DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Mad_MAX

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Mad_MAX »

No i jestem po kolejnych testach TV w aucie :)

Niestety według mnie coś tu kurcze jest nie tak.

Przejechałem całą Wieliczkę wzdłóż i wszerz i tak jak to było w Krakowie , obraz wskakiwał na chwilkę , nie dłużej jak 10 sekund i prędkość nie miała znaczenia , bo akuratnie na S1 w stronę Rzeszowa mi złapało na chwilę przy prędkości ok. 140km/h i szło elegancko....... przez chwilkę :)

No i teraz zagwózdka , ponieważ stwierdziłem , że nie ma to jak bliskość z nadajnikiem , więc pojechałem na Chorągwicę :) Niestety ale tylko praktycznie przy samym maszcie , w odległości ok. 50-100metrów obraz działał płynnie i można było oglądać w trakcie jazdy.

Ja sobie tak myślę , ale oczywiście ja się nie znam , więc możliwe , że nie mam racji , ale kurcze ten sygnał jest jakiś taki cholernie słaby skoro dopiero przy samiuśkim maszcie można było w miarę komfortowo oglądać bez zryw i pikselozy.

Być może winne są moje anteny , być może winny jest mój tuner TV w aucie , który nie ma podwójnego układu. No już sam nie wiem :(

Jutro kolejne testy , tym razem zapitalam do Rabki i Zakopanego , zobaczymy co się będzie działo :)

Jak się uda z czasem to w czwartek robię wypad do Wawy na testy DVB-T :)

Hheehehehe , będę nadwornym testerem dvb-t w aucie :)

A tu taki mały bonus :) Filmik kręcony dokładnie nad autostradą w kierunku Szarowa (okolice Wieliczki) na wiadukcie :)

http://www.youtube.com/watch?v=kD3Cqv8-4Us

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Jarosław Bałuka »

Na tym filmiku wygląda super :)

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Drekan »

Mad_MAX pisze:No i jestem po kolejnych testach TV w aucie :)

Niestety według mnie coś tu kurcze jest nie tak.

Jutro kolejne testy , tym razem zapitalam do Rabki i Zakopanego , zobaczymy co się będzie działo :)

Jak się uda z czasem to w czwartek robię wypad do Wawy na testy DVB-T :)

Hheehehehe , będę nadwornym testerem dvb-t w aucie :)
Kraków nadaje na wysokim kanale i problemy z poprawnym odbiorem, maja nawet posiadacze anten zewnętrznych. :(

Rabka nadaje zkoleji z mocą 1kW na kanale 61, więc niema co liczyć na rewelacyjny odbiór mobilny. Zakopane dysponuje większą mocą 20kW, więc powinno być wyraźnie lepiej, ale pamiętaj o tym, że ta emisja ma charakter kierunkowy.

Ale i tak uważam, że najlepszy odbiór mobilny, zapewnią Czeskie multipleksy w okolicach przygranicznych (nadajniki w Ostrawie i Lysa Hora). Z Polskich nadajników w rejonie Krakowa, dobry odbiór mobilny powinien zapewniać nadajnik Katowice Kosztowy (kanał 49 i niezła moc 63kW). Warto sprawdzić i odbiór ze Świętego Krzyża (kanał 36, moc 50kW). ;)

Mad_MAX

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Mad_MAX »

Drekan pisze:Z Polskich nadajników w rejonie Krakowa, dobry odbiór mobilny powinien zapewniać nadajnik Katowice Kosztowy (kanał 49 i niezła moc 63kW). Warto sprawdzić i odbiór ze Świętego Krzyża (kanał 36, moc 50kW). ;)
Jadę tam w piątek , to zobaczymy jak to będzie :)

A w Krakowie z jaką mocą nadaje Chorągwica ??

