DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

danielmat

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: danielmat »

_chris_ pisze:...w normalnych warunkach odbiorczych [strefa odbioru standardowego (CHRONIONEGO), antena kierunkowa, odbiór bezpośredni, czysty kierunek...] nie powinno być zakłócania, ale w warunkach rzeczywistych, przy określonych warunkach odbiorczych - może się tak zdarzyć, a zwłaszcza, jeśli coś jest nie halo z instalacją odbiorczą....
No właśnie, może warto sprawdzić instalacje odbiorczą. U mnie też od kilku dni pogorszył się sygnał MUX-3, wcześniej mój Samsung pokazywał siłę sygnału: 50-55, ilość błędów: 2-3 a od kilku dni ilość błędów zaczęła oscylować w granicach 5-8 co oczywiście powodowało pikselozę.

Po wymianie kabla na Triset-113 siła sygnału skoczyła do 75 a ilość błędów spadła do 0 i obraz znowu jest jak żyleta.

_chris_

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: _chris_ »

yerry pisze:
_chris_ pisze:
yerry pisze:A co mają do tego przedstawiciele Emitela? Emitel wykonuje to co mu zlecili nadawcy...
no, hm... ja bym tego tak kategorycznie nie twierdził...
A jak...?
a to pytanie raczej do T.B. lub A.B. Oni Ci zapewne mogą wyjaśnić szczegółowo relacje nadawca - operator techniczny w przypadku nadań komercyjnych z mux-2. Oczywiście mux-3 to zupełnie inna bajka, czyli zupełnie inna umowa.

Ale to i tak nie zmienia mojej oceny, że jakieś 90...95% problemów na tym forum to problemy po stronie odbiorczej, związane z niezrozumieniem zasad odbioru DVB-T, a obecne nadania mux-3 to kompletne nieporozumienie i powinny zostać wyłączone.

I choć się całkowicie nie zgadzam z tym:
http://cyfryzacja.gov.pl/Odbior,indywidualny,16.html pisze:W przypadku konieczności instalowania/naprawy anteny zewnętrznej pamiętaj, aby nie robić tego samemu a zgłosić się do instalatora.
to patrząc po wieloletniej historii tego forum i podobnych - coś w tym jest.

yerry
Posty: 381
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Thomson DTI2011
Instalacja antenowa: Telmor Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: yerry »

yerry pisze:
_chris_ pisze:
yerry pisze:A co mają do tego przedstawiciele Emitela? Emitel wykonuje to co mu zlecili nadawcy...
no, hm... ja bym tego tak kategorycznie nie twierdził...
A jak...?
_chris_ pisze:a to pytanie raczej do T.B. lub A.B. Oni Ci zapewne mogą wyjaśnić szczegółowo relacje nadawca - operator techniczny w przypadku nadań komercyjnych z mux-2. Oczywiście mux-3 to zupełnie inna bajka, czyli zupełnie inna umowa.
Nie mam potrzeby pytania panów A.B i T.B. bo wiem co piszę. Natomiast to Ty poddałeś w wątpliwość moje stwierdzenie, a teraz unikasz uzasadnienia więc oczekuję, że wyjaśnisz.

_chris_

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: _chris_ »

yerry pisze:Natomiast to Ty poddałeś w wątpliwość moje stwierdzenie, a teraz unikasz uzasadnienia więc oczekuję, że wyjaśnisz.
bo ja wiem, czy poddałem w wątpliwość? Ja bym, z moją wiedzą, po prostu powiedział co innego. Ale, jak bym napisał, to skończyłoby się banem, bo mam już ostrzeżenia od admina, między innymi za Skrzyczne... sorki...
Ale, powiem tak - przypomnij sobie casus Warszawy z wiosny tego roku...

