DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

tomarex

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: tomarex »

Mike1380 pisze: czy praca żurawia budowlanego, jego ramię może zakłócać sygnał...??
Niestety tak. Naturalnie wszystko zależy od odległości. Za tego typu przeszkodami tak jak nawet za pojedynczym drzewem pole elektromagnetyczne jest bardzo niejednorodne. Jak jest to nieruchome to można w przestrzeni znaleźć optimum sygnału. Problem się zaczyna za ruchomą przeszkodą :(

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: kupon »

Mike1380 pisze:
Jarosław Bałuka pisze:
Mike1380 pisze:Witam.

Pisałem kilka postów wcześniej, że mam problemy i wyskakują błędy.Według wcześniejszych porad, za które dziękuję na podstawie informacji o sygnale w TV Samsung B650. Udało mi się ustawić siłę sygnału maksimum 75 ale pojawiają się co jakiś czas minimalne błędy poziom do 3. Usytuowanie anteny blok IV piętro ul.Okulickiego. Chyba leko ściana narożna budynku zasłania nadajnik ale nie jestem pewien. Czy takie paramaetry są ok???

Pozdrawiam

Mike
A po ustawieniu anteny zauważasz jakieś zakłócenia w odbiorze? Bo pojedyncze błędy mogą być, to nie przeszkadza, dekoder je samodzielnie koryguje. Ważne aby nie było zakłóceń obrazu.
Nie już nie zauważam takich błędów. Trochę jeszcze poprzestawiałem antenę i mam siłę sygnału 78 w porywach 80... Tak już zostawiam. Dziękuję za pomoc.

I jeszcze jedno pytanie czy praca żurawia budowlanego, jego ramię może zakłócać sygnał...?? tak jak sygnał satelitarny

Pozdrawiam Mike

Praktycznie to raczej nie ma żadnej możliwości,żeby ramię żurawia przeszkadzało w odbiorze DVB-S,S2

tomarex

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: tomarex »

kupon pisze:Praktycznie to raczej nie ma żadnej możliwości,żeby ramię żurawia przeszkadzało w odbiorze DVB-S,S2
Rozumie że stwierdzasz to na podstawie swoich praktycznych doświadczeń z żurawiami :?:

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: kupon »

tomarex pisze:
kupon pisze:Praktycznie to raczej nie ma żadnej możliwości,żeby ramię żurawia przeszkadzało w odbiorze DVB-S,S2
Rozumie że stwierdzasz to na podstawie swoich praktycznych doświadczeń z żurawiami :?:
Raczej z ustawiania anten :P

Awatar użytkownika
kasia
Posty: 276
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: kasia »

Nad wawa pewnie burza, bo analogowy Polsat i TV4 z Chorągwicy = czarny obraz - a na MUX2 po światłowodzie pięknie hula. I to mi się podoba :twisted: .

cytrysek

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: cytrysek »

Dla tych, co mieszkają w miarę blisko Chorągwicy (Kraków i najbliższe okolice):

do poprawnego odbioru wystarczy np. zwykły dipol półfalowy, którego można samemu wykonać z kawałka koncentryka lub lepiej dwóch kawałków drutu (ja stosuję małe rurki miedziane) o długości ok 16-19 cm każdy + koncentryk.
Idealną długość każdej z rurki można policzyć ze wzoru:

długość pojedynczej rurki(drutu) w metrach = 300/częstotliwość kanału w MHz / 2(ilość ramion dipola) * 0.95 (współczynnik skrócenia - inny dla różnego materiału)

jak wynika z powyższego, inne długości rurek będą dla kanału 64 a inne np dla 25.
Ja poszedłem po kompromis i ozywam jednej przenośnej antenki (wcześniej analog) od lat a ostatnio mialem okazje na Pomorzu sprawdzić nasze 2 muxy , jakieś szweckie i 1 niemiecki.
Sprawdza się jako antena przenośna , mała, domowa, aktualnie sporadycznie w Krakowie w sypialni na parterze osłoniętej od Chorągwicy kilkoma wyższymi budynkami.

