DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Awatar użytkownika
gorki
Posty: 234
Rejestracja: 6 marca 2009, o 13:26
Odbiornik: Samsung 40cali
Instalacja antenowa: Antena własnej konstrukcji.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN CHORAGWICA

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: gorki »

No to wszystko jasne problem tkwil w zestrojeniu anten nadawczych z koncówka mocy nadajnika wiec chwala Emitelowi że zrobił z tym porzadek mamy wiec zestawienie dalszych i blizszych odbiorcow :D Nie wiem tez czy nie była korygowana wartosc stopniowa padania sygnału z anten nadawczych wzgledem odbiorcow. Dzis była dobra pogoda wiec ekipy na maszcie mogły pracowac spokojnie.

_Martin_

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: _Martin_ »

kupon pisze:A wystarczyłaby krótka informacja typy konfigurujemy sprzęt,a ile nerwów i domysłów zaoszczędzone.
Przecież była. O tym ze pracuja nad poprawa zasiegu. A na dodatek ze to transmisja testowa.

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: kupon »

Tomasz Berezowski pisze:
dominik920 pisze:Z tego co wyczytałem dzisiaj w nocy ma być konserwacja na Chorągwicy więc pozostaje mieć nadzieję że wtedy coś poprawią.
Nie ma czego poprawiać. Nadajnik pracuje prawidłowo na mocy przyznanej przez UKE.
Propblemem są systemy antenowe nie przystosowane do odbioru tak wysokiego kanału. Kanał 64 został po raz pierwszy (chyba) użyty w Polsce i większość anten nie jest w stanie go odebrać. Tak będzie niestety do ASO, użycie kanału 64 to wg UKE był jedyny sposób na uruchomienie MUX-2 z Chorągwicy.
Tak więc, zamias wyzłośliwiać się i narzekać należy zmodyfikować systemy odbiorcze, w szczególności zbiorcze. Nic na to nie poradzimy.
I żeby była jasność - protestowaliśmy przeciwko używaniu kanałów powyżej 60 dla DVB-T (przewidując problemy) ale podobno nie było innego wyjścia.

Takie coś też było

wuwu

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: wuwu »

No ale pewnie będzie możliwość zmiany kanału nadawania po wyłączeniu analoga?

andiks

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: andiks »

chyba na 23 kanał maja zmienic. Choragwica mogła spokojnie korzystac z tych samych czestoliwosci co Gubałowka czy Prechyba tak samo G.w Marcina. Te same mux powinny obejmowac całe województwo a nie jego część. Wecej kanałow było

dominik920

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: dominik920 »

A u mnie niestety nadal za slaby sygnał by dało się odbierać,czy może ktoś z okolic Zabierzowa lub Krzeszowic potwierdzić jak u niego teraz wgląda z sygnałem z Chorągwicy?

zomar1

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: zomar1 »

Okolice Skawiny w kierunku Kalwarii-przy testach na 25 kanale było wszystko ok, a teraz na 64 kanale zero sygnału. Antena siatkowa , analog chodzi dobrze, Chorągwica widoczna przy dobrej pogodzie, ok 25 km.
Jeżeli ktoś z tego rejonu ma sygnał to proszę się odezwać.

Teodoryk
Posty: 42
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Teodoryk »

Dominik, W Bolechowicach sygnał 90% jakość 80% -antena siatkowa ze wzmacniaczem.
Przed poprawkami Emitela było 10% mniej.
Tuner na USB w zasadzie odbiera na kawałku drutu.
Tak więc może warto przeglądnąć instalację ?

Nardis
Posty: 150
Rejestracja: 17 lutego 2011, o 01:30
Odbiornik: Hyundai DVB4H 632 PVR
Instalacja antenowa: ATX DIPOL VENA o długości 4m +
wzmacniacz SWA9701 + 130m kabla TRISET
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy,Chorągw,Gubałówka,Wręczyca

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Nardis »

andiks pisze:chyba na 23 kanał maja zmienic. Choragwica mogła spokojnie korzystac z tych samych czestoliwosci co Gubałowka czy Prechyba tak samo G.w Marcina. Te same mux powinny obejmowac całe województwo a nie jego część. Wecej kanałow było


Okolice Skawiny w kierunku Kalwarii-przy testach na 25 kanale było wszystko ok, a teraz na 64 kanale zero sygnału. Antena siatkowa , analog chodzi dobrze, Chorągwica widoczna przy dobrej pogodzie, ok 25 km.
Jeżeli ktoś z tego rejonu ma sygnał to proszę się odezwać.

