DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

saxo

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: saxo »

Witam serdecznie! Od chwili włączenia mux 1 z Góry św Marcina w Tarnowie pogorszył się sygnał z Przehyby , pisałem o tym już wcześniej ,myślałem że tylko ja mam ten problem , ale przeglądając forum pogorszenie jakości odbioru zgłaszają inni użytkownicy i nie chodzi tylko o Przehybę ale z tego co widzę to również Tarnów zakłócany jest przez Przehybę. Mam prośbę do Pana Jarosawa o wypowiedz na temat tych problemów myślę że wiele osób czeka na odpowiedz.
Dziękuje i pozdrawiam.

grzegorz0plonka

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: grzegorz0plonka »

Jesli nadal macie problem to niestety trzeba zgłaszać. Tak jak wcześniej napisałem. Pisz do emitela http://www.emitel.pl/kontakt i do uke.
Pamietaj, trzeba dokladnie opisac problem. A nie opiszesz dokladnie to mogą po prostu nie uznać i nie uwierzy.

Nie długo właczą mux 1 z Gorlice. Moze okazać spowodowac jeszcze moze pogorszyc.
Dlatego nalezy teraz zgłaszać.

daruncio1

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: daruncio1 »

u mnie na przykład problemy były kilka godzin w sobotę ale teraz już wszystko ok

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: kemi73 »

Lepiej poczekać na włączenie Gorlic i zobaczyć jak będzie się spisywał SFN, bo może okazać się że będzie lepiej. Niestety ale prawdziwe testy SFN to się dopiero teraz zaczną :(.

kubus.kul
Posty: 48
Rejestracja: 2 marca 2009, o 16:20
Odbiornik: TV SAMSUNG LE37B651
Instalacja antenowa: Antena pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Szczawnica/G.Prehyba

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: kubus.kul »

Wiele osób pisze ostatnio o problemach z SFN na kanale 45, który dotyczy Przehyby, Tarnowa i Gorlic. Dorzucę dla porównania coś od siebie na ten temat. Opis będzie dotyczył odbioru u moich rodziców (telewizor Samsung B650, antena kierunkowa, również mieszkają w Nowym Sączu), gdyż ja używam anteny pokojowej do odbioru i tam nie zauważam zmian. Związane jest to pewnie z tym, że antena jest w stanie odebrać tylko sygnał z Przehyby. A więc tak:
Przypadek 1 - MUX2 odbierany z Przehyby, siła sygnału od uruchomienia do dziś mniej więcej stała na poziomie 88-92%. Jest to kanał 61, który również pracuje w SFN z Gubałówką i Gorlicami(Tarnów nie). Tutaj nie zauważyłem spadku sygnału gdy uruchomiano SFN, pewnie dlatego że na tym kanale sygnał z innych obiektów nie jest osiągalny. Sprawdzone dziś, gdy była przerwa konserwacyjna na Przehybie. MUX2 z Tarnowa na kanale 23 jest osiągalny, siła sygnału 60%, poziom błędów 6-7, wyszukuje programy, niestety oglądać się tego nie da, zbyt duże zacięcia. Ale jednak świadczy to o tym że jakiś sygnał z Tarnowa do mnie dociera.
Przypadek 2 - MUX1 odbierany z Przehyby, siła sygnału po uruchomieniu obiektu, do czasu uruchomienia Tarnowa 100%. Niestety po uruchomieniu Tarnowa spadek do 92-95%. Wiem nie jest to dużo, ale zauważalny jest wpływ nadajnika w Tarnowie na tą emisję. Dziś podczas przerwy na Przehybie na tym kanale pojawił się sygnał na poziomie 55%, poziom błędów 7. Wyszukało kanały, odbiór programów niemożliwy. Na 100% to Tarnów, Gorlice w Nowym Sączu nigdy nieosiągalne.

