DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

guanom

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: guanom »

Jako ze to mój pierwszy post, więc witam wszystkich.
A teraz do sedna: w Skale(34km od Chorągwicy) kanał 64 sygnał na poziomie 93%, czyli ok(zero błędów), antena siatkowa ze wzmacniaczem (jakim, nie wiem) skierowana na chorągwicę, na dachu. Odbieram tez sygnał z tarnowa- taka sama siła sygnału.

mam tez pytanie, odbierałem mux 3 z Rzeszowa - Sucha Góra(poziom sygnału 94%)wieczorami zwykle i teraz juz nie moge go złapac. co zrobić zeby znów odbierac mux3?

Awatar użytkownika
gorki
Posty: 234
Rejestracja: 6 marca 2009, o 13:26
Odbiornik: Samsung 40cali
Instalacja antenowa: Antena własnej konstrukcji.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN CHORAGWICA

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: gorki »

Niestety musze co niektorych zmartwic przy 64kanale mux2 moga byc problemy z odbiorem.Po pierwsze wysokie budynki zaslaniajace widocznosc optyczna nadajnika oraz niekorzystna topografia terenu wzniesienia itp. Jest to tak duza juz czestotliwosc ze juz nie ma takiego elastycznego ugiecia fali radiowej wiec nie ma co sie dziwic. Padaly tu porownania z poprzedniego testu na kanale25 wystarczy tabela czestotliwosci i wszystko jasne. Z tego co wiem Krakow jako jedyny wykorzystuje kanal 64 po raz pierwszy w Polskiej radiodyfuzji.Kiedy to sie zmieni nie wiem oraz z jakiej wysokosci masztu w Choragwicy nadawany jest sygnal. Moze panie Jaroslawie poda nam pan wysokosc anten nadawczych wzgledam poziomu miasta Krakowa.

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: kupon »

Więc w Krakowie mamy jakiegoś wyjątkowego pecha do DVB-T.
Musiał ktoś tu sporo nagrzeszyć ;)
Przecież jak to tak zostanie to jest to jedna wielka kompromitacja,bo wychodzi na to,że montaż anteny nawet przed oknem nie gwarantuje odbioru.A co dopiero poza Krakowem :?:

quercu

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: quercu »

Witam, a u mnie sprawa wygląda w sposób następujący:
os. Podwawelskie, 3cie piętro, kierunek na Chorągwicę.
Antena DIPOL 16/21-69 DVB-T bez wzmacniacza.
Tuner USB LV5TDelux.
Level:55%, Quality:100%.
Obraz czasami przycina, ogólnie ok.
Z czego może wynikać tak niski Level?

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Tom345 »

Ten odbiornik tak ma, zawsze pokazuje 55%.

quercu

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: quercu »

Tom345 pisze:Ten odbiornik tak ma, zawsze pokazuje 55%.
Aha, ciekawe :)

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: kupon »

Jarosław Bałuka pisze:
gorki pisze:No to odliczanie dla Choragwicy rozpaczete czas start :D Wreszcie Królewskie miasto Kraków doczeka sie emisji cyfrowej mysle ze dla pana panie Jarosławie tez to bedzie wazny dzień.
Owszem, będzie ważny dzień, choć to przecież nie pierwszy raz w Krakowie :)
No bezapelacyjny sukces. :lol:
Ostatnio zmieniony 23 lipca 2011, o 00:31 przez kupon, łącznie zmieniany 1 raz.

jojoba

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: jojoba »

kupon pisze:Więc w Krakowie mamy jakiegoś wyjątkowego pecha do DVB-T.
Musiał ktoś tu sporo nagrzeszyć ;)
Przecież jak to tak zostanie to jest to jedna wielka kompromitacja,bo wychodzi na to,że montaż anteny nawet przed oknem nie gwarantuje odbioru.A co dopiero poza Krakowem :?:
A może... odpowiednie lobby kablowe ;)

