DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Teodoryk
Posty: 42
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Teodoryk »

K.48
1.Bolechowice /k Zabierzowa, brak widoczności Chorągwicy, antena siatkowa na dachu, mimo to sygnał 98% jakość 88%
2.Kraków Prądnik Czerwony 1p, antenka pokojowa ok 10cm parametry sygnał 88% jakość 78%

Yoggi001

Re: Dlaczego MUX2 idzie dobrze a MUX3 niebardzo ?

Post autor: Yoggi001 »

To mam kombinować czy czekać na Emitel aż zwiększy ciut moc z 2 kw na więcej ? Pytanie do Emitela ?

damian_g

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: damian_g »

awaria pisze:Panowie a czy u was nie osłabił sie sygnał mux2???

Miałem zawsze ok 60/100% a teraz sygnał 15/100%

Mux 3 mam 90/100%
No właśnie wczoraj sygnał mux2 spadł mi z siła 60-70, błędy 0, do siła 30-40 i zaczęły pojawiać się błędy w dużej ilości (Samsung C650, analogicznie na WandTV). Przeskanowałem kanał 48 i mux3 chodzi super: siła 100% (chwilami spada do 80).
Co jest grane?
Jakieś przesterowanie wzmacniacza (LM107) z k.48 zakłóca k.64? Regulacja napięciem zasilacza nic nie zmienia. Antena Dipol 26/6-12/21-60W z wymienionym wzmacniaczem na LM107 plus zasilacz regulowany. Sam symetryzator nie wystarczał dla k.64, bo mam jeszcze rozdzielacz poczwórny Radmora (-7dB na każdym wyjściu).
Zabierzów, brak bezpośredniej widoczności Chorągwicy.

5z0p3n

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: 5z0p3n »

Dzisiaj rano odebralem MUX 3 :) Mam nadzieje ze w zwiazku z tym poprawi sie takze moc oraz spsoob nadawania, gdyz mamy juz wszystkie kanaly cyfrowe. Dodatkowo pojawily mi sie 2 kanały TVP Info jeden KRAKÓW drugi KATOWICE, w tym momencie bylo wlaczone INFO wiec na obu szlo to samo.
pzdr

Yoggi001

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Yoggi001 »

awaria pisze:Panowie a czy u was nie osłabił sie sygnał mux2???

Miałem zawsze ok 60/100% a teraz sygnał 15/100%

Mux 3 mam 90/100%

U mnie nie pogorszył się odbiór MUX2 ,jak znalazłem MUX3 ale MUX3 sypie błędami cały czas i niewiem dlaczego tak jest.

_chris_

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: _chris_ »

Yoggi001 pisze:U mnie nie pogorszył się odbiór MUX2 ,jak znalazłem MUX3 ale MUX3 sypie błędami cały czas i niewiem dlaczego tak jest.
tak się dzieje, jak instalacja antenowa jest za słaba. Ale ja bym poczekał z grzebaniem w niej do 27.

Yoggi001

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Yoggi001 »

Raczej nie za słaba bo jestem od Chorągwicy 19 km, wzmacniacz zrobił by tylko zakłócenia większe.

_chris_

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: _chris_ »

Yoggi001 pisze:Raczej nie za słaba bo jestem od Chorągwicy 19 km, wzmacniacz zrobił by tylko zakłócenia większe.
Za słaba, to nie oznacza od razu konieczności dodania wzmacniacza. Inna rzecz, że bywają takie sytuacje, kiedy na odległościach rzędu kilkunastu bywają problemy z odbiorami, a na kilkudziesięciu już ich nie ma.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Poland »

Mógłby ktoś mi powiedzieć czy będzie szansa na odbiór MUX2 bo mapki z dvbtmap.eu wskazują teoretycznie że tak ale jak to jest w praktyce ?

markez

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: markez »

Panie Jarosławie - możemy prosić mapkę zasięgu MUX3 sporządzoną przez sekcje planowania radiowego?

