DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Krosnoludek »

qwerty123 pisze:Ja akurat w okolicach ronda ofiar katynia mieszkam , wczoraj wymieniłem całe okablowanie w domku jednorodzinnym i miałem nadzieje, że moja antena powinna dać radę (w poprzednich testach dvb-t działała)
Czy mógłby ktoś mi polecić jakąś antenę która powinna u mnie zadziałać ?
Z góry wielkie dzięki :)
Sprawdź czy gdzieś oplot(drucik) kabla nie dotyka żyły środkowej, ja tak miałem przy wymianie kabla niby nie dotykało (wymieniałem wieczór) sprawdzam na TV i jest słabsza siła sygnału. Na drugi dzień idę zobaczyć do zwrotnicy, dobrze się przyglądam a tam drucik odstaje i dotyka żyły. Poprawiłem i sygnał podskoczył do 100% na 100%.
W moim przypadku antena siatkowa z symetryzatorem spisuje się dużo lepiej niż Yaga z symetryzatorem, siłę mam 100% a na tej drugiej było dużo mniej.

Tomasz Berezowski

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Tomasz Berezowski »

daruncio1 pisze:ludzie nie wiedzą ze do telewizora jest antena potrzebna a nie drut a dobra antena kosztuje niejednokrotnie mniej niż tak zwane super anteny pokojowe
Wg mnie dla całego Krakowa wystarczającą anteną zewnętrzną będzie niskobudżetowa antena http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1610.htm
30 PLN - 3 paczki papierosów.

qwerty123

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: qwerty123 »

A jakaś lepsza ponieważ chciałbym antenę na strychu powiesić (strych mam drewniany, nie betonowy)

Tomasz Berezowski

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Tomasz Berezowski »

qwerty123 pisze:A jakaś lepsza ponieważ chciałbym antenę na strychu powiesić (strych mam drewniany, nie betonowy)
Tu nie pomogę, nie mam doświadczeń z antenami strychowymi :-)

Awatar użytkownika
kasia
Posty: 276
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: kasia »

Erreur pisze:
Tomasz Berezowski pisze:MUX-2 nie jest przewidziany do odbioru na antenach pokojowych. Zresztą MUX1 i MUX3 również.
To szkoda, że nie jest, bo kiedy byłem w Londynie odbierałem DVB-T bez najmniejszego problemu z anteny pokojowej i wcale mieszkanie nie było w bliskim sąsiedztwie nadajnika. Ale tam DVB-T przewidziano dla ludzi, a nie dla ufoludków. Łatwiej zresztą chyba odebrać sygnał od obcych niż z Chorągwicy.
Postaw sobie tą antenę jak najbliżej okna - powinno Ci zadziałać skoro mi działa.

A te anteny DVB-T to w środku wyglądają tak

Obrazek


(zdjęcie zaczerpnięte z tego forum)
Jak widać to zwykły kawałek drutu wygięty w V-antenę i wzmacniacz LNA 177.

Maciey

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Maciey »

qwerty123 pisze:A jakaś lepsza ponieważ chciałbym antenę na strychu powiesić (strych mam drewniany, nie betonowy)
Napisałeś, że masz siatkę, która może odbierać kan. 64. Więc powieś ją na strychu i sprawdź czy działa. Jak nie to wtedy się martw.
U moich rodziców na strychu jest stara siatka ze wzmacniaczem i bez problemu odbiera kan. 62 ze Skrzycznego (33km od nadajnika).

Tomasz Berezowski

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Tomasz Berezowski »

kasia pisze:
Erreur pisze:
Tomasz Berezowski pisze:MUX-2 nie jest przewidziany do odbioru na antenach pokojowych. Zresztą MUX1 i MUX3 również.
To szkoda, że nie jest, bo kiedy byłem w Londynie odbierałem DVB-T bez najmniejszego problemu z anteny pokojowej i wcale mieszkanie nie było w bliskim sąsiedztwie nadajnika. Ale tam DVB-T przewidziano dla ludzi, a nie dla ufoludków. Łatwiej zresztą chyba odebrać sygnał od obcych niż z Chorągwicy.
Postaw sobie tą antenę jak najbliżej okna - powinno Ci zadziałać skoro mi działa.

