DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Poland »

Ciekawe czy w odległości 45 km. na wschód od Krakowa (bo tyle jest do tego miasta z Trzciany) uda mi się ten MUX 3 odebrać - oby mapka z dbvbtmap.eu się nie myliła :)
Odbiór z kanału 48 jest do czasu wyłączenia nadawania analogowego.

rafau

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: rafau »

lpm11 pisze:Dobra antena. Wywal tą płytkę co jest w środku i kup symetryzator na kanały 21-69 (nie 21-60). Następnie usuń wtyczkę do TV ze wzmacniaczem i zamontuj najzwyklejszą (która nie ma wzmacniacza). Ustaw w kierunku RCTN Kraków/Chorągwica i powinno działać wszystko.
Znalazłem w domu płytkę opisaną: Symetryzator antenowy 75Ohm do anten siatkowych kanały od 1- 69.
Myślisz że obleci, czy szukać gdzieś do kierunkowych 21-69?

Awatar użytkownika
gorki
Posty: 234
Rejestracja: 6 marca 2009, o 13:26
Odbiornik: Samsung 40cali
Instalacja antenowa: Antena własnej konstrukcji.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN CHORAGWICA

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: gorki »

Jak u mnie odbior mux3 bez zastrzezen wszystkie kanaly smigaja az milo jest tylko male ale tvp info dalej bez 16/9 podobnie jak w przypadku emisji analogowej. :D

_chris_

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: _chris_ »

rafau pisze:Znalazłem w domu płytkę opisaną: Symetryzator antenowy 75Ohm do anten siatkowych kanały od 1- 69.
włóż na próbę, ale docelowo powinien być taki na IV/V pasmo, czyli tylko na kanały 21...69.

Problemem może być antena i kabel antenowy. Tego typu Yagi często bywały w wykonaniach tylko do k60, wytłumiając skutecznie wyższe kanały. Również, jeśli nasz kabel antenowy o średnicy <5mm należy go zdecydowanie wymienić na kabel satelitarny, o wysokim współczynniku ekranowania i w wykonaniu z PE (czyli w kolorze czarnym)

abusutor
Posty: 52
Rejestracja: 15 kwietnia 2009, o 21:04

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: abusutor »

Mam pytanie czy w maju 2012 roku na południe od chorągwicy będę mógł odebrać tvp1 i tvp2 (mux1)?? Bo obecnie mam mux2. Próbowałem znaleść mux3 na kanale 48 ale nie mam sygnału.
Gmina Łapanów.

kondziel

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: kondziel »

A mi dziadowsko odbiera :( . Czasami się tylko przebije jakiś obraz i dźwięk. Ehhh... Tylko 2 kW i za nisko antena. Może coś się jeszcze zmieni do jutra. Zobaczymy.

dominik920

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: dominik920 »

kondziel pisze:A mi dziadowsko odbiera :( . Czasami się tylko przebije jakiś obraz i dźwięk. Ehhh... Tylko 2 kW i za nisko antena. Może coś się jeszcze zmieni do jutra. Zobaczymy.
Moc mocą ale trzeba pamiętać że sygnał nadawany jest kierunkowo i stąd te problemy z odbiorem:(

Artek Ł.
Posty: 665
Rejestracja: 9 sierpnia 2011, o 07:31
Odbiornik: LG 55LM860V,LG 42LS9000,tablet z dvb-t do basenu
Instalacja antenowa: antena ATX107 i jest na balkonie z Multiswitch MP-0516
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica - MX 1,2,3

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Artek Ł. »

u mnie jest brak sygnału z kanału 48 . a MUX II ma 100% i działa bez problemu.
czyli muszę czekać na MUX III jeszcze kilka lat .

lpm11

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: lpm11 »

@rafau Podejrzewam że masz płytkę ze wzmacniaczem. W takim wypadku musisz zamienić na płytkę z symetryzatorem.


@Artek Ł. i inni którzy próbują z negatywnym skutkiem odebrać sygnał:
Podawajcie jakie macie anteny, na jakiej wysokości oraz profil z http://www.dvbtmap.eu/mapdistance.html

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Poland »

abusutor pisze:Mam pytanie czy w maju 2012 roku na południe od chorągwicy będę mógł odebrać tvp1 i tvp2 (mux1)?? Bo obecnie mam mux2. Próbowałem znaleść mux3 na kanale 48 ale nie mam sygnału.
Gmina Łapanów.
Tak będzie można odbierać MUX1 od maja z Chorągwicy - emisja będzie dookólna więc będzie siać daleko :)

Artek Ł.
Posty: 665
Rejestracja: 9 sierpnia 2011, o 07:31
Odbiornik: LG 55LM860V,LG 42LS9000,tablet z dvb-t do basenu
Instalacja antenowa: antena ATX107 i jest na balkonie z Multiswitch MP-0516
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica - MX 1,2,3

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Artek Ł. »

lpm11 pisze:@rafau Podejrzewam że masz płytkę ze wzmacniaczem. W takim wypadku musisz zamienić na płytkę z symetryzatorem.