A więc, ja wiem swoje, Ty swoje, a każdy inny user swoje. Co kompletnie nie zmienia stanu faktycznego...

hol2
Posty: 189
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 17:15
Odbiornik: Ariva T760i DVB-T/T2 z h.265. Sencor SRD 6600 DAB+
Instalacja antenowa: ATX107i91 Inela,TriDigit Dipola,wzmA35dB Ryniak, ant DAB+/VHF Yaga, ant UKF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Kraków, Skrzyczne LysaHora

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: hol2 »

A co ja mam powiedziec jak WOGOLE NIE ODBIERAM CHORAGWICY! wiec rzadko zabieram glos na tym watku, mieszkam 15 km na zachód od granic miasta Krakowa (23km od Rynku GL w Krakowie) w Gminie Zabierzow w okolicy Krzeszowic i mamy tu biala plama na mapie zasiegu na http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html?chid=5209 nawet na kanale 64 nadajacym z moca 64 kW mux2, analogi tez nie ida lub sa straszliwe odbicia, podobnie mux3 tylko 2kW http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html?chid=5784 biala plama u nas a nawet sa problemy w podkrakowskiej Rzasce z tym mux3 z Krakowa kanale 48 chociaz maja tam juz kolor żółty (wymagajacy dobrych i zwykle drogich anten i wzmacniaczy). Wszystko sie zgadza zero sygnalu z Choragwicy kolo Wieliczki odleglej o 32 km w lini prostej (dwa pagorki przeszkadzaja) (Duza cześć Kochanowa, Rudawy, Mlynki, Niegoszowic, Zabierzowa itd) jest to na mapie kolor bialy, nawet na żołty nie zaslugujemy, nie myslac juz o zielonym polu. Czy tak to ma byc w Aglomeracji Krakowskiej gdzie nawet autobusy miejskie docieraja z Krakowa ze jest biala plama zasiegu z Krakowa. Podobna ale mniejsza biala plama jest w Olszanicy na pld pod Krakowem. Czy nie nalezaloby zrobic tutaj jakis doswietlen? Nie wszyscy maja mozliwosc dobrego odbioru z Katowic jak ja nawet z programem lolalnym TV Krakow.

Ale wg tej mapy biala plama tutaj to wiekszy obszar obejmujacy kilka calych wsi podkrakowaskich lub ich czesci....

Niektorzy wyzej za jednym pagorkiem z Krakowa cos jeszcze odbieraja z odbic, ale tak jak pisze tu jest duza biala podkrakowska plama na mapie!

MOZE BY TAK POSTAWIC JAKIS dodatkowy NADAJNIK na PASTERRNIKU w KRAKOWIE lub na gorze w KLESZCZOWIE-BUROWIE nad Zabierzowem co przeslaniaja nam tu na zachodzie Krakowa sygnal z CHORAGWICY, ktora az jest pod Wieliczka. Taki nadajnik moglby byc takze w kolo zamku Rudno-Tenczynek doswietlajac zachodnia Malopolske dookolnie. Bo kolo Tenczynka tez maja biale plamy (woj. Malopolskie)

WYLACZYC JAK NAJSZYBCIEJ WSZYSTKIE ANALOGI I W ICH MIEJSCE PUSCIC MUXy Z DUZO WIEKSZA MOCA takze z dodatkowych lokalizacji, nadajace synchronicznie na tym samym kanale co Choragwica lub na innych wolnych kanalach po zwolnieniu kanalaow analogowych.

Nie ma i juz... mozna blisko mieszkac i co z tego.

Odbieramy Katowice jak sie da dobrze, ewentualnie Bielsko, takze Skrzyczne.... niektorzy takze bardzo słabe Czechy. Czesc ma tylko talerze satelitarne od wielu lat i ani mysli o naziemnej telewizji cyfrowej czy analogowej zwlaszcza z Choragwicy kolo Wieliczki.
Ostatnio zmieniony 28 listopada 2011, o 00:52 przez hol2, łącznie zmieniany 10 razy.

