DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Awatar użytkownika
121167
Posty: 182
Rejestracja: 29 października 2009, o 09:39
Odbiornik: Samsung UE40JU7000
Instalacja antenowa: Gubałówka - LOG21-69, Dipol7/5-12
Przehyba - BLU 420F
Magurka - BLU 420F
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gubałówka, Przehyba, Magurka (SK)

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: 121167 »

Myślę, że nazywanie tego nadajnika Szczawnica Przehyba jest nadużyciem nazwy Szczawnica, bo sugeruje, że w Szczawnicy jest DVB-T. Lepiej byłoby napisać Nowy Sącz - Przehyba, bo to nadajnik postawiony dla Nowego Sącza.
Nie da się odebrać sygnału (poza małymi wyjątkami czyt. obszarami położonymi wysoko) w miastach położonych blisko nadajnika: Piwniczna, Muszyna, Krynica, SZCZAWNICA. Kiepska lokalizacja, skoro większość miast powiatu nowosądeckiego nie ma do niej dostępu.

NERA

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: NERA »

....., ale RTON na Przehybie(Prehybie, ta nazwa pochodzi od Łemków zamieszkujących pobliską wieś Szlachtowa) leży w granicach administracyjnych Szczawnicy, stąd ta nazwa i wiele błędnych informacji technicznych.

Awatar użytkownika
121167
Posty: 182
Rejestracja: 29 października 2009, o 09:39
Odbiornik: Samsung UE40JU7000
Instalacja antenowa: Gubałówka - LOG21-69, Dipol7/5-12
Przehyba - BLU 420F
Magurka - BLU 420F
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gubałówka, Przehyba, Magurka (SK)

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: 121167 »

To dlaczego nie nazywamy nadajnika Wieliczka Chorągwica tylko Kraków Chorągwica? Większość nadajników jest poza dużymi miastami (czasem ponad 40km od nich) a mimo to używamy nazw tych miast. Przez takie nieporozumienie Szczawnica może zostać bez DVB-T (bo przecież musi być, jak mają nadajnik)

andiks

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: andiks »

TV Puls w systemie analogowym takze nadaje z Chruślic

Awatar użytkownika
a.d.
Posty: 458
Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: a.d. »

