DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

kroczek12
Posty: 260
Rejestracja: 8 stycznia 2009, o 20:12
Miejscowość: Grybów
Odbiornik: Samsung QLED QE65Q67RAT
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Gorlice/Maślana Góra

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: kroczek12 »

@tarecki
Ta Fuba bankowo jest dobra z fabrycznym symetryzatorem, nie ma prawa nie działać ;). Jak masz pewność że kabel koncentryczny jest w dobrej kondycji to sprawdź dokładnie jego połączenie zarówno przy antenie jak i w TV - a najlepiej pozakładaj na nowo obydwie f-ki. Brak sygnału masz na wszystkich trzech muxach? Skąd twoja pewność, że kabel sprawny - przecież obecną antenę pokojową nie masz podłączoną za pomocą tego kabla...

Pamiętaj, że u Ciebie jest tak silny sygnał, że nawet nie myśl o jakiś wzmacniaczach w przypadku tej Fuby - przelotowych), a żeby ci to uświadomić to ci tylko powiem, że ja z ulicy Nawojowskiej czyli nieopodaj Poręby stojąc przy oknie od strony Przehyby na patyczku 12-centrowym (oryginalnym z zestawu karty dvb-t na usb do komputera) łapałem przyzwoity sygnał pozwalający na odbiór wszystkich muxów.

Jeśli chodzi o odbiór Słowaków. Sygnał powinien być bo znajomy z Nawojowskiej z powodzeniem go odbiera z Bardejowa więc i Ty też pewnie powinieneś, ale żeby to wiedzieć to się to okaże w trakcie. Ale jak Ci powiedział @K63, to kierunek o 90stopni w lewo wzg Przehyby. Z resztą to jest polaryzacja V i potrzebna druga antena ustawiona w tej polaryzacji.

Marcin 11
Posty: 36
Rejestracja: 23 lipca 2010, o 17:22
Miejscowość: Stary Wiśnicz
Odbiornik: Panasonic Plazma/Wiwa HD50/Panasonic LED/
Instalacja antenowa: Antena pasywna Dipol 28/5-12/21-60 DVBT (H/V)/,rozdzielnik na 2 telewizory.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica/Kraków

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: Marcin 11 »

Witam. Byłem w Szczawnicy na 1 dzień i zauważyłem że anteny są skierowane tylko na doświetlenie MUX 3 z góry "jarmuta" i tym samym jest to potwierdzenie ,że ludzie tam mieszkający nie maja możliwości odbioru mux 1 i 2 co są zmuszeni na odbiór sat. Ja rozumiem ,że Szczawnica jest tam osłonięta górami, ale radio odbiera bardzo dobrze z Góry Prechyba. Czy tylko telewizyjne nadajniki nadają kierunkowo? Nadawanie wycięte jest w kierunku południowym gdzie jest Szczawnica przez Słowaków, a nadajniki radiowe są nadawane dookólnie? Sygnał cyfrowy rozchodzi się lepiej, a nawet można go odbierać z odbicia. Na DVBT Map wygląda to nie najgorzej. Może ktoś się wypowie ze Szczawnicy lub okolic.

rafal93pl
Posty: 5
Rejestracja: 31 stycznia 2014, o 18:54
Odbiornik: Ariva T65
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczawnica - Przehyba - z odbicia

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: rafal93pl »

Witam,
mam problem z odbiorem mux 2. Czasami jest świetny odbiór a czasami obraz się pikselizuje lub całkowity brak obrazu i sygnału. Dziwi mnie to tym bardziej, że mux1 i mux3 odbieram bardzo dobrze. Moja antena ma przed sobą dosyć wielką górę ale tak jak mówię inne muksy działają dobrze. Korzystam z anteny siatkowej bez zasilacza, mam włączoną funkcję zasilania anteny przez dekoder. Wcześniej, przez pierwsze miesiące odbierałem z odbicia z Limanowej ale miałem problemy z każdym z muksów. Mieszkam między N. Sączem a Limanową i odbieram z Przechyby. Bardzo proszę o pomoc. Jeśli coś nie dopowiedziałem to oczywiście uzupełnię.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: K63 »