5z0p3n

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: 5z0p3n »

odkrylem cos nowego. Sygnal sie przycina kiedy wlaczam swiatlo !! jak gasze uspokaja sie :P:P dodam ze telewizor jest wyposazony w czujnik swiatla. O co kaman?

ciekawe ze mux 3 niby slabszy a umnie chodzi bez zarzutu. tylko z 2 sa problemy

hol2
Posty: 189
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 17:15
Odbiornik: Ariva T760i DVB-T/T2 z h.265. Sencor SRD 6600 DAB+
Instalacja antenowa: ATX107i91 Inela,TriDigit Dipola,wzmA35dB Ryniak, ant DAB+/VHF Yaga, ant UKF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Kraków, Skrzyczne LysaHora

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: hol2 »

Masz moze swiatlo jakies energooszczedne, zarówka z elektronika co robi lokalne zakłocenia, lub moze jeszcze jakis regulator elektroniczny natezenia swiatla co dosyc czesto moze robic zaklocenia w radiu i telewizji zwlaszcza jak jest blisko. Czujnik podczerwieni w telewizorze nie ma raczej tu znaczenia (to tylko sterowanie telewiozorem).
Te zaklocenia moga byc bardziej selektyene i siadaja na kanale 64 mux2 z Krakowa, natomiast nie ma ich na mux3 kanal 48 z Krakowa Choragwica, co jest slabszy, ale widac u ciebie idzie bez zaklocen, a na kanale 64 masz zaklocenia z zarowki lub regulatora.

Jakies strzeby pasci elekromagnetyczne wydobywaja sie z żarowki energooszczednej z obwodami elektronicznymi w oprawce lub z regulatora natezenia oswietlenia jak taki posiadasz i dostaja sie do instalacji antenowej lub bezposrednio do glowicy wcz w telewizorze. Wymien po prostu żarówke najlepiej na zwykla zarowa (i wyrzuc regulator natezenia jak masz) to sie jeszcze ogrzejesz troszke w zimie :D

rysole56
Posty: 43
Rejestracja: 11 września 2011, o 12:31
Odbiornik: Samsung 37;
LG 22
Instalacja antenowa: Trdigit Dipol +Siatka zmodernizowana + SWA 6000
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wisła- Kosztowy-Chorąwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: rysole56 »

Kolego hol 2 potwierdzam, coś nie halo z sygn. k.64 ( erp-63) było u mnie bdb nawet na siatce z płytką swa 6000,ostatnio się znacznie pogorszyło a analogi bez zmian.Rozumiem muxa 3 na k.48 nie mam bo moc niewielka i do mnie się sygnał nie przebije zwłaszcza że Hostalkowice sieją na k.48
Napisz proszę co sądzisz o Chorągwicy.

hol2
Posty: 189
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 17:15
Odbiornik: Ariva T760i DVB-T/T2 z h.265. Sencor SRD 6600 DAB+
Instalacja antenowa: ATX107i91 Inela,TriDigit Dipola,wzmA35dB Ryniak, ant DAB+/VHF Yaga, ant UKF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Kraków, Skrzyczne LysaHora

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: hol2 »

Coz ja mam pisać co sadze o Choragwicy jak wogole nie odbieralem i nie odbieram mieszkajac blisko Krakowa na zachodzie w Gminie Zabierzów kolo Krzeszowic. Tu jest biala plama na mapie jak podawalem link wczesniej i juz. Zero sygnalu z Choragwicy.
Analogi tez nigdy nie szły dobrze a u mnie wogole nie ida. Podobnie biala plame z Choragwicy ma Olszanica na pld-zach od centrum Krakowa, tez blisko. Dalej okolice Tenczynka te w dole Gmina Krzeszowice.
http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html?chid=5209 oraz http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html?chid=5784

Choragwica jest z drugiej strony Krakowa jak dla nas, odleglo o 20-34km w prostej linii ale dwa pagorki przeszkadzaly i przeszkadazaja nadal. Ludzie moga odbierac sygnal jak sie da z Katowic Kosztowy, niektorzy z Bielska i Skrzycznego. Reszta na satelicie.

Choragwice kolo Wieliczki po prostu nie zaprojektowano dla nas mieszkajacych na zachod od Krakowa 7-15km od granic miasta i ok 15-25km od Rynku Glównego w Krakowie, tutaj mamy duza biala plame na mapie obejmujaca duza czesc Gminy Zabierzów i Gminy Krzeszowice.

TAK ZE PRZYDALABY DRUGI NADAJNIK DLA KRAKOWA I ZACHODNIEJ MALOPOPLSKI NA ZACHODZIE, skoro Choragwica jest na wschodzie Krakowa, to tyle co moge napisac, a w samym Krakowie koledzy z centrum Krakowa mowili ze dobrze odbieraja mux2, sa klopoty z mux3 z Choragwicy to slyszalem, ale tam moc jest mizerna 2kW, moze zwieksza jak wreszcie wylacza analogi.

