DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

wuwu

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: wuwu »

Czy jest szansa, że Polsat (w MUX-2) będzie nadawał w HD na czas meczu Litex Łowecz - Wisła Kraków dziś o 19:30?

p-b
Posty: 282
Rejestracja: 9 października 2010, o 22:26

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: p-b »

;)
Ostatnio zmieniony 20 maja 2012, o 22:51 przez p-b, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
kasia
Posty: 276
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: kasia »

Ktoś tu się wcześniej pytał o wysokość umieszczenia anten - 275m.
Sygnał nadawany z tego samego systemu antenowego co TVP2, TVP3 i Polsat.

wuwu

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: wuwu »

Jest możliwe by Polsat mógł sobie dynamicznie przydzielać miejsce na swoje dwa kanały? Np. gdy Polsat ma dobry materiał w HD i zapewnioną dużą oglądalność by na ten czas przenosił większość transferu na Polsat, a Polsat Sport News nadawał tylko zegar w małej rozdzielczości?

A jeśli nie to dobrze gdyby Puls2 wynajął komuś swoje miejsce by któryś kanał mógł nadawać w HD. Pulsu2 ma rozpocząć nadawanie podobno przecież za około rok.

Awatar użytkownika
kasia
Posty: 276
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: kasia »

wuwu pisze:Jest możliwe by Polsat mógł sobie dynamicznie przydzielać miejsce na swoje dwa kanały? Np. gdy Polsat ma dobry materiał w HD i zapewnioną dużą oglądalność by na ten czas przenosił większość transferu na Polsat, a Polsat Sport News nadawał tylko zegar w małej rozdzielczości?

A jeśli nie to dobrze gdyby Puls2 wynajął komuś swoje miejsce by któryś kanał mógł nadawać w HD. Pulsu2 ma rozpocząć nadawanie podobno przecież za około rok.
Odpowiedź jest bardzo prosta: NIE.
Powód podstawowy - Polsat HD to kanał płatny i dostępny tylko w platformie satelitarnej i nie ma szans na pakowanie go do NTC. W wawie Polsat HD jest dostępny jako test - taki myk żeby nie było afery o LM - i tak taniej dla nich wychodzi.

wuwu

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: wuwu »

Piszę o tym dlatego, że już kiedyś Polsat nadawał w HD na czas meczu LM.

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: kemi73 »

Tylko ja mam problem z odbiorem MUX2 w Krakowie teraz czy to jest akcja Emitela ?.

Lustro
Posty: 24
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 09:08
Odbiornik: Maximum T-102
Signal HD 507
WIWA HD95 MEMO
Instalacja antenowa: Antena siatkowa Telmor ASR 860 P25
Maszt, 10m npt.
Wzmacniacz AWS-144st
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Lustro »

Witam
Swój osprzęt i położenie opisałem w tym poście:
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=48726#p48726
Nie uzyskałem odpowiedzi czy odbiorę sygnał cyfrowy z Chorągwicy (czemu się w sumie nie dziwię bo w tej sytuacji nikt się nie podjął przewidywania). Nie pozostało mi nic innego jak zakup tunera i próba. Zakupiłem więc tuner Signal HD 507 i oczywiście sygnału z Chorągwicy brak :(. Siganl nie podaje chyba wartości w % sygnału, tylko skalą w formie paska. Sygnał skacze od 0 do mniej-więcej 75% wartości skali - niestety jest nie stabilny. Zacząłem kręcić anteną na inne nadajniki i odbieram idealny sygnał z Tarnowa i Katowic. Sygnał z Tarnowa dochodzi do około 90% skali. Niestety wtedy tracę analog z Chorągwicy - czyli nie ma TVP1, 2 i TVP3 Kraków. Gdy próbuję wypośrodkować to mam sygnał cyfrowy z Tarnowa w miarę stabilny (choć zdarza się pikseloza i chwilowe utraty sygnału) i znośny analog. Tak sie zastanawiam czy jast możliwość dopięcia do instalacji antenowej drugiej anteny siatkowej? Mam gdzieś starą na strychu. Wtedy stara siatka poszła by na Chorągwicę do odbioru analogu a ASR na Tarnów. Jaką trzeba by zastosować zwrotnicę?

awaria

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: awaria »

Witam. Podłączyłem do TV antene 16/21-69 DVB-T. i nie odbiera TVP1.