@Artek Ł. i inni którzy próbują z negatywnym skutkiem odebrać sygnał:
Podawajcie jakie macie anteny, na jakiej wysokości oraz profil z http://www.dvbtmap.eu/mapdistance.html

nadajnik widze za oknem bez problemu jest bez żadnych przeszkód. MUX 2 działa bez problemu sygnał jest 100% . Chorągwyica.

awaria

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: awaria »

Panowie a czy u was nie osłabił sie sygnał mux2???

Miałem zawsze ok 60/100% a teraz sygnał 15/100%

Mux 3 mam 90/100%

Artek Ł.
Posty: 665
Rejestracja: 9 sierpnia 2011, o 07:31
Odbiornik: LG 55LM860V,LG 42LS9000,tablet z dvb-t do basenu
Instalacja antenowa: antena ATX107 i jest na balkonie z Multiswitch MP-0516
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica - MX 1,2,3

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Artek Ł. »

awaria pisze:Panowie a czy u was nie osłabił sie sygnał mux2???

Miałem zawsze ok 60/100% a teraz sygnał 15/100%

Mux 3 mam 90/100%

u mnie z MUX II jest dobrze dalej 100 % teraz patrzyłem .

Yoggi001

Dlaczego MUX2 idzie dobrze a MUX3 niebardzo ?

Post autor: Yoggi001 »

Dzisiaj Emitel zaczął nadawać z Chorągwicy MUX3.Dlaczego sieje MUX3 błędami i pikselozą a MUX2 idzie idealnie .Azory, 1 pietro, antena dipol 1016 skierowana kierunkowo na chorągwice ? Instalacja antenowa nowa. ? Czy Emitel ma zamiar zwiększyć siłę sygnału czy taka siła już zostanie? Dodam jeszcze że TVP1 idzie w dzwięku Dolby digital plus a TVP2 ,TVN i TVN7 idzie w Dolby Digital.

Yoggi001

Re: Dlaczego MUX2 idzie dobrze a MUX3 niebardzo ?

Post autor: Yoggi001 »

Jeszcze jedno pytanie.Mam drzewa przed sobą i czy wiatr lub silny wiatr ma znaczenie przy sygnale DVB-T ?

spiryt

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: spiryt »

Kraków - Lubocza. Antena stara siatkowa (ma z20lat :D ) + wzmacniacz i odbierają oba mux'y. Mux 2 30/100 , mux 3 20-25/100 . Żeby było ciekawiej to antena wisi jakies 3m nad ziemią. Przed nią dużo drzew i fajny "ekran" z kombinatu. Na początku też miałem kłopoty z odbiorem mux3 ,ale zmieniłem stary symetryzator na wzmacniacz LNA177 i zatrybiło. Tuner jakiś noname na philips 7139. program dvbdram 1.4 . Próbowałem też innych, ale nie chcą zadziałać :(

loker

Re: Dlaczego MUX2 idzie dobrze a MUX3 niebardzo ?

Post autor: loker »

Aktualnie moc sygnału jest niewielka. Po wyłączeniu analogu zostanie zwiększona.
Chcesz poprawić jakość - daj antenę wyżej.

Yoggi001

Re: Dlaczego MUX2 idzie dobrze a MUX3 niebardzo ?

Post autor: Yoggi001 »

Właśnie ,nie jestem w stanie dać jej wyżej.

kuku1234
Posty: 469
Rejestracja: 1 sierpnia 2011, o 11:01
Odbiornik: LG M2262D, LG 32LM620S, Wiwa 90
Instalacja antenowa: Opticum AX 1000 + symetryzator, balkon ok. 6m nad ziemią / 2 metry nad dachem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy (Skrzyczne, Wręczyca)

Re: Dlaczego MUX2 idzie dobrze a MUX3 niebardzo ?

Post autor: kuku1234 »

Yoggi001 pisze:Jeszcze jedno pytanie.Mam drzewa przed sobą i czy wiatr lub silny wiatr ma znaczenie przy sygnale DVB-T ?
Nie sadze, to nie satelita. Mam drzewo praktycznie z galezia na czubku anteny i raczej nie ma to wiekszego znaczenia.

tomarex

Re: Dlaczego MUX2 idzie dobrze a MUX3 niebardzo ?

Post autor: tomarex »

kuku1234 pisze:
Yoggi001 pisze:Jeszcze jedno pytanie.Mam drzewa przed sobą i czy wiatr lub silny wiatr ma znaczenie przy sygnale DVB-T ?
Nie sadze, to nie satelita. Mam drzewo praktycznie z galezia na czubku anteny i raczej nie ma to wiekszego znaczenia.
Niestety ma znaczenie. Tak przy sygnale cyfrowym jak i analogowym.
Jedynie zachodzi tu trochę inne zjawisko fizyczne, niż przy sygnale satelitarnym.

Zablokowany