Ja na szczescie odbieram Katowice mam zasieg na mapie kolor zolty i troche koloru zielonego, ale nie wszyscy tutaj moga tez odbierac Katowice dobrze. Do Katowic Kosztowy jest dalej znacznie bo 45-50km, a do Skrzycznego 75-80 km, do Choragwicy tylko 20-35km w lini prostej w zaleznosci gdzie kto mieszka.

5z0p3n

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: 5z0p3n »

chyba to nie jest problem zarowek. Bo rano przy swietle dziennym problem sie powtarza. Jak zaslonie czujnik i ekran ciemnjeje sygnal sie uspokaja. Wydaje powtarzam wydaje mi sie. Ze w momencie kiedy telewizor swieci jasniej wymaga mocniejszego sygnalu ktorego po prostu nie ma. Przy ciemnym obrazie widac jest wystarczajacy. Kurcze mam andzieje ze to sie jednak zmieni. Bo jak widze nie tylko ja mam z tym problem. A fajnie by było jakby juz hulalo bez 2 zdan :)

damiaszek
Posty: 67
Rejestracja: 17 lutego 2009, o 11:22
Odbiornik: RTKusb2.0;LGM2394D;Cabletech ur0083;Ariva(Chęciny)
Instalacja antenowa: Azart,samoróbki-dipole,bi-quad i inne.Chęciny-YagiA1911
Nadajnik - obiekt nadawczy: Zależne od lokalizacji

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: damiaszek »

hol2 pisze:... biala plama u nas a nawet sa problemy w podkrakowskiej Rzasce z tym mux3 z Krakowa kanale 48 chociaz maja tam juz kolor żółty (wymagajacy dobrych i zwykle drogich anten i wzmacniaczy).
Mydlniki 300m od granicy z Rząską. Odbieram Oba Mux-y z Chorągwicy, na dipolu ze wzmacniaczem w mieszkaniu, ale lepszy sygnał mam z obu Mux-ów ze Skrzycznego (okno na zachód). Analgi na tej samej antenie są z masakrycznymi odbiciami. Teren w kierunku Zabierzowa jest mocno pofalowany i dużo zależy od konkretnego miejsca odbioru.

Awatar użytkownika
kasia
Posty: 276
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: kasia »

Jakby ktoś miał problem z MUX3 z Chorągwicy można próbować z MUX3(1) ze Skrzycznego - CH62. Sygnał obecnie jest dość mocny.

Awatar użytkownika
eXte77
Posty: 272
Rejestracja: 4 maja 2011, o 17:44
Odbiornik: Sony Bravia
Instalacja antenowa: Dipol 11/21-60 (symetryzator)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Wisła Skrzyczne

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: eXte77 »

RTON Wisła / Skrzyczne - od godz 17:00 29-11-2011 sygnał ma moc 25kW (wcześniej 10kW). Do tego emisja odbywa się z górnego systemu nadawczego. Dotyczy oczywiście MUX3 który od 14-12-2011 zmieni się w MUX1

5z0p3n

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: 5z0p3n »

a jak mamy problem z MUX 2 ? To na co mamy zmienic?

robcook

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: robcook »

Witam wszystkich
- jestem nowym użytkownikiem DVB-T.

Zakupiłem tuner Wiwa hd-90. Jestem ok 5km od nadajnika Chorągwica.
Dziś zainstalowałem tuner i wykrywa mi tylko MUX 2 - 99-101% sygnał. Odbiór b.dobry. jednak nie mogę złapać MUX 3, co jest dla mnie b. ważne. Antena tradycyjna siatkowa. wieża w zasięgu wzroku - bez przeszkód widzialna.
Próbowałem wpisywać kanał też manualnie i bez zmian.