Lustro
Posty: 24
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 09:08
Odbiornik: Maximum T-102
Signal HD 507
WIWA HD95 MEMO
Instalacja antenowa: Antena siatkowa Telmor ASR 860 P25
Maszt, 10m npt.
Wzmacniacz AWS-144st
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Lustro »

_chris_ pisze: Za słaba, to nie oznacza od razu konieczności dodania wzmacniacza. Inna rzecz, że bywają takie sytuacje, kiedy na odległościach rzędu kilkunastu bywają problemy z odbiorami, a na kilkudziesięciu już ich nie ma.
Dokładnie :)
Moja lokalizacja to 30 km od Chorągwicy - odległość niewielka, ale totalny dołek.
Tutaj profil i lokalizacja:
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=48726#p48726
MUX II ruszył dopiero kiedy Emitel uruchomił nadajnik z pełną mocą na stałe. W okresie testowym (jak się okazało z mniejszą mocą) nie dało się praktycznie nic oglądnąć. Teraz odbiór MUX II jest dobry i stabilny, ale MUX III ani śladu. Lokalizacja nie dość że bokiem do nadajnika, to jeszcze niska moc nadajnika.
Tak się zastanawiam, czy w tej chili jest sens inwestować w inną antenę, bo na ASR ze wzmacniaczem nie ma śladu sygnału :(

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Jarosław Bałuka »

markez pisze:Panie Jarosławie - możemy prosić mapkę zasięgu MUX3 sporządzoną przez sekcje planowania radiowego?
Jest tu taka poglądowa mapka ;) http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... ania-mux-3

Artek Ł.
Posty: 665
Rejestracja: 9 sierpnia 2011, o 07:31
Odbiornik: LG 55LM860V,LG 42LS9000,tablet z dvb-t do basenu
Instalacja antenowa: antena ATX107 i jest na balkonie z Multiswitch MP-0516
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica - MX 1,2,3

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Artek Ł. »

czy jak teraz MUX 3 jest nie wykrywany , czy od 27.10.2011 roku będzie się dało odbierać , będzie większy zasięg ?

kondziel

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: kondziel »

Ciągle coś grzebią. Bo pół godziny bawiłem się anteną i były tylko jakieś strzępy obrazu i dźwięku, a teraz ustawiłem antenę w tym samym miejscu i ładnie jest.
Przy MUX 2 też coś kombinują bo oglądając TVN właziły mi piksele TVP INFO Kraków :shock: .

Na pewno majstrują, bo o 13:46 obraz piękny, a 2 minuty później pojawiło się rozmycie obrazu, pikseloza, przerywany dźwięk. 3 minuty później znowu wszystko ok.
Ostatnio zmieniony 12 października 2011, o 13:49 przez kondziel, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Poland »

Jarosław Bałuka pisze:
markez pisze:Panie Jarosławie - możemy prosić mapkę zasięgu MUX3 sporządzoną przez sekcje planowania radiowego?
Jest tu taka poglądowa mapka ;) http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... ania-mux-3
A co z tą mapką na dvbtmap.eu - także jest ważna czy nadaje się do kosza ?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Jarosław Bałuka »

Artek Ł. pisze:czy jak teraz MUX 3 jest nie wykrywany , czy od 27.10.2011 roku będzie się dało odbierać , będzie większy zasięg ?
Nie, nic się nie zmieni.
kondziel pisze:Ciągle coś grzebią. Bo pół godziny bawiłem się anteną i były tylko jakieś strzępy obrazu i dźwięku, a teraz ustawiłem antenę w tym samym miejscu i ładnie jest.
Przy MUX 2 też coś kombinują bo oglądając TVN właziły mi piksele TVP INFO Kraków :shock: .
Nic nie kombinują, sprawdź swój zestaw odbiorczy. Nie mam technicznej możliwości aby po stronie nadawczej kanały przenikały między multipleksami.

