DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: K63 »

Bilbo pisze:Problem jest tylko z mux2, mux3 odbieram idealnie
A mux-1 i mux-8? Mux-3 możesz odbierać z Krzemionek, nie z Chorągwicy
Bilbo pisze:zakres pracy - 47-230, 470-870 MHz
wzmocnienie - 21+/-3 dB
polaryzacja - pozioma/pionowa
Czy mowa jest o czymś takim? Jeżeli tak, to trzeba przyznać że jest to bardzo estetycznie wykonany gadżet. Prawdopodobnie lepiej wygląda niż odbiera.
Bilbo pisze:mieszkam wysoko więc nic nie powinno blokować przekazu
Nie masz możliwości zamontowania małej antenki na zewnątrz? Prawdopodobnie chociażby taka w wersji pasywnej - wystawiona za okno - lepiej zdałaby egzamin.

Bilbo
Posty: 7
Rejestracja: 14 czerwca 2016, o 19:44

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Bilbo »

mux1 odbierałem z jednego miejsca, właśnie jak położyłem bliżej okna. Mux8 nie odbieram, ale odbieram wszystkie te kodowane kanały za które chyba trzeba płacić. No i oczywiście mux3 odbieram, przeważnie z każdego miejsca jak ustawię antenę.

Tak dokładnie to jest taka antena.

Tylko nawet jeśli moje okno nie wychodzi na Chorągwice to próbować ustawienie w tamtą stronę ? Moje okno wychodzi idealnie na kopiec kościuszki i tamten nadajnik, a chorągwica jest zupełnie po drugiej stronie. Jeśli bym kupił tą antenę którą mi poleciłeś K63 to niezaleznie w którą stronę bym to ustawił to powinno zbierać ?

kerry2
Posty: 7
Rejestracja: 29 kwietnia 2017, o 09:42
Odbiornik: telewizor thompson
Instalacja antenowa: Antena Manta MA302
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: kerry2 »

Ja tez miałem problem ze złapaniem sygnału w mieszkaniu,sygnał raz był potem go gubiło...A wystarczylo że antenę wystawiłem za okno i problem się rozwiazał....Wiem że przy oknach plastikowych taki problem wystepuje ..

Bilbo
Posty: 7
Rejestracja: 14 czerwca 2016, o 19:44

DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Bilbo »

Tylko jak wystawiłeś za okno, antenę kierowałeś w którą stronę ? Bo jeśli chciałbym odbierać z Chorągwicy to musiałbym kierować w stronę okna więc to trochę się jednak mija z celem. No chyba że jak wystawię za okno to mogę ją skierować w inną stronę i wtedy ona i tak złapie mi "coś"

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: K63 »

Bilbo pisze:moje okno nie wychodzi na Chorągwice to próbować ustawienie w tamtą stronę ? Moje okno wychodzi idealnie na kopiec kościuszki i tamten nadajnik, a chorągwica jest zupełnie po drugiej stronie
Na Kopcu nie ma żadnego nadajnika tv. Pozostaje poszukiwanie możliwości odbioru Chorągwicy z odbicia. W tym rejonie Krakowa można próbować odbioru z Rabki lub Skrzycznego. Ale to już na antenie o większym zysku.
Przy poszukiwaniach odbioru należy używać funkcji ręcznego programowania. Na odbiorniku ustawiasz ręczne programowanie np. na k.23 (mux-2 Chorągwica) i obserwując paski parametrów sygnału, szukasz dla anteny najlepszej lokalizacji. W wypadku odbioru w pomieszczeniu sygnał jest rozproszony i dobry odbiór jednego mux-a nie musi gwarantować odbioru pozostałych

Bilbo
Posty: 7
Rejestracja: 14 czerwca 2016, o 19:44

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Bilbo »

Faktycznie przestawiłem bliżej okna i złapało mi mux2, jednak strasznie przerywało. Czy jest jakiś sposób bym mógł wzmonić sygnał na tej antenie?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: K63 »

