DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

odroncza

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: odroncza »

Potwierdzam w Laskowej k. Limanowej od wczoraj brak odbioru na k.61 a i k.45 też się przycina wcześniej było OK chyba że w zimie gdy temperatura spadała poniżej "0" st.to też były problemy lub całkowity zanik sygnału.

-- połączono

Już wszystko chodzi k.61 i k.45 OK pewnie wczorajsze burze do tego się przyczyniły.

pbor2

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: pbor2 »

Witam wszystkich userów!

Mam pytanie odnośnie możliwości odbioru sygnału z Przehyby dla mojej lokalizacji.
Obecnie posiadam starą instalację antenową i dla mojego profilu terenu jest ona niewystarczająca do złapania jakiegokolwiek sygnału.
Chciałbym wykonać docelową instalację na 5 odbiorników, jednak jeśli nie będzie szansy na odbiór nie chciałbym inwestować niepotrzebnie w sprzęt.

Oto mój profil terenu:

Obrazek

Jak widać nie ma widoczności optycznej z nadajnikiem, przeszkody to lasy i góry (nie ma zabudowań na trasie linku), a maksymalna wysokość od gruntu na jakiej mogę umieścić antenę to 15 metrów.
Czy jest jakaś szansa na stabilny odbiór sygnału i jaki byłby ewentualny koszt takiej inwestycji?

Z góry dzięki za odpowiedź.

Pzdr.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: K63 »

Warunkiem do rozdzielenia sygnału dvb-t jest w pierwszej kolejności uzyskanie jak najlepszych parametrów jego odbioru. Być może wystarczy Ci tylko dobra antena ze wzmacniaczem i rozgałężnik - bierny lub aktywny. A być może zamiast rozgałęznika będziesz musiał zastosować wzmacniacz abonencki, wzmacniający sygnał przed jego rozdzieleniem na odbiorniki. No i jeszcze dobry kabel antenowy. Są sklepy, które umożliwiają wypróbowanie anteny z mozliwością zwrotu lub wymiany. W takim sklepie powinni Ci doradzić, co najlepiej zdaje egzamin w Twojej okolicy. Twój profil nie jest najgorszy i nie powinno byc problemu z uzyskaniem dobrego odbioru. Jeżeli Twoja lokalizacja na to pozwala, to rozważ jeszcze możliwość odbioru z Tarnowa. Mam doświadczenia, ze przy bardzo złym profilu dla tego nadajnika, odbiór z niego był lepszy niz z pobliskiej Przehyby. Zaglądnij do tego tematu - http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=39&t=1783

pbor2

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: pbor2 »

Dzięki @K63 za odpowiedź.
Tak więc najpierw muszę uzyskać stabilny link dla 1 odbiornika, a potem rozbudowywać instalację.
Odnośnie odbioru z Tarnowa i okolic to wydaję mi się, że Szczawnica jest najlepszym rozwiązaniem.
Mieszkam na południu województwa, moim analogowym nadajnikiem jest Jaworzyna Krynicka, dlatego dwukrotnie mniejsza odległość do Przechyby i "najłagodniejszy" profil terenu przemawiają za tym nadajnikiem.

Nie wiem jednak jak duży wpływ ma moc na "przecinanie" sygnału przez góry, bo Szczawnica wypada w tym zestawieniu najsłabiej (MUX1 20kW, MUX2 5kW) dlatego wykonałem jeszcze profile terenu dla 3 potencjalnych lokalizacji:

a) Kraków Chorągwica (MUX1 25kW, MUX2 63kW)
b) Rzeszów Sucha Góra (MUX1 18kW, MUX2 50kW)
c) Tarnów g. św. Marcina (MUX1 50kW, MUX2 50kW)

Obrazek

Nie wyglądają one za ciekawie, ale 5kW dla MUX2 w Szczawnicy, a 50kW w Tarnowie powinno robić różnicę.

