DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

eldoka17

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: eldoka17 »

wiem że trwalsze ale nikt po tym nie bedzie skakał i wieszał sie;)
zwykłe wystarczy;p

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: kb997 »

Ale straty sygnału większe. Sygnał tv i kabel antenowy to nie linia przesyłowa 400kV gdzie strata 0,01V jest nieistotna. Tu liczy się wszystko, dosłownie wszystko. U mnie w kablówce miałem słabo zarobiony kabel i przy tak silnym sygnale miałem pikselozę więc słuchaj kolego doświadczonych.

eldoka17

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: eldoka17 »

dobra,dobra,

sam też troche wiem, nie porównuj kabla antenowego do lini przesyłowej 400kv gdzie straty energi ze zjawiska ulotu i nie tylko są ogromne,

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: kb997 »

Ale jakość "sygnału" w linii przesyłowej jest powiedzmy stała, przewidywalna i jesli dostanę na końcu tej linii sygnał dużo mniejszy od założonego to i tak wiem jaka była jego "treść" a zewnętrzne zakłócenia prawie nie istnieją. Przy przewodzie antenowym czy całej instalacji straty sygnału a także szumy zebrane przez kiepskie połączenia albo nam zniekształcą sygnał powodując chwilowe artefakty albo wręcz uniemozliwią odbiór, dlatego porównanie moje było przesadzone. Nie zarzuciłem ci niewiedzy, tylko zasugerowałem mniejszą beztroskę przy konstrukcji instalacji.

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: kemi73 »

Po wielu bojach udało mi się w końcu odebrać MUX1 na antenie pokojowej co ciekawe w jednym miejscu odbieram MUX2+MUX3 w drugim MUX1+MUX2, stąd moje pytanie do Panów z Emitela czy antena na Choragwicy jest ustawiona jednakowo dla wszystkich MUX-ów czy też kierunki są różne. Bo nijak mogę sobie wytłumaczyć taką rozbieżność to teraz aby odebrać kanały z jednego czy drugiego muxa to muszę biegać z anteną :(.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Jarosław Bałuka »

MUX1 i MUX2 nadawane są z tego samego szczytowego systemu antenowego, MUX3 nadawany jest z niżej zawieszonej anteny kierunkowej na Kraków.
Do stabilnego odbioru należy zastosować antenę zewnętrzną. Odbiór na antenie pokojowej zawsze będzie obarczony trudnością z dobraniem ulokowania oraz podatnością na wszelakie zakłócenia.

tomekogg

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: tomekogg »

No i tu jest problem, dlaczego nie zrobiono emisji z górnego systemu? Znacznie polepszyło by to zasięg, przykładem może być choćby Wisła Skrzyczne, gdy po podniesieniu mocy i anteny do góry zasięg urósł bardzo znacznie.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Jarosław Bałuka »

Ponieważ MUX3 emitowany jest eksperymentalnie do 2014r, kiedy to po zwolnieniu częstotliwości z kanałów analogowych osiągnie duży zasieg.

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: kemi73 »

Panie Jarku z mocą MUX1 chyba jest coś nie tak bo skoro jest na tym samym poziomie co MUX2 a moc znacznie większa od MUX3 to dlaczego mam taki duży problem ze złapaniem sygnału. Bardziej bym rozumiał problem ze znalezieniem MUX3 niż MUX1. Czy ktoś może podać jakie są moce na odbiorniku dla MUX1 oraz MUX2 ?.

paweln

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: paweln »

kemi73 pisze:skoro jest na tym samym poziomie co MUX2 a moc znacznie większa od MUX3 to dlaczego mam taki duży problem ze złapaniem sygnału. ?.
- bo masz przesterowany sygnał ??

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: kemi73 »

Nie mam bo próbowałem też z mniejszym napięciem na wzmacniaczu i było tylko gorzej. Po za tym jak by był przesterowany to miałbym problem z odbiorem MUX2.

krisowski

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: krisowski »

zukolino2 pisze:Panowie pytanie takie: korzystam z AZARTa odbieram mux 2 i 3 a 1muxa na k.25 nie wyszukuje, poza tym strasznie spadła jakość sygnału na mux 3, jak myślicie czy to wina instalacji ? Dodam że Kraków południe, Prokocim, nic nie stoi na przeszkodzie do nadajnika
kupon pisze:Na pewno wina Azartu.
Witam. Mam podobny problem (Kraków południe). Korzystam z AZARTu w swoim budynku, odbieram MUX2 i MUX1 (odkąd jest dostępny) ale jakość na MUX3 spadła ostatnio dramatycznie. Czemu winny ma być akurat AZART? Co się zmieniło w ciągu ostatniego miesiąca, że kanały z MUX3, które wcześniej działały bez zarzutu, nagle zaczęły pikselować? Dodam, że problemy zaczęły się przed uruchomieniem MUX1. Oczywiście wiem, że MUX3 to tylko testowo do 2014, ale mimo to chciałbym korzystać z niego póki można.