kubus.kul pisze:Zastanawiałem się kiedyś czy Radziejowa nie byłaby lepszym miejscem dla naszego regionalnego nadajnika od Przehyby. Wydaję mi się że pokrycie sygnałem Nowego Sącza i okolic byłoby lepsze. Kiedyś na dvbtmap.eu robiłem pomiary terenu między Radziejową a Krynicą, Nowym Sączem i Szczawnicą i wydawało mi się że jest lepiej niż dla pomiarów z Przehyby. Czy mógłby mi ktoś wyjaśnić dlaczego właśnie Przehyba została wybrana na nadajniki dla Nowego Sącza,
  • Przehyba(bialy kwadrat po lewej na mapie) tak jak juz napisales byla nadajnikiem przedewszystkim zaprojektowanym na emisje programow(TV,Radio) dla Nowego Sacza i okolic co w przypadku wyboru lokalizacji z Radziejowej(bialy kwadrat po prawej na mapie) stanowilo by powazny problem gdyz ta lokalizacja nie zapewniala by dobrego pokrycia dla wschodniej czesci miasta(zaslanialo by pasmo gorskie Jaworzyny Krynickiej)
  • co obrazuje ta mapa:
Obrazek
  • Obecna lokalizacja Przehyby jest niezlym miejscem na emisje dla calego tego obszaru ale przy projektowaniu nadajnika popelniono dwa zasadnicze bledy:
  • 1.Nie usytuowano nadajnika na samym szczycie gory(wys.1175m.n.p.m.) tylko na zboczu(wys.1159m.n.p.m.) przy zaprojektowanej wysokosci konstrukcji posadowienia podpory anteny ponad 80m.
  • 2.Nie rozmieszczono segmentow anten nadawczych(8x3) na trzy glowne azymuty(kierunki) emisji: W(270st.) N(0st.) E(90st.) tylko rozmieszczono(8x2) na dwa glowne na azymuty WN(300st.) oraz EN(50st.)
  • Wszystkie tu opisane przezemnie zmiany w znaczny sposob poprawily by pokrycie sygnalem TV z Przehyby szczegolnie teraz w dobie TV cyfrowej gdzie za ponad rok zostana wylaczone lokalne przemienniki na tym obszarze i spora czesc mieszkancow na poludniowy wschod i zachod od Przehyby zostanie bez mozliwosci odbioru Polskiej telewizji.
  • Opisane zmiany w pkt.1 zapewnily by wyeliminowanie w duzym stopniu dla mieszkancow znajdujacych sie u podnoza gory tak zwanego "cienia gory" co przy wyzszej lokalizacji nadajnika(lepszej jego widocznosci) zapewnilo by lepszy odbior sygnalu z tego obiektu.
  • W przypadku pkt.1 i 2 poprawil by sie odbior na takich obszarach jak Szczawnica,Polski Spisz czy dolina Popradu(od Piwnicznej po Muszyne).
  • Owszem w tym przypadku bylo by mniejsze tlumienie sygnalu z tego obiektu na terytorium Slowacji z obecnego ok.20dB zmniejszylo by sie na ok.15dB(mozna by sie dogadac ze Slowacja) ale widzac tez obraz uksztaltowania granicy na tym terenie(ma forme paraboli) sygnal wychodzacy z glownych kierunkow promieniowania systemu antenowego obejmowal by jeszcze terytorium Polski.
  • Wiec na etapie wdrazania TV cyfrowej przynajmniej przebudowa systemu antenowego na tym obiekcie byla by wskazana?
Ostatnio zmieniony 6 marca 2012, o 10:47 przez a.d., łącznie zmieniany 2 razy.

andiks

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: andiks »

Zgadzam się z przedmówcą że Prechyba nie jest w pełni wykorzystanym obiektem system antenowy powinien byc bardziej rozbudowany a wieza jest nie co za niska wyższa powinna być o 30 metrów czyli 110 metrów wysokości przy zawieszeniu anten nadawczych minimum 100 metrów. Jeżeli chodzi o tłumienie sygnału w kierunku południowo- wschodnim mogło być na poziomie nie 20 db ale 30 db. Jezeli chodiz o Radziejową pokrycie było znacznie lepszy niż w przypadku Prechyby. Emitel powinien sie zastanowić nad zmianą lokalizacji obiektu nadawcze. Prechyba nie wszędzie zapewnia odbiór Radziejowa znacząco poprawiła jakość odbioru nie tylko w samej Szczawnicy a le w dolinie Popradu gdzie obecnie sygnał z Prechyby nie dochodzi. Osobiście uważam że obecne parametry nadawcze RTON Prechyba są nie wystarczająco wykorzystane i lokalizacja tez nie jest zbyt dobra. Działania powinny iść w obu kierunkach pierwsze to całkowita przebuwa wieży na Prechybie i postawieniu powyżej 100 metrów albo relokacja obiektu nadawczego na Radziejową. Wieże nie mogła być niższa niż 70 metrów na Radziejowej

Awatar użytkownika
a.d.
Posty: 458
Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: a.d. »

andiks pisze:Jeżeli chodzi o tłumienie sygnału w kierunku południowo- wschodnim mogło być na poziomie nie 20 db ale 30 db.
andiks
  • Pomysl wczesniej zanim cos napiszesz?
  • Przy takim tlumieniu w dB jaki chcesz odebrac sygnal na tym terenie(dolina popradu)-satelitarny?

andiks

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: andiks »

Racja chodziło mi o 5 do 10 db tłumienia pomyliło mi sie z zyskownością anteny nadawczej