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Jarosław Bałuka »

63kW

Nie sądzę aby było jakos specjalnie lepiej, to już nie tylko kwestia mocy ale i rodzaju użytej modulacji. Nigdy na 64QAM nie będzie tak dobrze jak na 16QAM (Czesi, Niemcy), ale coś za coś - u nich za to nie byłoby możliwe umieszczenie tylu programów TV, nie wspominając o HD :)

Peter_CA

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Peter_CA »

Jarosław Bałuka pisze:Nigdy na 64QAM nie będzie tak dobrze jak na 16QAM (Czesi, Niemcy), ale coś za coś - u nich za to nie byłoby możliwe umieszczenie tylu programów TV, nie wspominając o HD :)
Czesi mają 64 QAM - http://www.radiokomunikace.cz/vysilaci- ... rmace.html
Co to reszty, zgadzam się - wystarczy spojrzeć w tą tabele: przepustowosć MUX w Czechach (na Słowacji) to 19,4 Mbit/s i w Polsce jest 24,88 Mbit/s.

EDIT: W Niemczech jest to jeszcze mniej.

meeyoo72

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: meeyoo72 »

Mam problem ul. Śliska, równoległa do Kalwaryjskiej, pierwsze piętro, balkon w stronę chorągwicy, ale mam krzemionki przed sobą, więc brak widoczności, siatka z symetryzatorem nówka + 10m kabla i zero sygnału, co można zrobić??
Szybciej ustawiłem satelitę na tym balkonie a z DVB-T po paru godzinach już mi ręce opadają :-)

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Jarosław Bałuka »

Niestety wzgórze Krzemionki stanowi trudną zaporę. Popróbuj odbioru z odbicia, z innego kierunku.

krakus
Posty: 22
Rejestracja: 22 października 2009, o 10:45

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: krakus »

meeyoo72 pisze:Mam problem ul. Śliska, równoległa do Kalwaryjskiej, pierwsze piętro, balkon w stronę chorągwicy, ale mam krzemionki przed sobą, więc brak widoczności, siatka z symetryzatorem nówka + 10m kabla i zero sygnału, co można zrobić??
Szybciej ustawiłem satelitę na tym balkonie a z DVB-T po paru godzinach już mi ręce opadają :-)
Spróbuj ustawić antenę na optymalny odbiór sygnału analogowego z Chorągwicy (np Polsat). Prawdopodobnie lepszy odbiór uzyskasz z odbicia. Ważny jest nie tylko kierunek anteny ale jej położenie. Sygnał może się bardzo zmieniać przy przesunięciu o kilka centymetrów. Jak znajdziesz optymalne położenie dla analogu (minimum szumów), wtedy przestaw odbiornik na DVB-T. Powodzenia.

PS. Ja też odbieram z odbicia.

5z0p3n

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: 5z0p3n »

a co ze mna. osiedle azory. antena zbiorcza na dachu. nie lapie nic

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Jarosław Bałuka »

5z0p3n pisze:a co ze mna. osiedle azory. antena zbiorcza na dachu. nie lapie nic
Azart - trzeba zgłosić w administracji aby dołączyli kanał 64 do istniejącej instalacji zbiorczej.

5z0p3n

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: 5z0p3n »

dziekuje slicznie za szybka odpowiedz. juz dzialam. jak sie wyjasni napisze.
A tak bardziej z ciekawosci, czemu mi wtedy lapal jak byly testy?? skoro oni go nie dodali??

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Jarosław Bałuka »

Jeśli mówisz o roku 2009 to wtedy sygnał był na k.25 czyli blisko TV Puls k.27 i pewnie instalacja przenosiła sąsiednie kanały.

Jerzy_3

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Jerzy_3 »

