DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Mad_MAX

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Mad_MAX »

Jarosław Bałuka pisze: Aby DVB-T można było odbierać jadąc samochodem, należałoby zmienić modulację na 16QAM i zwiększyć ilość danych nadmiarowych stosując CD 1/2 albo 2/3.
A można by tak bardziej po Polsku ?? :D :D :D

Po prostu nie wiem czy mam kombinować z innymi antenami , bo jakby nie było , znowu muszę rozbebeszyć kawałek auta hehehee :)

daruncio1

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: daruncio1 »

obecnie trwa ustalanie harmonogramu a Emitel nic na ten temat na razie nie powie

Kopmat

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Kopmat »

Jarosław Bałuka pisze:Obawawiam się, że MUX3 nie odbierzesz w Brzesku http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... ania-mux-3. Kanały TVP prędzej odbierzesz z MUX1, który zaistnieje znacznie wcześniej niż docelowy MUX3 z b. dobrym pokryciem.
Paniu Jarku, ciągle się łudzę, bo np z Rzeszowa mogę odbierać MUXy (kanał 35 i 42) a to dość daleko i słaba moc:) no ale zobaczymy..
Skoro mowa o MUX1, to istnieje chociaż cień szansy że małopolska będzie pokryta w 1szym etapie? Wszak u nas działa tylko MUX2 i to od 2 tygodni dopiero:)

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Jarosław Bałuka »

Mad_MAX pisze:
Jarosław Bałuka pisze: Aby DVB-T można było odbierać jadąc samochodem, należałoby zmienić modulację na 16QAM i zwiększyć ilość danych nadmiarowych stosując CD 1/2 albo 2/3.
A można by tak bardziej po Polsku ?? :D :D :D

Po prostu nie wiem czy mam kombinować z innymi antenami , bo jakby nie było , znowu muszę rozbebeszyć kawałek auta hehehee :)

U nas się to nie uda, myślę że nie ma co kombinować. Niemcy faktycznie nadają w 16QAM, ale też należy pamiętać, że DVB-T mają od wielu lat, ich sieć projektowana była do odbioru przenośnego/wewnętrznego, a nadajnik analogowe mają już dawno wyłączone.
U nas dopiero po 2013 jest szansa na budowę takich sieci.

PS. Ten odbiornik samochodowy nie ma niestety układu diversity.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Jarosław Bałuka »

Kopmat pisze: Paniu Jarku, ciągle się łudzę, bo np z Rzeszowa mogę odbierać MUXy (kanał 35 i 42) a to dość daleko i słaba moc:) no ale zobaczymy..
Skoro mowa o MUX1, to istnieje chociaż cień szansy że małopolska będzie pokryta w 1szym etapie? Wszak u nas działa tylko MUX2 i to od 2 tygodni dopiero:)
Plan jest bardzo ambitny, tyle mogę powiedzieć :) niestety szczegóły dopiero przy oficjalnej informacji.

Kopmat

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Kopmat »

@up: Czyżby w końcu jakiś mały przeciek?:D no to nie mogę się doczekać, oby w koncu Małopolska była pierwsza:D
a można sie harmonogramu jeszcze w wakacje spodziewac? aha, no i jak się ma sprawa z harmonogramem MUX3 po 27.10? Będzie jeszcze jakis dodatkowy harmonogram czy trzeba czekać do 2014 roku?:D

Mad_MAX

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Mad_MAX »

Jarosław Bałuka pisze:
Mad_MAX pisze:
Jarosław Bałuka pisze: Aby DVB-T można było odbierać jadąc samochodem, należałoby zmienić modulację na 16QAM i zwiększyć ilość danych nadmiarowych stosując CD 1/2 albo 2/3.
A można by tak bardziej po Polsku ?? :D :D :D

Po prostu nie wiem czy mam kombinować z innymi antenami , bo jakby nie było , znowu muszę rozbebeszyć kawałek auta hehehee :)

U nas się to nie uda, myślę że nie ma co kombinować. Niemcy faktycznie nadają w 16QAM, ale też należy pamiętać, że DVB-T mają od wielu lat, ich sieć projektowana była do odbioru przenośnego/wewnętrznego, a nadajnik analogowe mają już dawno wyłączone.
U nas dopiero po 2013 jest szansa na budowę takich sieci.

