DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

xxfairy

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: xxfairy »

Rozwiązałam problem przyciskiem TV/ RAdio na pilocie :lol:

siwyyy77

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: siwyyy77 »

siwyyy77 pisze:No więc bojów ciąg dalszy...
Do instalacji doszedł, rozdzielacz dwudrożny R-2 Signal tłumienie ok. 3.2dB

Instalacja więc wygląda tak;
Antena dipol 16/21-69 (bez wzmacniacza)---6m kabla RG-6 (żel)---zabezpieczenie przeciwprzepięciowe, rozdzielacz R-2 signal--- LCD Sony druga droga prowadzić będzie do dekodera wiwa (w drodze do mnie)
Jak już pisałem MUX1 i MUX3 dalej pasek max poziom więc tu nie podaję wartości jakie wyświetla sony
MUX2 brak sygnału ew skoczy co jakiś czas poziom niski; wartości prezentują się następująco (nie mam pojęcia co oznaczają;))
Pre viterbi; skaczą w granicach 1.12 e-2 do 8.36 e-3
UEC; 0
COFDM AGC' skacze raz kilkanaście, zaraz kilkaset.

Ustawiałem antenę w drugą stronę nic nie daje, w inne kierunki (zdecydowanie) może ciut lepiej ale pozostałe MUX/y giną.

A Katowic Kosztowy sygnał niestety osłabł po zastosowaniu rozdzielacza już klatkuje.

Antena na balkonie ok 4m nad ziemią (pierwsze piętro) zamontowana na uchwycie balkonowym do poręczy od ściany ok. 1m. po bokach nieograniczona przestrzeń

Poniżej screny jak wygląda moja sytuacja;
ObrazekObrazek

Dodam, że bez zabezpieczenia i rozdzielacza sygnał z Chorągwicy wygląda podobnie?

Jakie rady?
Więc dalsze kłopoty... kablówkę odłączyli ;)
Antenę między czasie wymieniłem na Dipol Dipol 44/21-69 Tri Digit metoda prób i błędów wyszukałem optymalnego miejsca na balkonie...
Ale mam dalej problem z MUX2
O ile za dnia nie ma problemów, jak np. teraz; pre viterbi ok 3.70 e4 poziom sygnału wysoki (czasem średni) o tyle wieczorami są problemy poziom pre viterbi ok 5 e3 podobny poziom ma post viterbi, poziom sygnału niski-średni, efekt nie idzie ogladać...
Sprawdzałem bez rozgałęźnika i jest podobnie...

Na dekoderze wiwa problem mam też z MUX1, sygnał skacze...

Czy wymiana rozgałęźnika R-2 signal (pasywny, tłumienie ok. 3.2 db) na aktywny np taki;
http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_ant ... _B1213.htm
rozwiąże mój problem? Czy to wzmocnienie w niskim pasmie coś pomoże?

grzegorz0plonka

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: grzegorz0plonka »

Jeśli masz 14 km to powines kupić cos prostego antena bez wzmacniacza ani symetryzatorem. W razie można spróbować symetryzatorem.

siwyyy77

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: siwyyy77 »

Nigdzie nie pisałem, że mam wzmacniacz, w antenie jest symetryzator... ;)

grzegorz0plonka

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: grzegorz0plonka »

To czyli pozostaje spróbowanie bez symetryzatorem.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: belzebiusz »

Bez symetryzatora lub wzmacniacza to może być tylko antena logarytmiczno-periodyczna albo "patyk" dołączany do tunerów USB. :P

siwyyy77

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: siwyyy77 »

belzebiusz,

a sądzisz, że rozgałęźnik aktywny w miejsce tego pasywnego może pomóc u mnie?