Wzmacniacz w antenie już masz i dokładanie następnego nie ma sensu. Problem polega na znalezieniu odpowiedniej lokalizacji dla anteny i zapewnienia dobrej JAKOŚCI sygnału. Być może u Ciebie ta, ani żadna inna antena pokojowa nie zda egzaminu.

kerry2
Posty: 7
Rejestracja: 29 kwietnia 2017, o 09:42
Odbiornik: telewizor thompson
Instalacja antenowa: Antena Manta MA302
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: kerry2 »

Tak jak już pisałem w mieszkaniu możesz mieć problemy z odbiorem....

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Poland »

Z moich ostatnich pomiarów wykonanych przed podłączeniem u siebie multiroomu Cyfrowego Polsatu wynika że w rejonie Trzciany możliwy jest stabilny odbiór kieleckiego MUX3 aczkolwiek by go złapać trzeba się trochę pomęczyć. Dodatkowo instalując u rodziny telewizję naziemną też się męczyłem. Tam do dyspozycji miałem antenę wewnętrzną a telewizor był ustawiony w kierunku zachodnim. Po dłuższej walce zdecydowałem się na wariant bez MUX8 bo gdy ten multipleks jak i reszta był dobrze ustawiony to szwankował krakowski MUX3 :(

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Poland »

W okolicach Bochni pojawiła się stabilna możliwość odbioru MUX4 której to wcześniej nie było :)
Byłem u rodziny i tam na Fergusonie Ariva T650i siła sygnału 69% a jakość 90%.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: blockbuster »

W najnowszym wykazie pozwoleń radiowych UKE pojawiło się pozwolenie na emisję eksperymentalną w DVB-T2 z Chorągwicy na k38 (ERP 80kW). Ciężko wywnioskować czego może dotyczyć gdyż w wykazie widnieje jako pozwolenie na MUX-4 dla TVP :lol:

https://bip.uke.gov.pl/pozwolenia-radio ... jne,5.html

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: dvbtowiec »

Faktycznie.
Co ciekawe ono już obowiązuje bo data startu została podana na 2020-02-12, data końcowa 2021-02-12. Jednak na razie cisza w eterze na tym kanale.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: hadam »

Również dziwnie wygląda pozwolenie obok dla MUX-4, RADOM / Przytycka, data pozwolenia 22.01.2020 a obowiązuje od 03.12.2018. Wygląda jakby jakoś wznawiali pozwolenia które wydali wcześniej, tylko to TVP dla Krakowa, tego nie rozumiem.
Te same pozwolenia są w zakładkach "Aktualne pozwolenia" i "Historia pozwoleń" tylko w tej drugiej na końcu. Do zakładki "Aktualne pozwolenia" dodali TVS na k 42, wcześniej było tylko w historii.

Może wreszcie po tych testach, Polsat planuje skorzystać z już wydanych pozwoleń i zwiększą zasięg.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: blockbuster »

No ciekawe jest to pozwolenie. Wydane na emisję z dość dużą mocą (w porównaniu z poprzednimi testami) do tego w ND i na kanale z poza tych skoordynowanych pod przyszłe emisje.
ObywatelDVB-T pisze: 2 marca 2020, o 14:53 Również dziwnie wygląda pozwolenie obok dla MUX-4, RADOM / Przytycka, data pozwolenia 22.01.2020 a obowiązuje od 03.12.2018.
Wygląda jakby jakoś wznawiali pozwolenia które wydali wcześniej
Pewnie z powodu tego, że emisja MUX-4 z tego obiektu została uruchomiona.
viewtopic.php?f=2&t=6364&start=460
ObywatelDVB-T pisze: 2 marca 2020, o 14:53 Do zakładki "Aktualne pozwolenia" dodali TVS na k 42, wcześniej było tylko w historii.
Pojawiło się już w poprzednim "poprawionym" wykazie który ukazał się parę dni po poprzednim (bodajże 6-go lutego). Do tego pozwolenia (dla Chorągwicy) też pewnie będzie niedługo poprawka. ;)

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Krosnoludek »

Niestety nadal brak Rzeszów/Sucha Góra :cry:

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: dvbtowiec »

W konkurencyjnym serwisie k.38 dla Chorągwicy w DVB-T2 jest przypisany jako testy dla TVP.

