Odbiór DVB-T we wschodniej części województwa

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T Odbiór Gorlice i okolice

Post autor: K63 »

K63 pisze:W momencie włączenia MUX-2 z Gorlic, straciłem całkowicie odbiór z Przehyby (moc - 100, jakość -0, a wcześniej zawsze była 100), chociaż antena odwrócona jest niemal w przeciwnym kierunku niż Gorlice. Odwróciłem więc antenę na Suchą Górę, a potem na Gorlice (10km) i objaw jest identyczny (jakość-0, moc-100). Nie jestem w stanie odebrać MUX-2 z żądnego okolicznego nadajnika nadającego na 61k. Wszystkie pozostałe częstotliwości działaja jak dotychczas.
Chyba jednak dostrojono SFN, bo przed paroma dniami powrócił sygnał na k.61 z Przehyby jak i z Suchej Góry. Kierując antenę na Gorlice, mam bardzo słaby sygnał , z dużą ilością błędów. I prawdę mówiąc nie wiem ,czy jest to sygnał z Gorlic, czy też osłabiony - z powodu obrócenia anteny - sygnał z Suchej Góry. I jeszcze ciekawostka. Kierując antenę na Suchą Górę, nie jestem w stanie uzyskać maksymalnego sygnału z obydwu mux-ów przy ustawieniu jej w jednym położeniu. Gdy uda mi sie uzyskać max. sygnał MUX-1, to MUX-2 jest troszkę osłabiony. Gdy natomiast zmienię o ok. 10 st. ustawienie anteny aby uzyskać max. sygnał MUX-2, słabnie mi sygnał MUX-1. Więc aby odbierać stabilnie obydwa mux-y muszę ustawic antene tak, aby znajdowała sie w położeniu pośrednim. No ale nie mam juz możliwie maksymalnego sygnału na obydwu częstotliwościach. Więc jezeli ktoś ma problem z odbiorem obydwu mux-ów z SG - a odbiera przynajmniej jeden - może wystarczy mała korekta ustawienia anteny.

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T Odbiór Gorlice i okolice

Post autor: kemi73 »

Nie tylko Ty miałeś takie problemy ja je także zaobserwowałem już wcześniej przed włączeniem SFN w Gorlicach. Niby nadajnik z jednego punktu nadaje a nie da się ustawić maxa dla obu mux-ów w jednym punkcie położenia anteny.

kepo

Re: DVB-T Odbiór Gorlice i okolice

Post autor: kepo »

Cały czas nie mogę zrozumieć czym urzędasy kierowały się lokalizując nadajnik na kominie z Glinika, wiem że swego czasu nadawoło stamtąd Radio Galicja (teraz rmf maxxx) i w Bieczu w samochodzie miałem kiepski odbiór,pomimo że komin kilka km oddalony, spodziewałem się że NTC będzie podobnie.

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T Odbiór Gorlice i okolice

Post autor: twmichal »

Radio Galicja nie nadawało nigdy z EC Glinik. Nadawali z Jaworzyny Krynickiej i TSR Wysokie k. Męciny (przy drodze nr.28 w stronę Limanowej). Z EC Glinik nadaje analogowo TV Puls na k.36 oraz PR Kraków na 97.4 i Złote Przeboje 99.6. Obie stacje radiowe da się odbierać z RDS w Busku-Zdroju.

kepo

Re: DVB-T Odbiór Gorlice i okolice

Post autor: kepo »

a no racja towarzyszu :oops:

gniew1971

Re: DVB-T Odbiór Gorlice i okolice

Post autor: gniew1971 »

I jeszcze radio AM na falach średnich

andiks

Re: DVB-T Odbiór Gorlice i okolice

Post autor: andiks »

Pomyliło sie tobie z Radiem Kraków od dwóch lat nadają w Gorlicach. Obecnie RMF MAXX nadaje z TSR Parkowa na Jaworzynie Krynickiej już nie mają nadajnika

kroczek12
Posty: 260
Rejestracja: 8 stycznia 2009, o 20:12
Miejscowość: Grybów
Odbiornik: Samsung QLED QE65Q67RAT
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Gorlice/Maślana Góra

