DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Awatar użytkownika
dylemat24
Posty: 120
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 15:24
Miejscowość: Kraków

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: dylemat24 »

Dziwnie to wszystko zaczęło pracować,.. poszedłem do sąsiada, instalacja zbiorcza antenowa, do zmian było wszystko dobrze. ( serwis antenowy zrobił przegląd i działało super)

Sytuacja obecna jak u mnie , sąsiad ma problem z EPG na 1,2 i info.
Dlaczego jest gorzej niż było , koś ma rozsądne wytłumaczenie?

3zenek

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: 3zenek »

Witam wszystkich!

Na strychu znalazłem taką antenę, ponoć popularną w Małopolsce - wiele osób na podobnych odbiera analog i już DVB-T.
Obrazek

Zakupiłem do niego symetryzator
Obrazek

a potem Wzmacniacz antenowy dopuszkowy LNA-169 z zasilaczem.
Obrazek

Jak na razie na jednym i drugim zestawie chodzi tylko MUX 2 (z tymże, że na drugim najlepiej i z zasilaczem). Na razie nie mam instalacji założonej, lecz prowizorkę w celach testowych tzn. kabel zrzucony z góry, pociągnięty przez otwarte okno i przypięty do Fergusona Ariva T55.

Na początku próbowałem tak:
Obrazek

Teraz mam maszt Obrazek

Antena jest jakieś 6 m nad ziemią.

Mieszkam w Rząsce, w okolicy lotniska. Teren:
Obrazek

Ostatnio wymieniłem kabel antenowy na ciut dłuższy z grubszą żyłą, jednakże niepokoi mnie to, że tych drobnych drucików jest mniej. Oraz to że wydaje mi się, iż z starym było lepiej.
Obrazek

Proszę o pomoc! Czy są jakieś szanse na odbiór kanałów TVP z MUX3? Bo jak na razie nic nie odbieram.

Awatar użytkownika
kasia
Posty: 276
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: kasia »

A tv puls i tv4 dobrze ci obierają na tej antenie?
Według mnie mux3 powinien u ciebie działać. (w ostatnim poście jest mapka zasięgu http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... &start=840)
Na dachu nie masz anteny siatkowej? (teoretycznie anteny nie powinny być blisko ściany montowane ze względu na obijającą się falę od ściany).
Jakie masz wskazania % na mux3 i mux2 w odbiorniku tv?

3zenek

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: 3zenek »

A tv puls i tv4 dobrze ci obierają na tej antenie?
Raz sprawdzałem to na zasilaczu i wzmacniaczu w miarę dobrze szły (trochę obraz się psuł).
Według mnie mux3 powinien u ciebie działać. (w ostatnim poście jest mapka zasięgu viewtopic.php?f=25&t=2250&start=840)
Widzę jakieś białe plamy w mojej okolicy i to mnie nie pokoi.
Na dachu nie masz anteny siatkowej?(teoretycznie anteny nie powinny być blisko ściany montowane ze względu na obijającą się falę od ściany).
Niektórzy mają anteny od razu przy oknie - a ile może być od ściany? 1m wystarczyłby? Bo gdybym zamontował na dachu, to nie ściągałby piorunów? W końcu maszt mam z żelaza. Jak na razie używam anteny pokojowej do odbioru analoga..
Jakie masz wskazania % na mux3 i mux2 w odbiorniku tv?
Z różnym ustawieniem anteny, różnie to bywa. Oczywiście najlepiej było z zasilaczem i wzmacniaczem - wtedy to kanał 64 wskazywał 80%, zaś zawsze kanał 48 nie daje o sobie znać, nic, zero.

tomarex

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: tomarex »

Witam.
Kolego, warunki do odbioru DVB-T masz idealne. Naturalnie na antenie na kanały 21-69 zamontowanej na dachu na maszcie 2 do 2,5 m. Za oknem będzie gorzej ale także odbierzesz.
Oczywiście tylko z samym symetryzatorem.
Ta antena co masz to były produkowane ponad 20 lat temu na kanały 21 do 39.

A propo widocznego zamontowanego przedwzmacniacza: należało go zamontować pod końcami dipola, tak aby pobielony druk płytki przylegał do tych końców. Najlepiej podłożyć jeszcze podkładki aluminowe. A końce dipola podpiłować tak aby nie zachodziły na druk masy.
W Twoim przypadku kontakt z dipolem jest niepewny, tylko przez grzbiet gwintu śrubek.
Uwagę napisałem tylko dlatego aby ktoś inny nie wzorował się na tym zdjęciu.

3zenek

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: 3zenek »

Ta antena co masz to były produkowane ponad 20 lat temu na kanały 21 do 39.
Ależ odbiera k. 64.
A propo widocznego zamontowanego przedwzmacniacza: należało go zamontować pod końcami dipola, tak aby pobielony druk płytki przylegał do tych końców. Najlepiej podłożyć jeszcze podkładki aluminowe. A końce dipola podpiłować tak aby nie zachodziły na druk masy.
W Twoim przypadku kontakt z dipolem jest niepewny, tylko przez grzbiet gwintu śrubek.
Czyli po prostu zamontować przedwzmacniacz do góry nogami niż jest?

