DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

zomar1

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: zomar1 »

Z mapy wynika że Skawina i okolice bez zasięgu.Sprawdzałem u siebie.MUX2 90% stabilne i wszystko działa, natomiast MUX3 0:30% i tu brak jakichkolwiek kanałów. Chyba powinno być cokolwiek a tu jakieś szczątki sygnału dochodzą.25 kW to bardzo mało.Odległość 20 km, ale kierunkowość w nadawaniu chyba nie za bardzo.

dominik920

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: dominik920 »

zomar1 pisze:25 kW to bardzo mało.Odległość 20 km, ale kierunkowość w nadawaniu chyba nie za bardzo.
Parametry które podałeś dotyczą MUX1 który w Krakowie będzie uruchomiony w maju przyszłego roku i przy odległości 20 km nie powinno być żadnych problemów z odbiorem,natomiast MUX3 nadaje z dużo mniejszą mocą i kierunkowo na Kraków więc stąd te problemy z odbiorem.

zomar1

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: zomar1 »

Parametry które podałeś dotyczą MUX1 który w Krakowie będzie uruchomiony w maju przyszłego roku i przy odległości 20 km nie powinno być żadnych problemów z odbiorem,natomiast MUX3 nadaje z dużo mniejszą mocą i kierunkowo na Kraków więc stąd te problemy z odbiorem.
No dobrze, ale do kiedy ma być taka marna moc nadawania mux3.Była nadzieja, a tu nic.

dominik920

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: dominik920 »

Do czasy wyłączenia analogu a więc najpóźniej do 2013r ale pewnie wcześniej zaczną wyłączać w różnych obszarach kraju i będzie opublikowany harmonogram wyłączeń

5z0p3n

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: 5z0p3n »

Mi od wczoraj czyli od wlaczenia MUX 3 zdecydowanie spadl sygnał MUX 2 na tyle ze w tym momencie wywala bledy prawie caly czas. EHH jeszcze dlugo pozostaniemy w erze telewizji analogowej zanim to ruszy prawidlowo. Reklamy sa za wczas ;)

gargi

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: gargi »

to niemożliwe, może to wina tuneru? Napewno to nie wina włączenia 3 MUXa.

5z0p3n

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: 5z0p3n »

tuner wbudowany w TV. No u mnie generalnie roznie to jets z tym DVB-T wiec jestem w stanie w to uwierzyc

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Jarosław Bałuka »

Masz AZART więc pewnie tu leży problem. Na pewno nie jest to wina emisji, telewizora też raczej nie.

Awatar użytkownika
gorki
Posty: 234
Rejestracja: 6 marca 2009, o 13:26
Odbiornik: Samsung 40cali
Instalacja antenowa: Antena własnej konstrukcji.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN CHORAGWICA

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: gorki »

Wreszcie pelna automatyka w formacie 16/9 z tvp Krakow ale z tvp Katowice dalej idzie tak jak z analogu czy tak ma byc panie Jarku czy tez to kwestia studia w Katowicach.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Jarosław Bałuka »

Jak łatwo się domyślić, jeśli tylko nasze urządzenia dostają właściwą sygnalizację ze studia to nie ma problemu. W Katowicach też będzie dobrze, zapewne kwestia czasu.

Seraf

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Seraf »

Witam, wczoraj kupiłem nowy telewizor i podłączyłem się do mojej starej anteny na balkonie (Południe Krakowa, os. Kozłówek, 4 piętro, zwykła antena siatkowa na balkonie bez wzmacniacza, balkon sierowany w kierunku nadajnika, 9,4km od nadajnika) i jakież było moje zdziwienie jak telewizor spokojnie znalazł wszystkie programy cyfrowe i analogowe. Cyfrowe w super jakości z MUX 2 i 3. Myślałem wcześniej, że będę zmuszony zmienić antenę, ale w tym przypadku nawet nic nie ruszam.

Pewnie będę jeszcze zmuszony kupić dekoder DVB-T aby można podłączyć starą narywarkę analogową z twardym dyskiem, bo tak to tylko nagrywa tv analogową.

Patryk25
Posty: 10
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Pawęzów
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Tarnów *Góra Św. Marcina*

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Patryk25 »

czemu Tarnowie nie można odebrać MUX 3 Krakowa nie można było zamontować anten dookolnych tylko kierunkowe :(

rafau

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: rafau »

_chris_ pisze: włóż na próbę, ale docelowo powinien być taki na IV/V pasmo, czyli tylko na kanały 21...69.

Problemem może być antena i kabel antenowy. Tego typu Yagi często bywały w wykonaniach tylko do k60, wytłumiając skutecznie wyższe kanały. Również, jeśli nasz kabel antenowy o średnicy <5mm należy go zdecydowanie wymienić na kabel satelitarny, o wysokim współczynniku ekranowania i w wykonaniu z PE (czyli w kolorze czarnym)
Dzięki. Pokombinuję jak będę miał wolną chwilkę:)

marser

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: marser »

Witam mam pytanie odbieram mux 2 se stałą siłą 93 jakość 95 stara antena szerokopasmowa. Teraz jak włączyli mux 3 i go wyszukałem to prawie cały czas siła skacze 80-93 a jakość 45-95 można coś zrobić aby te parametry były stabilne.

http://www.dvbtmap.eu/terrainprofile.ht ... 8514012793

Memciu

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Memciu »

Ja bym prosił o radę.
Aktualnie ściągam z nadajnika Krk, chorągwica - odbieram 8 programów , polsat sport itp, czyli mux 2- zasięg ok 70%, a jakość 90 min.Problem jest taki że nie odbieram mux 3 w których są programy tvp.
Co muszę zrobić ?
Aktualnie mam nowy kabel do tv, zasilacz, najmocniejszą płytkę jaką w sklepie mieli[chyba 6000 koloru zielonego], a antenę już trochę starszą siatkową.