Re: DVB-T Odbiór Gorlice i okolice

Post autor: kroczek12 »

twmichal pisze:Radio Galicja nie nadawało nigdy z EC Glinik. Nadawali z Jaworzyny Krynickiej i TSR Wysokie k. Męciny (przy drodze nr.28 w stronę Limanowej). Z EC Glinik nadaje analogowo TV Puls na k.36 oraz PR Kraków na 97.4 i Złote Przeboje 99.6. Obie stacje radiowe da się odbierać z RDS w Busku-Zdroju.
Skoro coś tu mówicie o emisji kanałów radiowych z EC to i ja coś wtrącę. Ja w Grybowie dobrze słyszę radio Kraków w mono bo w stereo jest taki szum że uszy bolą. A w kwestii radia Złote Przeboje to w ogóle nie odbieram tej stacji. A sprzęt do odbioru naprawdę mam dobry - amplituner + taka antena Televesa. I taki oto odbiór jest w Grybowie z Gorlic tych stacji radiowych więc co ma się dziwić że 16km od komina EC w Grybowie nie ma odbioru DVB-T. Wszystko przez zasłaniającą górę Maślaną. Jedyne rozwizanie to przenieść na nią emisję i wszystkie kolejne tam uruchamiać. Proszę zobaczyć jaki jest odbiór z Przehyby w Grybowie i z EC Glinik. Sygnału z nadajników nie ma! Biała plama.

andiks

Re: DVB-T Odbiór Gorlice i okolice

Post autor: andiks »

Odbiór możesz mieć z Prechyby albo Jaworzyny Krynickiej. Popieram zdanie kroczek12. Emitel powinien zmienić lokalizacje z bezsensownej obecnej lokalizacji EC Glinik na lepszą i bardziej optymalną Maślaną Góre Gorlice - Grybów

kroczek12
Posty: 260
Rejestracja: 8 stycznia 2009, o 20:12
Miejscowość: Grybów
Odbiornik: Samsung QLED QE65Q67RAT
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Gorlice/Maślana Góra

Re: DVB-T Odbiór Gorlice i okolice

Post autor: kroczek12 »

@andiks
Odbioru z Przehyby nie mam bo nie tylko to wiem z tych mapek i jakich-kolwiek innych ale z własnego doświadczenia. Celowałem ATX-em 107 i DAT-75 na te nadajniki i uwierz mi że nie ma odbioru, jedynie przy tropo cudem odbiornik potrafił zaczytać listę kanałów z Przehyby... i tylko zaczytać bo o oglądaniu nie ma mowy. Anteny odbiorcze naprawdę mam z wyższej pułki do tego mam dużo płytek dopuszkowych i symetryzatory. No ale Panowie fizyki nie przeskoczymy.
A co do Jaworzyny Krynickiej to również nie spodziewałbym się odbioru nawet przy takiej mocy jak mają teraz Gorlice. Układ terenu sprawdzałem na dvbtmap.eu i nie napawa to optymistycznie. Jedyne rozwiązanie dla Grybowa ale i dla całej okolicy to Maślana Góra. Zresztą lokalizacja wyżej o około 500metrów i nie tylko ta okolica będzie spokojna o odbiór.
Ja mam cichą nadzieje że Panowie jak będą uruchamiać MUX-1 w tej lokalizacji za kilka miesięcy to pomyślą o Maślanej Górze a MUX-2 z EC przeniosą z czasem.

kepo

Re: DVB-T Odbiór Gorlice i okolice

Post autor: kepo »

Ale skoro Tarnów odbierasz, to czym się przejmujesz?

kroczek12
Posty: 260
Rejestracja: 8 stycznia 2009, o 20:12
Miejscowość: Grybów
Odbiornik: Samsung QLED QE65Q67RAT
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Gorlice/Maślana Góra

Re: DVB-T Odbiór Gorlice i okolice

Post autor: kroczek12 »

@kepo
Odbieram ledwo co i to na Televes DAT75. Chcesz powiedzieć że wszyscy powinni być zobligowani do kupna tak drogich anten? Mi się wydaje że odbiór powinien być łatwy, czyli zapewniony przez antene za max 100zł a nie na akstremalnym sprzęcie.

andiks

Re: DVB-T Odbiór Gorlice i okolice

Post autor: andiks »