Jak pamiętam, mieszkasz chyba na Wysokiem w okolicach szkoły. Na których kanałach łapiesz poszczególne MUXy ? Czy próbowałeś odbioru ze zdemontowanym wzmacniaczem (na symetryzatorze) i z wyłączoną opcją zasilania w tunerze ?
Przy antenie obróconej w kierunku Limanowej odbierałeś na tych samych kanałach co obecnie ? Jeżeli nie, to była raczej Chorągwica (k.23,25,50). No chyba że teraz odbierasz Chorągwicę z odbicia ?
Przed sobą masz górkę, ale nie powinna powodować większych problemów przy odbiorze ze stosunkowo blisko położonego nadajnika o mocy 20kW.
Spróbuj także odbioru z Tarnowa (kier. płn-wsch)). Ja w Limanowej odbieram Tarnów na pasywnej antenie, przy profilu terenu gorszym niż masz Ty.

rafal93pl
Posty: 5
Rejestracja: 31 stycznia 2014, o 18:54
Odbiornik: Ariva T65
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczawnica - Przehyba - z odbicia

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: rafal93pl »

Dziękuję za szybko odpowiedź. Tak mieszkam w Wysokiem. Odbieram na kanałach 34-mux3, 36-mux2, 45-mux1. Odbiera mi także kanał 25 ale ustawiam te 34,36,45. Nie wiem czym to jest spowodowane bo czasami pięknie odbiera a czasami tragicznie ten mux 2. Nie wiem czy to antena, stary kabel, może spróbuje z tym symetryzatorem. Najlepiej odbiera mi mux1. Mux3 też czasami pikselizuje ale bardzo rzadko.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: K63 »

Kanał 25 to mux-1 Chorągwicy. Stary kabel koniecznie wymień, bo może bardzo tłumić sygnał.

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: kemi73 »

Raczej stawiam na wzmacniacz.

rafal93pl
Posty: 5
Rejestracja: 31 stycznia 2014, o 18:54
Odbiornik: Ariva T65
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczawnica - Przehyba - z odbicia

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: rafal93pl »

Ale czym może być spowodowane to że dwa muksy odbieram dobrze a jeden źle, z tego samego nadajnika i z tej samej anteny? Czy te dwa muksy mają większą siłę sygnału? Wszystkie muksy jak dobrze działają to mają sygnał 70/80% a ten jeden jak mu "odbija" to ma 40/60%.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: K63 »

Przyczyn może być wiele - tak po stronie nadawczej i jak i odbiorczej. W takich sytuacjach najczęściej pomaga zmiana lokalizacji anteny. Bywa, że wystarczy ją niewiele podnieść, opuścić lub przesunąć w bok, ale bywa że trzeba dla niej znaleźć całkowicie nowe miejsce.

mrau34
Posty: 9
Rejestracja: 15 października 2014, o 13:56
Odbiornik: samsung tuner celebletech model urzo195
Instalacja antenowa: antena kierunkowa zawieszona na domu tzn na maszcin
Nadajnik - obiekt nadawczy: prehyba

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: mrau34 »

Panowie co jest powodem że na k45 przechyba niema sygnału jakość poziom zerowy ?? k34,k36 idą na pełny mocy pozdro.

grzesiekt19
Posty: 5
Rejestracja: 4 lutego 2016, o 23:26

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: grzesiekt19 »

Mam podobny problem jak rafal93pl

Antena: UHF Dipol 44/21-69 Tri Digit ECO ze wzmacniaczem LNA-177
Odbiornik: Nbox 5800S, wieś Kłodne
Przewód: TRISET-113 PE żelowany klasa A 75 Om na całej długości około 12m
Nadajnik: RTON Przehyba (odległość 24km)
MUX 1 oraz MUX3 odbierają idealnie, mam problem z odbiorem MUX 2. Działa niestabilnie. Kieruję się wskazaniami Nboxa, wskazanie AGC 76%, natomiast BER raz jest 0.00 a po chwili np. 2e02 i obraz szatkuje albo w ogóle zanika. I tak np. pokręcę anteną BER schodzi na 0.00 i MUX2 zaczyna odbierać a po przełączeniu na inny MUX i powrocie na MUX2 znów jest duży BER i klatkuje bądź zanika. Siła sygnału przy tym się nie zmienia. Antena jest zamontowana do balustrady balkonu na 1 piętrze ok 7m npt. Nie mam możliwości montażu anteny na dachu. Zmiana położenia anteny nic nie daje. Przez pewien czas jest ok a potem problem znów wraca. Testowałem antenę jedynie z symetryzatorem i sytuacja wygląda identycznie jedynie moc na wszystkich MUXACH spada o ok. 20%. Obecnie odbieram MUX2 z RTCN Kraków Chorągwica przy antenie ustawionej o ok. 15st na zachód od kierunku na Prehybę ale obraz co jakiś czas jest zakłócany i szatkuje szczególnie przy zapalaniu światła w pokoju lub zapalaniu kuchenki gazowej(BER od 6.0e06 do 5e05 zmienia się w zależności od pory dnia AGC zawsze 54%). Wycelowanie anteny na Chorągwicę daje gorszy efekt niż obecnie, widać odbieram z odbicia MUX2. Praktycznie idealnie na drodze dom – Przehyba jest nadajnik LTE PLAYA, LTE T-Mobile oraz Przemiennik MUX3 TSR Nowy Sącz 'G.Wysokie'. Zastanawiam się czy zastosowanie filtra LTE może poprawić odbiór MUX2 a jeśli tak to jaki wybrać.

