DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

tomarex

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: tomarex »

Mike1380 pisze: Na kierunku anteny ok 200m dalej są wysokie drzewa (antena bije w nie) czy to może być przyczyna??.
Niestety tak wpływają na odbiór kiwające się drzewa, będące przed anteną.
Napisałem już o tym w tym temacie, na pytanie o wpływ pracującego żurawia budowlanego.

Mike1380
Posty: 20
Rejestracja: 3 sierpnia 2011, o 21:16
Odbiornik: Samsung B650 40
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa Log 5-65
Nadajnik - obiekt nadawczy: chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Mike1380 »

tomarex pisze:
Mike1380 pisze: Na kierunku anteny ok 200m dalej są wysokie drzewa (antena bije w nie) czy to może być przyczyna??.
Niestety tak wpływają na odbiór kiwające się drzewa, będące przed anteną.
Napisałem już o tym w tym temacie, na pytanie o wpływ pracującego żurawia budowlanego.
Dzięki za potwierdzenie. Z moich obserwacji właśnie tak wynika... Pozdrawiam

Nie do końca jest tak kolorowo z DVB-T :(
Ostatnio zmieniony 22 sierpnia 2011, o 22:20 przez Mike1380, łącznie zmieniany 1 raz.

tomarex

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: tomarex »

Mike1380 pisze: Nie dokońca jest tak kolorowo z DVB-T :(
Niestety takie przypadłości dotykają nie tylko przekaz cyfrowy, ale także analogowy i rownież na dużo nizszych częstotlowościach.
W cyfrowym mamy zaniki sygnału, a w analogu widać dokładnie jak w takt kiwających się mocno drzew zmienia się obraz, nawet do całkowitego zaniku.
Za stałą przeszkodą można znależć optymalne miejsce odbioru w przestrzeni przemieszczając antene w trzech wymiarach, ale w przypadku drzew szczególnie wysokich i smukłych bywają takie problemy podczas silnego wiatru :(

jedrek1966

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: jedrek1966 »

Analog odbiera ? ale jaki analog sygnał cyfrowy to 64 kanał musi byc antena co odbiera do 69 kanału polecam yagę 19 el. ewentualnie wzmacniacz LNA 101.169,177 to zależy nie zawsze ten najsilnieszy jest najlepszy niestety kupić i próbować .
Musi odbierać to 64 Kw oczywiśce wszystko zależy od terenu ,odległosci ta częstotliwość ma wady niestety .

Mike1380
Posty: 20
Rejestracja: 3 sierpnia 2011, o 21:16
Odbiornik: Samsung B650 40
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa Log 5-65
Nadajnik - obiekt nadawczy: chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Mike1380 »

Analog mam jeszcze z odbicia. Na dachu nie można, więc na balkonie musi wystarczyć.. :idea:

lpm11

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: lpm11 »

W takim wypadku spróbuj przenosić antenę w różne miejsca.. czasem 5cm rozwiązuje problem.

Mike1380
Posty: 20
Rejestracja: 3 sierpnia 2011, o 21:16
Odbiornik: Samsung B650 40
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa Log 5-65
Nadajnik - obiekt nadawczy: chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Mike1380 »

Próbuje i będę nadal próbować, ale wszędzie ewidetnie przeszkadzaja drzewa oddalone jakieś 300 m albo żuraw budowlany odl. 30m ( ale jego ramię nie jest "nad anteną"). Ale Mam do anteny jeszcze wzmacniacz tylko nie wiem czy jest sens go montować (odległość do chorągwicy ok 30km). Antena szerokopasmowa link http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemne ... a-log-5-65
+ wzmacniacz LG1 do anten logarytmicznych 15dB


Może trzeba inną antenę kupić. We wcześniejszych postach opisałem dokładnie problem... Może macie jakieś dobre rady...:-)

Z góry wlk dzięki.

Pozdrawiam..

Maciey

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Maciey »

Zamontowałem dziś antenę DIPOL 16/21-69 i z ciekawości ustawiłem w kierunku Chorągwicy.
Analog - 4 programy z lekkim śniegiem
Cyfra - brak sygnału

jbiz

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: jbiz »

W Roczynach k. Andrychowa blisko Kęt sygnał jest z 3 kierunków. Chorągwica jednak najsłabsza.
Maciey pisze:Maciey
A Skrzyczne odbierasz?

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: kupon »

No niestety.Godz.jak w podpisie,instalacja nie ruszana,lokalizacja jak w podpisie-brak jakiegokolwiek odbioru.Dziękuję za taką przyjemność i,a z resztą szkoda gadać.:evil:Acha jakby ktoś wmawiał mi,że instalacja coś nie teges to od razu piszę,że analog jest taki jaki był.0 zmian.

yerry
Posty: 381
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Thomson DTI2011
Instalacja antenowa: Telmor Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: yerry »

No ja też gratuluję. Azory, potężna antena 16dB, potężny wzmacniacz 30dB... Co Ty człowieku chcesz odbierać - sygnał z Raszyna w Krakowie???
Wezwij jakiegoś fachowca, instalatora anten, zamontuje ci zwykłą siatkę i będziesz oglądał cyfrówkę bez problemu. To co zmontowałeś na nadajnik odległy o 15km to kompletny nonsens. Będziesz tym odbierał wszystko, łącznie z komórkami sąsiadów, ale nie TV.