Wniosek mój jest taki, że dociera do mnie sygnał z Tarnowa, jest on słaby, co moim zdaniem powoduje lekkie zakłócenia mocniejszego sygnału z Przehyby. Mi to nie przeszkadza w odbiorze, ale innym ludziom, w miejscach gdzie "spotykają" się sygnały z różnych obiektów, każdy o innej sile tak. Krótko w górach gdzie są odbicia, a odbiera się z odległości większych niż moje 20 km ten SFN pewnie szkodzi. Emitel powinien sprawdzić jeszcze jak się wszystko sprawuje w terenie i w razie problemów interweniować do UKE, by w okresie docelowym nie było już problemów.

kroczek12
Posty: 260
Rejestracja: 8 stycznia 2009, o 20:12
Miejscowość: Grybów
Odbiornik: Samsung QLED QE65Q67RAT
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Gorlice/Maślana Góra

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: kroczek12 »

Kubuś jesteś kolejną osobą która stwierdziła spadek mocy z Przehyby po włączeniu Tarnowa. Mi również po włączeniu Tarnowa ze 100% spadło na 80%. A teraz gdy właczone są dodatkowo Gorlice to spadło dodatkowo na 50%. Przy czym ja mieszkam w Grybowie a więc w połowie drogi z Nowego Sącza do Gorlic i na mnie jeszcze bardziej wpływa sygnał z Gorlic niż na Ciebie.

saxo

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: saxo »

Bardzo dobrze to opisałeś. Ja mieszkam w takim właśnie miejscu, gdzie wg wszelkich map zasięgu nie powinno być więc sygnały są bardzo słabe. Docierają do mnie sygnały z Przehyby i Tarnowa Przed włączeniem Tarnowa odbierałem dobrej jakości sygnał mux1 z Przehyby ,po włączeniu Tarnowa sygnał spadł praktycznie do zera.Rację masz również jeżeli chodzi o odbicia do chwili zmiany z Suchej Góry k 61 na 31 odbierałem mux 2 z Tarnowa z odbicia czyli antena ustawiona dokładnie tyłem do nadajnika po zwolnieniu k 61 przez Suchą Górę powrócił sygnał z Przechyby. W chwili obecnej mam problem z mux 1 gdzie antenę ustawioną mam na Przehybę a z odbicia zakłóca w sfn-ie Tarnów z odbicia.

kubus.kul
Posty: 48
Rejestracja: 2 marca 2009, o 16:20
Odbiornik: TV SAMSUNG LE37B651
Instalacja antenowa: Antena pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Szczawnica/G.Prehyba

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: kubus.kul »

Moje spostrzeżenia nt. SFN na podstawie tego co czytałem na tym forum i w internecie kształtują się następująco(oczywiście nie jestem fachowcem, to co opisuję to tylko na podstawie własnych obserwacji i tego co czytam):
SFN sprawdza się na równinach, przykład Warszawa, tam sygnał się pokrywa, jest dobra synchronizacja, nie ma odbić, praktycznie z zakłóceniami z tego powodu nie ma problemu.
Gorzej z SFN w górach, w miejscach gdzie oba sygnały są silne jest ok, synchronizacja w porządku, problemów raczej nie ma, jednak w miejscach gdzie jeden sygnał jest silniejszy, a drugi już słaby, zakłócony, tam są problemy. Emitel w swoich stacjach nadawczych takich problemów może nie wychwycić, stacje nadawcze optycznie "widzą się", zachodzi dobra synchronizacja, wszystko jest ok. Sytemy na miejscu jak opisują przedstawiciele firmy nie wskazują problemów, jednak tego co dzieje się w terenie już systemy nie wychwycą, to już będzie trzeba inaczej sprawdzić. Na to jest okres testowy i do emisji docelowej, jak wtedy będą problemy to już chyba do urzędów o nowe częstotliwości dla południa polski będzie trzeba iść :D

saxo

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: saxo »

Pojawiły się informacje o lepszej synchronizacji sfn-u na k 45 Gorlice-Tarnów-Przehyba ,ja z Przehyby nie widzę żadnej poprawy.Przehyba jest dalej dyskryminowana.U mnie żadnej poprawy nie widać mux 1 dalej na poziomie "0" i gdyby nie to że udało mi się złapać mux 1 z Suchej Góry to nie miał bym możliwości odbioru mux 1 ,dziwi mnie to bo odległość S.Góry to ok 90 km i moc 18 kw,a Przehyba ok 29 km i moc 20 kw.Przed włączeniem przekazu z Tarnowa był odbiór z Przechyby na poziomie 89/50%.Chciałbym prosić o wasze opinie

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: K63 »