XperiaX8

DVB-T Chorągwica-Dobczyce/Skrzynka

Post autor: XperiaX8 »

Witam.
Chorągwica znajduje się ok.20km w lini prostej odemnie,nie zasłaniają jej żadne drzewa,budynki itp.
W telewizji analogowej odbieram 7 kanałów w dobrej jakości.
Czy jest możliwość by któs mi powiedział jakie kanały moge odebierać w telewizji naziemnej cyfrowej?
Z góry dziękuje za odpowiedz.

Awatar użytkownika
axelmateuss
Posty: 139
Rejestracja: 3 sierpnia 2011, o 10:14
Odbiornik: LG 39LN575s, Wiwa HD-90 New, Cyfrowy Polsat T-HD 1000
Instalacja antenowa: TriDigit + multiswitch
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T Dobczyce i okolice

Post autor: axelmateuss »

Bez problemów MUX 2 - czyli Polsat, TVN, TV 4, TV Puls, Polsat Sport News, TVN Siedem, TV 6 i łowickie pasy na TV Puls 2 (całość na kanale 64). Przy sporej dawce szczęścia (i odpowiednim ustawieniu sprzętu odbiorczego) także MUX 3 z Wisły (k. 62 - TVP 1, 2, Info Katowice, Kultura i Historia).

Artek Ł.
Posty: 665
Rejestracja: 9 sierpnia 2011, o 07:31
Odbiornik: LG 55LM860V,LG 42LS9000,tablet z dvb-t do basenu
Instalacja antenowa: antena ATX107 i jest na balkonie z Multiswitch MP-0516
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica - MX 1,2,3

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Artek Ł. »

U mnie działa bez problemu Mux 2 nie mam zastrzeżeń .Pod antenę mam podłączone multiswitcha na 12 telewizorów . ale mam podłączone w domu do 5 telewizorów i do 2 komputerów z tunerami do dvb-t . teraz tylko czekam na kolejne Mux-y

dahak22

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: dahak22 »

Witam po zakupie Nowego TV z tunerem MPEG-4 sprawdziłem czy mam możliwość odbioru DVB-T i udało się mieszkam około 35km w linii prostej od nadajnika Chorągwica,Musiałem trochę skorygować ustawienie anteny a antena to zwykła stara siatkowa ze wzmacniaczem i tak udało mi się wyciągnąć Siła sygnału 23%-30% Jakość Sygnału 95%-100% przy takich parametrach odbiór bez problemów Mieszkam w miejscowości Niedźwiedź koło Słomnik... A tu podaje link jak to wygląda kanały analogowe i cyfrowe DVB-T... http://www.youtube.com/watch?v=KBm84UPD_bw

Artek Ł.
Posty: 665
Rejestracja: 9 sierpnia 2011, o 07:31
Odbiornik: LG 55LM860V,LG 42LS9000,tablet z dvb-t do basenu
Instalacja antenowa: antena ATX107 i jest na balkonie z Multiswitch MP-0516
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica - MX 1,2,3

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Artek Ł. »

dahak22 pisze:Witam po zakupie Nowego TV z tunerem MPEG-4 sprawdziłem czy mam możliwość odbioru DVB-T i udało się mieszkam około 35km w linii prostej od nadajnika Chorągwica,Musiałem trochę skorygować ustawienie anteny a antena to zwykła stara siatkowa ze wzmacniaczem i tak udało mi się wyciągnąć Siła sygnału 23%-30% Jakość Sygnału 95%-100% przy takich parametrach odbiór bez problemów Mieszkam w miejscowości Niedźwiedź koło Słomnik... A tu podaje link jak to wygląda kanały analogowe i cyfrowe DVB-T... http://www.youtube.com/watch?v=KBm84UPD_bw
z tego filmu wynika, że i tak w analogu był ładny obraz bo u mnie w domu telewizji analogowej nie dało się odbierać odkąd sąsiad zmienił dach na metalowy (od 12 lat ) więc się korzystało z platform płatnych .
teraz od momentu uruchomienia Mux II sygnał mam 100% na mierniku w telewizorze i jak pisałem działa bez problemu. tylko szkoda, że jest tak mało tych muxów.

abusutor
Posty: 52
Rejestracja: 15 kwietnia 2009, o 21:04

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: abusutor »

Sprawdzałem dziś u siebie telewizje cyfrową po raz pierwszy. Działa wszystko tak jak trzeba. Telewizor samsung z wbudowanym dekoderem i antena siatkowa ze wzmacniaczem. Gmina Łapanów. Pozdro;)

Mam pytanie na kiedy planowane jest nadawanie mux1?? i czy będzie nadawanie dookólne??