Skąd ta wiadomość o zmianie na 23kanał? To byłoby bardzo skuteczne bo same zyski w propagacji sygnału. Przypomnę jakie to są zyski i ile wynoszą.
Wiadomo, że istnieje równanie fizyczne opisujące poziom sygnału na końcówkach anteny a także na końcu przewodu współosiowego o określonej długości L. Takie równania są podawane w książkach o antenach i propagacji fal. Jak się przypatrzyć temu równaniu, to widać że przy przeskoku nadawania z 64k na 23k zyskuje się:

3[dbd] ze względu na przesunięcie częstotliwości z poza granicy częstotliwości (60k) w kierunku wartości środkowej zaprojektowanej przez konstruktorów anten (31-42k),

4[dbd] ze względu na przyrost logarytmicznego czynnika opisującego spadek napięcia indukowanego w antenie wraz ze wzrostem częstotliwości,

3-10[dbd] ze względu na tłumienie przewodów koncentrycznych o długości średnio 25m,

3-5[dbd] ze względu na zmniejszenie tłumienia górzystego terenu w okolicach Krakowa.


Razem dostaje się 13-22[dbd] przyrostu poziomu sygnału. To bardzo dużo bo od 20-150 razy wzrasta poziom sygnału na końcówce przewodu antenowego przy nadawaniu na kanale 23.

Należy więc kategorycznie zejść z 64 kanału a będzie dobry odbiór w całej Małopolsce.

pozdrawiam,

Awatar użytkownika
Martinez1989
Posty: 384
Rejestracja: 8 października 2010, o 01:40
Odbiornik: LG M237WDP FergusonAriva210,250 FT-8100 HD,RTL2838 DualDab4
Instalacja antenowa: ATX-107 pol.V, 7 el. VHF

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Martinez1989 »

zomar1 pisze:Okolice Skawiny w kierunku Kalwarii-przy testach na 25 kanale było wszystko ok, a teraz na 64 kanale zero sygnału. Antena siatkowa , analog chodzi dobrze, Chorągwica widoczna przy dobrej pogodzie, ok 25 km.
Jeżeli ktoś z tego rejonu ma sygnał to proszę się odezwać.
A może Twoja siatka nie obsługuje powyżej 60 kanału?? Jak widzisz nadajnik to jest bardzo dobrze. Ja nie widzę i mam 65 km do nadajnika i odbieram, ale moja antena obsługuje kanały do 69.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Jarosław Bałuka »

Tak z ciekawości wygrzebałem z szuflady moduł Neoton NP4, wstawiłem do monitora komputerowego LG 2094D-PZ (wbudowany MPEG-2), w gniazdko antenowe wbiłem 30-centymetrowy kawałek drutu i oglądam bezproblemowo MUX2 :)

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: twmichal »

O ile anteny, które są zaprojektowane do odbioru >60kanału są już od bardzo dawna w sprzedaży, to jednak anteny które takich możliwości nie mają także można znaleźć.
Nieodpowiednia antena zda egzamin w bliskiej odległości i widoczności optycznej z nadajnikiem, ale im dalej, tym znacznie gorzej - dlatego radzę wymienić antenę.

Kanał 23 będzie używany w Krakowie dopiero po zakończeniu emisji analogowej. Szkoda, że nie można wykorzystać kanału 25 - choćby pod nadchodzący MUX-3. Chyba, że k.25 jest zarezerwowany pod MUX-1.

Adasss
Posty: 8
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: TV LG 47LD450
Karta TV Gigabyte GT-PTV-TAF-RH
Instalacja antenowa: zbiorcza instalacja antenowa w kamienicy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica (17 km)

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Adasss »

Nardis pisze: ... Skąd ta wiadomość o zmianie na 23kanał? ...
A stąd (ostatnia tabelka):
http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... ania-mux-2

luka624

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: luka624 »

Witam, od kilku dni próbuję złapać sygnał z Chorągwicy lecz bezskutecznie,moja odległość od nadajnika 76,2km.Programy analogowe-dobry obraz.Moja antena to: DIPOL A1615/21-69 + LNA 177,jakość w granicach 30%.NTC odbieram już Suchej Góry MUX2 i MUX3, oraz z Tarnowa G.Św.Marcina MUX2.

zomar1

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: zomar1 »

Martinez1989 pisze:
zomar1 pisze:Okolice Skawiny w kierunku Kalwarii-przy testach na 25 kanale było wszystko ok, a teraz na 64 kanale zero sygnału. Antena siatkowa , analog chodzi dobrze, Chorągwica widoczna przy dobrej pogodzie, ok 25 km.
Jeżeli ktoś z tego rejonu ma sygnał to proszę się odezwać.
A może Twoja siatka nie obsługuje powyżej 60 kanału?? Jak widzisz nadajnik to jest bardzo dobrze. Ja nie widzę i mam 65 km do nadajnika i odbieram, ale moja antena obsługuje kanały do 69.
Nawet jeśli siatka nie obsługuje powyżej 60 kanału, to przy wyszukiwaniu powinien być chociaż ślad sygnału, a jednak nie ma nic.