Jak pisałem w temacie "DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK", u siebie zaobserwowałem stosunkowo niskiej jakości sygnał mux-1 z Przehyby, a zawsze (ze względu na profil terenu) był on bardzo dobry. Może przy synchronizacji SFN k.45 udało sie to lepiej zrobić między Gorlicami, a Tarnowem. Przehyba natomiast może wymaga lekkiego "dostrojenia". Zapewne okaże sie to w ciągu najbliższych dni.
Ewentualnie spróbuj - tak jak ja - zastosować zasilacz z regulacja napięcia lub słabszy wzmacniacz.
A jak z Tarnowem ? Nie masz odbioru ? Mnie udało sie złapać w sobotę bardzo mocny sygnał obydwu mux-ów w Limanowej, pomimo bardzo złego profilu terenu http://www.dvbtmap.eu/terrainprofile.ht ... 0516240042

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: Jarosław Bałuka »

saxo pisze:Pojawiły się informacje o lepszej synchronizacji sfn-u na k 45 Gorlice-Tarnów-Przehyba ,ja z Przehyby nie widzę żadnej poprawy.Przehyba jest dalej dyskryminowana.U mnie żadnej poprawy nie widać mux 1 dalej na poziomie "0" i gdyby nie to że udało mi się złapać mux 1 z Suchej Góry to nie miał bym możliwości odbioru mux 1 ,dziwi mnie to bo odległość S.Góry to ok 90 km i moc 18 kw,a Przehyba ok 29 km i moc 20 kw.Przed włączeniem przekazu z Tarnowa był odbiór z Przechyby na poziomie 89/50%.Chciałbym prosić o wasze opinie
Dołóż jeszcze jednego TriDigita i ze dwa wzmacniacze LNA po 30dB - zapewne odbierzesz Szczecin ;) Ale na Przehybę nie licz przy takich antenach, nie dajesz odbiornikowi szans.

Tak na poważnie, przy odległości 29km powinieneś odbierać Przehybę na zwykłej antenie zewnętrznej bez wzmacniacza. Moim zdaniem, prawdopodobnie przez swoją instalację "zamknąłeś" odbiornik zbyt silnym sygnałem. I nie dziw się, że bez problemu odbierasz odległą o 90km Suchą Górę przy takim zestawie antenowym :)

Rozumiem, że to ten zestaw http://dvbsklep.pl/pl/p/Antena-DVB-T-44 ... NA-177/154 ?
47dB zysku !!!

saxo

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: saxo »

Zgadza się ,ale wg.www.dvbtmap.eu moja lokalizacja to wielka biała plama patrząc z każdego nadajnika ,czyli mam już na początku pecha i chyba łatwiej byłoby ze Szczecina niż z tej Przehyby (oczywiście też żartuję).Ze zwykłej anteny z symetryzatorem to w analogu był tylko śnieg,po włączeniu samej Przehyby tak jak pisałem sygnał się pojawił i to bardzo dobry i miałem nadzieję że mimo tak fatalnej lokalizacji będę mógł się cieszyć odbiorem,ale po włączeniu Tarnowa wszystko prysło.Najprawdopodobniej zakłóca sygnał z Tarnowa odbity od góry która zasłania mi Przehybę i było by w porządku bo mux 2 odbieram z odbicia z k 23 a Przehyba ma 61k ,natomiast mux 1 Tarnów i Przehyba nadaje na tym samym kanale i w tym jest problem tak więc chyba spróbuję ze Szczecina. Dziękuję za zainteresowanie się moim problemem i serdecznie pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: Jarosław Bałuka »

Nie poddawałbym się. Na początek, jeśli masz ochotę się pobawić, wyjąłbym wzmacniacz z anteny i spróbował albo Przehybę albo Tarnów.

kroczek12
Posty: 260
Rejestracja: 8 stycznia 2009, o 20:12
Miejscowość: Grybów
Odbiornik: Samsung QLED QE65Q67RAT
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Gorlice/Maślana Góra

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: kroczek12 »

Panie Jarosławie i @saxo,
Musze jeszcze dopisać odnośnie tych spostrzeżeń jakie zamieściłem w wątku DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK odnośnie poprawy sygnału ze Szczawnicy.

