Odbiór DVB-T we wschodniej części województwa

andiks

Re: DVB-T Odbiór Gorlice i okolice

Post autor: andiks »

Z Prechyby mógł by mieć odbiór to jest całkiem możliwe na upartego nie wiem czy Gubałowka. Powinien napisać w którym kierunku ma skierowaną antenę

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T Odbiór Gorlice i okolice

Post autor: K63 »

andiks pisze: Podaj jaka antenę i gdzie można kupić
Polecał bym Ci taką jaką mam ja, ale jej juz nie ma w sprzedazy. Osobiście w wiele rzeczy zaopatruję się w Dipolu. Mozesz spróbować TriDigit (ma mniej więcej stały zysk na całym zakresie pracy) http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A2675.htm lub ATX-91, która ma na forum dobrą opinię http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A3710.htm
Ostatnio na forum limanowskim przeczytałem, że ktoś złapał tam - właśnie na tej pierwszej - stabilny odbiór obydwu mux-ów z Suchej Góry.

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T Odbiór Gorlice i okolice

Post autor: twmichal »

Ale Andiks jest z Krynicy i nie optycznej widoczności z żadnym z nadajników DVB-T. Może by tak spróbować na jakieś antenie z dużym reflektorem ale mniejszą kierunkowością. Np. jakaś dobra siatka, Reflekta od Sowara, albo reflektorowa od Telkom-Telmor. Z doświadczenia wiem, że antena kierunkowa jest dobra do lokalizacji, których może nie widać optycznie, ale nie są one zasłonięte wysokimi wzniesieniami.

andiks

Re: DVB-T Odbiór Gorlice i okolice

Post autor: andiks »

Chyba na stronie dipola są anteny z reflektorem tylko nie wiem dokładnie ten model

_chris_

Re: DVB-T Odbiór Gorlice i okolice

Post autor: _chris_ »

Jeśli reflektorowa, to tylko Telmor albo któraś z jej starszych sióstr

W terenach górzystych dobrze radzi sobie też ta.

andiks

Re: DVB-T Odbiór Gorlice i okolice

Post autor: andiks »

Czyli antena ADX 92 może się okazać za słabą antena, że nie poradzi sobie z odbiorem zbyt słabych sygnałów

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T Odbiór Gorlice i okolice

Post autor: twmichal »

ATX-92 to świetna antena, ale moim skromnym zdaniem nadaje się bardziej do miejsc, gdzie nie ma tylu przeszkód terenowych. Dla takiej Krynicy czy Muszyny przydałoby się coś z bardziej "szerokim" kątem widzenia - tak jak np szerokopasmowe anteny od Telmora czy Sowara. Albo jakąś siatkową z Czech lub Słowacji sprowadzić - bo tam mają znacznie lepsze, z gęstszymi "okami"

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T Odbiór Gorlice i okolice

Post autor: K63 »

Przed "epoką cyfrową" do odbioru analogu z Przehyby używałem anteny szerokopasmowej TELMOR ASR-860 z przedwzmacniaczem. Sygnał przed rozdzieleniem wzmacniałem dodatkowo wzmacniaczem TELMOR WWK-840. TVP1, TVP2 i Polsat szły prawie idealnie, ale TVPinfo na k.7 był trochę za mocno zaśnieżony. Poszedłem więc na pewien kompromis i odwróciłem antenę delikatnie na zachód, dzięki czemu zyskałem dużo lepszy odbiór TVPinfo na k.50 z Chorągwicy (delikatny szum i lekkie odbicie), ale w zasadzie nie straciłem dobrego odbioru pozostałych trzech programów z Przehyby. Świadczyć to może o stosunkowo szerokim kącie widzenia, umozliwiającym dobry odbiór.
Aktualnie TSR-860 - ze względu na łatwość zmiany polaryzacji - wykorzystuję czasami do odbioru sygnału z Bardejova, ale odbieram tylko paczkę z k.54 (sygnał słaby, ale odbiór dosyć stabilny).
Myślę więc, że TSR-860 lub jej młodsze (i być może lepsze) siostry będą dobrym wyborem w terenie górzystym
Ostatnio zmieniony 13 stycznia 2012, o 13:07 przez K63, łącznie zmieniany 1 raz.

andiks

Re: DVB-T Odbiór Gorlice i okolice

Post autor: andiks »

Antena z przedwzmacniaczem może wzmacniać oprócz sygnału wszystko inne zakłócenia ewentualnie silniejszy sygnał z Parkowej albo Jaworzyny Krynickiej. Może jest inaczej nie znam dobrze tej anteny mam obawy czy zamiast lepiej nie będzie gorzej