Mapy i profile terenu:
http://imgur.com/a/KKbEk

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: K63 »

Na Nbox odbierasz zapewne przy pomocy "paluszka" ADB-100T. Miałem z nim ostatnio spore problemy, bo zachowywał się podobnie jak Twój - i to pomimo dobrych wskazań miernika. Wygląda na to że jest bardzo wymagający pod względem jakości sygnału i kiepsko "wstraja się" w kanał który trochę odstaje od pozostałych. Najprawdopodobniej na "normalnym" dekoderze lub telewizorze odbiór byłby stabilny. Zauważyłem że wartością powyżej której zaczyna zachowywać się stabilnie to AGC >80%. Tak czy siak te wskazania traktować trzeba orientacyjnie.
Podejrzewam że mux-2 odbierasz obecnie z odbicia z nadajnika w Tarnowie (ten sam kanał co z Chorągwicy). W ubiegłym roku montowałem podobną antenę w pobliskiej Męcinie i bez większych problemów udało mi się złapać sygnał z ... Suchej Góry k. Krosna (k.29,32,52) - i to na antenie pasywnej. Na dodatek idealnie złapałem k.34 z Wysokiego, pomimo że jest całkowicie z boku. To właśnie ten nadajnik może u Ciebie "bruździć" przy skierowaniu anteny z mocnym wzmacniaczem na Przehybę. Jakie masz % wskazania siły i jakości na wszystkich trzech muxach ze Szczawnicy?
Na marginesie - TriDigit ma możliwość regulacji kąta elewacji, więc spróbuj zadrzeć do góry lub opuścić "nos" anteny.

grzesiekt19
Posty: 5
Rejestracja: 4 lutego 2016, o 23:26

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: grzesiekt19 »

Dzięki K63
Tak, odbieram przez zewnętrzny tuner ADB-100T.
Wskazania mocy sygnału: MUX3 83%, MUX1 antena wycelowana w Przehybe 76% a przy obróconej o ok 15 st na zachód tak aby MUX2 na 23k odbierał mam 63% ale odbiera stabilnie, MUX2 z odbicia 55%. Zmiana kąta elewacji i na MUX1 oraz MUX3 nie wpływa a moc na MUX2 jest kilka % lepsza przy skierowaniu lekko w dół ale nadal jest niestabilny odbiór z Przehyby a z odbicia dalej są przycięcia co jakiś czas. Muszę jednak spróbować tą antenę spróbować ustawić albo na Suchą Górę albo na Tarnów, tylko będzie się to wiązało z przeniesieniem anteny na wschodnią elewację albo na dach, tylko czy ok 20m kabla który będę musiał dołożyć nie stłumi znacznie sygnału? I jeszcze przy okazji czy antena na kominie na budynku bez instalacji odgromowej z dachem blaszanym może zwiększyć prawdopodobieństwo wyładowań?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: K63 »

