DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

kondziel

Re: Problem z odbiorem DVB-T Kraków - Ruczaj

Post autor: kondziel »

Przekrój terenu mówi, że powinno odbierać bez problemu. Z resztą zobacz sam na www.dvbtmap.eu . Nie wiem po co Ci antena z tak dużym wzmocnieniem, to jest tylko 15 km od nadajnika o mocy 63 kW.
A MUX 3 Ci odbiera?

Kaczorq

Re: Problem z odbiorem DVB-T Kraków - Ruczaj

Post autor: Kaczorq »

W ogóle mi nic nie chce złapać. Pasek jakości i siły ani nie drgnie. Nadajnik chyba znajduje się przez inne mieszkanie co może być problemem. Ale próbowałem różne pozycje żeby może z jakiegoś odbicia czy coś, ale zupełnie nic się nie dzieje.

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: kupon »

Wywal antenę na dach.

Kaczorq

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Kaczorq »

To może być trudne, bo mieszkanie wynajmuję. A taka antena to powinna chyba wszystko łapać.. Bo rozumiem, że mocniejszej nie ma co kupować?

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: kupon »

To przynajmniej przed okno

Kaczorq

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Kaczorq »

Próbowałem i nic.. Tyle, że ja mam okno w przeciwną stronę niż nadajnik (zachód).

Awatar użytkownika
kasia
Posty: 276
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: kasia »

Z odbicia też odbiera. Ja tak mam - zwykła siatka na parterze balkonu ustawiona na Skrzyczne. Chorągwice zasłania mi inny blok. A dwa muxy z Chorągwicy działają cały czas.

Edit: A jaką anteną dysponujesz - może ma mały zysk.

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: Problem z odbiorem DVB-T Kraków - Ruczaj

Post autor: kupon »

Kaczorq pisze:..... oraz antene aktywną ze wzmocnieniem do 38 dB. Niestety tuner nie odbiera sygnału nawet szczątkowo (chodzi to o MUX-2 kanał 64). Czy w ogóle istnieje możliwość, żebym odebrał sygnał z Chorągwicy? Mieszkam przy ulicy Moraczewskiego (N 50,030791 E 19,896133).

Z góry dziękuję za odpowiedz
Taką ma antenę.

Awatar użytkownika
kasia
Posty: 276
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: kasia »

Wpisałam "antena aktywna ze wzmocnieniem do 38 dB". Anteny jakie wyskoczyły mi:

Obrazek
Obrazek

Czyli typowe pokojowe anteny. Jeżeli taka masz to tu może być przyczyna.

Kolega kupon to ma antenę:
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... &start=840

enterprize

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: enterprize »

Witam,
mam pytanie dotyczące MUX2. DVB-T w Krakowie mam od pierwszego dnia emisji, nawet sygnał testowy w 2010 czy 2009 odbierałem, ale w ostatnim tygodniu zauważyłem że TVN, TV4 zaczyna mi przycinać, szczególnie wieczorami. Z TVP nie mam problemu a a MUX2 przycina. W trakcie przycinania siła sygnału spada z wartości wysokiej do wartości średniej.Np teraz ogląadm Galileo i przycina co 20-30 s. Spotkał sie ktoś z czymś podobnym?

Druga sprawa to mam pytanie odnośnie mojej anteny. Do tej pory używałem anteny siatkowej z przedwzmacniaczem. Znajduje sie gdzieś w odległości 2 km od Chorągwicy i jedyną przeszkodą pomiędzy anteną i chorągwicą jest rząd drzew. Wydawało mi się że po podłączeniu sygnału cyfrowego antena powinna działać bez pomocy prezdwzmacniacza ale po jego odłączeniu sygnał zanika (w obu MUX-ach). I tearaz pytanie czy przy tej antenie jestem skazany na przedwzmacniacz czy może warto zakupić symetryzator a może jeszcze coś innego?

stanny

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: stanny »

sprecyzuj co to znaczy odłączeniu przedwzmacniacza i gdzie go masz(w puszce antenowej? w domu?);
bo jak odłączyłeś tylko zasilanie a przedwzmacniacz jest w puszce to działało nic nie będzie;
symetryzator zamiast przedwzmacniacza załóż (koszt ok.1pln) i sprawdź.

enterprize

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: enterprize »

Przedwzmacniacz mam w puszce antenowej. Chodziło mi o to że odłączyłem zasilanie od przedwzmacniacza... jak widać nie znam się na tym :D Dzięki za odpowiedź, spróbuje zakupic symetryzator.

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: kupon »

To zdemontuj jeszcze zasilacz (załóż samą wtyczkę) i zamiast przedwzmacniacza załóż sam symetryzator.