Mam podejrzenia że emisja ruszy w okresie największych wydarzeń sportowych które będą się odbywały w b.r.
Być może nawet TVP da tam zapowiadany kanał 4K.
Oczywiście to tylko spekulacje, jednak takie imprezy zawsze są motorem napędowym tego typu projektów.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: K63 »

blockbuster pisze: 2 marca 2020, o 12:49 W najnowszym wykazie pozwoleń radiowych UKE pojawiło się pozwolenie na emisję eksperymentalną w DVB-T2 z Chorągwicy na k38 (ERP 80kW). Ciężko wywnioskować czego może dotyczyć gdyż w wykazie widnieje jako pozwolenie na MUX-4 dla TVP
dvbtowiec pisze: 5 marca 2020, o 10:49 Być może nawet TVP da tam zapowiadany kanał 4K.
Może w wykazie pozwoleń wkradła się mała pomyłka i ten multiplex ma mieć nazwę MUX-4K. :?:

Adis
Posty: 110
Rejestracja: 6 grudnia 2016, o 11:50
Miejscowość: Rybnik
Odbiornik: tv philips dekoder Viva
Instalacja antenowa: telmor 850 i Sparta lambda
10m dach
Nadajnik - obiekt nadawczy: kosztowy skrzyczne opole sucha gora masl

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Adis »

A może to tv .mobilna mux4 polsat

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: dvbtowiec »

Kolejny portal podaje że to dla TVP, z potwierdzeniem u źródła.
Od 12 lutego br. przez okres jednego roku obowiązuje pozwolenie na eksperymentalną emisję DVB-T2 z nadajnika RTCN Kraków / Chorągwica, udzielone Telewizji Polskiej przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Testowa emisja o charakterystyce dookólnej ma być prowadzona na k. 38 (610 MHz), w polaryzacji poziomej (H), z mocą ERP 80 kW.

- Telewizja Polska S.A. już dziś przygotowuje się do zdarzeń, które będą miały miejsce w 2022 roku. Plany zakładają m.in. eksperymentalne emisje sygnału TV w nowej technologii DVB-T2/HEVC już w tym roku, stąd współpraca z Urzędem Komunikacji Elektronicznej i zgoda na emisję testową w Krakowie. Emisje będą miały charakter eksperymentalny, inżynierski - gdzie liczba stacji nadawczych oraz emitowany sygnał telewizyjny w trakcie prowadzenia testów może ulegać zmianom - poinformowało serwis omediach.info Centrum Informacji TVP.

Czytaj więcej na: https://satkurier.pl/news/189784/tvp-z- ... gwica.html

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: blockbuster »

K63 pisze: 5 marca 2020, o 21:07
blockbuster pisze: 2 marca 2020, o 12:49 W najnowszym wykazie pozwoleń radiowych UKE pojawiło się pozwolenie na emisję eksperymentalną w DVB-T2 z Chorągwicy na k38 (ERP 80kW). Ciężko wywnioskować czego może dotyczyć gdyż w wykazie widnieje jako pozwolenie na MUX-4 dla TVP
dvbtowiec pisze: 5 marca 2020, o 10:49 Być może nawet TVP da tam zapowiadany kanał 4K.
Może w wykazie pozwoleń wkradła się mała pomyłka i ten multiplex ma mieć nazwę MUX-4K. :?:
Dzisiaj pojawił się nowy wykaz i w pozwoleniu nastąpiła korekta z MUX-4 na MUX-1.

Zablokowany