U nas/Chorągwica/ Stacje nadają tak:

TVP1..................207,25 MHz..K-10..200 kW..Dookólnie...Pozioma
Puls....................519,25 MHz..K-27..50 kW...Kierunkowo..Pozioma
TVN...................543,25 MHz..K-30..10 kW...Kierunkowo..Pozioma
TVP2..................567,25 MHz..K-33..300 kW..Dookólnie...Pozioma
TV 4...................583,25 MHz..K-35..20 kW...Kierunkowo..Pozioma
Info/TVP Kraków..703,25 MHz..K-50..500 kW..Dookólnie...Pozioma
Polsat.................727,25 MHz..K-53..200 kW..Dookólnie...Pozioma
DVB-T MUX2........818,00 MHz..K-64..63 kW...Dookólnie...Pozioma


Jak "dołożyć" TVP1 z AZARTU do 16/21-69 DVB-T??????

Pozdrawiam.

Peter_CA

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Peter_CA »

Poprzez zwrotnicę 1-12/21-69, na przykład taką http://www.dipol.com.pl/zwrotnica_anten ... _C0364.htm

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: kupon »

Peter_CA pisze:Poprzez zwrotnicę 1-12/21-69, na przykład taką http://www.dipol.com.pl/zwrotnica_anten ... _C0364.htm
I taką antenę http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A0710.htm

albo poczekać do października i mieć w muxe trzecim.

kepo

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: kepo »

http://www.dipol.com.pl/zwrotnica_anten ... _C0350.htm np., więcej wejść to więcej możliwości w razie jakby na zwykłej z dwoma wejściami coś nie wypaliło, a cenowo niewielka różnica

Awatar użytkownika
gorki
Posty: 234
Rejestracja: 6 marca 2009, o 13:26
Odbiornik: Samsung 40cali
Instalacja antenowa: Antena własnej konstrukcji.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN CHORAGWICA

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: gorki »

Lustro pisze:Witam
Swój osprzęt i położenie opisałem w tym poście:
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=48726#p48726
Nie uzyskałem odpowiedzi czy odbiorę sygnał cyfrowy z Chorągwicy (czemu się w sumie nie dziwię bo w tej sytuacji nikt się nie podjął przewidywania). Nie pozostało mi nic innego jak zakup tunera i próba. Zakupiłem więc tuner Signal HD 507 i oczywiście sygnału z Chorągwicy brak :(. Siganl nie podaje chyba wartości w % sygnału, tylko skalą w formie paska. Sygnał skacze od 0 do mniej-więcej 75% wartości skali - niestety jest nie stabilny. Zacząłem kręcić anteną na inne nadajniki i odbieram idealny sygnał z Tarnowa i Katowic. Sygnał z Tarnowa dochodzi do około 90% skali. Niestety wtedy tracę analog z Chorągwicy - czyli nie ma TVP1, 2 i TVP3 Kraków. Gdy próbuję wypośrodkować to mam sygnał cyfrowy z Tarnowa w miarę stabilny (choć zdarza się pikseloza i chwilowe utraty sygnału) i znośny analog. Tak sie zastanawiam czy jast możliwość dopięcia do instalacji antenowej drugiej anteny siatkowej? Mam gdzieś starą na strychu. Wtedy stara siatka poszła by na Chorągwicę do odbioru analogu a ASR na Tarnów. Jaką trzeba by zastosować zwrotnicę?
Kolego w twoim miejscu zamieszkania masz problem z antena nie dziala dobrze powyzej 60 kanalu wymien antene na wlasciwa a problem zniknie. Tylko prosze nie kupuj siatkowej tylko kierunkowa probowalem logarytmiczna z Krakowskiego Dipola jest super.