_chris_

Re: DVB-T Odbiór Gorlice i okolice

Post autor: _chris_ »

andiks pisze:Antena z przedwzmacniaczem może wzmacniać oprócz sygnału wszystko inne zakłócenia ewentualnie silniejszy sygnał z Parkowej albo Jaworzyny Krynickiej.
każdy wzmacniacz szerokopasmowy wzmacnia wszystkie odbierane przez antenę sygnały - i te pożądane, i te nie pożądane - niezależnie, czy zamocowany w antenie, czy zewnętrzny.
andiks pisze:Może jest inaczej nie znam dobrze tej anteny mam obawy czy zamiast lepiej nie będzie gorzej
wzmacniacz (o ile jest niezbędny) trzeba zawsze dobierać do konkretnej sytuacji. Nowe Telmory mają tę zaletę, że wzmacniacz sam się reguluje, ale to oczywiście nie rozwiązuje tematu, czy wzmacniacz w danej sytuacji jest niezbędny czy też nie.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T Odbiór Gorlice i okolice

Post autor: K63 »

I pewnie dlatego uzyskałem dobre wyniki dzięki zastosowaniu wzmacniacza z możliwością selekcji kanałów i indywidualnego ich dostrojenia i wzmocnienia. Przyznam, ze aby wszystko dobrze grało, musiałem temu poświęcić trochę czasu.

kroczek12
Posty: 260
Rejestracja: 8 stycznia 2009, o 20:12
Miejscowość: Grybów
Odbiornik: Samsung QLED QE65Q67RAT
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Gorlice/Maślana Góra

Re: DVB-T Odbiór Gorlice i okolice

Post autor: kroczek12 »

No i chyba sporo pięniędzy poświęciłeś prócz czasu na wzmacniacz kanałowy...

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T Odbiór Gorlice i okolice

Post autor: K63 »

Tak. Przed ok. 10 laty zapłaciłem za niego - o ile dobrze pamiętam - coś ok. 450-500 zł. Ale nadal zdaje egzamin, bo daje mi mozliwość skonfigurowania 5 kanałów UHF, 1 VHF i 1 radiowego.

andiks

Re: DVB-T Odbiór Gorlice i okolice

Post autor: andiks »

Fakt że z Parkowej jest TVP2 na kanale 25 a TVP1 na 10 może nie powinno mieć znaczenia gdy mux 2 nadaje na wyższym kanale 61 moze zakłoceń nie będzie w tej chwili to jest gdybanie tylko żeby się nie okazało że żadna z podanych anten telmora czy ADX 91 okażą się nie przydatne ciekawe co na to Pan Jarek Bałuka bo on powinien coś więcej wiedzieć. Kupić to żaden problem schody zaczną się czy to będzie funkcjonalne czy też i nie

slawek
Posty: 143
Rejestracja: 14 marca 2010, o 17:08
Odbiornik: Samsung Le32b650
Instalacja antenowa: Siatka+Swa 9701 Odbiór MUX8 +Siatka +symetryzator MUX 1 MUX 2 MUX 3 zwrotnica
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha G Leżajsk Giedlarowa

Re: DVB-T Odbiór Gorlice i okolice

Post autor: slawek »

Jakby Ktoś potrzebował to mam takiego Telmora którego już nie uzywam.jak coś to pw

Bartt

Re: DVB-T Odbiór Gorlice i okolice

Post autor: Bartt »

andiks pisze:Fakt że z Parkowej jest TVP2 na kanale 25 a TVP1 na 10 może nie powinno mieć znaczenia gdy mux 2 nadaje na wyższym kanale 61 moze zakłoceń nie będzie w tej chwili to jest gdybanie tylko żeby się nie okazało że żadna z podanych anten telmora czy ADX 91 okażą się nie przydatne ciekawe co na to Pan Jarek Bałuka bo on powinien coś więcej wiedzieć. Kupić to żaden problem schody zaczną się czy to będzie funkcjonalne czy też i nie
Nie chciałbym tutaj nikogo zniechęcać do ATX91, ale sam mam taką antenę i wydaje mi się że nie działa ona tak dobrze powyżej 50 kanału jak to jest graficznie przedstawiane, a jej max wzmocnienie to coś właśnie koło 40 - 50 kanału, MUX1 śmiga z Suchej Góry b. dobrze (testowałem z różnymi wzmacniaczami w antenie został MC9102, do LNA nie miałem dostępu). Niestety sygnał k61 na ATX91 jest śladowy, z kolei przy porównaniu z tą anteną siatka z tym samym wzmacniaczem "wysiada" - brak sygnału MUX1 i 2. Oczywiście to efekt testów w mojej lokalizacji (odległość 18km, brak widoczności z nadajnikiem, kierunek zasłonięty przez 2 górki blisko miejsca odbioru).

Dodatkowo w Sat Kurierze 10/2011 jest test anten (odbiór z Chorągwicy kanał 64) i przykładowo podobna antena czyli ATX107 wypadła tam dość kiepsko w porównaniu z Maximum UHF200 na tym kanale (k64):

ATX107: CBER 7,7 e-4, poziom 42,6dBuV, C/N 28,4dB, MER 23,6dB
UHF200: CBER 4,1 e-5, poziom 45,6dBuV, C/N 31,3dB, MER 25,7dB

Pomniar na wysokości 4m nad ziemią bez wzmacniaczy. Widać że poziom błędów przed korekcją na UHF200 jest o rząd niższy.