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Poland »

abusutor pisze:Sprawdzałem dziś u siebie telewizje cyfrową po raz pierwszy. Działa wszystko tak jak trzeba. Telewizor samsung z wbudowanym dekoderem i antena siatkowa ze wzmacniaczem. Gmina Łapanów. Pozdro;)

Mam pytanie na kiedy planowane jest nadawanie mux1?? i czy będzie nadawanie dookólne??
No to witam sąsiada - ja mieszkam w sąsiedniej gminie tzn. Trzcianie. U mnie jest troszeczkę słabiej od ciebie ale da się oglądać.

abusutor
Posty: 52
Rejestracja: 15 kwietnia 2009, o 21:04

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: abusutor »

Witam, witam;)
Może przez to u mnie jest lepiej że mam antenę zamocowaną na szczycie dachu;)
Pozdrawiam

abusutor
Posty: 52
Rejestracja: 15 kwietnia 2009, o 21:04

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: abusutor »

Czy do końca tego roku mux1 zostanie uruchomiony czy raczej nie ma szans? Będzie to nadawanie dookólne tak? I z jaką mocą będzie nadawany?

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Poland »

Z tego co wiem moc i zasięg ma być porównywalna z MUX2. A nadawać będzie na populsowskim kanale 25.
Nie wiadomo natomiast nic na temat terminu włączenia ale możliwe że włączą szybko by uzupełnić zasięg TVP z MUX3.

tomarex

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: tomarex »

Jeśli moc będzie taka jak MUX2, to na 25 kanale nie będzie żadnych problemów z odbiorem w naszym regionie. Testowałem w 2009 roku nawet "za górami za lasami" odbiór był idealny, a w Krakowie w wielu miejscach działało na wspomnianym kiedyś wkładzie od długopisu :D

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Poland »

Podobno z uwagi na kanały TVP1,TVP2 i TVP Info taka właśnie ma być moc MUX-1 w Krakowie.
Tymczasem ok. 2 sierpnia sprawdzałem odbiór Foolproofa na telewizorze starszego typu i muszę powiedzieć że tu sygnał był troszkę lepszy niż na normalnym telewizorze tzn. 94/95% siły ale intensywności sygnału tylko 62% skład na liście bez zmian.
Z kolei w sobotę 6 sierpnia zauważyłem spadek mocy sygnału do 61% i wachającą się intensywność - no niestety oznaczało to ścinki ale to pewnie przez złą pogodę.

kallan

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: kallan »

Jak wygląda kwestia transmisji dźwięku wielokanałowego dla nadajnika Choroągwica i Multipleksu 2? U mnie TVN i TVN 7 podaje 2 ścieżki (pol i multi) ale na ścieżce POL jest jedynie dźwięk stereo, natomiast na MULTI (niezależnie czy transmisja jest w 2 kanałach czy w wielu, np. you can dance) cisza. Dźwięk z TV przesyłam do kina domowego przez HDMI 1.4 z ARC. Po wyborze ścieżki POL dźwięk przesyłany jest bez problemu, natomiast po przełączeniu na MUL w głośnikasz cisza. Ostatnio oglądałem 'you can dance' kino prawidłowo zidentifikowało transmisję wielokanałową ale w głośnikach była cisza. Czy to ja mam problem techniczny czy po prostu brak dźwięku w kanałach transmisyjnych? Będę wdzięczny za podpowiedź zanim zacznę szukać przyczyn technicznych w sprzęcie. Dziękuję

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: kupon »

Zobacz czy Twój tv i kino domowe mają dekoder DD+

Zablokowany