SZELMAN
Posty: 5
Rejestracja: 12 listopada 2011, o 14:28

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: SZELMAN »

Witam wszystkich proszę o poradę jaka antenę wybrać miejsce zamieszkania Kraków :
Moja pozycja WGS 84 49°59'57.664" 19°53'51.341"
Wys. n.p.m. [m] 239
Wysokość twojej anteny nad poziom gruntu [m] 9

dane dla Chorągwicy:
Nazwa Polska (Poland)->Małopolskie->Kraków, Chorągwica
Współrzędne WGS84 49°57'31.1"N 20°4'55.0"E
Wys. n.p.m. [m] 420 Odległość [km] 14,0
Wysokość [m] 288 Azymut [°] 108,9
Dane uzyskane z http://www.dvbtmap.eu/mapdistance.html
Czy antena DIPOL 19/21-69 DVB-T http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1911.htm będzie odpowiednia? czy trzeba coś dokupić? Pozdrawiam

tomarex

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: tomarex »

Witam.
Tego typu antena to podstawa dobrego odbioru. Naturalnie zamontowana na dachu.
Niestety z wg podanej pozycji geograficznej nie mogę ustalić który to budynek (różne kalkulatory różnie wyznaczają).
Część osiedla leży na stoku zachodnim i dodatkowo zasłaniają inne budynki. Jeśli z dachu nie widać takich przeszkód, to bez problemu wszystko będzie działać.
Bez sprawdzenia się nie obejdzie.
Z pewnością po zmianie na docelowe moce i częstotliwości zadziała.
Z tego osiedla jest bardzo dobra widoczność na śląskie nadajniki, ale wtedy bez przedwzmacniacza się nie obejdzie.

tomarex

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: tomarex »

121167 pisze:Co chwilę pojawiają się wpisy od "znawców" że niby anteny nie sięgają 64 kanału. Za każdym razem sprawa dotyczy dużych instalacji zbiorczych. Nie antena, lecz to http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_kana ... 90517F.htm jest problemem. Bez interwencji fachowca nic z tego DVB-T nie będzie.
Oczywiście że przy instalacji zbiorczej należy przez administratora budynku wezwać fachowca.
Ale w pozostałych informacjach mocno się mylisz i wprowadzasz w błąd czytających.
- Anteny przeznaczone do 60 kanału oczywiście odbiorą także wyższe częstotliwości, ale radykalnie spada ich zysk, charakterystyka kierunkowa i dopasowanie. Naturalnie zależy to także od jakości jej wykonania.
- Cytowany przereklamowany hiszpański wzmacniacz kanałowy z Dipola na kanał 50 wytłumi kanał 48 o 37 dB, więc nie ma szansy na jego odbiór. Nawet Telmora wytłumi ok 20 dB, chyba że ktoś zestroił poniżej kanału 50. Ale tu mamy na jednym programatorze sygnał z nadajnika 500 kW i 2 kW.
Więc przy wzmacniaczach kanałowych jest małe prawdopodobieństwo odbioru tych programów.
121167 pisze:W Krakowie jest tak mocny sygnał, że nie tylko antena pracująca do 60 kanału odbierze MUX-2 ale nawet antena VHF, radiowa (UKF) czy wystawiony nad dach kawałek drutu.
aleś przesadził. Zapomniałeś dodać: "jest wiele takich miejsc". Nietety tak było na 25 kanale z testowego MUX-a. A kanał 64 już tak nie dociera.

Przyczyna także może być prozaiczna.
DzonLon pisze:Jak się będzie trzymało, kabel i nim ruszało to co jakiś czas moc sygnału rośnie
Jeśli to typowy czarny Chiński kabel do łączenia magnetowidu z TV, to do wymiany na dobrej jakości.
Naturalnie takie zjawisko występuje także gdy jest duże natężenie pola danego programu, a instalacja nie jest przystosowana do jego odbioru, lub jest kiepskiej jakości.

Jeżeli do instalacji zastosowano profesjonalne anteny, lub była wykonywana wiele lat temu to pierwsze należy wymienić antenę na obejmującą kanały do 69. A jaki wzmacniacz i co dalej zrobić to już decyzja fachowca.

Więc jedyna odpowiedź pytającym co zrobić w przypadku anteny zbiorczej to zgłosić administratorowi budynku.

hudyj

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: hudyj »

Jeśli chodzi o odbiór mux3 na wschód od Chorągwicy, to miło mi poinformować że złapałem sygnał w miejscowości Szarów. Odbiór na standardowym zestawie (antena siatkowa, wzmacniacz, zasilacz), który kosztował ok 40 zł. Odbiornik - telewizor LG 42LK450.
Antena umieszczona na maszcie, na wysokości ok.5m. Udało się wyszukać 30 kanałów cyfrowych i kilkanaście analogowych, ale to dlatego że lokalizacja jest na małej górce.

lukas0007

Problem z MUX 3 Kraków

Post autor: lukas0007 »

Witam!
Jestem nowincjuszem na forum i mam problem z odbiorem MUX 3 w Krakowie, dzielnica Nowa Huta.
Odbiornik to Manta DVBT02 antena to zwykła siatkowa umieszczona na dachu. Mux 2 odbiera super, jakosc na max. Co muszę zrobic zeby odbierac mux 3? Kupno odpowiedniej anteny sprawdzi się w moim przypadku? Bardzo proszę o rady.
Pozdrawiam

gargi

Re: Problem z MUX 3 Kraków

Post autor: gargi »

Masz widoczność na nadajnik? Masz wzmacniacz w antenie? Sprawdź czy może łapiesz 62 kanał.

enterprize

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: enterprize »

Dzisiaj programy MUX2 tną przez cały dzień. Wygląda mi na to że im niższa temperatura tym bardziej tnie. Kupię ten symetryzator i zobacze co wtedy.
Pytanie techniczne. Czy są jakieś rodzaje symetryzatorów? Różnią się czymś? Czy byle jaki można kupić?

Zablokowany