DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Greg21

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: Greg21 »

Witam po przerwie. Widząc, że ruszył w końcu MUX1 proszę o poradę, porywać się z próbami jego odbioru na antenie powiedzmy kierunkowej z mojej lokalizacji? Niby nadaje z większą mocą ale promień nadawania pozostał podobny. Szkoda mi tego pierwszego MUXa. Z okolic nikt się tu raczej ostatnio nie odzywał i jestem w kropce jak około pół miliona Polaków :)

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: K63 »

Myślę, że możesz jak najbardziej spróbować. Sygnał Mux-1 z Przehyby jest bardzo mocny. Można go odebrać aż w woj. świętokrzyskim, więc tym bardziej kilkanaście km od nadajnika. Jeżeli nie dasz rady z kierunku nadajnika, próbuj z odbicia od okolicznych gór. Wiem z doświadczenia, ze jest to możliwe na antenie kierunkowej.

Greg21

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: Greg21 »

Teraz muszę się doposażyć, bo stara siatka po prostu nie działa, nie wiem jak to możliwe ale po prostu zachowuje się jak drewno :P Zastanawiałem się nad Opticum AX900 - nowa konstrukcja, trochę mały zysk ale cenowo dobrze stoi, nie chce też wydawać 150zł na TriDigit bo nikt nie da mi gwarancji, że coś złapie :) Dobry wybór?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: K63 »

Nie znam tej anteny, choć wygląda dosyć dobrze. A i na forum chyba nikt o niej nic nie napisał. Myślę, że w Piwnicznej znajdziesz jakiś sklep, w którym Ci doradzą na jakich antenach można cos odebrać w okolicy. Wiem, ze można spotkać sklepy, które umożliwiają zwrot lub wymianę anteny na inną, w wypadku problemów z odbiorem.

Greg21

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: Greg21 »

Dzięki za radę, rozpatrzę się jeszcze po Sączu jak cenowo. Ale myślę, że jak już kupie to sobie zostawię choćby teraz nie działała, zawsze mam tą nadzieje, że zrobią za kilka lat użytek z przemiennika na Kicarzu. Swoją drogą ciekawe czy w fazie docelowej MUX2 będzie siał z taką mocą i pokryciem jak jedynka bo sam zauważyłem po postach, że jest optymistycznie :mrgreen:

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: K63 »

Powinno być dobrze, bo docelowo mux-2 będzie nadawał na k.36 z większą mocą - taką samą jak obecnie mux-1.

Greg21

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: Greg21 »

Jutro będzie AX1000 z syntezatorem, zobaczymy co z tego będzie. Przynajmniej będę poligonem doświadczalnym dla ludzi w podobnej sytuacji :)
Jeśli MUX2 będzie na takim niskim kanale to w sumie lepiej dla mnie.

saxo

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: saxo »

Po włączeniu mux 1 Góry Św.Marcina sygnał Mux 1 z Przehyby bardzo się pogorszył.
Siła nieco wzrosła ,ale jakość bardzo spadła,

grzegorz0plonka

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: grzegorz0plonka »

Trochę dziwię się. Niestety faktycznie, ze urcuhomieli identycznie taki samą częstotliwość 666 i kanałem 45. Dlatego tak się stało, ze pogorszył ci sygnał. Widocznie emitel nie zauwazył błąd. Najlepiej pisać do emitela.

Widocznie emitel po prostu wystąpił błąd. Nie wiem czy emitel moze od razu ustawic cos innego kanalu.

Bartt

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: Bartt »

@grzegorz0plonka

Nadajniki mogą pracować w tzw. trybie SFN tworząc tzw. sieć jednoczęstotliwościową. Sygnały z obu nadajników są zsynchronizowane, a w wyniku zastosowania tzw. guard interval paczka danych z drugiego nadajnika "zdąży dolecieć" zanim tuner zacznie proces dekodowania sygnału z tego bliższego nadajnika. Może cały ten system musi być jeszcze dograny - w końcu mamy okres testów ;). Podobnie było w innych sieciach SFN w Polsce. Dopiero od 1 czerwca będzie można oczekiwać właściwej emisji.

@saxo

Spróbuj nieco zmienić kierunek anteny, może się okazać że będzie lepiej jeśli nie będzie skierowana dokładnie na nadajnik. Oczywiście w miarę możliwości, aby nie stracić np. mux-2 ;).

grzegorz0plonka

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: grzegorz0plonka »

No takie razie nie wiem czy tak naprawdę mogą praocwać jednoczęstotliwościową, bo dzis dwóch użytkowników pisało, ze pogorszyło sygnału po uruchomieniu w Tarnów / g. Św. Marcina.

saxo

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: saxo »