PS. Ten odbiornik samochodowy nie ma niestety układu diversity.
A jeśli bym miał taki tuner z układem diversity , to jest sens kombinować ??

Bo w tym momencie to mnie załamałeś :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

rafal.w

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: rafal.w »

Panie Jarku to może by tak zmienić informację na tej stronie http://emi.emitel.pl/EMITEL/obiekty.asp ... t=DODR_S4A na właściwą :-)

A może Pan Panie Jarku choć zdradzić w ciągu jakiego czasu poznamy harmonogram uruchamiania MUX-1 tak orientacyjnie 2,3,4,5,6,7,8 itp. tygodni albo choć planowany miesiąc ogłoszenia

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Jarosław Bałuka »

Mad_MAX pisze: A jeśli bym miał taki tuner z układem diversity , to jest sens kombinować ??

Bo w tym momencie to mnie załamałeś :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
Wiesz co, nie chcę Cię zniechęcać, za mało mamy doświadczenia z mobilnym odbiorem i każda informacja o własnych doświadczeniach jest cenna, jednak nie jestem przekonany, że nawet odbiornik z diversity załatwi sprawę. Aby poważnie mysleć o odbiorze w ruchu to sieć musi być pod takim kątem projektowana, a narazie nie jest.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Jarosław Bałuka »

rafal.w pisze:A może Pan Panie Jarku choć zdradzić w ciągu jakiego czasu poznamy harmonogram uruchamiania MUX-1 tak orientacyjnie 2,3,4,5,6,7,8 itp. tygodni albo choć planowany miesiąc ogłoszenia
Myślę, że już niebawem wszystko będzie oficjalnie opublikowane, jeszcze odrobina cierpliwości ;)

Mad_MAX

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Mad_MAX »

No nic , będę na początek kombinował z większymi antenami 8-) 8-) 8-)

Zobaczymy co z tego wyjdzie :P :P

Tylko się proszę nie śmiać - A co trzeba zrobić żeby zmienić na 16QAM i CD 1/2 2/3 ??

To jeszcze takie pytanie kontrolne :)

To dlaczego w Warszawie działa , jak widać całkiem dobrze w trakcie jazdy ??

http://www.youtube.com/watch?v=yXg7Ow7- ... re=related

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Jarosław Bałuka »

No niestety ale modulację ustawia się na nadajniku i tu nie da się nic zmienić :)

Ten materiał z Warszawy też nie był pozbawiony zacięć i zaników, aczkolwiek odbiór całkiem przyjemny. Ale w Warszawie są 2 nadajniki nadające synchronicznie w tym samym kanale: w Raszynie i na PKIN. Jeśli demo było kręcone na Bielanach to jest to kilka km od PKIN-u, pozytywnie mógł również wpłynąć otwarty teren.
Jest też tu http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=17&t=1843 trochę informacji o odbiorze mobilnym w Warszawie.

dk444

problem z odbiorem

Post autor: dk444 »

A czy w końcu mi ktoś wyjaśni dlaczego od piątku w rejonie Placu Centralnego spadła siła sygnału i wogóle nic nie mogę złapać? Wczesniej troche obraz mi przycinalo ale przynajmniej cos bylo a teraz nic.Czy cos bedziecie jeszcze z tym robic? :(

pablo_nh

Re: problem z odbiorem

Post autor: pablo_nh »

dk444 pisze:A czy w końcu mi ktoś wyjaśni dlaczego od piątku w rejonie Placu Centralnego spadła siła sygnału i wogóle nic nie mogę złapać? Wczesniej troche obraz mi przycinalo ale przynajmniej cos bylo a teraz nic.Czy cos bedziecie jeszcze z tym robic? :(
Popraw antenę, ja na Teatralnym mam full a Ty masz jeszcze lepiej bo teoretycznie Ci tylko bloki na Centrum E zasłaniają Chorągwicę. Choć niewiem gdzie fokładnie na centrum mieszkasz :)

Piotrek_W

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Piotrek_W »

Cóż, mnie się udało wreszcie złapać, ale jest dokładnie odwrotnie, niż wszyscy tutaj piszą.