To wszystko jest prawda, jednak jak napisałem sygnał oscyluje między 60 a 70% na MUX1. Kiedy Szczawnica pierwsza nadawała i nie miała kompanów (Tarnów i Gorlice) to przez cały ten okres miałem silny sygnał 100/100 ani nie drgnął. Później równo z włączeniem Tarnowa już było pogorszenie a po włączeniu Gorlic jeszcze gorzej. Dziś tak jak mówię, teraz jest około 60 do 70% (waha się - raz na 10min pojawi się pikseloza) - Czy jest szansa skonfigurować tak parametry na Przehybie aby uzyskać takie parametry z tego obiektu jak za dobrych czasów z przed dwóch tygodni???

saxo

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: saxo »

@kroczek12

Bardzo dobrze to powiedziałeś , ja też tylko chciałbym aby parametry nadawania z Przehyby były takie same jak z przed włączenia Tarnowa i Gorlic.Dołączam się do pytania.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: Jarosław Bałuka »

W terenie górzystym należy liczyć się z dużą ilością odbić sygnału od terenu. Każdy sygnał docierający do wejścia odbiornika ma jakiś wpływ na jego działanie. Im lepsza i mocniejsza antena tym odbiornik dostaje więcej sygnałów pożytecznych i szkodliwych i na to nie ma rady - takie są zasady fizyki. Jednym z lekarstw jest takie dobranie parametrów zestawu antenowego (wzmocnienia), aby zapewnić stabilny odbiór sygnału z najbliższego nadajnika, a jednocześnie sygnały z odbić "przesunąć" poniżej teoretycznego progu odbiornika, od którego on zaczyna zaliczać każdy sygnał jak sygnał użyteczny i uruchamiać algorytmy synchronizacji do sygnału.
Co do samych metod synchronziacji garść inormacji można znaleźć w tym wątku
Odbiornik nie jest super sprzętem, który poradzi sobie z wszystkim co dostanie. Więcej, z doświadczeń opisanych choćby tu na forum widać, że jakość odbiorników jest przeróżna, jedne "obrabiają" sygnały bez większych problemow inne potykają się w najprostszych sytuacjach. Im po prostu trzeba troszkę pomóc ;) dostarczając do gniazda taki sygnał jaki im pozwoli na sprawną jego obróbkę. Po stronie nadawczej nic się nie da więcej nastroić czy jakkolwiek to nazwać. Pozostają manewry po stronie odbiorczej. Wiem, w górach jest to o wiele trudniejsze niż na terenach otwartych gdzie wystarczy dać wymiatający zestaw drogiej anteny i silnego wzmacniacza i jest stabilny odbiór na 100km, ale myślę że da się tak dobrać system aby uzyskać poprawny odbiór. Na pewno pomogłaby rezygnacja z prób jednoczesnego odbioru z kilku nadajników ulokowanych w drastycznie różnych odległościach, na rzecz odbioru z jednego, najbliższego, z anteną dobraną pod niego.

kroczek12
Posty: 260
Rejestracja: 8 stycznia 2009, o 20:12
Miejscowość: Grybów
Odbiornik: Samsung QLED QE65Q67RAT
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Gorlice/Maślana Góra

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: kroczek12 »

Dziękuję za cenne uwagi. Panie Jarosławie ja mam w chwili obecnej DAT 75 skierowany na Szczawnicę, antenę wzmacnia taki ALCAD . MUX1 na k45 w tym momencie mam na około 60 - 70%. Również jak antena jest w tym kierunku, dochodzi do odbicia sygnału z Tarnowa MUX2 na k23 i moc wskazuje na około 70%, a MUX2 ze Szczawnicy (K61) to jedynie około 40%. Więc sytuacja jest o tyle nie dobra że antena wycelowana na Szczawnicę odbiera wtedy lepiej sygnał z Tarnowa niż z samej Szczawnicy (MUX2).
Co do anteny DAT 75, znamy jej budowę - nie możliwe jest włożenie do niej symetryzatora - standardowej płytki zielonej, wymienny jest tylko element całego dipola np. Czy Panie Jarosławie może jest nie zalecane do anten serii DAT podłączanie jakichkolwiek wzmacniaczy zewn tak jak ja to uczyniłem bo być może ten dipol z wbudowaną płytką jest już jakimś wzmacniaczem... ??

Druga kwestia.
Na pewno pomogłaby rezygnacja z prób jednoczesnego odbioru z kilku nadajników ulokowanych w drastycznie różnych odległościach, na rzecz odbioru z jednego, najbliższego, z anteną dobraną pod niego.
Czy jeśli mam podłączoną drugą antenę ATX 107 odbierającą Bardejov na k40 i k54 pod kątem 90 stop w stosunku do Szczawnicy i zarazem dokładnie plecami do Tarnowa może mieć wpływ na pogorszenie sytuacji odbioru MUX-ów z Przeyby?? Antena podłączona w drugie wejście w ALCAD??