meeyoo72 pisze:Mam problem ul. Śliska, równoległa do Kalwaryjskiej, pierwsze piętro, balkon w stronę chorągwicy, ale mam krzemionki przed sobą, więc brak widoczności, siatka z symetryzatorem nówka + 10m kabla i zero sygnału, co można zrobić??
Szybciej ustawiłem satelitę na tym balkonie a z DVB-T po paru godzinach już mi ręce opadają :-)
Mam ten sam problem. Mieszkam koło Korony. Po rozpoczęciu testów w Wiśle na kanale 38 odbierałem Mux2 od wieczora aż do do rana, a obecnie na kanale 38 przez całą dobę zero sygnału. Od rozpoczęcia testów na Chorągwicy na kanale 64 do czwartku odbierałem sygnał na antenie "kuchennej" ze wzmacniaczem LNA-177, przykręconej do rury gazowej i skierowanej na falę odbitą. Co dziwne często nie chciało mi odbierać na antenie dachowej, ale przez kilka godzin na dobę udawało się, a obecnie ani na dachowej, ani na "kuchennej" nie ma możliwości odbioru z Chorągwicy. Zero sygnału. Istnieje jedynie możliwość sporadycznego odbioru na kanale 23 z Tarnowa. Po tych doświadczeniach wnioskuję, że po przeprowadzeniu testów prawdopodobnie bardzo obniżono na Chorągwicy moc nadawania, bo nie widzę innego wytłumaczenia tej nienormalności. A może zmieniono charakterystykę promieniowania z kierunkowej na dookólną i moc nadawania podzieliła się? Jeżeli tak to bez uruchomienia dodatkowego nadajnika na Krzemionkach(takiego jak Dwójki na 40K) zostaniemy wykluczeni z możliwości odbioru.

5z0p3n

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: 5z0p3n »

łapałem teraz na poczatku lipca te kanały, ale zadnego radia. obraz byl bardzo zadowalajacypod wzgledem jakosci.

a kolejne moje pytanie co oznsacza odbior na kanale tym badz tym. ja ustawiajac na telewizorze odbior cefrowy mam zawsze jeden kanal. CH(jakas liczba)

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Jarosław Bałuka »

5z0p3n pisze:łapałem teraz na poczatku lipca te kanały, ale zadnego radia. obraz byl bardzo zadowalajacypod wzgledem jakosci.

a kolejne moje pytanie co oznsacza odbior na kanale tym badz tym. ja ustawiajac na telewizorze odbior cefrowy mam zawsze jeden kanal. CH(jakas liczba)
Skoro na początku lipca to nie był to sygnał z Chorągwicy, gdyż ta ruszyła 21 lipca.

Na kanale x odbierasz tzw. multipleks który składa się w tym przypadku z paczki 8 programów TV.

5z0p3n

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: 5z0p3n »

ja tego kanału nie wybieram prawda?? czy skoro lapalem sygnal z innego nadajnika niz choragwica, a teraz nie lapie to dalej problem lezy po stronie dodania kanalu??

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Jarosław Bałuka »

Jeśli tak było to trzeba ponownie przeskanować pasmo (tzn. ponownie włączyć programowanie kanałów cyfrowych).

5z0p3n

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: 5z0p3n »

problem wlaśnie w tym ze tak robie do momentu kiedy sygnal powinien byc uruchomiony na stale nic nie zmienialem, myslalem ze po prostu sie pojawi juz na stale. kiedy sie tak nie stalo, zaczalem przeszukiwac pasmo ponownie, nic nie znajduje. w takim razie problem nie lezy po stronie dodania kanlu skoro wczesniej byl tak? antena zbiorcza jest na dachu 10 pietrowego wierzowca, jej ulozenie tez nie powinno stanowic problemu

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: kupon »

5z0p3n pisze:problem wlaśnie w tym ze tak robie do momentu kiedy sygnal powinien byc uruchomiony na stale nic nie zmienialem, myslalem ze po prostu sie pojawi juz na stale. kiedy sie tak nie stalo, zaczalem przeszukiwac pasmo ponownie, nic nie znajduje. w takim razie problem nie lezy po stronie dodania kanlu skoro wczesniej byl tak? antena zbiorcza jest na dachu 10 pietrowego wierzowca, jej ulozenie tez nie powinno stanowic problemu
Pan Jarosław już to tłumaczył "Azart - trzeba zgłosić w administracji aby dołączyli kanał 64 do istniejącej instalacji zbiorczej."
A to co opisujesz,że wcześniej przez chwilę coś odebrałeś to mogło to być tropo.
Otóż wszystko polega na tym, że w troposferze zachodzą pewne zjawiska, które umożliwiają odbiór nawet bardzo dalekich stacji od kilkudziesięciu minut nawet do kilku dni. Stąd czasami zdarzają się nieznane stacje RTV lub wręcz zakłócanie lokalnych kanałów przez dalekie na tej samej częstotliwości.

Zablokowany