DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Jarosław Bałuka »

Też tak mają, a przynajmniej powinny mieć.
W przypadku emisji MUX2 dokładnie obojętne jest odbiorcy z jakiego nadajnika odbiera sygnał, teoretycznie nie powinien się tym interesować :) Odbiornik samoczynnie wybierze sygnał lepszy, a w przypadku jego zaniku (np awaria) automatycznie zmieni częstotliwość na inną, docierającą do odbiornika ale uwaga - z dokładnie tym samym multipleksem. Dlatego jest to możliwe w MUX2 (wszystkie nadajniki emitują identyczny sygnał), w MUX3 w obrębie tego samego województwa, ale już pomiędzy różnymi województwami w MUX3 nie.
Poprawnie wykonany odbiornik (zgodnie z normami) odbierając np MUX2 z dwóch różnych nadajników nie powinien dublować programów na liście. Powinien zapamiętać 8 kanałów i tylko przełączać źródło sygnału. Tak więc nie powinno być żadnej dziury na liście.

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: BiTCity »

Jarosław Bałuka pisze: Poprawnie wykonany odbiornik (zgodnie z normami) odbierając np MUX2 z dwóch różnych nadajników nie powinien dublować programów na liście. Powinien zapamiętać 8 kanałów i tylko przełączać źródło sygnału. Tak więc nie powinno być żadnej dziury na liście.
Czyli Ferguson Ariva T60 z najnowszym oprogramowaniem w ver. 41 nie jest zgodny z normami ? bo on właśnie pozwala dublować programy. We wcześniejszych nie było opcji dublowania.

arik92

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: arik92 »

KrzysztofD pisze:Sony mógłby chociaż zapytać, czy odbiorca życzy sobie skorzystać z "nowego" nadajnika :)
Wydaje mi się, że można tego uniknąć ustawiając w Sony funkcję 'Auto. info. dot. usług' na wył.

Maciey

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Maciey »

markez pisze: Czy inne modele tv/tunery też tak mają?
Jarosław Bałuka pisze:Też tak mają, a przynajmniej powinny mieć.
Że powinny nie oznacza, że mają ;)
Mój TV zapisuje wszystko jak leci. Po ostatnim tropo mam na liście 52 pozycje - 5x MUX2 i 2x MUX3.

DzonLon

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: DzonLon »

Witajcie, mam problem z odbiorem DVB-T.
W pokoju mam telewizor podłączony do anteny na dachu, odbieram MUX-2 i MUX-3. MUX-3 odbiera bez żadnego zarzutu
"Ch 48 62% siła sygnału, jakość 100%"
"Ch 48 43% siła sygnału 1% jakości" nie da się oglądać.
Z czego to wynika? Przeicez mux-2 ma większą moc, a odległość od nadajnika jest taka sama.

Maciey

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Maciey »

DzonLon pisze:Ch 48 43% siła sygnału 1% jakości" nie da się oglądać.
Domyślam się, że tu miało być Ch 64 ;)

Jaką masz instalację antenową? Być może któryś z elementów (sama antena, wzmacniacz, kalbel) nie pracuje w tym zakresie częstotliwości.

DzonLon

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: DzonLon »

Oczywiście 64. ;)

Ciągnę sygnał z gniazka w ścianie, który jest podłączony z anteną na dachu. Ciężko mi powiedzieć, co tam siedzi. W każdym razie, 64 nie odbiera, a 48 śmiga jak miło.
Jak się będzie trzymało, kabel i nim ruszało to co jakiś czas moc sygnału rośnie, ale dlaczego inne kanały działają?

zomar1

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: zomar1 »

A mieszkasz na Marsie? Nie bardzo wiemy czy z Polski czy może z Chin? Wnioskuję,ze jesteś z Krakowa, więc powinieneś mieć K-64 i K-48, czyli mux 2 i mux 3
Skawina jako miasto została pominięta jako mux 3.Ktoś ze Skawiny pisał,że sygnał jest i przerywa.Pewnie mieszka gdzieś na górce, bo w centrum nie ma sygnału.Jedna wielka kompromitacja.

DzonLon

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: DzonLon »

Pisałem, że mam k-48 i k-64.
Jakbym nie był z Krakowa, to bym nie pisał w tym temacie. Mieszkam jakieś 15 km od masztu u centrum miasta.
http://farm7.static.flickr.com/6118/632 ... 911d6b.jpg

http://farm7.static.flickr.com/6098/632 ... a748e7.jpg

http://farm7.static.flickr.com/6041/632 ... 509d1a.jpg

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: kupon »

A kolega ma zbiorcza antenę czy indywidualną.
Jeżeli indywidualną to jaką?
Jeżeli zbiorczą to interwencja u konserwatora.

zomar1

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: zomar1 »

DzonLon pisze:Pisałem, że mam k-48 i k-64.
Jakbym nie był z Krakowa, to bym nie pisał w tym temacie. Mieszkam jakieś 15 km od masztu u centrum miasta.
A jak ktoś jest ze Skawiny,to się domyślisz? A w jakim temacie ma niby napisać?Temat Chorągwica według ciebie ma znaczyć,że jesteś z Krakowa? Nie będę obrażał twojego myślenia.

DzonLon

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: DzonLon »

Najprawdopodobniej zbiorcza na dachu.

Pisałem na 2 forach, na drugim napisałem na tym nie pomyślałem, żeby napisać. Sorry.