Lustro
Posty: 24
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 09:08
Odbiornik: Maximum T-102
Signal HD 507
WIWA HD95 MEMO
Instalacja antenowa: Antena siatkowa Telmor ASR 860 P25
Maszt, 10m npt.
Wzmacniacz AWS-144st
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Lustro »

Nie upieram się, choć ASR 860 ma według producenta obsługiwać kanały od 6-69. Przed tą anteną miałem na próbę jakąś długą kierunkową i praktycznie nic nie odbierała, dopiero na tej poszedł analog. To było jakieś 4 lata temu.
Czy logarytmiczna np. taka:
Antena telewizyjna szerokopasmowa logarytmiczno - periodyczna LOG 2-69 DIGITAL
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A4015.htm
I ona wystarczy do odbioru analoga i cyfrowej z Chorągwicy? I czy za dwa lata nie będzie jej trzeba znowu zmienić?

A swoją drogą to coś z tą cyfryzacją nie tak. Miało być bez wymiany anten. jak ktoś odbiera analog to powinien i sygnał cyfrowy odebrać. Niecałe 30 km od nadajnika. ja wiem że dołek, ale takich miejsc w Małopolsce jest multum, a z forum wynika że problemy są spore.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Jarosław Bałuka »

Lustro pisze:Sygnał skacze od 0 do mniej-więcej 75% wartości skali - niestety jest nie stabilny. Zacząłem kręcić anteną na inne nadajniki i odbieram idealny sygnał z Tarnowa i Katowic. Sygnał z Tarnowa dochodzi do około 90% skali.
Jeśli sygnał skacze od 0 do 75% to raczej od razu widać że coś jest nie tak. Skoro odległy o 90km Tarnów odbierasz na 90% to Chorągwicę odległą o 30km też powinieneś odbierać bez problemu. Na moje oko masz zbyt silny sygnał jak na możliwości swojego tunera, co objawia się gwałtownymi skokami jakości. Inaczej trudno to inaczej wytłumaczyć. No chyba, że jakieś zakłócenia od telefonów bezprzewodowych albo innych wynalazków pracujących w paśmie 800MHz.

Lustro
Posty: 24
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 09:08
Odbiornik: Maximum T-102
Signal HD 507
WIWA HD95 MEMO
Instalacja antenowa: Antena siatkowa Telmor ASR 860 P25
Maszt, 10m npt.
Wzmacniacz AWS-144st
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Lustro »

A co do zakłóceń to teraz w nocy Tarnów też zaczął skakać :( Na analogu objawia się to poziomymi delikatnymi śnieżeniami trwającymi ułamek sekundy skaczącymi po ekranie. Obraz jest bardzo dobry a co jakiś czas wyskakuje taki pasek. NA cyfrowym obraz się zatrzymuje i zaraz idzie dalej. Czasami traci sygnał na 2-3 sek.
Takie zakłócenie występowały wcześniej, ale na analogu nie były bardzo denerwujące.

Do Chorągwicy mam 30 km, ale 1 km na południe mam wielką górę która przysłania bezpośredni widok. Na wschód jest płasko, dlatego sygnał z Tarnowa (70 km) idzie chyba lepiej.


P.S.
Rano zakłócenia znikły, odbiór stabilny. :?:

Awatar użytkownika
gorki
Posty: 234
Rejestracja: 6 marca 2009, o 13:26
Odbiornik: Samsung 40cali
Instalacja antenowa: Antena własnej konstrukcji.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN CHORAGWICA

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: gorki »

Lustro pisze:Nie upieram się, choć ASR 860 ma według producenta obsługiwać kanały od 6-69. Przed tą anteną miałem na próbę jakąś długą kierunkową i praktycznie nic nie odbierała, dopiero na tej poszedł analog. To było jakieś 4 lata temu.
Czy logarytmiczna np. taka:
Antena telewizyjna szerokopasmowa logarytmiczno - periodyczna LOG 2-69 DIGITAL
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A4015.htm
I ona wystarczy do odbioru analoga i cyfrowej z Chorągwicy? I czy za dwa lata nie będzie jej trzeba znowu zmienić?