Dodam jeszcze:
Wyniki z wzmacniaczem z minimum zasilacza:
jakość / siła
k. 23 - 72-80% / 55%
k. 64 - 80%/ 68%
k. 48 - 0%
analog - TVP Info, TVN, TVPULS zaśnieżone, najgorzej Polsat (brak obrazu) i TV4 (coś tam prześwituje)..

z wzmacniaczem i max. zasilacz:
k. 23 - 78-80% /80%
k. 64 - 80% / 80%
k. 48 - 0%
analog - wszystkie kanały b. dobrze, tylko TV4 co chwilę trzeszczy.

Mam Fergusona Ariva T55.

enterprize

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: enterprize »

@3zenek ty uważaj z tą anteną bo jak spadnie śnieg :mrgreen: i się zsunie z dachu to ci ją połamie (przynajmniej tak wygląda na zdjęciach)
3zenek pisze: Ależ odbiera k. 64.
Pewnie że odbiera tylko ma mniejsze wzmocnienie sygnału. Sam widzisz że mux 2 i 3 mają u ciebie taką samą jakość mimo że nadajnik mux 2 ma znacznie większą moc. Poza tym skoro działa nie ma się czym przejmować. Trzeba tylko zamontować antene tak żeby śnieg jej nie połamł ;)

3zenek

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: 3zenek »

Pewnie że odbiera tylko ma mniejsze wzmocnienie sygnału. Sam widzisz że mux 2 i 3 mają u ciebie taką samą jakość mimo że nadajnik mux 2 ma znacznie większą moc.
Właśnie MUX3 nie mam w ogóle - 0%. k. 23 i 64 to MUX2.
Trzeba tylko zamontować antene tak żeby śnieg jej nie połamł ;)
Czyli jak mam zamontować, bo inaczej się nie da..

mp1984

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: mp1984 »

Też miałem problemy z mux 3 z choragwicy ustawiłem na skrzyczne i do mmomentu kiedy był mux 3 pieknie wszystko działało teraz jest mux 1 ale tak czy inaczej odbiór mux 1 i 2 mam ze skrzycznego i wszytsko swietnie dziala.

siukens

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: siukens »

Od tygodnia nie mam TVP3 Kraków, co jest grane? Mam tylko TVP3 Katowice. :|

Matteo87

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Matteo87 »

Obudź się! MUX1!

siukens

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: siukens »

W momencie uruchomienia w skład multipleksu I wchodzą następujące programy: TVP 1 , TVP 2, TVP Info (wersja regionalna).Regionalnej TVP3 Kraków, nie ma.

Awatar użytkownika
axelmateuss
Posty: 139
Rejestracja: 3 sierpnia 2011, o 10:14
Odbiornik: LG 39LN575s, Wiwa HD-90 New, Cyfrowy Polsat T-HD 1000
Instalacja antenowa: TriDigit + multiswitch
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: axelmateuss »

Przecież Wisła leży w województwie śląskim, a w MUX 1 jest tylko jedna wersja TVP Info.

siukens

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: siukens »

Mam sygnał z Krakowa i nie ma tvp3 Kraków :o

bartex9

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: bartex9 »

Czy coś się dzisiaj zmieniło w Chorągwicy? Czemu od dzisiaj łapię MUX-1? Z tego co się orientuje to miał zostać włączony gdzieś w maju dopiero.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Jarosław Bałuka »

Nic się nie zmieniło, z Chorągwicy leci MUX3. Może odbierasz MUX1 ze Skrzyczego?

bartex9

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: bartex9 »

MUX-2 i MUX-3 jak do tej pory łapię normalnie. Dzisiaj doszedł MUX-1. Możliwe, że to z Wisły.

tomarex

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: tomarex »

3zenek pisze:Proszę o pomoc! Czy są jakieś szanse na odbiór kanałów TVP z MUX3? Bo jak na razie nic nie odbieram.
Prosiłeś, więc napisałem co należy zrobić.
3zenek pisze:Ależ odbiera k. 64.
W takich warunkach 63 kW z Chorągwicy odbierzesz na byle czym.
A Twoje wskazania kanału 23 z Tarnowa tylko swiadczą o antenie takiej jak napisałem.
3zenek pisze:Czyli po prostu zamontować przedwzmacniacz do góry nogami niż jest?
tomarex pisze:Uwagę napisałem tylko dlatego aby ktoś inny nie wzorował się na tym zdjęciu.
A Ty zamontuj bez wzmacniacza antenę na kanały 21 do 69

3zenek

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: 3zenek »

To czym się różni inna antena od mojej? Ilością elementów? Wielkością? Czemu ta jest zła?

enterprize

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: enterprize »

3zenek pisze:
Pewnie że odbiera tylko ma mniejsze wzmocnienie sygnału. Sam widzisz że mux 2 i 3 mają u ciebie taką samą jakość mimo że nadajnik mux 2 ma znacznie większą moc.
Właśnie MUX3 nie mam w ogóle - 0%. k. 23 i 64 to MUX2.
Trzeba tylko zamontować antene tak żeby śnieg jej nie połamł ;)
Czyli jak mam zamontować, bo inaczej się nie da..
Koło Balic powinno ci odbierać tylko przy odpowiedniej antenie. Pewnie trzeba kupić jakąś kierunkową antenę z dużym zyskiem ale dokładnie ci nie powiem.

A co do łamania anteny to albo ją zamontuj na ścianie gdzie dach nie ma spadu, albo na dachu.

Zablokowany