk.

Już miałem pisać że nie da się bo wtedy telewizor głupieje co opisywałem: viewtopic.php?p=242131#p242131

ale spróbowałem jeszcze raz i... cud jakiś, udało się, dźwięk na Kultura HEVC jest :)
dziękuję bardzo :D

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Poland »

Czy wszystkie multipleksy z "Chorągwicy" lecą już z docelową mocą? Z tego co sprawdzałem tylko na dwóch z nich (pierwszym i szóstym) da się uzyskać 100% siły sygnału. Reszta ma z tum problemy.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: dvbtowiec »

Jeśli podajesz odczyty z tunera telewizyjnego, to nie jest to żaden miarodajny wskaźnik.
U siebie mam wszystkie MUX'y 100% jakość i 100% siła.

dzejkop
Posty: 2
Rejestracja: 23 maja 2022, o 22:26
Miejscowość: Kraków

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: dzejkop »

Cześć,
Mam problem z odbiorem programów z MUX-1 (kanał 43) - siła i jakość to 0%. TV spełnia standard DVB-T2/HEVC bo programy z innych MUXów działają bez problemu. Dla testu podłączyłem także Deko TV, zmieniałem w nim lokalizację na Czechy, Wielką Brytanię ale i tak nic to nie dało - na kanale 43 siła i jakość to 0%. Korzystam z instalacji zbiorczej w bloku.
Czy ktoś z Krakowa ma podobny problem? Czy to może być kwestia ustawień w instalacji zbiorczej?

Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: hadam »

Jeśli to instalacja zbiorcza to wszystko wyjaśnia, administracja musi zlecić technikowi przestrojenie wzmacniaczy kanałowych w instalacji zbiorczej na nowy inny kanał.

Zablokowany