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Drekan »

gorki pisze:Niestety musze co niektorych zmartwic przy 64kanale mux2 moga byc problemy z odbiorem.Po pierwsze wysokie budynki zaslaniajace widocznosc optyczna nadajnika oraz niekorzystna topografia terenu wzniesienia itp. Jest to tak duza juz czestotliwosc ze juz nie ma takiego elastycznego ugiecia fali radiowej wiec nie ma co sie dziwic. Padaly tu porownania z poprzedniego testu na kanale25 wystarczy tabela czestotliwosci i wszystko jasne. Z tego co wiem Krakow jako jedyny wykorzystuje kanal 64 po raz pierwszy w Polskiej radiodyfuzji.Kiedy to sie zmieni nie wiem oraz z jakiej wysokosci masztu w Choragwicy nadawany jest sygnal. Moze panie Jaroslawie poda nam pan wysokosc anten nadawczych wzgledam poziomu miasta Krakowa.
Dziwią mnie te duże problemy z kanałem 64. :o

Słowacy w okresie przejściowym bazowali prawie wyłącznie na kanałach powyżej 60 i jakoś potrafili zapewnić poprawny odbiór. 1 Słowacki multipleks nadawał na kanałach 69, 68, 66, 65, 64, 62 i 61, nawet moce nadawania nie były zbyt wysokie. Przykładowo nadajnik Žilina Krížava nadawał na kanale 68 z mocą około 20kW, co na trudny górski teren nie jest zbyt wysoką wartością. :twisted:

Mogą się mylić, ale jakoś nie słyszałem, by Słowacy masowo wymieniali anteny na specjalne zaprojektowane na kanały powyżej 60. :roll:

Z drugiej strony, jeśli użytkownicy mając bliżej do Chorągwicy, lepiej odbierają 3 multipleks ze Skrzycznego nadawany na kanale 62 z mocą ponad 6x mniejszą, to coś z Krakowskim nadajnikiem musi być nie tak. :evil:

Na szczęście w okolicy nadają już inne nadajniki, uzupełniając słabe pokrycie jaki aktualnie daje Chorągwica. No i pamiętajmy o tym, że do końca miesiąca, ta emisja to tylko testy. Może jakiś złośliwy chochlik zostanie wykryty i sygnał ulegnie poprawie przed końcem miesiąca. ;)

tomarex

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: tomarex »

Drekan pisze:Dziwią mnie te duże problemy z kanałem 64. :o

Słowacy w okresie przejściowym bazowali prawie wyłącznie na kanałach powyżej 60 i jakoś potrafili zapewnić poprawny odbiór. 1 Słowacki multipleks nadawał na kanałach 69, 68, 66, 65, 64, 62 i 61, nawet moce nadawania nie były zbyt wysokie. Przykładowo nadajnik Žilina Krížava nadawał na kanale 68 z mocą około 20kW, co na trudny górski teren nie jest zbyt wysoką wartością. :twisted:
Z tego co pamiętam z teorii, to na fali przyziemnej polaryzacja pionowa jaką zastosowali Słowacy, daje większe zasięgi.

Tomasz Berezowski

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Tomasz Berezowski »

Drekan pisze:
gorki pisze:Niestety musze co niektorych zmartwic przy 64kanale mux2 moga byc problemy z odbiorem.Po pierwsze wysokie budynki zaslaniajace widocznosc optyczna nadajnika oraz niekorzystna topografia terenu wzniesienia itp. Jest to tak duza juz czestotliwosc ze juz nie ma takiego elastycznego ugiecia fali radiowej wiec nie ma co sie dziwic. Padaly tu porownania z poprzedniego testu na kanale25 wystarczy tabela czestotliwosci i wszystko jasne. Z tego co wiem Krakow jako jedyny wykorzystuje kanal 64 po raz pierwszy w Polskiej radiodyfuzji.Kiedy to sie zmieni nie wiem oraz z jakiej wysokosci masztu w Choragwicy nadawany jest sygnal. Moze panie Jaroslawie poda nam pan wysokosc anten nadawczych wzgledam poziomu miasta Krakowa.
Dziwią mnie te duże problemy z kanałem 64. :o

Słowacy w okresie przejściowym bazowali prawie wyłącznie na kanałach powyżej 60 i jakoś potrafili zapewnić poprawny odbiór. 1 Słowacki multipleks nadawał na kanałach 69, 68, 66, 65, 64, 62 i 61, nawet moce nadawania nie były zbyt wysokie. Przykładowo nadajnik Žilina Krížava nadawał na kanale 68 z mocą około 20kW, co na trudny górski teren nie jest zbyt wysoką wartością. :twisted:

Mogą się mylić, ale jakoś nie słyszałem, by Słowacy masowo wymieniali anteny na specjalne zaprojektowane na kanały powyżej 60. :roll:

Z drugiej strony, jeśli użytkownicy mając bliżej do Chorągwicy, lepiej odbierają 3 multipleks ze Skrzycznego nadawany na kanale 62 z mocą ponad 6x mniejszą, to coś z Krakowskim nadajnikiem musi być nie tak. :evil:

Na szczęście w okolicy nadają już inne nadajniki, uzupełniając słabe pokrycie jaki aktualnie daje Chorągwica. No i pamiętajmy o tym, że do końca miesiąca, ta emisja to tylko testy. Może jakiś złośliwy chochlik zostanie wykryty i sygnał ulegnie poprawie przed końcem miesiąca. ;)
Uwielbiam takie posty, w których stawia się tezy bez powoływanie się na udokumentowane źródła.
Odpowiadam zatem w takim samym stylu:
1. Słowacy masowo wymieniali anteny, wynika to z dyskusji na słowackich forach.
2. Problemy z odbiorem z Chorągwicy maja wyłącznie posiadacze anten firmy X, co jasno wynika z analizy internetu.
3. Ze względu na inny gradient ciśnienia po słowackiej stronie Tatr propagacja DVB-T na Słowacji nie może być porównywalna z propagacją po polskiej stronie. Po naszej stronie Tatr ciśnienie atmosferyczne przydusza fale radiowe i DVB-T jest odbierane wyłącznie elatują poniżej.do wysokości 3m. Anteny zawieszone wyżej niż 3m nie odbierają DVB-T, gdyż fale przelatują poniżej. Można o tym przeczytać w dostępnym w sieci raporcie Instytutu Cyfryzacji.

andiks

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: andiks »

Panie Tomaszu troche musze Pana skorygowac wypowiedz co do wpływu Tatr na rozkład cisnienia atmosferycznego i warunków propagagacyjnych to nie Tatry mają istotny wpłwy lecz Karpaty. Jeslii chodzi o Tatry to zajmuja mały obszar zajmuje nie całe 800 km kwadratowych a to link http://tatry.strefa.pl/wedrowka/Wstep/T ... igulce.htm. Za bardzo demonizujemy wpływ tego mikro masywu. Lepiej jest mowic o wpływie Karpat zajmuja dużo wieksza powierzchnie nie cale 20.000 km kwadratowych ni całe 6,5 % Polski dane przytaczam z tego linku http://www.malbork.mm.pl/~mkteam/szpyrek/karpaty.html

hol2
Posty: 189
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 17:15
Odbiornik: Ariva T760i DVB-T/T2 z h.265. Sencor SRD 6600 DAB+
Instalacja antenowa: ATX107i91 Inela,TriDigit Dipola,wzmA35dB Ryniak, ant DAB+/VHF Yaga, ant UKF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Kraków, Skrzyczne LysaHora

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: hol2 »

Ja sie obawiam, ze na Choragwicy na kanale 64 mux2 dla Krakowa i okolic nie dziala koncówka mocy nadajnika... :lol: Co czesto sie zdarza przy praktycznie kazdym nadajniku przy braku dopasowania nadajnika do anteny, jest tzw zly współczynik fali odbitej SWR, co krotkofalowcy dobrze znaja i wiedza ze jesli jest zly SWR duzo powyzej 1 to moga nawet uszkodzic koncowke mocy nadajnika (tranzystor mocy). Wiec obawiam sie ze na Choragwicy nadaja owszem ale bez koncówki mocy 63 KW ERP, tylko moze z 500 watów stad problemy z odbiorem sa nawet w Krakowie, a ci co sa wysoko w okolicy Krakowa tez nie maja maksymalnych wskazan, lepsze maja z innych dalszych nadajników nadajacych nawet z moca 2,5kW jak Skrzyczne. Końcówke mocy dla nadajników telewizyjnych duzej mocy moze jakis klistron dwuobwodowy w.cz. (napewno nie tranzystor) obawiam sie, ze tez mozna uszkodzić przez złe dopasowanie anteny do nadajnika, lub właczenie nadajnika bez podłaczonej anteny. Toc juz w instrulcjach obslugi nawet CB radia pisza ze właczanie nadajnika bez podlaczonej anteny moze uszkodzic koncówke mocy. Tak ze ta pechowa koncówka mocy na Choragwicy albo była zepsuta od nowosci albo została uszkodzoana w trakcie montowania sprzetu. Przypuszczam ze jak wymienia tak czy inaczej zepsuta koncówke mocy nadajnika, co potrwa z tydzień to bedziemy miec silny odbiór 63 KW ERP podobnie jak Katowice i okolice, bo oni tez maja 63 KW i nawet na byle drucie odbieraja w blokach odleglych o 20 km na 90%. Tyle ze Emitel nie ujawnia szczegółow i moze dobrze, ale do 31 lipca powinien zdazyc wymienic pechowa koncówke mocy, byle była dobra i znowu sie nie zespsuła zlym podłaczeniem do anteny! Pozdrawiam i czekam na silny odbior z Choragwicy, takze w przyszlosci mux3 i mux1 - jak dla mnie to przede wszystkim TV Kraków regionalnej, bo reszte moge odebrac z Katowic i z Wisły. :)