Pzdr.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: K63 »

Ja w Limanowej osiągnąłem dobry odbiór z Tarnowa przy podobnym profilu, tylko przy trochę mniejszej odległości.
K63 pisze:Limanowa - 55 km. Ariva T55 + stara siatka ze wzmacniaczem - stosunkowo stabilny odbiór obydwu mux-ów. Profil dosyć nieciekawy : http://www.dvbtmap.eu/terrainprofile.ht ... 0980864505
Kraków i Sucha Góra raczej odpadają, ale próbować można. Tym bardziej że Sucha Góra nadaje na k.32 i 42, co sprzyja lepszej propagacji sygnału. Przykład:
K63 pisze:Na forum Limanowa.in znalazłem informację o odbiorze w tamtym rejonie obydwu mux-ów z Suchej Góry
sencio pisze:Mieszkańcy co poniektórych wyższych "górek" z "przestrzałem" w kierunku Rzeszowa mogą próbować złapać sygnał z Suchej Góry. MUX1 kanał 42 i MUX2 kanał 61. Mnie się udało znajomej ustawić na antenie "Tri Digit" ze wzmacniaczem. Sygnał bardzo stabilny i do wyboru 15 programów. M.in. "ESKA TV", "TVP1", "TVP2", "TVPInfo".
Wówczas MUX-2 nadawał na k.61 , teraz na 32.

pbor2

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: pbor2 »

Ok dzięki za info w takim razie będę próbował coś działać w tym temacie.

Teraz muszę tylko skompletować zestaw, zastanawiam się nad następującymi elementami:

1. antena:
a) ATX-91 http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A3710.htm
b) VENA http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A3380.htm

Jakieś istotne różnice między nimi ?

2. przewody:
a) TRISET-11 PE Cu http://www.dipol.com.pl/przewod_koncent ... 29_100.htm
b) TRISET-113 PE http://www.dipol.com.pl/przewod_koncent ... 17_100.htm

Czy TRISET-113 PE będzie wystarczający? TRISET-11 PE jest prawie 3x droższy.

3. wzmacniacz:
Tutaj nie mam pojęcia jaki będzie najlepszy, chce by był aktywny z rozdzielaczem, najlepiej z możliwością zasilania z wzmacniacza przy którymś telewizorze (jeśli to nie ma negatywnego wpływu na wzmocnienie).
http://www.dipol.com.pl/oferta-tv-tv-sa ... e,4390.htm

4. tuner dvb-t:
Potrzebuje też przynajmniej 1 tuner zewnętrzny bez żadnych bajerów, a z dobrą czułą głowicą.
Też nie mam koncepcji co wybrać.

Mogę prosić o pomoc w wyborze.

Dzięki za info.
Pzdr.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: K63 »

Obie anteny mają dobre opinie. Ale musisz pamiętać, że są bardzo kierunkowe. Możesz jeszcze rozważyć mające dobre opinie - TriDigit lub szerokopasmowe Telmor Digitmax lub ASR. Przewód Triset-113 w zupełności Ci wystarczy. Najprościej zacząć budowę instalacji od zamontowania z anteną dobrego wzmacniacza dopuszkowego lub zaraz przy antenie - wzmacniacza masztowego. Jezeli uzyskany sygnał okaże sie zbyt słaby by rozdzielić go na odbiorniki (straty na instalacji), wówczas trzeba zastosowac jakiś wzmacniacz abonencki. Tutaj wybór jest duży i można cos dobrac do swoich potrzeb. Ale są to informacje zbyt ogólne i nie dotyczą konkretnie tego tematu, więc lepiej doradzą Ci koledzy w dziale http://forum.emitel.pl/viewforum.php?f=39. Zakup tunera ułatwi Ci temat http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=36&t=1621. Trudno projektowac instalację nie wiedząc o parametrach sygnału z jakim mamy do czynienia. Jeżeli teren jest trudny, to może sie okazać, ze najlepsze anteny i wzmacniacze nie pomogą.

Bartt

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: Bartt »

@pbor2

Główną różnicą w Venie jest zamontowany dedykowany symetryzator którego nie da się prosto zastąpić np. wzmacniaczem z serii LNA.

