DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

daruncio1

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: daruncio1 »

z Chorągwicy odbior wcale nie jest kiepski problemem są kiepskie wzmacniacze i dla 64 kanalu wymagana jest korekcja ustawienia anteny

Lustro
Posty: 24
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 09:08
Odbiornik: Maximum T-102
Signal HD 507
WIWA HD95 MEMO
Instalacja antenowa: Antena siatkowa Telmor ASR 860 P25
Maszt, 10m npt.
Wzmacniacz AWS-144st
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Lustro »

daruncio1 pisze:z Chorągwicy odbior wcale nie jest kiepski problemem są kiepskie wzmacniacze i dla 64 kanalu wymagana jest korekcja ustawienia anteny
Uwierz mi - kręciłem anteną 360 st. co parę stopni. Mam stabilny odbiór z Katowic i z Tarnowa. Antena obsługuje kanały do 69, cała instalacja była przebudowana rok temu na nowych koncentrakach TRISET-113 (biały wewnątrz, żelowy na zewnątrz), wszystko na wtykach F.
Nie twierdzę że sygnał z Chorągwicy jest słaby - tylko że nie ma pokrycia swoim zasięgiem takiego jak miał analog. A jeżeli MUX 3 ma być jeszcze słabszy to dopiero będą cyrki.
cignacy pisze:Miałem do czynienia z takimi nocnymi zakłóceniami powodowanymi systemem alarmowym z czujkami bezprzewodowymi i łączem radiowym z powiadomieniem do domu właściciela sklepu - cały system był wyłączany w dzień.
W najbliższej okolicy nie mam żadnego sklepu, firmy, zakładu który mógłby mieć system alarmowy - tak do 2 km. A na kierunku Chorągwicy to jeszcze więcej. Chyba że ktoś ma alarm w domu?
Jeśli tak to jak sobie z tym poradzić :?:

Awatar użytkownika
dylemat24
Posty: 120
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 15:24
Miejscowość: Kraków

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: dylemat24 »

Czy ktoś odbiera NTC na AZARCIE?

sv2k11
Posty: 26
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 14:54
Miejscowość: Kraków
Instalacja antenowa: AZART
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: sv2k11 »

No wreszcie mam DVB-T na AZARCIE! Właśnie oglądam, także mieszkańcy osiedla KABEL w Krakowie przy ulicy Wielickiej przeskanować pasmo, marsz! :)

Awatar użytkownika
dylemat24
Posty: 120
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 15:24
Miejscowość: Kraków

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: dylemat24 »

sv2k11 pisze:No wreszcie mam DVB-T na AZARCIE! Właśnie oglądam, także mieszkańcy osiedla KABEL w Krakowie przy ulicy Wielickiej przeskanować pasmo, marsz! :)
napisz jakie są parametry, czy masz porównanie z anteny zewnętrznej?

thomson

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: thomson »

Ma to jakis wpływ czy antena siatkowa znajduje sie na strychu czy na zewnatrz?

Awatar użytkownika
dylemat24
Posty: 120
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 15:24
Miejscowość: Kraków

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: dylemat24 »

thomson pisze:Ma to jakis wpływ czy antena siatkowa znajduje sie na strychu czy na zewnatrz?
w zasadzie ma, kwestia tłumienia sygnału

sv2k11
Posty: 26
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 14:54
Miejscowość: Kraków
Instalacja antenowa: AZART
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: sv2k11 »

Co do parametrów jest to samo co z powietrza, w sensie kanał 64 (818MHz), administrator nie kombinował i nie przenosił tego gdzieś niżej, bo mamy zapchany AZART prawie na maksa (sporo dodatkowych analogowych kanałów z satki), no i oczywiście dostępne są wszystkie kanały w multipleksie.

Aha, ja korzystam tylko wyłącznie z tunera TV (nie mam telewizora) w komputerze na złączu PCI i do tego dosyć prostego, bo bez wsparcia dla dekodowania H.264, więc wszystko robi procesor główny, i Athlon 2500+ (jeden rdzeń) jest obciążony gdzieś w 30-40% (z deinterlacingiem do 50kl/s) w odtwarzaczu VLC.

