DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Awatar użytkownika
Martinez1989
Posty: 384
Rejestracja: 8 października 2010, o 01:40
Odbiornik: LG M237WDP FergusonAriva210,250 FT-8100 HD,RTL2838 DualDab4
Instalacja antenowa: ATX-107 pol.V, 7 el. VHF

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Martinez1989 »

pgrzes pisze:Postanowiłem rozdrażnić osoby z okolic Krakowa pozbawionych odbioru MUX3 :P .
U rodziny mieszkającej na granicy województwa małopolskiego i świętokrzyskiego postanowiłem udowodnić niemożliwe (wg opinii wszystkich "fachowców" w okolicy). Uzyskałem słaby ale stabilny odbiór MUX3 z Krakowa, którego sygnału wg wszelakich źródeł, podań i mitów być w tym miejscu nie powinno. Nawet MUX2 z tego obiektu ze względu na wysoki kanał sprawia częste problemy. Ten jednak da się tam odebrać stabilnie z 3 innych lokalizacji.
Odebrałem również sygnał MUX3 z Kielc, ten jednak był nieco słabszy. Wiadomość od Pana Jarosława Bałuki o zwiększeniu jego mocy skłoni jednak do ponownego przetestowania odbioru przy najbliższej okazji.

Na marginesie. Podczas tropo odebrałem w tej lokalizacji również MUX3 z Warszawy (Raszyn jak i PKiN) oraz Polsat HD, a to odległość tylko nieco ponad 200 km 8-). Odebranych stacji nadawczych MUX2 już nie wymieniam, najdalsza z odległości ok. 250 km. Do tej pory przetrzymuję dowody w postaci plików TS.
W jakiej miejscowości te rekordy odebrałeś?

pennguin

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: pennguin »

Witam wszystkich,

Czy ktoś ma doświadczenie z odbiorem MUX3 na południe od Chorągwicy, w rejonie Dobczyc? Czy możliwy jest stabilny odbiór przy obecnych parametrach nadawania czy raczej nie ma co sobie zawracać głowy? Odbiór na starej instalacji MUX2 mam bez większych problemów ale MUX3 ani śladu.

pgrzes
Posty: 158
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ostrava

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: pgrzes »

Martinez1989 pisze:W jakiej miejscowości te rekordy odebrałeś?
Okolice Kozłowa

W-ek

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: W-ek »

pgrzes
Okolice Kozłowa to wielkie zróżnicowanie w wysokości.
Kozłów to 290m, a Józefów lub Łazy to 390m.
W Kozłowie MUX2 może, ale 3 i Św.Krzyż raczej nie.
Józefów i Łazy to kto wie może nawet i Raszyn sięgnie, w promieniu do 150 km odbiór bezproblemowy, no może z jednym wyjątkiem na zachód. Tam góra tunelska blokuje.

damiaszek
Posty: 67
Rejestracja: 17 lutego 2009, o 11:22
Odbiornik: RTKusb2.0;LGM2394D;Cabletech ur0083;Ariva(Chęciny)
Instalacja antenowa: Azart,samoróbki-dipole,bi-quad i inne.Chęciny-YagiA1911
Nadajnik - obiekt nadawczy: Zależne od lokalizacji

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: damiaszek »