Tu: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... 92#p112992 pisałem co nieco na ten temat.

Oczywiście lepszą od ATX - ów jest ta antena którą ma kolega K63 - czyli Polaris. Zwłaszcza mechanicznie ;)

Dziwię się czemu Dipol już ich nie produkuje/sprzedaje :evil: : http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A3385.htm

emil_betoniarz
Posty: 38
Rejestracja: 21 lipca 2012, o 11:45
Odbiornik: Emtec Movie Cube S800H
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator, Terra AB010, rozgałęźnik RTA140 Telmor
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnów

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: emil_betoniarz »

Witam. Z poprzednich wątków doczytałem że problemy z odbiorem mux1 nie konieczne są powodem słabego sygnału. Może być to problem z nakładaniem się kilku sygnałów na siebie. Mieszkam koło Nowego Sącza - Homrzyska (lokalizacja: 49 32'18,1"N 20 45'36.2"E 426m). Kiedy antenę skierowałem na przehybe nie uzyskałem żadnego sygnału (antena ATX-91 i LNA-177)za domem wyrosła mi góra która chyba skutecznie mi zasłania nadajnik. Na podstawie interaktywnej mapy obróciłem antenę na Tarnów i ku mojemu zdziwieniu jest sygnał. Na kanale 45 mux1, k.23 mux2, k69 mux2 ale bardzo przycina na nim. Co do k.23 obraz dobry (nie podam skali procentowej bo mój tuner nie pokazuje jakości ani mocy, Emtec Movie Cube S800H). Niestety co do k.45 mux1 tu już nie jest tak dobrze. W przypadku złej pogody jest lepiej a jak świeci słońce i błękitne niebo to jest gorzej. Normalnie jakaś parodia, zawsze było tak że jak pada to jest gorzej! Teraz już wiem że może to być odbicie z przehyby. Moje pytanie co zrobić żeby mux1 chodził tak jak mux2, w końcu oba sygnały mam z Tarnowa i oba są nadawane z taką samą mocą. Co mam zrobić aby poprawić odbiór mux1. Szkoda mi wracać do TVNK i SAT, skoro zainwestowałem trochę kasy w instalację antenową i odbiornik. Z góry dzięki za pomoc i przepraszam błędy w pisowni i przedstawieniu problemu.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: adac »

@ emil:
skąd odbierasz ten mux-2 na k.69 to ja nie wiem.
Odnośnie pozostałych: znalazłeś się w strefie sfn-u ze wszystkimi dobrodziejstwami jego. W praktyce to oznacza, że będziesz odbierał po trochu sygnał z każdego z nadajników, zależnie od ustawienia anteny.
Mux-2 (k.23 Tarnów) który udało Ci się odebrać, nie leży w Sfn-nie.
Moja rada: pożycz jakiś klasyczny STB, podłącz i spróbuj odbioru pokręcając anteną w całym zakresie 360 st. Odbiór może się trafić z każdego kierunku.
Inny tuner, bo Twój może źle znosić odbiór z sfn-u.
Zrób też próbę po podmianie wzmacniacza w antenie na symetryzator. W tym układzie zasilacz musi być wyłączony, reszta instralacji bez zmian.
Kabel antenowy a tego co piszesz, masz chyba nowy.

Edit : lista nadajników:
/ Mux-1, kanał 45, odbiór w trójkącie Tarnów, Gorlice, Szczawnica (SFN).Kierunek na nadajniki albo pośredni miedzy nimi.
/Mux-2, kanał 61, odbiór na linii Gorlice-Szczawnica, sygnał ze Szczawnicy słaby. Możliwy kierunek z odbicia.
/Mux-2, kanał 23, odbiór praktycznie tylko na kierunku Tarnów, brak sfn.