Mux 2 z Jaworzyny Krynickiej nie odbierzesz bo nie ma tam nadajnika raczej miałem tu na uwadze stacje radiowe natomiast jeśli chodzi o Maślaną Góre Gorlice-Grybów to Emitel powinien przenieść nadajnik z EC Glinik Gorlice. Ta ostatnia lokalizacja jest nie trafiona najgorsza z możliwych

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T Odbiór Gorlice i okolice

Post autor: kemi73 »

@Kroczek12 szukałem ostatnio sygnału w Szalowej i bez problemu wyłapał sygnał na kanałach 23,61 oraz 64. Musisz mieć bardzo niekorzystną lokalizacje że łapiesz tylko 23 kanał.

mario1112

Re: DVB-T Odbiór Gorlice i okolice

Post autor: mario1112 »

Witam W Szalowej ładnie ciągnie sygnał na 23 kanale.Sucha Góra jest nawet nieżle około 60-70% sygnału ale przy gorszej propagacji zdarzają się przycięcia i zaniki.Natomiast sygnał z Ec Gorlice jest nie do odebrania mimo że w lini prostej jest około 10km kiedyś udało mi się tylko wyszukać kanały i to tyle na ten temat.Co do Maślanej Góry to widze ją jak na dłoni z okna w weekend planuje wycieczkę na Maślankę.Pozdrawiam

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T Odbiór Gorlice i okolice

Post autor: K63 »

Myślę, ze jezeli wymienisz siatkę na jakąs dobrą antene kierunkową, możesz sporo poprawić odbiór z Suchej Góry. Na k.23 jest bardzo mocny sygnał z duzym pokryciem, bo udało mi sie go złapać w Limanowej (!) z jakością prawie 80%, w miejscu mocno przysłoniętym wysoką górą.

andiks

Re: DVB-T Odbiór Gorlice i okolice

Post autor: andiks »

K63 pisze:Myślę, ze jezeli wymienisz siatkę na jakąs dobrą antene kierunkową, możesz sporo poprawić odbiór z Suchej Góry. Na k.23 jest bardzo mocny sygnał z duzym pokryciem, bo udało mi sie go złapać w Limanowej (!) z jakością prawie 80%, w miejscu mocno przysłoniętym wysoką górą.
Podaj jaka antenę i gdzie można kupić

kroczek12
Posty: 260
Rejestracja: 8 stycznia 2009, o 20:12
Miejscowość: Grybów
Odbiornik: Samsung QLED QE65Q67RAT
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Gorlice/Maślana Góra

Re: DVB-T Odbiór Gorlice i okolice

Post autor: kroczek12 »

andiks pisze:Mux 2 z Jaworzyny Krynickiej nie odbierzesz bo nie ma tam nadajnika raczej miałem tu na uwadze stacje radiowe ...
Ja wiem że nie ma tam nadajnika, tylko tak stwierdziłem że gdyby tak kiedyś był czego życzę Kryniczanom :)
kemi73 pisze:@Kroczek12 szukałem ostatnio sygnału w Szalowej i bez problemu wyłapał sygnał na kanałach 23,61 oraz 64. Musisz mieć bardzo niekorzystną lokalizacje że łapiesz tylko 23 kanał.
Taki np mam widok na Suchą Górę a taki na EC w Gorlicach. Zresztą cały Grybów tak ma.
Podobnie jest z Krakowem (nie odbieram teraz tvp3 analogowo), z Tarnowem (no w tym przypadku jakoś łapię), nawet niechce mi sie robić tych screenów.... no poprostu rewelacja. I jak tu nie uruchomić nadajnika na Maślanej Górze?!

andiks

Re: DVB-T Odbiór Gorlice i okolice

Post autor: andiks »

Mam nadzieję że Emitel dojdzie sam do wniosku i zweryfikuje decyzje w sprawie nie zbyt fortunnego uruchomienia nadajnika na kominie EC Glinik i przeniesie emisje na Maślaną Górę. Ciekawe czy z Jaworzyny Krynickiej odebrało naziemna telewizje cyfrowa ale moc musiała miec 1 KW ERP zasięg byłby prawie taki sam jak Lubon w Rabce.

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T Odbiór Gorlice i okolice

Post autor: kemi73 »

@Kroczek12 tyle tylko że sygnał dla kanału 61 musiał dolatywać z Przechyby a nie z Suchej Góry czy Gorlic.

Zablokowany