Dzięki za odpowiedz, ja mieszkam na pograniczu zasięgu ,może dlatego mam taki problem.
Dziwi mnie tylko że mux 2 chodzi bez zarzutu
siła 90%
jakość 80-100%
natomiast mux 1
siła 91%
jakość 2-12% i tylko dzięki temu że mam dekoder technisata mogę cokolwiek oglądać.
Inny sprzęt nie ruszy.

grzegorz0plonka

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: grzegorz0plonka »

No dziwnie. Wyróbuj skanuj ponownie kanały. A jesli nie pomoze to spróbuj nieco zmienić kierunek anteny na szaczawnica albo marcina.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: K63 »

K63 pisze:Natomiast moje obawy są inne. Mając przykre doświadczenia z kilkudniowym brakiem odbioru po włączeniu mux-2 EC Glinik na k.61, z niepokojem czekam na włączenie SFN na k.45 (Tarnów, Gorlice, Przehyba)
U mnie na szczęście póki co odbiór jest bez zmian, pomimo że antena skierowana na Szczawnicę odbiera stosunkowo mocny sygnał z Góry Sw. Marcina z odbicia. Myślę, ze w ciągu najbliższych dni Emitel wszystko zsynchronizuje. No, ale pozostały jeszcze Gorlice.

Lishoo

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: Lishoo »

saxo pisze:Dzięki za odpowiedz, ja mieszkam na pograniczu zasięgu ,może dlatego mam taki problem.
Dziwi mnie tylko że mux 2 chodzi bez zarzutu
siła 90%
jakość 80-100%
natomiast mux 1
siła 91%
jakość 2-12% i tylko dzięki temu że mam dekoder technisata mogę cokolwiek oglądać.
Inny sprzęt nie ruszy.
Dużo siły, mało jakości, na pewno jakieś przesterowanie, pewnie zbiera sygnał z Tarnowa, spróbuj najpierw obracać anteną i szukać lepszej jakości a mniej siły, jeżeli nic to nie da to trzeba będzie pewnie przemieścić antenę albo wymienić/sprawdzić wzmacniacz.

Wzmacniacz LNA-177 największe wzmocnienie ma w zakresie K21-K54 czyli kanał 45 może być za bardzo wzmocniony, przesterowany.

kroczek12
Posty: 260
Rejestracja: 8 stycznia 2009, o 20:12
Miejscowość: Grybów
Odbiornik: Samsung QLED QE65Q67RAT
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Gorlice/Maślana Góra

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: kroczek12 »

Mogę przekazać pierwsze spostrzeżenia odnośnie odbioru ze Szczawnicy w Grybowie. MUX1 przed włączeniem Tarnowa ze Szczawnicy miał moc/jakość 100 na 100. Parametry mi te spadły równo z włączeniem Tarnowa na około 90%. Mamy jeszcze 10 dni testów więc jest czas SFN precyzyjnie skonfigurować.

grzegorz0plonka

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: grzegorz0plonka »

Proponowałbym zebyscie pisali do emitela i dokładnie opisac po kroku. Aby rozumieli o co chodzi problemy odbiórem. Do póki jest jako testowy to emitel kazdy chwili mogą poustawiać w ustawieniu i poprawic.. A jak konczy testy to bedą mogli ustawiac tylko na konserwacyjny. Tak mi się wydaje.
Emitel powinno czytac naszym forum.
Testy pozostało 12 dni.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: K63 »

Bądż spokojny. Pan Jarosław czyta i jak trzeba - reaguje. W moim przypadku - ze skutkiem pozytywnym. Przykład z 24 kwietnia:
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... &start=478

krompac

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: krompac »

Kiedy przebudowywano maszt na Przehybie na siatce wisiała żółta tablica informacyjna z dumnym napisem "Budowa stacji nadawczej dla miasta Szczawnica" . Człowiek nie posiadał się ze szczęścia mając nadzieję wreszcie na coś więcej niż dwa programy telewizji polskiej.

Minęło kilkanaście lat od tego remontu. Jak widzę pół Polski z kilku województw szczęśliwe, że odbiera sygnał ze Szczawnicy. Tylko u nas w Szczawnicy dalej dwa analogowe kanały TVP. Za rok na szczęście wyłączą w cholerę i te dwa kanały. Tylko dlaczego pytam w tym chorym kraju mam opłacać abonament RTV. Kpina i oszukiwanie ludzi na każdym kroku.

Awatar użytkownika
Robertus
Posty: 205
Rejestracja: 12 maja 2012, o 13:43

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: Robertus »

Tak się składa, że zgodnie z koordynacją międzynarodową Przehyba ma wytłumienie mocy promieniowanej na kierunku Szczawnicy (w azymucie 220) ok 17,5 dB, t.j. ok. 56 razy. Co prawda analog jeszcze jest nadawany z Jarmuty, ale powoli zbliża się moment wyłaczenia tej emisji :| . Pozostaje szukać jakiegoś odbicia - ale od czego? Życzę optymizmu.

Zablokowany