W okolicach Placu Centralnego sygnał jest dużo słabszy - wzmacniacz musiałem skręsić na full a i tak mam jedynie 70% orzy jakości 55%.

Dziwne, bo i emisja testowa jak i sygnał włączony w lipcu dawały w obu 90%, po piątkowych manewrach jakość wyraźnie SPADŁA !!

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Jarosław Bałuka »

Piotrek_W pisze:Cóż, mnie się udało wreszcie złapać, ale jest dokładnie odwrotnie, niż wszyscy tutaj piszą.

W okolicach Placu Centralnego sygnał jest dużo słabszy - wzmacniacz musiałem skręsić na full a i tak mam jedynie 70% orzy jakości 55%.

Dziwne, bo i emisja testowa jak i sygnał włączony w lipcu dawały w obu 90%, po piątkowych manewrach jakość wyraźnie SPADŁA !!
Jak to, z okna widzisz Chorągwicę i musisz używać wzmacniacza?? Coś tu nie gra... Olsza czy Pl. Centralny to mniej więcej ta sama odległość od masztu, a ja na kawałku drutu odbieram.
To antena zewnętrzna czy pokojowa?

elwood-xp

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: elwood-xp »

Jarosław Bałuka pisze:
Piotrek_W pisze:Cóż, mnie się udało wreszcie złapać, ale jest dokładnie odwrotnie, niż wszyscy tutaj piszą.

W okolicach Placu Centralnego sygnał jest dużo słabszy - wzmacniacz musiałem skręsić na full a i tak mam jedynie 70% orzy jakości 55%.

Dziwne, bo i emisja testowa jak i sygnał włączony w lipcu dawały w obu 90%, po piątkowych manewrach jakość wyraźnie SPADŁA !!
Jak to, z okna widzisz Chorągwicę i musisz używać wzmacniacza?? Coś tu nie gra... Olsza czy Pl. Centralny to mniej więcej ta sama odległość od masztu, a ja na kawałku drutu odbieram.
To antena zewnętrzna czy pokojowa?
Panie Jarosławie, na Bora Komorowskiego mam podobną sytuację, co pan Piotr wspomniany wyżej. Używam anteny pokojowej ze wzmacniaczem, wychodząc z założenia że jeśli do Chorągwicy w miarę niedaleko, sygnał powinien docierać. Na wskaźnikach poziomu mocy sygnału mam 55 procent na sile i tylko 10 procent na jakości, więc obrazu nie ma, fonia pojawia się na chwilę, obraz wskakuje na sekunde po czym piksele, rozmazanie wszystkiego i zaś ciemność.
Pozdrawiam

dk444

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: dk444 »

ja mam zbiorczą,ale dwa dni temu jeszcze łapała a teraz sila sygnalu zerowa.A pokojowa to juz calkiem kaplica,a mieszkam na centrum b

daruncio1

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: daruncio1 »

kiedy ja poszedłem do pewnego sklepu kupić symetryzator to pan sprzedawca prawie mnie wyśmiał po co mi to i że chyba już nie produkują takich urządzeń i tak to ludzie są przyzwyczajeni że antena to musi mieć wzmacniacz a potem cyrk zresztą sam sie przekonałem że wzmacniacz nie jest dobrym rozwiązaniem kiedy uruchomiono nadajnik na Przechybie sygnał zanikał i pikseloza wystepowała często a problemy zniknęły po wymianie wzmacniacza na słabszy choć analog mam gorszy .
W wolnym czsie zaeksperymętuje z symetryzatorem (kupilem w innym sklepie)a narazie jestem w Zakopanym i odbieram na drucie bez problemów :)

5z0p3n

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: 5z0p3n »

Witam serdecznie, otoz mam nastepujacy problem. Telewizor Panasonic 37x10 lokalizacja Kraków-Azory. Odbierałem przez jakiś czas prawdopodobnie testowe sygnaly DVB-T teraz keidy powinno być to na stale sygnalu nie ma. O co chodzi? Antene mam zbiorcza na dachu. Azart, natomiast przez pewien czas lapalem te kanały: TVN,TVN7,Polsat,PULS,PULS2(cos nie chodził), Polsat Sport News. Czytam ze tutaj ludzie lapia tego wiecej i do tego jakies radio, u mnie nic takiego nie ma. Co jest?

Zablokowany