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: twmichal »

a.d. pisze:Obecna lokalizacja Przehyby jest niezlym miejscem na emisje dla calego tego obszaru ale przy projektowaniu nadajnika popelniono dwa zasadnicze bledy..
Zgadza się.
Usytuowanie nadajnika poniżej szczytu najbardziej jest widoczne jak jedzie się ze Starego Sącza do Łącka. Natomiast od południa, z Małych Pienin nie jest to aż tak widoczne. Idąc grzbietem Beskidu Sądeckiego wydaje się że wieża stoi na górze, gdyż do schroniska a potem do skrzyżowania szlaków schodzi się w dół.
Mam nadzieję, że sprawa odbioru we wschodniej części Beskidu Sądeckiego zostanie rozwiązana. Ale nawet zmiana systemu antenowego czy charakterystyk promieniowania nie da pełnego zasięgu - i tak potrzebne będą przemienniki ale na razie żadnego oficjalnego komunikatu w tej sprawie nie ma.
Jak byłem w 1996roku w Krynicy jeszcze na wycieczce szkolnej to ogromne wrażenie na wszystkich robiła ogromna ilość anten satelitarnych.
Do dzisiaj, już praktycznie na południe od Tarnowa, w dolinie Dunajca, aż do Piwnicznej można znaleźć na domach synfazowe Yagi ustawione na... Św. Krzyż. Radio z tego obiektu odbiera rzeczywiście bardzo dobrze w tych okolicach, w tym w Piwnicznej, Krynicy a nawet Leluchowie. Nie mówiąc że na Słowacji odbiera z RDS okolicach Spiskiej Nowej Wsi, Popradu i Słowackim Raju.

andiks

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: andiks »

W dolnym UKF Radio kielce było odbierane 69 HZ a Trójka Radiowa na 73 MHZ. W tej chwili ze SW Krzyża w samej Krynicy niczego sie nie odbierze

ftalo

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: ftalo »

@bogdanzieba,ale ja mam i ustawiam anteny na Lublin,w których zasięgu także na szczęście jesteśmy i mam normalne tvp info analogowe. Na twoim miejscu nie czekałbym zbytnio na nadajnik mux-1 ze św. Krzyża na 61 kanale,bo to wysoki kanał.
Zmiana z 18 na 25 dałaby efekt i to niemały-Tarnobrzeg byłby w zasięgu na każdej antenie
@irekr,wieża ciśnień w Sandomierzu to bardzo niski obiekt bardzo słabo jest odbierany w kierunku północnym,Komin machowski za to ma ogromny zasięg dokoła,weźmy np radio Leliwa,które słychać nawet w Przemyślu.

Awatar użytkownika
a.d.
Posty: 458
Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: a.d. »

  • Panie Jarku ponawiam pytanie i prosze o odpowiedz.
  • Pytanie to zadalem w innym dziale(sprawa tyczy sie problemu opisanego w tym dziale 7 postow wyzej) tego forum a dotyczacze obiektu RTON Przehyba.
    a.d. pisze:
    • Panie Jarku mam pytanie zwiazane z waszym obiektem ktory tez wymagal by na chwile obecna aby dokonano na nim zasadniczych zmian w systemie antenowym, opis tego problemu zawarty jest TUTAJ
    • Wiec moje pytanie brzmi:
    • Czy jest rozwazana koncepcja wymiany i przebudowy systemu antenowego na tym obiekcie na taki jaki podalem w tym opisie(8 paneli lub wiecej x 3 azymuty)
    Z gory dziekuje za odpowiedz?

    NERA

    Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

    Post autor: NERA »

    Czorsztyn ulica Zamkowa od strony wjazdu z Krośnicy. Znakomity odbiór z Przehyby "na patyku" 80/100. Oczywiście drut długości 10 cm w polaryzacji poziomej ustawiony prostopadle do nadajnika. I jeszcze istotna sprawa, zasięg optyczny wieży na Przehybie.
    Ciekawe, dlaczego Słowacy mają wszystko w polaryzacji V.