A te anteny DVB-T to w środku wyglądają tak

Obrazek


(zdjęcie zaczerpnięte z tego forum)
Jak widać to zwykły kawałek drutu wygięty w V-antenę i wzmacniacz LNA 177.
To, że u Ciebie działa, to nie znaczy że jest to polecana antena na Kraków. Taka antena to de facto wzmacniacz z anteną o zerowym zysku, wzmacniający wszystkie lokalne śmieci. Jak masz szczęście, to zadziała. W większości przypadków nie zadziała.

Awatar użytkownika
kasia
Posty: 276
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: kasia »

Chwila - moment.
Przecież nigdzie nie napisałam, że mam taką antenę. Ja mam to co kilka postów wcześniej pokazałam, bo na azart szkoda liczyć.
Natomiast ta antena DVB-T to ma na celu pokazać jak się ludzi kantuje na niby antenach DVB-T - przecież to kawałek cienkiego drutu ze wzmacniaczem i nic więcej.

Tomasz Berezowski

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Tomasz Berezowski »

kasia pisze: Chwila - moment.
Przecież nigdzie nie napisałam, że mam taką antenę. Ja mam to co kilka postów wcześniej pokazałam, bo na azart szkoda liczyć.
Natomiast ta antena DVB-T to ma na celu pokazać jak się ludzi kantuje na niby antenach DVB-T - przecież to kawałek cienkiego drutu ze wzmacniaczem i nic więcej.
A to przepraszam :-)

Awatar użytkownika
igorlan
Posty: 784
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung UE55RU7092
Instalacja antenowa: Siatka+LNA188 (SK) Námestovo MUX1,2,3,4
Televes DAT 790 (CZ) Lysá hora MUX23
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Námestovo, Lysá hora

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: igorlan »

Ja mam dość ciekawą sytuację, otóż na antenie siatkowej z LNA-177, która jest ustawiona w polaryzacji V na Słowackie Namestovo odbieram dodatkowo Skrzyczne (tylko MUX3 k62) i Chorągwice. tym sposobem na jednej antenie odbieram MUX3 ze Skrzycznego, MUX2 z Chorągwicy oraz MUX VP & MUX2 z Namestova.

MUX2 k64 Chorągwica
Obrazek

MUX3 k62 Skrzyczne
Obrazek

MUX2 k59 Namestovo
Obrazek

MUX VP k26 Namestovo
Obrazek

Pozdrawiam

tomarex

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: tomarex »

Pytanie do przedstawicieli Emitela.

Na jakiej wysokości zamontowane są anteny MUX-2 na Chorągwicy.
Z pewnością przy szczycie 286 metrowego masztu nie było miejsca. A gdyby były montowane na wysokości np 50 m, jak kiedyś np anteny TVN-u, to wiadomo że pokrycie sygnałem przy tak wysokiej częstotliwości będzie o wiele gorsze.
Przy tym bardzo interesująca by też była, przedstawiona graficznie pionowa charakterystyka promieniowania systemu antenowego.
Niestety takich informacji nie odnalazłem w "Wykazie pozwoleń telewizyjnych" z 24.06.2011r.

elwood-xp

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: elwood-xp »

tomarex pisze:Pytanie do przedstawicieli Emitela.

Na jakiej wysokości zamontowane są anteny MUX-2 na Chorągwicy.
Z pewnością przy szczycie 286 metrowego masztu nie było miejsca. A gdyby były montowane na wysokości np 50 m, jak kiedyś np anteny TVN-u, to wiadomo że pokrycie sygnałem przy tak wysokiej częstotliwości będzie o wiele gorsze.
Przy tym bardzo interesująca by też była, przedstawiona graficznie pionowa charakterystyka promieniowania systemu antenowego.
Niestety takich informacji nie odnalazłem w "Wykazie pozwoleń telewizyjnych" z 24.06.2011r.
Dodam swoje trzy grosze - 50 km od za-krakowskiego nadajnika - w Miechowie, lepiej odbiera sw. Krzyz (80km dalej) na kawałku drutu, anizeli k64 z choragwicy. Według mapki do Miechowa sygnał z Choragwicy powinien docierac bez problemu, a tymczasem mimo ant. kierunkowej skaner kanałów co prawda zatrzymuje sie na k64. lecz nie znajduje ani jednej stacji. Wniosek - bez komentarza.