Pozostaje życzyć cierpliwości w szukaniu sygnału.
PS. Być może nie da się tego załatwić jedną anteną.
Ostatnio zmieniony 22 lipca 2012, o 13:23 przez adac, łącznie zmieniany 1 raz.

emil_betoniarz
Posty: 38
Rejestracja: 21 lipca 2012, o 11:45
Odbiornik: Emtec Movie Cube S800H
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator, Terra AB010, rozgałęźnik RTA140 Telmor
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnów

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: emil_betoniarz »

Mój błąd odbieram kanał 61 794MHz, czyli przehyba z odbicia. jest w tym momencie dobry obraz. Kabel mam nowy jakiś grubszy chyba lepszy, był wykorzystywany do satki. W tygodniu dostane kartę telewizyjna do laptopa na express card - medion. Wzmacniacz zamienię na symetryzator i tak potestuje. Ewentualnie mogę dołożyć wzmacniacz aws-141st bo taki jeszcze mam. Jest z regulacją wzmocnienia. Cała instalacje chce rozprowadzić po domu, 4 punkty, za pomocą rozdzielacza z mikrowzmacniaczem. Ale to dopiero jak się uporam z sama anteną i lepszym odbiorem.

Bartt

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: Bartt »

@emil_betoniarz

Szczawnica i Tarnów nadają mux-1 na k45 w SFN co może być przyczyną problemów.
Poczytaj tu: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... 87#p132887

Dla wysokich kanałów (np. 61) u mnie najlepiej sprawdziła się kombinacja symetryzator paskowy + wzmacniacz przelotowy APL-109. Działa to lepiej niż LNA177 zamontowany w antenie (mam ATX91). Wzmacniacz przelotowy oczywiście montujemy w pobliżu anteny 1, max. 2 metry od niej i zabezpieczamy przed wodą umieszczając np. w butelce pet do góry dnem i z odciętą szyjką ;).

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: K63 »

emil_betoniarz pisze:Moje pytanie co zrobić żeby mux1 chodził tak jak mux2, w końcu oba sygnały mam z Tarnowa i oba są nadawane z taką samą mocą.
Może różnica w poziomie odbioru mux-ów z Tarnowa wynika z tego, że mux-1 nadawany jest na wyższym kanale niz mux-2, stąd trochę gorsza propagacja sygnału. Dobrym rozwiązaniem w celu wyrównania poziomu odbieranego na różnych kanałach sygnału jest wzmacniacz kanałowy, np. TELMOR GA-310 http://www.telmor.pl/pl/offer/655 lub podobny. Niestety jest to nowość i nie ma go jeszcze w sprzedazy. Oby cena nie była zbyt wysoka.

emil_betoniarz
Posty: 38
Rejestracja: 21 lipca 2012, o 11:45
Odbiornik: Emtec Movie Cube S800H
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator, Terra AB010, rozgałęźnik RTA140 Telmor
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnów

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: emil_betoniarz »

Witam. Dzisiaj przerobiłem moja instalację antenowa. Do anteny założyłem symetryzator 1-69 kanał i są efekty, mam obraz. Do ustawienia użyłem laptopa z kartą telewizyjną na express card - medion. Program obsługujący to splash light który z jakąś tam dokładnością pokazuje siłę sygnału i jakość. Dodam że sygnał z anteny rozdzieliłem na 4 gniazda za pomocą RTA140 Telmora. Zasililem go z zasilacza komputerowego (mocny i dobrze wystabilizowane napięcie) które podałem na jego wejście za pomocą wtyczki z separatorem, takiej co sprzedawali z antenami siatkowymi tylko że zastosowałem go odwrotnie. Wyniki: kanał 45 siła sygnału 10 jakość 70-100%, kanał 23 siła 30-35, jakość 80-100%. Oczywiście sygnał z tarnowa. Obraz kilka razy mi zacieło i w obawie że jak zepsuje się pogoda to będzie całkiem źle spróbowałem wzmocnić sygnał za pomocą AWS-141ST. Wpiołem go do instalacji (przed rozdzielaczem) ale on daje napięcie na symetryzator i pokazuje spięcie. W jaki sposób mogę go zastosować? Jak zrobić żeby nie dawał zasilania na symetryzator?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: K63 »