    Awatar użytkownika
    Jarosław Bałuka
    Posty: 2888
    Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
    Odbiornik: Samsung UE40HU6900
    Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
    Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

    Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

    Post autor: Jarosław Bałuka »

    a.d. pisze:Czy jest rozwazana koncepcja wymiany i przebudowy systemu antenowego na tym obiekcie na taki jaki podalem w tym opisie(8 paneli lub wiecej x 3 azymuty)
    Generalnie nie chwalimy się naszymi planami. Ale jak coś będę wiedział, dam znać.

    andiks

    Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

    Post autor: andiks »

    Pan Jarek nie wiele ponad to co przekaże góra jemu natomiast odbiory moga i powinni sugerowac zmiany w odbiorze naziemnej telewizji radia. Prechyba jest waznym obiektem to jednak ktos poniekąd zawalił ze postwiono tylkomaszt 80 metrowy na Gubałowce jest 110 metrów jak sie nie myle. Czemu az tylko 80 metrów to chyba za mało

    Awatar użytkownika
    Jarosław Bałuka
    Posty: 2888
    Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
    Odbiornik: Samsung UE40HU6900
    Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
    Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

    Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

    Post autor: Jarosław Bałuka »

    ... bo góra zajmuje się remontami anten... ;) :?:

    Awatar użytkownika
    a.d.
    Posty: 458
    Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
    Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
    Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
    Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

    Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

    Post autor: a.d. »

    Jarosław Bałuka pisze:
    a.d. pisze:Czy jest rozwazana koncepcja wymiany i przebudowy systemu antenowego na tym obiekcie na taki jaki podalem w tym opisie(8 paneli lub wiecej x 3 azymuty)
    Generalnie nie chwalimy się naszymi planami. Ale jak coś będę wiedział, dam znać.
    Panie Jarku dzieki za obietnice poinformowania na tym forum na temat ewentualnej przebudowy(wymiany) systemu antenowego na tym obiekcie.
    • andiks pisze:Prechyba jest waznym obiektem to jednak ktos poniekąd zawalił ze postwiono tylkomaszt 80 metrowy na Gubałowce jest 110 metrów jak sie nie myle.
      Wedlug planu GE-06 emisja w okresie docelowym na tym obiekcie powinna byc prowadzona z systemu antenowego umiejscowionego na wysokosci 100m.n.p.terenu,
    • co obrazuje ten wykaz:
    • SZCZAWNICA Mux-1 K45 H GE06 20E33'27" 49N28'03" 1159+100m 852 20KW km2-2621 promien_r29km D
    • SZCZAWNICA Mux-2 K36 H GE06 20E33'27" 49N28'03" 1159+100m 852 20KW km2-2828 promien_r32km D
    Wiec w interesie nadawcow Mux-1,2 i w przyszlosci takze Mux-3 powinna byc jak najszybsza mozliwosc zmiany parametrow nadawczych tego obiektu.

    andiks

    Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

    Post autor: andiks »

    a co z uzupełnieniami sieci nadawczej Prechyba nie jest złotym środkiem jak wszyscy już wiedzą

    Greg21

    Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

    Post autor: Greg21 »

    Trzeba to przyznać, wymienione wcześniej obszary znalazły się w czarnej dziurze; nikt oprócz nas się tym nie interesuje (na razie). Próbowali u nas nagłośnić sprawę ale to nic nie dało. W Krynicy coś na pewno zrobią, prędzej czy później. Ja osobiście liczę że coś będzie się dało złapać jak nadajnik pójdzie z pełną mocą...
    Szkoda mi tej emisji kierunkowej na NS. To smutne kiedy ktoś znajdujący się w bliższej odległości nic nie złapie jak np. w Szczawnicy. Mojego położenia nawet nie włączam do dyskusji bo wiem, że jest masakra :/ Czekamy do 2014 roku najprędzej.

    andiks

    Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

    Post autor: andiks »

    W tym rou na razie sie nie zakrawa na uruchomienie czwartego etapu mux3 jesli chodzi o mux2 praktycznie proces wdrażania dobiegł końca i juz sie nei zmieni zasieg nie wazne czy bedzie emisja z moca 20 KW ERP z Prechyby czy 5 KW ERP zasieg bedzie prawie identyczny. Anteny nadawcze od samego poczatku parametry były źle uzgodnione

    Zablokowany