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: kupon »

To raczej interwencja u konserwatora,bo na 99,9% jakiś element lub elementy nie odbierają wysokiego 64 -go kanału.

Awatar użytkownika
121167
Posty: 182
Rejestracja: 29 października 2009, o 09:39
Odbiornik: Samsung UE40JU7000
Instalacja antenowa: Gubałówka - LOG21-69, Dipol7/5-12
Przehyba - BLU 420F
Magurka - BLU 420F
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gubałówka, Przehyba, Magurka (SK)

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: 121167 »

kupon pisze:To raczej interwencja u konserwatora,bo na 99,9% jakiś element lub elementy nie odbierają wysokiego 64 -go kanału.
Instalacja antenowa nawet jeżeli jest przeznaczona do 60 kanału bez problemu poradzi sobie z 64 kanałem. Tak selektywnych anten nie ma. Ja bez problemu odbierałem MUX z Namestova na 68 kanale na antenie przeznaczonej do kanału 60.
Problemem jest to, że w instalacji zbiorczej nie ma szerokopasmowego wzmacniacza, tylko wkładki kanałowe lub strojony wzmacniacz, np. WWK-1062. Zestrojony na te kanały, które są wykorzystywane (czyli analogowe). Jeżeli jest to wzmacniacz strojony to nie ma problemu, wystarczy ustawić nowe kanały. W przypadku wkładek koszt 270zł za każdy dodatkowy kanał, a jeżeli obecne kanały są tymczasowe to po prostu wyrzucone pieniądze bo wkładki są strojone fabrycznie. Może dlatego nie montują.
Jeżeli chodzi o kanał 48 to bardzo blisko kanału 50 i dlatego odbiera. 64 kanał jest skutecznie wytłumiony i dlatego nie działa. W Krakowie jest tak mocny sygnał, że nie tylko antena pracująca do 60 kanału odbierze MUX-2 ale nawet antena VHF, radiowa (UKF) czy wystawiony nad dach kawałek drutu.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: kupon »

Dlatego nic nie napisałem o antenie (chociaż by się przydała,bo to ma być profesjonalna instalacja zbiorcza) tylko o elemencie lub elementach :D

Awatar użytkownika
121167
Posty: 182
Rejestracja: 29 października 2009, o 09:39
Odbiornik: Samsung UE40JU7000
Instalacja antenowa: Gubałówka - LOG21-69, Dipol7/5-12
Przehyba - BLU 420F
Magurka - BLU 420F
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gubałówka, Przehyba, Magurka (SK)

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: 121167 »

Co chwilę pojawiają się wpisy od "znawców" że niby anteny nie sięgają 64 kanału. Za każdym razem sprawa dotyczy dużych instalacji zbiorczych. Nie antena, lecz to http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_kana ... 90517F.htm jest problemem. Bez interwencji fachowca nic z tego DVB-T nie będzie.

Awatar użytkownika
kasia
Posty: 276
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: kasia »

Dokładnie - jeżeli to instalacja zbiorcza to wzmacniacz jest głównym winowajcą.
Może sygnał z Wisły uda Ci się odebrać - kanał 38.
Ewentualnie - jeżeli masz możliwość - walnąć na balkon jakaś antenę i żeby nie wiercić dziur takie coś zastosować http://www.dipol.com.pl/przejscie_gniaz ... _E8232.htm

kondziel

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: kondziel »

U mnie nareszcie wszystko dobrze gra z DVB-T :D . Od początku startu MUX 3 i ustawieniu anteny na najlepszy odbiór tego multipleksu (wcześniej miałem w trochę innym kierunku) miałem nieustanne problemy z zamrożeniami obrazu na MUX 2. Co ciekawe zauważyłem, że nasilały się one przy dobrym tropo. Więc dzisiaj zdjąłem dwa direktory (chyba tak to się nazywa) z mojej anteny siatkowej i od tej pory wszystko idealnie chodzi :P . Po prostu był zbyt mocny sygnał. Nie wiedziałem, że na zwykłej siatce z symetryzatorem to w ogóle możliwe :shock: . Pewnie to wina tunera USB, który jest raczej przystosowany dla słabego sygnału, dużego zysku anteny na 64. kanale i bardzo krótkiego kabla antenowego (niecałe 3 metry).
A jeszcze trochę i by mnie podkusiło kupić wzmacniacz LNA-101 :lol: . A tu coś przeciwnego wyszło.

Kaczorq

Problem z odbiorem DVB-T Kraków - Ruczaj

Post autor: Kaczorq »

Witam,
Mam problem. Kupiłem tuner Ferguson Ariva T60 oraz antene aktywną ze wzmocnieniem do 38 dB. Niestety tuner nie odbiera sygnału nawet szczątkowo (chodzi to o MUX-2 kanał 64). Czy w ogóle istnieje możliwość, żebym odebrał sygnał z Chorągwicy? Mieszkam przy ulicy Moraczewskiego (N 50,030791 E 19,896133).

Z góry dziękuję za odpowiedz

DzonLon

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: DzonLon »

38 nie odbiera, no trudno będę musiał pogadać z administratorem budynku i zapytać go, czy jest w stanie coś z tym zrobić. Szczerze wątpię, że będzie mu się chciało wymieniać jakieś wzmacniacze, do 2013 mam jeszcze telewizje analogową która odbiera. ;)

Zablokowany