pgrzes pisze:Postanowiłem rozdrażnić osoby z okolic Krakowa pozbawionych odbioru MUX3 :P .
U rodziny mieszkającej na granicy województwa małopolskiego i świętokrzyskiego postanowiłem udowodnić niemożliwe (wg opinii wszystkich "fachowców" w okolicy). Uzyskałem słaby ale stabilny odbiór MUX3 z Krakowa, którego sygnału wg wszelakich źródeł, podań i mitów być w tym miejscu nie powinno. Nawet MUX2 z tego obiektu ze względu na wysoki kanał sprawia częste problemy.
No to ja mam jeszcze ciekawszą sytuacje w okolicach Chęcin. Antena A1910 z dipola ustawiona na maximum sygnału z Targowej i zamontowany jest dość mocny wzmacniacz (około 20dB). Umożliwia to odbiór MUX3 z dobicia (po kierunku jest Czerwona Góra), powoduje to jednak przesterowanie sygnału MUX2 z Świętego Krzyża i jego odbiór jest tylko możliwy podczas deszczu, mgły, opadu śniegu. Jednak programy z MUX2 można oglądać z Chorągwicy odbierane z tylnej ćwiartki anteny ;). Próbowałem ustawić antenę tak aby wszystko odebrać z Krakowa, jednak MUX3 nie udało się ustawić. Na razie to tak działa, bywam tam od czasu do czasu i pewnie do czerwca nie będę nic zmieniał (a pewnie pierwsze do zmiany to biały 15-letni kabel ;) )

W-ek

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: W-ek »

Pytanie do przedstawicieli Emitel-a.
Czy w ostatnich dniach nastąpiły jakieś zmiany w nadawaniu z Chorągwicy?
Jeszcze kilka dni temu MUX-3 ZERO odbioru, dziś 100%.
Moja instalacja stale ta sama, więc co jest grane?

Awatar użytkownika
kris_s8
Posty: 180
Rejestracja: 26 grudnia 2011, o 13:01
Miejscowość: Zgłobice
Odbiornik: SamsungUE32K5572SU, Wiwa MAXX, Manta 20LHN38L
Instalacja antenowa: Siatka na poddaszu z symetryzatorem do Samsunga.Do Wiwy biquad.DoManty "drut
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Tarnów g. Św. Marcina

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: kris_s8 »

Być może to tylko jakieś odbicie, śniegu posypało. Przekonasz się jak stopnieje.

Awatar użytkownika
mathome
Posty: 224
Rejestracja: 20 grudnia 2010, o 11:27
Odbiornik: SamsungC650
Ferguson Ariva252COMBO
Wand Tv
Opticum T90
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69 z symetryzatorem / ATX 91/ kabel Triset 113-25m
Anteny 12m n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krosno(Sucha Góra)/Bardejov + TROPO

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: mathome »

W-ek pisze:...co jest grane?
Obstawiam TROPO.
Już się zaczęło pierwsze w tym roku i będzie trwać przynajmniej do wtorku lub dłużej (mam taką nadzieję)...

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Jarosław Bałuka »

Po stronie nadawczej nie było zmian.

W-ek

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: W-ek »

Dzięki za odpowiedź.
Co do aktywności słońca to na tę odległość raczej nie ma znaczącego wpływu.
Śnieg. Wcześniej go nie było a odbiór był idealny.

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: twmichal »

Znalezione w innym wątku
Jarosław Bałuka pisze:Przede wszystkim bardzo cieszą nowe opcje i gratulacje dla
MUX3 z RTCN Kraków / Chorągwica nadaje z anteny na wysokości 49,5m npt
Teraz rozumiem dlaczego MUX-3 u mnie nie odbiera. Na tej wysokości antena nadawcza jest (z mojego punktu) już schowana za horyzontem.
Być może jakby była wyżej to mimo kierunkowej charakterystyki dałoby się odbierać. Tak to miewam tylko czeski MUX z Ostravy.
A mocy raczej nie podwyższą ze względu na analogowy kanał na Gubałówce i być może DVB-T w Czechach.

Mam pytanie - czemu dla MUX-1 jest planowane tylko 25kW mocy? Jakiś problem z przemiennikami? Silny analogowy nadajnik na Słowacji na tym kanale to już historia, a poza tym ten kanał był już używany na Chorągwicy w analogu.
Obawiam się że z taką mocą zasięg w Małopolsce nie będzie dostateczny i w pewnym momencie pojawią się braki w zasięgu TVP.

tomekogg

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: tomekogg »

No właśnie też juz pisałem o tym w innym wątku. 25 kW mające pokryc wg mapek większy obszar niż 63 kW to po prostu zwykła ściema. Chodzi o to żeby wyglądało że przed euro kraj jest w cyfrowym zasięgu.

