DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Awatar użytkownika
gorki
Posty: 234
Rejestracja: 6 marca 2009, o 13:26
Odbiornik: Samsung 40cali
Instalacja antenowa: Antena własnej konstrukcji.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN CHORAGWICA

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: gorki »

Ogladam akurat tvp Katowice wreszcie w formacie 16/9 koniec anachronicznego formatu 4/3 który idzie do lamusa tak dalej.Pozdrawiam wszystkich ludzi którzy pracuja nad unowoczesnieniem naszej poczciwej telewizji teraz czas na dzwiek dolby digital. :)

cytrysek

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: cytrysek »

Potwierdzam - nawet chwalili się zmianą formatu z 4:3 na 16:9 w programie lokalnym.

Szkoda tylko, że dzisiaj coś z EPG (godziny nadawania) jakoś się rozjechały (na wszystkich kanałach).
A może tylko u mnie?
TV samsung b650 . Ktoś jeszcze zaobserwował takie zjawisko?
przykład:
TVP2 : godz. 22:57, wciskam "info" na pilocie i widzę tytuł audycji oraz czas trwania od: 3:00 do 4:35 ! , a jak wchodzę w przewodnik epg (guide) to widzę właściwe umiejscowienie audycji w czasie.
Sprawa wygląda podobnie na innych kanałach.

mac_33
Posty: 479
Rejestracja: 30 czerwca 2010, o 09:58

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: mac_33 »

u mnie na samsungu tez tak było - nie wiem jak dzis rano nie sprawdzałem

Awatar użytkownika
gorki
Posty: 234
Rejestracja: 6 marca 2009, o 13:26
Odbiornik: Samsung 40cali
Instalacja antenowa: Antena własnej konstrukcji.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN CHORAGWICA

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: gorki »

Dokładnie byly problemy z epg godziny sie rozjechały ale zaraz po północy wszystko wróciło do normy. :) Problem dotyczył tylko MUX3 MUX2 działał bez zarzutu.

abusutor
Posty: 52
Rejestracja: 15 kwietnia 2009, o 21:04

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: abusutor »

Jarosław Bałuka pisze:A to ciekawe z odbiorem MUX3. Z Chorągwicy czy ze Śląska?
z chorągwicy. ale lepiej nic nie zmieniajcie na niekorzyść...

Pientka

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Pientka »

Czy są jakieś plany/harmonogram zmian w kwestii MUX 3 na Chorągwicy, czy też obecna infrastruktura jest już docelową?

Awatar użytkownika
axelmateuss
Posty: 139
Rejestracja: 3 sierpnia 2011, o 10:14
Odbiornik: LG 39LN575s, Wiwa HD-90 New, Cyfrowy Polsat T-HD 1000
Instalacja antenowa: TriDigit + multiswitch
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: axelmateuss »

Nie jest docelowa, zmiany będą po ASO. Harmonogramu, jak możesz zobaczyć na głownej stronie Emitela, nie ma jeszcze. Wystarczy trochę przejrzeć forum - polecam, można się wielu rzeczy dowiedzieć i w przyszłości nie pytać bez potrzeby ;)

hol2
Posty: 189
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 17:15
Odbiornik: Ariva T760i DVB-T/T2 z h.265. Sencor SRD 6600 DAB+
Instalacja antenowa: ATX107i91 Inela,TriDigit Dipola,wzmA35dB Ryniak, ant DAB+/VHF Yaga, ant UKF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Kraków, Skrzyczne LysaHora

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: hol2 »

Szkoda ze ten mux3 slabo przejsciowo idzie zarówno z Krakowa kanal 48 jak i z Katowic Kanal 51, cos 2,5 czy 3kW to smiechu warte i w dodatku sa to czestotliwości czeskie.
Powinno sie w koncu wylaczyc analogi i przeniesc ten mux3 na nizsze docelowe kanaly z wieksza moca. W koncu ludzie maja juz odbiorniki DVB-T w telewizorach lub dokupili oddzielny odbiornik DVB-T do starego odbiornika TV. W mojej okolicy to odbiornikow bez DVB-T u znajomych jest jeszcze jakies 15% zaledwie. Maja gl nowsze telewizory z DVB-T, czesc ma dokupione DVB-T, a czesc ma tez DVB-T w odbiorniku satelitarnym jakiejs platformy lub odbiorniku satelitarnym wlasnym.