Co do mocy sygnału, jedynym miernikiem jaki mam teraz to odtwarzacz software'owy Kaffeine (system Linux), więc SNR wynosi 95-100%, a sygnał (tak to jest nazwane, pewnie chodzi o jakość sygnału) na poziomie 60-70%, ale to nie jest miarodajne, bo widać ten wskaźnik mocy sygnału tylko w trakcie skanowania pasma i skacze on oczywiście cały czas, nie zatrzymuje się na długo nawet jak coś znajdzie, więc tyle co zdążyłem zauważyć to właśnie te 60-70%.

Co do wszelkiego rodzaju zacięć, przycięć, pikselozy, na razie wydaje się, że jest wszystko w porządku, obraz płynny. Na samym początku po przełączeniu na kolejny kanał jest chwila kaszany w dźwięku i obrazie (2-3 sekundy), ale tutaj wina jest zapewne po stronie odtwarzacza, jak to w komputerowym oprogramowaniu, można skonfigurować bardzo wiele, w tym buforowanie, stopień naprawy uszkodzonego sygnału (czy to robić wogóle, czy porzucać klatki), stopień dekodowania (czy stosować pętlę zwrotną przy dekodowaniu czy nie, czy porzucać klatki) itd.

Na koniec tylko powiem, że mam teraz bezpośrednie porównanie sygnału analogowego i cyfrowego dla kilku kanałów, i rozdzielczość cyfrowego sygnału jest zauważalnie niższa od analogowego! To ciekawostka, widać, że kodek H.264 przy 3Mb/s rozmywa (równomiernie) obraz. Tak samo widać różnicę w płynności obrazu, mam monitor CRT pracujący w 50Hz progresywnie z luminoforem o bardzo krótki czasie wygaszania (krótszy niż telewizory mają/miały, widać nie wielkie migotanie nawet teraz w ciągu dnia, a co dopiero w nocy). Na analogu obraz jest tak płyny, że szok, na cyfrze widać chyba po prostu efekt kodowania z użyciem klatek referencyjnych i tych drugich (nie pamiętam określenia, inter-frames, czy coś takiego) które nie są obrazami w pełni tego słowa znaczeniu a jedynie opisem za pomocą wektorów ruchu zmian wobec klatki referencyjnej. To standard z resztą nie tylko dla H.264 ale i DivX, mpeg2, mpeg1, itd. Tak czy siak, przy 3mb/s to nieco niższa wizualnie jakość obrazu od dobrego analogu, ale to chyba oczywiste, nieco niższa tzn. widoczna tylko przy porównaniu, tych dwóch źródeł, bez tego, nie można się niczego doczepić, ale teraz już wiem, jak kodek oszukuje ludzkie oko.

gallus76

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: gallus76 »

sv2k11 pisze:No wreszcie mam DVB-T na AZARCIE! Właśnie oglądam, także mieszkańcy osiedla KABEL w Krakowie przy ulicy Wielickiej przeskanować pasmo, marsz! :)
Możesz bliższe szczegóły co miejsca zamieszkania. Mieszkam w bloku 73 i dalej nie mam :( sygnału z AZART

sv2k11
Posty: 26
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 14:54
Miejscowość: Kraków
Instalacja antenowa: AZART
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: sv2k11 »

gallus76 pisze:Możesz bliższe szczegóły co miejsca zamieszkania. Mieszkam w bloku 73 i dalej nie mam :( sygnału z AZART
No to mieszkasz w tym samym bloku co ja, i od rana dziś 27.07 jest już dostępna cyfrowa telewizja z kabla antenowego z gniazdka z instalacji AZART. Aha mieszkam w ostatniej klatce czyli VIII, być może fachowiec zaczął przestawiać sprzęt od końca, i we wcześniejszych klatkach dopiero zmieni co trzeba? Nie wiem, nie znam się na instalacjach telewizyjnych, i nie wiem czy cały duży blok ma jedną antenę i jeden sprzęt, czy może każda klatka ma swoją antenę i swój sprzęt który trzeba odpowiednio przestawić?

Oglądam za pomocą tunera w komputerze i odtwarzacza VLC + kabel koncentryk długi na kilka dobrych metrów wpięty do gniazdka w ścianie, na kanale 64 czyli 818MHz. Teraz też jest dostępny sygnał, gdybyś miał wątpliwości.

gallus76

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: gallus76 »

sv2k11 pisze:
gallus76 pisze:Możesz bliższe szczegóły co miejsca zamieszkania. Mieszkam w bloku 73 i dalej nie mam :( sygnału z AZART
No to mieszkasz w tym samym bloku co ja, i od rana dziś 27.07 jest już dostępna cyfrowa telewizja z kabla antenowego z gniazdka z instalacji AZART. Aha mieszkam w ostatniej klatce czyli VIII, być może fachowiec zaczął przestawiać sprzęt od końca, i we wcześniejszych klatkach dopiero zmieni co trzeba? Nie wiem, nie znam się na instalacjach telewizyjnych, i nie wiem czy cały duży blok ma jedną antenę i jeden sprzęt, czy może każda klatka ma swoją antenę i swój sprzęt który trzeba odpowiednio przestawić?