Awatar użytkownika
gorki
Posty: 234
Rejestracja: 6 marca 2009, o 13:26
Odbiornik: Samsung 40cali
Instalacja antenowa: Antena własnej konstrukcji.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN CHORAGWICA

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: gorki »

Zacznijmy od tego ze antena siatkowa to zadna antena. Proponuje jesli juz antene kierunkowa koniecznie sprawdzic w specyfikacji anteny kanaly powyzej 60. Tu podaje link jakby ktos chcial sobie sprawdzic jaka antene sobie kupic http://www.telewizja-cyfrowa.com/antena_dvb_t.html

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: twmichal »

gorki pisze:Zacznijmy od tego ze antena siatkowa to zadna antena. Proponuje jesli juz antene kierunkowa koniecznie sprawdzic w specyfikacji anteny kanaly powyzej 60. Tu podaje link jakby ktos chcial sobie sprawdzic jaka antene sobie kupic http://www.telewizja-cyfrowa.com/antena_dvb_t.html
Nie zawsze. Jak jest dobrze zaprojektowana to zdaje egzamin - niestety większość anten siatkowych sprzedawanych u nas to jeden wielki szajs.
Wydaje mi się, że antena siatkowa o wiele lepiej sprawdzi się w miejscu, gdzie istnieje duże ryzyko odbić i nie ma widoczności optycznej z nadajnikiem.

Awatar użytkownika
Martinez1989
Posty: 384
Rejestracja: 8 października 2010, o 01:40
Odbiornik: LG M237WDP FergusonAriva210,250 FT-8100 HD,RTL2838 DualDab4
Instalacja antenowa: ATX-107 pol.V, 7 el. VHF

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Martinez1989 »

zomar1 pisze:
Martinez1989 pisze:
zomar1 pisze:Okolice Skawiny w kierunku Kalwarii-przy testach na 25 kanale było wszystko ok, a teraz na 64 kanale zero sygnału. Antena siatkowa , analog chodzi dobrze, Chorągwica widoczna przy dobrej pogodzie, ok 25 km.
Jeżeli ktoś z tego rejonu ma sygnał to proszę się odezwać.
A może Twoja siatka nie obsługuje powyżej 60 kanału?? Jak widzisz nadajnik to jest bardzo dobrze. Ja nie widzę i mam 65 km do nadajnika i odbieram, ale moja antena obsługuje kanały do 69.
Nawet jeśli siatka nie obsługuje powyżej 60 kanału, to przy wyszukiwaniu powinien być chociaż ślad sygnału, a jednak nie ma nic.
A wcale nie. Nie musi pokazywać,że coś jest... już tłumaczę: ja mam tuner zewnętrzny ferguson ft-8100 HD i monitor z wbudowanym MPEG-4 LG Flatron LCD M237WDP-PC.
I skale jakości na monitorze pokazuje wtedy jak jest już na Fergusonie 50% jakości.
To widzisz, może masz jakiś ślad, ale nie pokazuje tego, tak jak u mnie.

Może nie wiele potrzeba, abyś miał stabilny odbiór.

zomar1

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: zomar1 »

Martinez1989 pisze:
A wcale nie. Nie musi pokazywać,że coś jest... już tłumaczę: ja mam tuner zewnętrzny ferguson ft-8100 HD i monitor z wbudowanym MPEG-4 LG Flatron LCD M237WDP-PC.
I skale jakości na monitorze pokazuje wtedy jak jest już na Fergusonie 50% jakości.
To widzisz, może masz jakiś ślad, ale nie pokazuje tego, tak jak u mnie.

Może nie wiele potrzeba, abyś miał stabilny odbiór.
Poczekam, może ktoś z moich okolic coś napisze, a jak będzie potrzeba to wymienię antenę.Póki co z mojego kierunku nikt nic nie napisał.

rafii

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: rafii »

Witam.
Podobnie jak kolega zomar1 mieszkam w okolicach Skawiny. Również mam problem z odbiorem dvb-t z Chorągwicy. Na tunerze Sagem SHT80 od TP mam obraz, nie przycina się. Natomiast po podpięciu tej samej anteny do LG 32LD650-ZC siła sygnału skacze od 0-100% a jakość od 0-20%.

Zablokowany