Co powinienem jeszcze sprawdzić by móc oglądać m.in. PR 1,i 2...
Tuner wydaje się być fajny - posiada najnowszy soft.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
gorki
Posty: 234
Rejestracja: 6 marca 2009, o 13:26
Odbiornik: Samsung 40cali
Instalacja antenowa: Antena własnej konstrukcji.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN CHORAGWICA

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: gorki »

robcook pisze:Witam wszystkich
- jestem nowym użytkownikiem DVB-T.

Zakupiłem tuner Wiwa hd-90. Jestem ok 5km od nadajnika Chorągwica.
Dziś zainstalowałem tuner i wykrywa mi tylko MUX 2 - 99-101% sygnał. Odbiór b.dobry. jednak nie mogę złapać MUX 3, co jest dla mnie b. ważne. Antena tradycyjna siatkowa. wieża w zasięgu wzroku - bez przeszkód widzialna.
Próbowałem wpisywać kanał też manualnie i bez zmian.

Co powinienem jeszcze sprawdzić by móc oglądać m.in. PR 1,i 2...
Tuner wydaje się być fajny - posiada najnowszy soft.
Pozdrawiam
Pytanie zasadnicze czy wpisales prawidlowo dla mux3 kanal48 oraz czy masz na wskazniku sygnalu jakies wskazania na kanale 48 pozdrawiam. Napisz tez cos wiecej o swojej lokalizacji.

robcook

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: robcook »

gorki pisze:
robcook pisze:Witam wszystkich
Pytanie zasadnicze czy wpisales prawidlowo dla mux3 kanal48 oraz czy masz na wskazniku sygnalu jakies wskazania na kanale 48 pozdrawiam. Napisz tez cos wiecej o swojej lokalizacji.
W wyszukiwaniu manualnym wielokrotnie wpisywałem k. 48 - brak jakichkolwiek wskazań sygnału, nie wyświetla się w ogóle wskaźnik pomiaru.
Lokalizacja - za Wieliczką, Bodzanów- Zabłocie. W prostej linii nie dalej niż 7km od nadajnika

Pozdrawiam

hol2
Posty: 189
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 17:15
Odbiornik: Ariva T760i DVB-T/T2 z h.265. Sencor SRD 6600 DAB+
Instalacja antenowa: ATX107i91 Inela,TriDigit Dipola,wzmA35dB Ryniak, ant DAB+/VHF Yaga, ant UKF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Kraków, Skrzyczne LysaHora

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: hol2 »

Potwierdzam sygnal ze Skrzycznego kanal 62 mux3(1) jest u mnie pod Krakowem bardzo silny 100%/100% i mysle ze mozna go odebrac bez wiekszych problemow w wielu miejscach w Krakowie i okolicach, zwiekszyli moc nadawania 10KW czy nawet 25KW. Ma tak zostac napewno od 15.12 ale juz teraz idzie silniej, oby nie zespsuli sygnalu.

Idzie tam tez jak narazie TV Krakow w ramach mux3, ale od 15 grudnia ma to byc mux1 z innymi programami. Ale to tez ciekawa oferta dla Krakowa, nawet odbierajac mux2 i mux3 z Choragwicy, czy Katowic Kosztowy, bo mamy nowy mux1 juz od grudnia. Mozna bedzie wiec odbierac wszystkie polskie muksy mux2, mux3 i mux1 ze Skrzycznego. Z Krakowa i Katowic mux1 ma byc dopiero w przyszlum roku po zimie do konca maja. Wogole to jest tez informacja w telegazecie TVP, ze 5 i 6 grudnia bedzia zmiana parametrow nadawania mux3, co wymagać bedzie ponownego przeprogramawania odbiorników.

Ponadto kierujac antene na Skrzyczne, jest sznsa odebrac takze slabiej mux2 ze Skrzycznego kanal 38 i ewentualnie czasami lub stabilnie dalsze slabe czeskie mux1 i mux2 z okolic Ostravy czy Pradziada, na prawie tym samym kierunku.
Ostatnio zmieniony 1 grudnia 2011, o 19:36 przez hol2, łącznie zmieniany 1 raz.

5z0p3n

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: 5z0p3n »

a czy do nas MUX 1 nie wchodzi dopiero w maju??

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: kupon »

kolega pisał o Skrzycznem.
Z Chorągwicy do końca maja.

Zablokowany