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: belzebiusz »

Nigdy nie miałem potrzeby stosowania rozgałęźników, więc nie pomogę. ;)

Awatar użytkownika
Robertus
Posty: 205
Rejestracja: 12 maja 2012, o 13:43

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Robertus »

siwyyy77 pisze:
..... O ile za dnia nie ma problemów, jak np. teraz; pre viterbi ok 3.70 e4 poziom sygnału wysoki (czasem średni) o tyle wieczorami są problemy poziom pre viterbi ok 5 e3 podobny poziom ma post viterbi, poziom sygnału niski-średni, efekt nie idzie ogladać...
Sprawdzałem bez rozgałęźnika i jest podobnie...
Jak zapewne wiesz, na drodze pomiędzy Twoją lokalizacją a nadajnikiem, w bezpośredniej bliskości, jest żelbetonowa przeszkoda w postaci bloku (jak się nie mylę to nr 20). Z uwagi na niewielką wysokość zawieszenia anteny odbiorczej i wspomnianą przeszkodę, o sygnale bezpośrednim z Chorągwicy należy zapomnieć. Do anteny dociera wiele sygnałów odbitych. Dodatkowo do anteny może docierać także sygnał MUX-2 z nadajnika w Tarnowie, pracującego, podobnie jak nadajnik MUX-2 na Chorągwicy, na kanale 23. Z uwagi na zmiany propagacji, ewentualny poziom sygnału nadajnika tarnowskiego będzie w Twojej lokalizacji niższy w porze dziennej niż w nocy (to może tłumaczyć fakt, że w dzień masz mniejszą stopę błędów). W takich warunkach, dobór i ustawienie anteny jest nie lada wyzwaniem. Pozostaje tylko prowadzenie kolejnych prób z różnymi rodzajami i typami anten. Może się okazać, że w tych warunkach antena "siatkowa" z symetryzatorem mogłaby się bardziej sprawdzić. Pozostaje eksperymentować.
Skoro mieszkasz w bloku, to pewnie masz jeszcze w mieszkaniu "starą" zbiorczą instalację antenową. Możesz zorientować się u administratora, czy antena zbiorcza została przystosowana do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej.

andrzejmleczko

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: andrzejmleczko »

Witam,

mam problem z odbiorem sygnału DVBT z nadajnika Chorągwica, proszę o pomoc z doprowadzeniem instalacji do ładu.

Sytuacja wygląda tak:

Miejsce odbioru: Kraków, Łagiewniki (ok 13 km od Chorągwicy)
Instalacja antenowa na dachu, bodajże ta antena: http://[nie podajemy linków do serwisów aukcyjnych]/antena-dipol-44-21-69 ... 44934.html
Sygnał jest rozdzielany w rozdzielaczu pasywnym na 2 telewizory
Niestety nie mam możliwości ustawienia anteny na wprost nadajnika ponieważ bezpośrednio w tym kierunku stoi wyższy dom.

W antenie domyślnie był jakiś wzmacniacz (chyba 31 dB), do czasu zmian w nadawaniu DVBT wszystko chodziło perfekt, po zmianie zaczęły się problemy - mocne rozmycie obrazu - czasem nie odbierało programów z niektórych kanałów - najwięcej problemów z kanałem 23 i 25. - moc cały czas 100%, jakość różnie (czasem 100 czasem 0)

Znalazłem informację że problemem może być przesterowanie więc zmieniłem wzmacniacz na symetryzator - ogólnie poprawa, mniej problemów jednak dalej niektóre kanały przestają odbierać (głównie późnymi wieczorami) siła wszystkich kanałów ok 70%, jakość 100% większość czasu, jak nie działa to ok 0-10%

Próbowałem kręcić antena na różne sposoby (bezpośrednio w zasłaniający dom, trochę obok itp) jednak nie widać żadnej zmiany.

Co może być problemem?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: K63 »

andrzejmleczko pisze: zmieniłem wzmacniacz na symetryzator - ogólnie poprawa, mniej problemów jednak dalej niektóre kanały przestają odbierać (głównie późnymi wieczorami) siła wszystkich kanałów ok 70%, jakość 100% większość czasu, jak nie działa to ok 0-10%
Po pierwsze - czy po wymianie na symetryzator odłączyłeś zasilacz od sieci ?
Po drugie - gdy jakość spada do 0-10%, jak zachowuje się pasek siły ? Nadal jest na 70%, czy wzrasta do 100% ?
Wieczorem wzrasta propagacja i wówczas poziom sygnału może wzrosnąć na tyle, że następuje jego przesterowanie. Musisz wziąć pod uwagę, że masz antenę o dosyć dużym zysku.

andrzejmleczko

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: andrzejmleczko »

Witam,

oczywiście zasilacz był zdjęty, moc pozostawała w zakresie 50-70% a jakość skakała 0-10% (czasem spadało całkiem na 0 i nie było w stanie odczytać informacji o nadajniku)

Na symetryzatorze moc nigdy (przynajmniej nie widziałem tego) nie osiągała 100%.