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: kupon »

yerry pisze:No ja też gratuluję. Azory, potężna antena 16dB, potężny wzmacniacz 30dB... Co Ty człowieku chcesz odbierać - sygnał z Raszyna w Krakowie???
Wezwij jakiegoś fachowca, instalatora anten, zamontuje ci zwykłą siatkę i będziesz oglądał cyfrówkę bez problemu. To co zmontowałeś na nadajnik odległy o 15km to kompletny nonsens. Będziesz tym odbierał wszystko, łącznie z komórkami sąsiadów, ale nie TV.
:D No comments.A czy przez przypadek wziął kolega pod uwagę to,że wszystko mi zasłania kierunek Chorągwicy i sygnał odbieram z odbicia?Kierunek całkiem abstrakcyjny.Jak bym miał antene na dachu to na pewno bym nie pisał tu o swoich kłopotach :)
Acha.Myślisz,że nie próbowałem z samym symetryzatorem :?: No weź przestań :D Wtedy to nawet śladu sygnału nie było.
Ale dobra.Zwalam to na warunki atmosferyczne :D gdzie przy takiej pogodzie odbiór powinien być lepszy niż dobry.
edit:postaram się wkleić fotki mojego położenia. :lol:

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Jarosław Bałuka »

kupon pisze:

:D No comments.A czy przez przypadek wziął kolega pod uwagę to,że wszystko mi zasłania kierunek Chorągwicy i sygnał odbieram z odbicia?
Analog też z odbicia? Ile cieni dasz radę doliczyć..? :)

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: kupon »

Panie Jarosławie-no dużo.Nie rozumie pytania :?:

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Jarosław Bałuka »

Faktycznie trudna sytuacja, Azory są mocno zabudowane. A te próby z różnymi antenami to były zawsze w tym samym miejscu? Przesunięcie anteny góra/dół lub lewo/prawo może drastycznie zmienić sytuację, szczególnie przy 818MHz.

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: kupon »

Próbowałem w jednym jak i w drugim pokoju,ale efekt był mniej/więcej taki sam.Postaram sie przesłać fotki to będzie bardziej transparentnie :D.Dobrze chociaż,że okna mam na południowy wschód.Pozdrawiam.

Maciey

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Maciey »

jbiz pisze:W Roczynach k. Andrychowa blisko Kęt sygnał jest z 3 kierunków. Chorągwica jednak najsłabsza.
Maciey pisze:Maciey
A Skrzyczne odbierasz?
Ze Skrzycznego odbieram tylko Polskie Radio Program 1, Radio Katowice i Zetkę ;)
Telewizji nie mam ani w cyfrze ani w analogu.

U rodziców w Nidku k. Andrychowa odbiera MUXy ze Skrzycznego i z Katowic. Z Chorągwicy brak sygnału.

uggp

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: uggp »

Przypadkowo ciekawe zjawisko dzisiaj zauważyłem. Włączenie tunera SAT powoduje pojawienie się błędów w DVB-T. Ich liczba jest na tyle mała, że ogląda się normalnie. Natomiast same błędy pojawiają się dopiero jak tuner wybierze kanał. Podczas bootowania itp jest cisza. Czyli jakby z instalacji konwerter-tuner coś siało. Zakłócenia lecą też do drugiego pokoju i drugi samsung ma podobnie.
U mnie antena to dwa teleskopy, więc czuła na wszystko. Ale jeżeli ktoś w pobliżu miałby taką pokojówkę ze wzmacniaczem to mogło by być gorzej. Ja podejrzewam konwerter.
Czy pośrednia w SAT jest na tyle blisko 64 żeby go zakłócać? Może to jest przyczyna wielu zakłóceń: "sąsiednia instalacja SAT"?

tomarex

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: tomarex »

uggp pisze: Czyli jakby z instalacji konwerter-tuner coś siało..... Ja podejrzewam konwerter.......
Czy pośrednia w SAT jest na tyle blisko 64 żeby go zakłócać? Może to jest przyczyna wielu zakłóceń: "sąsiednia instalacja SAT"?
Wprawdzie pierwsza pośrednia SAT zaczyna się od 950 MHz, czyli bardzo blisko, ale to przede wszystkim konwertery sieją harmonicznymi w paśmie telewizyjnym, a kable te zakłócenia wypromieniowywują.
Czyli czym gorzej wykonana instalacja - tanie konwertery, kiepskie F-ki, tanie kable, tym jest więcej takich efektów ubocznych :!:

lpm11

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: lpm11 »

uggp pisze:Przypadkowo ciekawe zjawisko dzisiaj zauważyłem. Włączenie tunera SAT powoduje pojawienie się błędów w DVB-T. Ich liczba jest na tyle mała, że ogląda się normalnie. Natomiast same błędy pojawiają się dopiero jak tuner wybierze kanał. Podczas bootowania itp jest cisza. Czyli jakby z instalacji konwerter-tuner coś siało. Zakłócenia lecą też do drugiego pokoju i drugi samsung ma podobnie.
Mam takie same objawy - ale one pochodzą prosto od dekodera (u mnie: Ariva 100E).
Dla nadajnika Chorągwica - sygnał spada z 83 na 77 (Samsung B650)
Dla nadajnika z Tarnowa - po włączeniu odbiornika pojawia się straszna pikseloza.

Zablokowany