_chris_

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: _chris_ »

Lustro pisze:Moja lokalizacja to 30 km od Chorągwicy - odległość niewielka, ale totalny dołek.
Tutaj profil i lokalizacja:
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=48726#p48726
ciekawe, dvbtmap pokazuje to trochę bardziej optymistycznie: http://www.dvbtmap.eu/terrainprofile.ht ... 8418996151.
no, ale to wszystko to teoria rodem z satelitów, a jak nie ma sygnału, to go po prostu nie ma, i już.
Lustro pisze:Lokalizacja nie dość że bokiem do nadajnika,
co masz na myśli?
Lustro pisze:Tak się zastanawiam, czy w tej chili jest sens inwestować w inną antenę, bo na ASR ze wzmacniaczem nie ma śladu sygnału
ASR to bardzo dobra antena, ale nie zawsze.

Jest dobra, kiedy sygnały są w miarę, a odbiór jest zarówno z kierunku bezpośredniego, jak i odbić. Wtedy, dzięki szerokiemu kątowi patrzenia świetnie sobie radzi.

Ale, jeśli mamy bardzo słabe sygnały, to ten szeroki kąt, niestety, ale jest przeszkodą w odbiorze, bo wraz z sygnałem użytecznym odbiera się dużo szumu.

Do tego ma nie największy zysk - do 14dB na górze UHF, co dodatkowo utrudnia odbiór bardzo słabych sygnałów.

Kolejna kwestia to ten rozdzielacz aktywny. Można go używać jako wzmacniacz antenowy, ale w tym przypadku będzie to sprzęt o zbyt dużych szumach własnych, a dodatkowo zamontowany zapewne daleko od anteny.

To jest tak, że te anteny mają rewelacyjne wzmacniacze wewnętrzne, i ciężko jest dobrać wzmacniacz zewnętrzny, żeby uzyskać podobne parametry odbioru.

Możesz dokupić oryginalny wzmacniacz 15dB do tej anteny, np.: http://tels.pl/przedwzmacniaczaantenowy ... p-758.html (stosowany w wersji P15) i spróbować w połączeniu z obecnym rozdzielaczem (zasilanie pobrałbyś z rozdzielacza).

Jeśliby taka kombinacja nie pomogła, to faktycznie pozostawałoby tylko próbować zastosować dobrą antenę kierunkową, np.: UHF-200 Maximuma plus silny wzmacniacz antenowy - np. http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_masz ... R82003.htm

Ewentualnie dwie 'siatki' złożone w poziomy zestaw + wzmacniacz. Takie siatki mają około 16dB zysku (więc już jest dobrze) plus bardzo wąską wiązkę przednią, w zależności od wykonania, może to być ~20stopni. A w przypadku dalekich odbiorów, jak już pisałem wyżej, decydujący bywa właśnie bardzo wąski kąt widzenia anteny.

Yoggi001

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Yoggi001 »

Panie Jarosławie a jest albo będzie możliwośc zwiększenia mocy nadajnika z MUX3 z 2 kw na więcej ?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Jarosław Bałuka »

Poland pisze:
A co z tą mapką na dvbtmap.eu - także jest ważna czy nadaje się do kosza ?
Mapka na dvbtmap.eu jest dla niewłaściwej charakterystyki anteny, wygląda jak dla dookólnej.
MUX3 nadaje z anteny kierunkowej na Kraków (jak analogowa TV4).
Yoggi001 pisze:Panie Jarosławie a jest albo będzie możliwośc zwiększenia mocy nadajnika z MUX3 z 2 kw na więcej ?
Nie. Moc emisji jest 2kW ERP, czyli tyle ile wynika z przydziału parametrów UKE oraz naszej umowy z TVP.

Awatar użytkownika
PeterMac
Posty: 234
Rejestracja: 17 lipca 2011, o 13:55
Odbiornik: TV: Sony KDL-46HX850, KDL-46Z4500,
WIWA HD-50 NEW
Instalacja antenowa: Siatka szer.(strych, budynek I piętr.) + symetryzator 21-69 kabel Triset 113PE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Ślęża / RTON Żórawina

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: PeterMac »

Panie Jarosławie kiedy ryszy MUX3 we Wrocławiu ?

Zablokowany