PS W tym momencie ch 23, siła 55-60, jakość 10-20% i czasami pixeloza (a do wieczora jeszcze daleko)

Czy może sama instalacja, kable, rozdzielacz są wadliwe?

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: kemi73 »

Ustaw antenę na Rabkę/Luboń Wielki, ja z Chorągwicą dałem sobie spokój szkoda nerwów i teraz na Wieczystej mam wszystkie muxy i to na antenie pokojowej.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Jarosław Bałuka »

@andrzejmleczko
odbiór Chorągwicy w moim przypadku jest bezproblemowy, a również mam podział na 2 odbiorniki.
U Ciebie antena Dipol 44 to antena o b. dużym zysku, choć z tego co piszesz, jesteś nieco zasłonięty.
Wyniki: "..moc cały czas 100%, jakość różnie (czasem 100 czasem 0)" wyraźnie wskazywały na przesterowanie.
Wyniki: "..wszystkich kanałów ok 70%, jakość 100% większość czasu, jak nie działa to ok 0-10%", może się zdziwisz, nadal wskazują na możliwość przesterowania. Chodzi o wskazania jakości 100% przy sile 70% - to wzbudza podejrzenia, albo przester albo antena zbiera coś jeszcze, co przeszkadza telewizorom.
Teoretycznie możnaby zasugerować zmianę anteny na zwykłego Dipola 16 (powinien wystarczyć) albo nawet "siatkę" pasywną - ja z takiej korzystam mieszkając na Olszy/Wieczysta.

Awatar użytkownika
gorki
Posty: 234
Rejestracja: 6 marca 2009, o 13:26
Odbiornik: Samsung 40cali
Instalacja antenowa: Antena własnej konstrukcji.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN CHORAGWICA

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: gorki »

@andrzejmleczko Na bankowo masz przesterowanie sygnału już to przerabiałem w twoim przypadku dodaj dodatkowe tłumienie i po sprawie . Pozdrawiam kolege :D .

andrzejmleczko

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: andrzejmleczko »

Dzięki, spróbuje założyć tłumienie.

marcin6660
Posty: 551
Rejestracja: 1 marca 2009, o 17:03
Odbiornik: Samsung UE48H6500 , UE32H5500 , UE58J5200 , P2270HD , Lion 2
Instalacja antenowa: Telkom Telmor ASR-860 P25
Wysokość ok.390m/n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice , Skrzyczne , Częstochowa

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: marcin6660 »

Mam pytanie . Czy mieszkańcy okolic Klucz , Wolbromia , Olkusza mają bezproblemowy odbiór INFO Kraków z Chorągwicy lub góry Żar ???

Awatar użytkownika
gorki
Posty: 234
Rejestracja: 6 marca 2009, o 13:26
Odbiornik: Samsung 40cali
Instalacja antenowa: Antena własnej konstrukcji.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN CHORAGWICA

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: gorki »

Witam kolege marcin6660 z tego co wiem mieszkałem jakis czas w Kluczach tam była wersja Katowicka. Powinna byc juz dostepna wersja Krakowska. ;)

marcin6660
Posty: 551
Rejestracja: 1 marca 2009, o 17:03
Odbiornik: Samsung UE48H6500 , UE32H5500 , UE58J5200 , P2270HD , Lion 2
Instalacja antenowa: Telkom Telmor ASR-860 P25
Wysokość ok.390m/n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice , Skrzyczne , Częstochowa

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: marcin6660 »

Wiem kolego ale interesuje mnie pokrycie z Chorągwicy w tych rejonach bo gdyby w Mysłowicach została tylko wersja Katowicka to czy jest bezproblemowy odbiór z Chorągwicy lub góry Żar ???

tomekogg

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: tomekogg »

Lgota Wolbromska koło Wolbromia, mam super odbiór z Chorągwicy, z Góry Żar czasem przycina, ale idzie.

Zablokowany