Oglądam za pomocą tunera w komputerze i odtwarzacza VLC + kabel koncentryk długi na kilka dobrych metrów wpięty do gniazdka w ścianie, na kanale 64 czyli 818MHz. Teraz też jest dostępny sygnał, gdybyś miał wątpliwości.
To mieszkamy w tej samej klatce i ja nie mam niestety. W telewizorze w ogóle a na pinnacle jakość i sygnał kompletnie nie stabilny. Analog w jak najlepszym porządku

matyja

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: matyja »

gallus76 pisze:
sv2k11 pisze:
gallus76 pisze:Możesz bliższe szczegóły co miejsca zamieszkania. Mieszkam w bloku 73 i dalej nie mam :( sygnału z AZART
No to mieszkasz w tym samym bloku co ja, i od rana dziś 27.07 jest już dostępna cyfrowa telewizja z kabla antenowego z gniazdka z instalacji AZART. Aha mieszkam w ostatniej klatce czyli VIII, być może fachowiec zaczął przestawiać sprzęt od końca, i we wcześniejszych klatkach dopiero zmieni co trzeba? Nie wiem, nie znam się na instalacjach telewizyjnych, i nie wiem czy cały duży blok ma jedną antenę i jeden sprzęt, czy może każda klatka ma swoją antenę i swój sprzęt który trzeba odpowiednio przestawić?

Oglądam za pomocą tunera w komputerze i odtwarzacza VLC + kabel koncentryk długi na kilka dobrych metrów wpięty do gniazdka w ścianie, na kanale 64 czyli 818MHz. Teraz też jest dostępny sygnał, gdybyś miał wątpliwości.
To mieszkamy w tej samej klatce i ja nie mam niestety. W telewizorze w ogóle a na pinnacle jakość i sygnał kompletnie nie stabilny. Analog w jak najlepszym porządku
umowcie sie na piwo, jak sasiad z sasiadem, a nie spamujecie na forum ;)

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Poland »

Albo będąc w temacie na wspólne majsterkowanie anteną naziemną :)

marek7

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: marek7 »

Tuner NOT ONLY TV deluxe-taki mały jak pendrive na USB.
Oprogramowanie TotalMedia 3.5
Kraków-Nowa Huta-północ-Mistrzejowice
3 piętro-brak widoczności Chorągwicy-antena malutki ogonek-pokój od strony północej
ZERO sygnału niestety...

EDIT:
"Tak jak wspominaliśmy w informacji głównej, w okresie emisji testowej do 31 lipca mogą występować przerwy w emisji. Pracujemy nad uzyskaniem jak najlepszego zasięgu dla Krakowa i województwa."
No chyba ,że na przerwę trafilem...
Ostatnio zmieniony 27 lipca 2011, o 19:47 przez marek7, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Jarosław Bałuka »

Kraków - Dębniki, stara zardzewiała :roll: antena siatkowa (bez wzmacniacza) na dachu 3-piętrowego budynku, 30m byle jakiego kabla, tunerek USB. Siła/jakość: 60/90, odbiór stabilny.

gmgm

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: gmgm »

A u mnie dalej brak sygnału(Antena siatka ze wzmacniaczem,karta tv w lapku Aver Media)
na testach w 2009 śmigało jak miło.
Michałowice ok 10km od Krakowa.

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: kemi73 »

A sprawdziłeś czy wzmacniacz nie jest przypadkiem do kanału 60 ? Ech przez ten 64 wychodzą prowizorki w instalacjach antenowych :).

gmgm

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: gmgm »

jestem trochę laikiem w tych sprawach,pisząc wzmacniacz masz na myśli tylko płytkę w antenie?czy całość z zasilaczem

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: kemi73 »

Wzmacniacz to oczywiście tylko płytka w antenie, zobacz jakie ma oznaczenie.

gmgm

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: gmgm »

Ok,jutro wychodzę na dach i sprawdzę

Zablokowany