_chris_

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: _chris_ »

kroczek12 pisze:Co do anteny DAT 75, znamy jej budowę - nie możliwe jest włożenie do niej symetryzatora - standardowej płytki zielonej, wymienny jest tylko element całego dipola np.
Wszystkie anteny serii DAT były wyposażane w moduł MRD, który bywał w dwu wykonaniach:

1. pasywnym - wtedy był to odpowiednik klasycznego symetryzatora.
2. pasywnym / aktywnym - wtedy, jeśli nie podało się napięcia zasilającego moduł pracował jako symetryzator, jeśli zaś podawało się napięcie - moduł pracował jako wzmacniacz - 13/17dB.

Kwestia, co masz zamontowane w posiadanej Obecnie moduł zastępowany jest wersją BOSS z ARW.
kroczek12 pisze:Czy jeśli mam podłączoną drugą antenę ATX 107 odbierającą Bardejov na k40 i k54 pod kątem 90 stop w stosunku do Szczawnicy i zarazem dokładnie plecami do Tarnowa może mieć wpływ na pogorszenie sytuacji odbioru MUX-ów z Przeyby?? Antena podłączona w drugie wejście w ALCAD??
jak najbardziej wpływ może być.
kroczek12 pisze:antenę wzmacnia taki ALCAD .
z moich doświadczeń wynika, że ten wzmacniacz źle sprawuje się przy odbiorach DVB-T, prawdopodobnie z uwagi na bardzo wysoki poziom współczynnika szumu i bardzo duże wzmocnienie.

kroczek12
Posty: 260
Rejestracja: 8 stycznia 2009, o 20:12
Miejscowość: Grybów
Odbiornik: Samsung QLED QE65Q67RAT
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Gorlice/Maślana Góra

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: kroczek12 »

Dzięki chris za wyjaśnienie. Kwestia teraz taka czy ja mam ten moduł pasywny czy pasywny/aktywny, jak to można sprawdzić..? Bo jeśli się okaże że jest to pasywny a ja do tego podłączyłem ALCAD to moc sygnału od tego może wirować.
ALCAD zawsze mi świetnie pracował. Parametry można w nim regulować, nawet zasilenie anteny bądź nie. Posiadam jeszcze wmacniacz AWS coś w takim stylu jednak z dwoma wejściami UHF i jednym OUT. Nie korzystam z niego od dawna bo kabel ant idzie z dołu potem przez poddasze koło okucia komina na dach wchodzi do anteny i nigdy nie chciałem przeciąć kabla na poddaszu aby wypróbować AWS bo i kabel bezpowrotnie byłby przerwany a to kolejne tłumienie. ALCAD jest na maszcie bo jest odporny na warunki atmosferyczne natomiast AWS już nie bo jest wewnętrzny.

_chris_

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: _chris_ »

kroczek12 pisze:Kwestia teraz taka czy ja mam ten moduł pasywny czy pasywny/aktywny, jak to można sprawdzić..?
Musisz sprawdzić, jak masz ustawione w Alcadzie napięcie zasilające na przedwzmacniacz. Jeśli wyłączone - to co byś nie miał zamontowane w antenie, i tak MRD będzie pracować w trybie pasywnym.
kroczek12 pisze: Bo jeśli się okaże że jest to pasywny a ja do tego podłączyłem ALCAD to moc sygnału od tego może wirować.
chyba, by tak wariował, jeśli byś miał włączone zasilanie na przedwzmacniacz - wtedy miałbyś prawie 60dB wzmocnienia + 18dB zysku... prawdopodobnie wszystko być odbierał - bez różnicy, czy przodem, bokiem czy tyłem anteny... :D
kroczek12 pisze:ALCAD zawsze mi świetnie pracował.
powiedziałbym tak, że spisywałby się świetnie, jeśli nie miałbyś żadnych problemów z odbiorem. A masz, więc coś jest nie tak.

Jak pisałem wcześniej, ja próbowałem go parę razy zastosować i zawsze kończyło się na klasycznym układzie z jakąś Terrą lub dopuszkowym... Ale rzecz jasna, każda lokalizacja to zupełnie inne warunki i inne problemy.
kroczek12 pisze:MUX1 na k45 w tym momencie mam na około 60 - 70%. Również jak antena jest w tym kierunku, dochodzi do odbicia sygnału z Tarnowa MUX2 na k23 i moc wskazuje na około 70%, a MUX2 ze Szczawnicy (K61) to jedynie około 40%.
to procenty mocy czy jakości sygnałów?

Zablokowany