A swoją drogą to coś z tą cyfryzacją nie tak. Miało być bez wymiany anten. jak ktoś odbiera analog to powinien i sygnał cyfrowy odebrać. Niecałe 30 km od nadajnika. ja wiem że dołek, ale takich miejsc w Małopolsce jest multum, a z forum wynika że problemy są spore.
Dokladnie o ta antene chodzi

Awatar użytkownika
cignacy
Posty: 280
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: 42LB671, ARIVA 150C, C-ch 83Q. ARIVA T55 + monitor LCD.
Instalacja antenowa: ASP-8 - 8m n.p.gr. Wzm.przelotowy 12dB-5V z t-a. Druga pasywna 1m niżej.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrz-ne , Kosz-wy, Czechy

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: cignacy »

Lustro pisze:A co do zakłóceń to teraz w nocy Tarnów też zaczął skakać :( Na analogu objawia się to poziomymi delikatnymi śnieżeniami trwającymi ułamek sekundy skaczącymi po ekranie. Obraz jest bardzo dobry a co jakiś czas wyskakuje taki pasek. NA cyfrowym obraz się zatrzymuje i zaraz idzie dalej. Czasami traci sygnał na 2-3 sek.
Takie zakłócenie występowały wcześniej, ale na analogu nie były bardzo denerwujące.

Do Chorągwicy mam 30 km, ale 1 km na południe mam wielką górę która przysłania bezpośredni widok. Na wschód jest płasko, dlatego sygnał z Tarnowa (70 km) idzie chyba lepiej.


P.S.
Rano zakłócenia znikły, odbiór stabilny. :?:
Miałem do czynienia z takimi nocnymi zakłóceniami powodowanymi systemem alarmowym z czujkami bezprzewodowymi i łączem radiowym z powiadomieniem do domu właściciela sklepu - cały system był wyłączany w dzień.

Lustro
Posty: 24
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 09:08
Odbiornik: Maximum T-102
Signal HD 507
WIWA HD95 MEMO
Instalacja antenowa: Antena siatkowa Telmor ASR 860 P25
Maszt, 10m npt.
Wzmacniacz AWS-144st
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Lustro »

Zanim zainwestuję w kolejną antenę, to mam takie pytanie:
W tej chwili Chorągwica nadaje MUX 2 na kanale 64 z mocą 63 kW. Od jesieni ma być nadawany MUX 3 na kanale 48 z mocą - 2 kW :shock:
Jeśli chodzi nadajniki itp., jestem laikiem, ale patrząc okiem laika - jeśli w tej chwili odbiór jest kiepski a nadajnik nadaje z mocą 64kW to co będzie później gdy nadajnik będzie nadawał z mocą 2 kW :?: Niech mi to ktoś łopatologicznie wytłumaczy? nie chciałbym jesienią kupować kolejnej anteny (a za dwa lata, jak wejdą stałe kanały następnej :( )

Nardis
Posty: 150
Rejestracja: 17 lutego 2011, o 01:30
Odbiornik: Hyundai DVB4H 632 PVR
Instalacja antenowa: ATX DIPOL VENA o długości 4m +
wzmacniacz SWA9701 + 130m kabla TRISET
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy,Chorągw,Gubałówka,Wręczyca

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Nardis »

Lustro pisze:Zanim zainwestuję w kolejną antenę, to mam takie pytanie:
W tej chwili Chorągwica nadaje MUX 2 na kanale 64 z mocą 63 kW. Od jesieni ma być nadawany MUX 3 na kanale 48 z mocą - 2 kW :shock:
Jeśli chodzi nadajniki itp., jestem laikiem, ale patrząc okiem laika - jeśli w tej chwili odbiór jest kiepski a nadajnik nadaje z mocą 64kW to co będzie później gdy nadajnik będzie nadawał z mocą 2 kW :?: Niech mi to ktoś łopatologicznie wytłumaczy? nie chciałbym jesienią kupować kolejnej anteny (a za dwa lata, jak wejdą stałe kanały następnej :( )
Kilka dni temu pisałem o zyskach i stratach przy zmianie częstotliwości nadawania. Ogólnie przypomnę że nadawanie z mocą 2kW na 48k jest takie jak nadawanie z mocą ok. 20-25kW na 64k przy antenie zaprojektowanej na środek pasma UHF. Wynika z tego że poza Krakowem odbiór na 48k będzie słaby - słabszy niż obecnie na 64k - i trzeba będzie mieć dobrą antenę wysoko umieszczoną na maszcie.

pozdrawiam,

Zablokowany