Ponadto jak startowała emisja z Chorągwicy na 64 kanale, to pisano na forach (być może też i tu) że lepiej ten kanał odbierał ATX55 niż na ATX91 :shock:

Niestety w sprzedazy jest pełno "klonów" anteny UHF200, pytanie czy one działają tak samo :?:.

Dodatkowo tutaj http://eltech.net.pl/index.php?s=testy_tv_sat jest porównanie ATX87 z podobną do UHF200 anteną (może nawet lepszą) anteną firmy Emme-Esse i wyniki są podobne.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T Odbiór Gorlice i okolice

Post autor: K63 »

No i dlatego póki polska cyfrówka nie bedzie nadawac na kanałach i zasięgach docelowych, stosowanie anten do jej odbioru będzie jedną wielką loterią. Anteny trzeba dobierać indywidualnie - do konkretnej lokalizacji, warunków odbioru, a także sprzętu odbiorczego (zróżnicowana czułość głowicy). Bo antena, która odbiera dobrze u sąsiada, u mnie może juz nie zdać egzaminu. Mam takie doświadczenie jeszcze z czasów analogu. Przed paroma laty testowałem odbiór Przehyby na tej samej antenie u siebie i u sąsiada (odległość ok. 30m, takie same terenowe warunki odbioru). I u mnie był dobry odbiór prawie wszystkich nadawanych programów (gorzej TVPinfo), a u sąsiada niestety juz nie ( prawie brak TVPinfo, słaby Polsat). Po przestawieniu anteny na Chorągwicę, sąsiad mógł dobrze odbierać wszystko. Ja także, ale z wyjątkiem TVP2.

andiks

Re: DVB-T Odbiór Gorlice i okolice

Post autor: andiks »

Analogicznie jest z odbiorem jesli to tak mogę nazwać stacji radiowych z Prechyby w Krynicy Zdrój na byle jakim radiu mozliwy jest odbiór tylko szumu troche lepsze radio Panasonic RF 3500 już coś odbiera ale też trzeba sie nagimnastykować odpowiednio ustawić radio ale sygnał jest bardzo słabiutki. Przy włączonych urządzeniach elektrycznych już jest tragedia sygnał ginie. Jezeli sa problemy z odbiorem radia w paśmie UKF z Prechyby w Krynicy Zdrój to tym bardziej będą problemy z odbiorem telewizji cyfrowej. Poprawa odbioru czterech programów Polskiego Radia Zetki i RMF nastąpiła po uruchomieniu nadajników z Jaworzyny Krynickiej i Prechyby. Wcześniej to była loteria w jednym miejscu był jako taki odbiór kawalek dalej nie było nic. Na obecna chwile żadna antena nie poradzi sobie

kroczek12
Posty: 260
Rejestracja: 8 stycznia 2009, o 20:12
Miejscowość: Grybów
Odbiornik: Samsung QLED QE65Q67RAT
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Gorlice/Maślana Góra

Re: DVB-T Odbiór Gorlice i okolice

Post autor: kroczek12 »

a.d. pisze:Sprobuje pokusic sie o udzielenie odpowiedzi na czesto na tym forum zadawane pytania dlaczego na emisje Mux-2 wybrano lokalizacje z Komina EC a nie z obiektu Maslana gora?
Otoz po doglebnej analizie uksztaltowania terenu wszystko wskazuje jednak na to ze wybranie lokalizacji w przypadku emisji Mux-2 z Komina EC jest lepszym rozwiazaniem i ma zwiazek z poprawnym funkcjonowaniem calej sieci SFN(Gubalowka,Lubon Wlk,Przehyba,Komin EC) w przypadku Maslanej Gory mogly by jednak byc problemy(wzajemne zaklucanie) w funkcjonowaniu na calym tym obszarze jednofrekfencznej sieci SFN
Nic ten SFN lepiej nie działa jak jest emisja z komina EC. Wręcz gorzej bo ludzie skarżą się że wraz z uruchomieniem mux2 z komina EC pogorszył się im odbiór z innych lokalizacji (np Sucha Góra) a nie którym nawet na tyle że go stracili.
Ja rozmawiałem z przedstawicielem RSTV, dowiedziałem się że taniej wyjdzie uruchomić na kominie EC a nie na Maślanej Górze bo komin ma już gotową infrastrukturę a na Maślanej trzebaby ją dopiero zrobić. To jest powód który przeważył w 90%.

andiks

Re: DVB-T Odbiór Gorlice i okolice

Post autor: andiks »

Maślana Góra spełniał role gdyby uruchomiono nadajnik z Jaworzyny Krynickiej. Odległość miedzy Jaworzyna Krynicką a Maślana Góra wynosi w lini prostej nie całe 20 km podobnie z Prechyba. Zapytam sie czy jest w ogóle w planie uruchomienie nadajnika na Jaworzynie Krynickiej. W dalszym ciągu uważam lokalizacje EC Glinik za fatalną

Zablokowany