Da się coś zrobić z tym ?

Tutaj podaję link do pliku pdf gdzie jest opisane moje położenie i odległości,wysokości do nadajników w Katowicach, Krakowie, i Wiśle.
https://docs.google.com/viewer?a=v&pid= ... X1UA&hl=pl
Najlepiej byłoby odbierać z Wisły- każdy mux dostępny.

Dziekuję za radę.

zomar1

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: zomar1 »

Jestem 20 km na zachód od Chorągwicy, MUX2 śmiga aż miło 90% siła syg, natomiast MUX3 nie działa siła syg. 0-30% i telepie jak migacz. Jaja sobie ktoś zrobił, bo 2,0kW i nadawanie kierunkowe to żenada.Miałem za silny sygnał na mux2 i wyciągnąłem wzmacniacz, a na mux3 będę musiał go założyć i wtedy mux 2 działał nie będzie.Czy do cholery ktoś nad tym panuje?


Może pan Jarosław coś doradzi?

Awatar użytkownika
kasia
Posty: 276
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: kasia »

W dzisiejszej Kronice była propaganda o rozpoczęciu nadawania w mocno oklepanej i słynnej "rewelacyjnej jakości cyfrowej".
Telewizja Kraków nadaje cyfrowo

Zapewne wielu z Państwa zauważyło, że zmieniły się proporcje obrazu, jest niższy i szerszy. To jedna z oznak cyfryzacji, czyli zastąpienia sygnału analogowego cyfrowym. Korzyści dla widzów to lepsza jakość obrazu, dźwięku i dostęp do większej liczby programów.

Eligiusz Krzemiński - wierny widz Telewizji Polskiej. Jego telewizor ma już ładnych parę lat. Zmiany kształtu wyświetlanego na nim obrazu są wyraźne. W nowych telewizorach obraz jest szerszy - telewizja musiała dostosować się do takiego właśnie kształtu. Stąd czarne paski - widoczne w starszych odbiornikach na górze i na dole ekranu.

Z duchem czasu poszła Kronika i wszystkie pozostałe programy TVP Kraków. Równocześnie z anten nadawczych popłynął cyfrowy sygnał naziemny, dzięki któremu produkcje krakowskiego oddziału TVP zyskały dodatkowy walor.

Co trzeba zrobić, żeby telewizor, który teraz odbiera telewizję analogową zaczął odbierać telewizję cyfrową? Naprawdę niewiele - trzeba posiadać tuner do odbioru telewizji cyfrowej i bardzo prosto wpiąć wszystkie kable - antenowy, połączenie z telewizorem i sieciowy. To wszystko.

Najnowsze telewizory cyfrowy tuner mają już wbudowany. Do starszych trzeba go dokupić. Kosztuje około 150 zł. A wszystko w ramach płaconego radiowo - telewizyjnego abonamentu. W przyszłości obraz w telewizorze będzie jeszcze doskonalszy.

Jeśli na razie nie chcemy kupować tunera możemy oczywiście oglądać te programy, które oglądaliśmy dotychczas. Urządzenie do odbioru cyfrowej telewizji będzie niezbędne dopiero za 1,5 roku.
źródło


Jest też strona poświęcona cyfrowej telewizji naziemnej w małopolsce:
http://www.tvp.pl/krakow/informacja/cyf ... a-naziemna

_chris_

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: _chris_ »

marser pisze:Teraz jak włączyli mux 3 i go wyszukałem to prawie cały czas siła skacze 80-93 a jakość 45-95 można coś zrobić aby te parametry były stabilne.
a jesteś w zielonej strefie zasięgu mux-3: http://www.emitel.pl/mux3-etap-31.jpg ?

W ogóle to wygląda na przesterowany wzmacniacz w antenie. Mux-2 z takiej odległości i przy takim profilu powinieneś mieć z anteny pasywnej, ale rozumiem, że wzmacniacz był potrzebny do analogów.

Odkręć antenę w lewo i w prawo od obecnego kierunku. Jeśli jakość mux-3 będzie malała, oznaczać to będzie za słabą instalację antenową, jeśli zaś poprawi się jakość mux-3, to będzie oznaczać przesterowanie wzmacniacza. Nie jest to test w 100% pewny, ale zwykle daje pojęcie, co się dzieje.

_chris_

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: _chris_ »

Memciu pisze:Tutaj podaję link do pliku pdf gdzie jest opisane moje położenie i odległości,wysokości do nadajników w Katowicach, Krakowie, i Wiśle.
"tutaj" nie współpracuje. Napisz, gdzie mieszkasz.

tomarex

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: tomarex »

zomar1 pisze:Z mapy wynika że Skawina i okolice bez zasięgu.
W Skawinie, róg Krakowskiej i ks.Popiełuszki, u kolegi działają oba MUX-y.
Yagi 21-60 + rozgałęźnik aktywny z podziałem na 5 TV w domku jednorodzinnym

Zablokowany