Slayter67

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Slayter67 »

Witam
Czy moze mi ktoś wyjasnic sytuację taką że sygnał jest na poziomie 65% znalazł 8 kanałów ale jak je włączam słychać tylko chwilowo głos (tak jakby nie mógł odpalić) i potem tylko czarny ekran. Czy muszę ustawic cos w TV jeszcze dodatkowo czy spróbowac ustawiać antenę?

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: kemi73 »

A jaki posiadasz telewizor ? 65% to trochę mało spróbuj na razie z anteną.

Awatar użytkownika
gorki
Posty: 234
Rejestracja: 6 marca 2009, o 13:26
Odbiornik: Samsung 40cali
Instalacja antenowa: Antena własnej konstrukcji.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN CHORAGWICA

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: gorki »

Pociesze wszystkich mux2 to tylko o ile dobrze pamietam czestotliwosc tymczasowa a pozniej grubo w dol. Trzeba czekac az analog wylacza 2 lata to nie duzo.Jesli chodzi o anteny mozna szukać w Dipol.

gallus76

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: gallus76 »

Ponawiam swoje pytanie, co zrobić aby odbierać z AZARTU? Serwis Azart powiadomić ?

Awatar użytkownika
gorki
Posty: 234
Rejestracja: 6 marca 2009, o 13:26
Odbiornik: Samsung 40cali
Instalacja antenowa: Antena własnej konstrukcji.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN CHORAGWICA

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: gorki »

gallus76 pisze:Ponawiam swoje pytanie, co zrobić aby odbierać z AZARTU? Serwis Azart powiadomić ?
Dokladnie tak powinienes zrobic.

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: kemi73 »

@gorki pracujesz w dipolu że tak zachwalasz ich towar:).

Lustro
Posty: 24
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 09:08
Odbiornik: Maximum T-102
Signal HD 507
WIWA HD95 MEMO
Instalacja antenowa: Antena siatkowa Telmor ASR 860 P25
Maszt, 10m npt.
Wzmacniacz AWS-144st
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Lustro »

Jako że jest to mój pierwszy post na tym forum, to na początek chciałbym wszystkich przywitać.
A teraz do rzeczy. Mieszkam w miejscowości odległej około 30 km od Chorągwicy. Niestety dom położony w dołku i na linii w kierunku nadajnika mam spore górki. Nie wiem na ile można wierzyć stronie dvbtmap.eu ale profil wygląda tak:

Obrazek
I tu pytanie do znawców tematu/przedstawicieli Emitela czy mapie zasięgu z w/w strony można wierzyć? Wygląda to następująco:

Obrazek
Tonowanie kolorów jest mało dokładne, ale myślę że jest to ok. 36 dBuV.
W chwili obecnej sygnał z Chorągwicy odbieram na TELMOR ASR 860. 1,2, Polsat są ok, TVP6 trochę śnieży, a TVN i TV4 czasami nie do oglądnięcia. Kiedyś próbowałem z dużą kierunkową, ale było jeszcze gorzej i kupiłem ASR. Całe okablowanie jest nowe na kablach Dipola, wszystko na wtykach F, więc tu raczej nic więcej się nie zyska. Na instalacji wzmacniacz/rozdzielacz AWS-144st z zasilaniem przedwzmacniacza w antenie. Podłączone 3 telewizory. Tunera DVB-t jeszcze nie mam, pytanie czy w takich warunkach jest sens kupować? czy będzie możliwy odbiór NTC?
Ostatnio zmieniony 22 lipca 2011, o 17:40 przez Lustro, łącznie zmieniany 1 raz.

xartix

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: xartix »

Czyżyny się kłaniają, jakież to piękne obrazy, normalnie żyleta, jestem pod wrażeniem (zwłaszcza łowickich pasów Pulsu2 :lol:)

Zablokowany