W-ek

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: W-ek »

Większość jest ciekawa i ja też.
Anteny na Chorągwicy to:
Mux2 - 420m n.p.m. +275m.
Mux3 - 420m n.p.m. + 50m, czy antena będzie podniesiona i jaka moc docelowa?
Jaka wysokość przewidywana dla Mux-1 ?

piotr.madeja
Posty: 9
Rejestracja: 5 lutego 2012, o 08:33
Odbiornik: Samsung UE32EH4000
Instalacja antenowa: Sowar Reflekta
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: piotr.madeja »

Witam,

Może któryś z forumowiczów odpowie na moje pytanie: mieszkam w Krzeszowicach, na blokach w okolicy hali sportowej na nieszczęście na parterze, sygnał odbieram z Chorągwicy na poziomie jakość 62-65%, natężenie 50-54% dla Mux-2 na kanale 64 i od czasu do czasu wkradają się jakieś artefakty etc. Od kilku dni niestety obraz zrywa tak często że za bardzo nie da się oglądać, a paradoksalnie mogę oglądać na mux-2 na kanale 49 który do tej pory był dla mnie niedostępny - w praktyce wygląda to tak: mux-2 z Chorągwicy idzie ok, nie odbieram mux-2 na kanale 49, obraz z Chorągwicy się "sypie" to z kolei na 49 idzie z bez zakłóceń. Co jest przyczyną? Dodam jeszcze ze w czwartek (02.02.12) udało mi się złapać na kanale 62 z Chorągwicy kanały TVP,jednakże cieszyłem się nimi cały jeden dzień.

stanny

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: stanny »

na kanale 49 masz odbiór z Katowic... ;)

Awatar użytkownika
axelmateuss
Posty: 139
Rejestracja: 3 sierpnia 2011, o 10:14
Odbiornik: LG 39LN575s, Wiwa HD-90 New, Cyfrowy Polsat T-HD 1000
Instalacja antenowa: TriDigit + multiswitch
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: axelmateuss »

A na 62 ze Skrzycznego, a nie z Chorągwicy. A jak kanał 48?

piotr.madeja
Posty: 9
Rejestracja: 5 lutego 2012, o 08:33
Odbiornik: Samsung UE32EH4000
Instalacja antenowa: Sowar Reflekta
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: piotr.madeja »

Tak, na 49 jest z Katowic, ale jak wytłumaczyć to że przy poziomie sygnału ok 65% (Chorągwica, bo z Katowic to praktycznie nie łapie) są dni że sygnał lubi mocno zrywać, a przy np. 62% nie ma najmniejszych zakłóceń? Bywało że dochodziło do 72% i nie dało się oglądać...

48 nie odbieram...

abusutor
Posty: 52
Rejestracja: 15 kwietnia 2009, o 21:04

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: abusutor »

pennguin pisze:Witam wszystkich,

Czy ktoś ma doświadczenie z odbiorem MUX3 na południe od Chorągwicy, w rejonie Dobczyc? Czy możliwy jest stabilny odbiór przy obecnych parametrach nadawania czy raczej nie ma co sobie zawracać głowy? Odbiór na starej instalacji MUX2 mam bez większych problemów ale MUX3 ani śladu.
W Sierakowie u znajomej działa bez problemu MUX3 i MUX2. to jest za raz koło dobczyc.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Jarosław Bałuka »

A to ciekawe z odbiorem MUX3. Z Chorągwicy czy ze Śląska?

Awatar użytkownika
gorki
Posty: 234
Rejestracja: 6 marca 2009, o 13:26
Odbiornik: Samsung 40cali
Instalacja antenowa: Antena własnej konstrukcji.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN CHORAGWICA

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: gorki »

No wreszcie wlaczono sygnal wss na przekazie tvp Katowice brawo Emitel. :)

Zablokowany