Aby dokonać radykalnej "przeprowadzki" anteny, lepiej wcześniej poeksperymentować. Na bezpośredni odbiór z Tarnowa raczej bym nie liczył - prędzej z odbicia od Wysokiego. Kręcąc anteną skierowaną na południe szukaj najlepszego odbioru na k. 23,45,50 (Tarnów). Kierując antenę w stronę Pisarzowa - Mordarka, szukaj odbitego sygnału z Chorągwicy (k.23,25,50). Kierując antenę na północ masz szansę na odbiór odbitego, ale dosyć mocnego sygnału z Przehyby. Wariantów jest sporo. Wiedz że w poszukiwaniu stabilnego odbioru jednego mux-a, można całkowicie stracić odbiór pozostałych. Bardzo często zmiana wysokości zawieszenia anteny dosłownie o kilkanaście cm może radykalnie pogorszyć lub poprawić sygnał. To samo przy przesunięciu w poziomie. Trudno to kontrolować obserwując wskazania dekodera, bo reaguje on z pewnym opóźnieniem. Dużo łatwiej robi się to przy pomocy miernika. Sygnał w górach zachowuje się bardzo chimerycznie i na poszukiwanie dobrego odbioru trzeba poświęcić sporo czasu. Jak to może wyglądać w praktyce, przeczytaj sobie przykład z pobliskiej Limanowej.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: K63 »

Poniżej parametry emisji mux-8 z Przehyby (wg UKE)

Kanał 7 - ERP 32.04 dBW / 1.6 kW - pol. V - charakterystyka D -> 0 / 0,1 / 0,2 / 0,3 / 0,4 / 0,4 / 0,3 / 0,2 / 0,1 / 0 / 0 / 0,1 / 0,3 / 0,6 / 1,1 / 1,8 / 2,5 / 3,1 / 3,7 / 4,1 / 4,4 / 4,5 / 4,5 / 4,5 / 4,5 / 4,3 / 4,1 / 3,6 / 3 / 2,3 / 1,6 / 1 / 0,6 / 0,2 / 0,1 / 0

Obrazek

Wysokość zawieszenia anteny - 1150 m npm. / 73 m npt.

Uwaga! Parametry nie są ostateczne, gdyż trwa proces ich międzynarodowego uzgadniania. Po uzgodnieniach międzynarodowych mogą jeszcze ulec zmianie

EDIT 08.01.2017:
Orientacyjna mapka zsięgu

dmdamiyo
Posty: 2
Rejestracja: 19 kwietnia 2017, o 14:04

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: dmdamiyo »

Witam wszystkich,

nie posiadam obecnie anteny DVB-T, zastanawiam się nad zakupem. Tylko czy jest jakakolwiek szansa na odbiór w takiej lokalizacji z Przehyby:
Obrazek

da rade coś pokombinować, czy lepiej dać sobie spokój zupełnie i satelita?
Z góry dzięki.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: K63 »

Niby blisko nadajnika, ale w Twoim kierunku sygnał jest mocno wytłumiony (0.5-0.6 kW), no i ... górki. Prawdopodobnie większe szanse na odbiór masz z Jarmuty, ale to tylko mux-3. Jeżeli z kierunku Przehyby nic nie dolatuje, próbowałbym odbioru z odbicia od gór, kierując antenę w kierunku od pln.- zach do pld.-zach. Na początek spróbuj na pasywnej siatce (stosunkowo dobrze zdaje egzamin przy sygnale odbitym) używając opcji programowania ręcznego w odbiorniku, obserwując parametry sygnału na k. 34, 36 i 45. Jak z odbiorem radzą sobie sąsiedzi?

Awatar użytkownika
a.d.
Posty: 458
Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: a.d. »

Wszystko wskazuje na to ze regularna emisja Mux-8 z Przehyby po okresie krotkotrwalych testow wystartuje w drugim lub trzecim tygodniu maja. Przerwa konserwacyjna wszystkich emisji z tego obiektu jest planowana na 11.05.2017r.
Ostatnio zmieniony 22 maja 2017, o 15:10 przez Jarosław Bałuka, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Proszę o stosowanie zasad polskiej pisowni. Regulamin forum.

dmdamiyo
Posty: 2
Rejestracja: 19 kwietnia 2017, o 14:04

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: dmdamiyo »

K63 pisze:Jak z odbiorem radzą sobie sąsiedzi?
Niestety nikt w okolicy nie odbiera z Przehyby, więc chyba lipa :cry:

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: K63 »

W podobnej sytuacji jest mój znajomy który mieszka po drugiej stronie Przehyby - w Barcicach. Podobna odległość (9 km), bardzo podobny profil i jedynie słabiutki sygnał z odbicia.

Zablokowany