Cytat ze strony Dipola:
"... ze względu na możliwość zasilania przedwzmacniaczy AWS-14x mogą być stosowane w instalacjach ze wstępnym wzmocnieniem sygnału. Warto zauważyć, iż zasilanie przedwzmacniaczy włącza się automatycznie, jeżeli wzmacniacz wykryje, że do jego wejścia dołączono przedwzmacniacz."
Czyli nie powinien włączać zasilania jeżeli jest symetryzator
http://www.dipol.com.pl/document-print-INF_HI52.htm
A może lepiej zastosować TERRA AB011 http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_masz ... R82003.htm

emil_betoniarz
Posty: 38
Rejestracja: 21 lipca 2012, o 11:45
Odbiornik: Emtec Movie Cube S800H
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator, Terra AB010, rozgałęźnik RTA140 Telmor
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnów

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: emil_betoniarz »

No właśnie jest coś nie tak. Dioda na wzmacniaczu gaśnie i brak jakiejkolwiek regulacji oraz poprawy sygnału. Myślałem o jakiejś przeróbce (wyłączeniu zasilania na wejściu) lub jakiś separator na wejściu. Na kolejny wydatek marszów nie mam kasy.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: K63 »

Zrobienie w własnym zakresie dobrze działającej instalacji antenowej wymaga czasami sporo czasu i wydatków (jeżeli nie mamy zaprzyjażnionego sklepu z osprzętem antenowym). Szczególnie jeżeli nie posiadamy specjalistycznego sprzętu pomiarowego.

Awatar użytkownika
Przecin
Posty: 240
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LG M2362D, LG 42LW570S, Digyboxx T4,
Philips DSR6201HD
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha Góra, Bardejov

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: Przecin »

emil_betoniarz pisze:No właśnie jest coś nie tak. Dioda na wzmacniaczu gaśnie i brak jakiejkolwiek regulacji oraz poprawy sygnału. Myślałem o jakiejś przeróbce (wyłączeniu zasilania na wejściu) lub jakiś separator na wejściu. Na kolejny wydatek marszów nie mam kasy.
Kup sobie coś TAKIEGO, nakręć na wzmacniacz od strony anteny i nie będzie już miał napięcia podawanego na symetryzator.

emil_betoniarz
Posty: 38
Rejestracja: 21 lipca 2012, o 11:45
Odbiornik: Emtec Movie Cube S800H
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator, Terra AB010, rozgałęźnik RTA140 Telmor
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnów

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: emil_betoniarz »

Witam. Zapytałem producenta na temat wzmacniacza aws-141st jak jest z tym zasilaniem. I jest tak jak mówicie, jeżeli nie wykrywa przedwzmacniacza to odcina on napięcie. Zastosowałem go do instalacji ale niestety pogarsza on sygnał. Spróbuje zastosować rozwiązanie K63 - wzmacniacz TERRA AB011. Ale zastanawiam się czy nie wziąć wersji AB010. Ma mniejsze wzmocnienie 15dB. Nie chcę znowu przesadzić z tym wzmocnieniem. Co do wzmacniacza AWS-141ST to go sprzedam, zawsze to jakiś zwrot kosztów.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: adac »

Jeżeli decydujesz się już na odbiór z tego kierunku, to raczej wzmacniacz Telmor WK-310 który polecił @K63, z możliwością regulacji kanałowej i wyrównaniem poziomów. Z pozostałych: Terra 011 ma przełącznik wzmocnienia, jest więc bardziej uniwersalna.
Ja proponuję Ci wcześniej wyjście na dach, obracanie anteną i sprawdzenie poziomów z innych kierunków. Zestaw pomiarowy już masz, czyli laptop ze Splash Litem.
Znalezienie mocniejszego sygnału to najlepsze rozwiązanie, ponieważ żaden wzmacniacz nie poprawi ci parametru S/N, który jest krytyczny do odbioru. Inaczej: wydasz kasę i wyjdzie na to samo.

Zablokowany