Awatar użytkownika
igorlan
Posty: 784
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung UE55RU7092
Instalacja antenowa: Siatka+LNA188 (SK) Námestovo MUX1,2,3,4
Televes DAT 790 (CZ) Lysá hora MUX23
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Námestovo, Lysá hora

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: igorlan »

Ja również zaobserwowałem drastyczny spadek sygnałów. Do tej pory odbierałem następujące MUXy: MUX2 k64, MUX3 k48, MUX VP SK k26, MUX2 SK k59 - i to wszystko na antenie siatkowej obróconej w polaryzację V i ustawionej kilkanaście stopni w bok na słowackie Namestovo. Sygnał był maksymalny wszędzie prócz MUX VP SK. Od kilku dni MUX3 jest na granicy odbioru, MUX2 zanika na kilka godzin dziennie natomiast MUX1 k25 jest niemal na 100%. Również pogorszył się MUX VP SK, który lubi teraz przyciąć, natomiast MUX2 SK jest niemal niezmienny. Oczywiście gdybym ustawił tą siatkę jak Bóg przykazał, to wiadomo, że łapałbym nasze muxy z maksymalnym sygnałem, niemniej jednak chciałem pogodzić jedną antenę na 5 muxów, co przy obecnych wiosennych warunkach odbioru już niestety nie jest wystarczające. Fakt pogorszenia sygnałów nie jest jednak spowodowany zmianami parametrów emisji a tylko i wyłącznie zmianą warunków odbioru. Jak wiadomo na wiosnę zielenią się drzewa, które w znaczącym stopniu potrafią stłumić słaby sygnał. Celowo napisałem słaby, gdyż przy nieprawidłowo ustawionej antenie, dodatkowo jeszcze ustawionej w innej polaryzacji, dochodzący sygnał rzeczywisty jest znacząco stłumiony. Obawiam się, że w przypadku anten zbiorczych tudzież niepoprawnie skonfigurowanych mogą występować podobne zjawiska, zatem proponuję wam przeglądnąć własne instalacje antenowe tudzież zgłaszać spółdzielniom, aby doglądnęły swoich instalacji. Jako, że posiadam kilka anten, a jedna z nich jest systemem obrotowym, to potwierdzam, że po skierowaniu anteny na Chorągwice wszystkie 3 MUXy idą z maksymalnym sygnałem. Wniosek jeden – parametry nadawania na pewno się nie zmieniły a ewentualnej winy należy szukać w zmieniających się cyklicznie warunkach odbioru.

Awatar użytkownika
121167
Posty: 182
Rejestracja: 29 października 2009, o 09:39
Odbiornik: Samsung UE40JU7000
Instalacja antenowa: Gubałówka - LOG21-69, Dipol7/5-12
Przehyba - BLU 420F
Magurka - BLU 420F
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gubałówka, Przehyba, Magurka (SK)

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: 121167 »

Na 48 kanale nadaje TVP1 z Gubałówki z mocą 10kW i raczej nie pozostaje bez wpływu na słaby sygnał MUX3 w Krakowie. Spróbuj odebrać któryś z pozostałych kanałów - 34 (TVP2) i 51 (Polsat) jeżeli jest chociażby zaśnieżony odbiór to musi mieć wpływ na odbiór cyfrowy MUX3.
Tu może być zasada - im lepsza propagacja fal (w tym niekorzystnych zakłóceń na tym samym kanale) tym gorszy sygnał. Próbowałeś odebrać MUX1 z Gubałówki? 60 kanał

Awatar użytkownika
igorlan
Posty: 784
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung UE55RU7092
Instalacja antenowa: Siatka+LNA188 (SK) Námestovo MUX1,2,3,4
Televes DAT 790 (CZ) Lysá hora MUX23
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Námestovo, Lysá hora

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: igorlan »

No tak, ale TVP1 z Gubałówki nie nadaje tam od wczoraj tylko od zawsze, a jeszcze kilka dni temu było znacznie lepiej. Wciąż, to raczej jak już wspomniałem cykliczna zmiana warunków odbioru. A co odbieram? Wszystko z następujacych nadajników: Chorągwica, Tarnów, Rabka, Zakopane, Szczawnica, Wisła, Katowice, Kielce czasem też Częstochowa. Oczywiście nie naraz ale przy odpowiednio ustawionym ATXie MAXXX. Na siatce w pol V odbieram Zakopane ale tylko cyfrowe choć analogu nie sprawdzałem powiem szczerze.

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: kupon »

Działa wam Panowie mux 3 z Chorągwicy?

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: m@rtops »

tak , jak najbardziej ;)

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: kupon »

dzięki

strazak93

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: strazak93 »

Witam,panowie mam taki problem ze niemam sugnału mux 2,natomiast mux 1 łapie choc sygnał jest słaby,troche to dziwne bo pisze ze nadajnik na mux 2 jest dwa razy silniejszy niz mux 1,i niewiem co teraz z tym robic,antena to http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A2660.htm
do nadajnika mam 45km

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: m@rtops »

myślę że "dalsze okolice Krakowa" to ok 40km +
tak więc jest zależność między wysokością kanałów - niższy lepiej się niesie i w tym może być problem k 25 a 64 to duża różnica
myślę że powinieneś pomyśleć o wzmacniaczu z dipola - LNA-101(najsłabszy dedykowany na napięcie 5v,12v) oraz mocniejsze LNA-169,177 na 12v
http://www.dipol.com.pl/oferta-tv-tv-sa ... e,4390.htm
używasz dekodera czy tv?
edit
45km - tak jak myślałem ;)-który kierunek?

Zablokowany