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: kupon »

Pan Tomasz napisał:


"3. Ze względu na inny gradient ciśnienia po słowackiej stronie Tatr propagacja DVB-T na Słowacji nie może być porównywalna z propagacją po polskiej stronie. Po naszej stronie Tatr ciśnienie atmosferyczne przydusza fale radiowe i DVB-T jest odbierane wyłącznie elatują poniżej.do wysokości 3m. Anteny zawieszone wyżej niż 3m nie odbierają DVB-T, gdyż fale przelatują poniżej. Można o tym przeczytać w dostępnym w sieci raporcie Instytutu Cyfryzacji."


To jak ktoś mieszka na 10tym piętrze to antenę musi montować u sąsiada na pierwszym?
Śmiała teza.

andiks

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: andiks »

Co zes sie uparł z tymi Tatrami to sa malutkie górki o małej powierzchni wpływ tego masywu jest znikomy

Awatar użytkownika
dylemat24
Posty: 120
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 15:24
Miejscowość: Kraków

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: dylemat24 »

Tomasz Berezowski pisze:
2. Problemy z odbiorem z Chorągwicy maja wyłącznie posiadacze anten firmy X, co jasno wynika z analizy internetu.
O jakiej firmie Pan pisze?
Ja mam zupełnie inne odczucia jak czytam forum. Generalnie jest źle i nie chodzi tu o firmę produkująca anteny.
Skoro tak dużo ludzi narzeka na sygnał z Chorągwicy, a jednocześnie odbiera Katowice i Tarnów to trzeba przyglądnąć się problemowi głębiej.
Skoro testy prowadzone na niższym kanale ludzie oceniali dobrze, a teraz jest źle.
Coś z tych faktów wynika i to jest pytanie do fachowców z Chorągwicy.

Zittauer
Posty: 34
Rejestracja: 19 października 2010, o 19:31

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Zittauer »

Bardzo dobry odbiór w Mikołowie Mux-u 2 z Krakowa (wyższe rejony miasta).
Antena ATX 55 + symetryzator. Testy na poddaszu.

Awatar użytkownika
dylemat24
Posty: 120
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 15:24
Miejscowość: Kraków

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: dylemat24 »

Zittauer pisze:Bardzo dobry odbiór w Mikołowie Mux-u 2 z Krakowa (wyższe rejony miasta).
Antena ATX 55 + symetryzator. Testy na poddaszu.
To jest około 85 km

Slayter67

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Slayter67 »

Czy jest ktoś wstanie wyjaśnić mi dlaczego nie mam obrazów a TV znalazł je?

xartix

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: xartix »

A ja miałem problem na nowym Panasonicu L32C2EA, o ile mój LG 22LH2000 w pokoju obok na pokojowej antenie znalazł wszystkie programy, o tyle Panasonic nic nie mógł znaleźć. Po długich bojach okazało się, że wina leży w antenie zbiorczej bloku (tv analogowa działa na niej bardzo dobrze). Nie rozumiem dlaczego tak jest, w każdym razie po wpięciu anteny pokojowej, programy znalazł.

Zablokowany