Tak ze nie ma sensu nadawac analogu jak malo kto ten analog juz oglada w Krakowie czy pod Krakowem. Nalezy zwalniac czestotliwosci i nadawac DVB-T z wieksza moca. Czesi juz dziasiaj zakonczyli calkowicie nadawanie analogowe. Nadawanie podwojnie cyfrowo i analogowo w dluzszym okresie czasu do 2013 r i dalej? jest bez sensu, za drogie, technicznie praktycznie niemozliwe bo brakuje czestotliwosci, powoduje zakłocenia.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Poland »

Zgadzam się z przedmówcą - można by tymczasowo przenieść MUX3 w miejsce TV Puls który można by wcześniej skasować. A później docelowo na swoje ostateczne miejsce.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: m@rtops »

akurat ja się nie zgodzę bo w jednym rejonie 15% ma albo nie ma możliwości odbioru ntc akurat mam przykład-dosłownie godz temu kupowałem z dziadkiem tuner(poleciłem wiwa 90-duże przyciski pilota...ale do tematu)podłączyliśmy do anteny "zbiorczej" i.....mux3 hula mux2 jak zawieje łapie na 2 sek i dalej brak sygnału -odłączmy analog to starsi ludzie posiwieją jeszcze bardziej
można by tak debatować długo bo np:jeżeli cyfrowa jeszcze nie działa z pełną mocą to może jej nie nadawać i włączyć od razu po odłączeniu analogu-wyobrażacie sobie jaki chaos by zapanował-niedoróbki,błędy w nadawaniu itp......no istny STADION NARODOWY
aha-jeśli jakaś starsza osoba w waszym otoczeniu będzie kupować dekoder to idźcie z nią(wiem że to może boleć)posłuchałem z boku " :lol: FACHOWCA :lol:" i cała wiedza ludzi na tym forum może się schować (czyszczą magazyny wszelkimi sposobami)sorry za zmianę tematu

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: m@rtops »

aha-podam jeszcze lokalizację-okolice centrum w nowej hucie-jak jest pogoda to widać nadajnik a "zbiorcza"nie łapie mux2(silniejszy sygnał) i to jest właśnie ten czas aby dostosować instalację antenową przede wszystkim w blokach do ntc
nie wracajmy do czasów komuny -jedno mieszkanie=jedna antena-i przewody antenowe na elewacji budynku od okna do okna (a przedtem był 1 góra 2 tv w mieszkaniu!)
hol2 pisze:Tak ze nie ma sensu nadawac analogu jak malo kto ten analog juz oglada w Krakowie czy pod Krakowem. Nalezy zwalniac czestotliwosci i nadawac DVB-T z wieksza moca. Czesi juz dziasiaj zakonczyli calkowicie nadawanie analogowe.
myślę że na pierwszą część wyraziłem swoje zdanie-nikomu go nie narzucam każdy ma swoje racje
a jeśli chodzi o sąsiadów Czechów to nie jestem w temacie(nie interesuje mnie to) ale wiesz może kiedy zaczęli wprowadzać ntc i ile im to zajęło-jeśli nie więcej jak rok -to szacun ale porównaj obszar obu krajów-Czechy=5-6 województw Polski -więc zacznijmy narzekać jek wejdą wszystkie etapy cyfryzacji(my łapiemy 1,2 muxy inni jeszcze nic)
przepraszam za obszerność wypowiedzi

Tomasz Berezowski

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Tomasz Berezowski »

m@rtops pisze:akurat ja się nie zgodzę bo w jednym rejonie 15% ma albo nie ma możliwości odbioru ntc akurat mam przykład-dosłownie godz temu kupowałem z dziadkiem tuner(poleciłem wiwa 90-duże przyciski pilota...ale do tematu)podłączyliśmy do anteny "zbiorczej" i.....mux3 hula mux2 jak zawieje łapie na 2 sek i dalej brak sygnału -odłączmy analog to starsi ludzie posiwieją jeszcze bardziej
można by tak debatować długo bo np:jeżeli cyfrowa jeszcze nie działa z pełną mocą to może jej nie nadawać i włączyć od razu po odłączeniu analogu-wyobrażacie sobie jaki chaos by zapanował-niedoróbki,błędy w nadawaniu itp......no istny STADION NARODOWY
aha-jeśli jakaś starsza osoba w waszym otoczeniu będzie kupować dekoder to idźcie z nią(wiem że to może boleć)posłuchałem z boku " :lol: FACHOWCA :lol:" i cała wiedza ludzi na tym forum może się schować (czyszczą magazyny wszelkimi sposobami)sorry za zmianę tematu
Nowa Huta to akurat ma IDEALNE warunki do odbiotu MUX-2. Prawidłowa instalacja systemu zbiorczego jest obowiązkiem administratora budynku.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: m@rtops »

ja to wiem -podałem po prostu przykład jak administrator podchodzi do tematu ntc(ale to już dziadka problem)
inna sprawa jeżeli dostęp zapewnia jakaś kablówka i jest to jej celowe działanie -według przepisów jest chyba zobligowana udostępnić kanały tvp i udostępnia-zgadza się?

piotr.madeja
Posty: 9
Rejestracja: 5 lutego 2012, o 08:33
Odbiornik: Samsung UE32EH4000
Instalacja antenowa: Sowar Reflekta
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: piotr.madeja »

Witam,

Czy od dnia wczorajszego coś się wydarzyło odnośnie nadawania z Chorągwicy? Chodzi mi o to że mam gwałtowny spadek sygnału (natężenie) do poziomu 40-44% i nie jestem w stanie nic odbierać.

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: twmichal »

Może to w związku z kiepską pogodą. Dzisiaj rano (około 8mej) MUX-2 z Chorągwicy strasznie szatkował (78km i widoczność optyczna z masztem) w tym samym czasie Skrzyczne działało bez zarzutu (150km)

piotr.madeja
Posty: 9
Rejestracja: 5 lutego 2012, o 08:33
Odbiornik: Samsung UE32EH4000
Instalacja antenowa: Sowar Reflekta
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: piotr.madeja »

Tez mam taka nadzieje (że tylko nadajnik zasypało czy coś), ale nie wygląda to u mnie wesoło, musiałem antenę podłączyć bezpośrednio pod Tv ( z pominięciem dekodera) żeby chociaż wiadomości obejrzeć...

Wujek

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Wujek »

Czy ktoś ma wiedzę o tym czy Chorągwica aktualnie nadaje cyfrowo? dzisiaj po południu włączyłem tv i zero sygnału. Po resecie tuner nic nie wykrywa... dotąd miałem oba mux-y. Sygnał analogowy jest bdb.

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: twmichal »

Nadaje. Nie ma żadnych problemów z MUX-2. MUX-3 do mnie nie dochodzi więc sprawdzić nie mogę.

Pytanie - z jakiej wysokości będzie nadawany MUX-1 na k.25 i czy będzie to emisja dookólna?
Kiedy były testy na Chorągwicy (jakieś 2-3lata temu) to również była moc 25kW ale np. w Busku odbierało mniej-więcej tak jak TVN czy Puls - czyli tylko przy widoczności optycznej i precyzyjnym nakierowaniu anteny.

piotr.madeja
Posty: 9
Rejestracja: 5 lutego 2012, o 08:33
Odbiornik: Samsung UE32EH4000
Instalacja antenowa: Sowar Reflekta
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: piotr.madeja »

Wujek pisze:Czy ktoś ma wiedzę o tym czy Chorągwica aktualnie nadaje cyfrowo? dzisiaj po południu włączyłem tv i zero sygnału. Po resecie tuner nic nie wykrywa... dotąd miałem oba mux-y. Sygnał analogowy jest bdb.
Ja miałem tak samo - dzisiaj wymieniłem antenę na zwykłą siatkę i wartość natężenia skoczyła z 44% na 94% w wypadku kanału 49 oraz 78% w wypadku 64 i mogę oglądać :)

hol2
Posty: 189
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 17:15
Odbiornik: Ariva T760i DVB-T/T2 z h.265. Sencor SRD 6600 DAB+
Instalacja antenowa: ATX107i91 Inela,TriDigit Dipola,wzmA35dB Ryniak, ant DAB+/VHF Yaga, ant UKF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Kraków, Skrzyczne LysaHora

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: hol2 »

W Krakowie maja chyba wlaczac szybciej mux1 kanal 25 nizby to wynikalo z harmonogrammu do czerwcz 2012? czyzby juz w lutym, marcu 2012 mux1 w Krakowie, obok innych 18 nowych nadajników, pozwolenia juz sa. Tyle ze przydalaby sie jeszcze cos wylaczyc analogów zeby nie smiecic w eterze i to z duza moca jeszcze. Ponadto od 1 czerwca TVP1 mam byc HD w mux1, a TVP2 tez HD w mux3. Ja i tak Choragwicy nie odbieram, gorki zaslaniaja, chociaz mieszkam 30km od Choiragwicy. Fatalny nadajnik i lokalizacja jak dla mnie i okolicznych miejscowosci. Odbieramy Katowice, Wisle co sie da.... A teraz pewenie na Choragwicy cos jeszcze robia, bo mrozy troche zelzaly (moze na hali nadawczej) stad te zaniki macie sygnalu mux
Zezwolenia juz w lutym dla 18 stacji w tym Krakowa:
http://www.polskacyfrowa.org/aktualnosc ... -mux1.html
oraz wykaz kanalow dla 23 stacji do czerwca 2012
http://www.polskacyfrowa.org/zasieg-ntc/mux1.html

Zablokowany