Odbiór DVB-T we wschodniej części województwa

_chris_

Re: DVB-T Odbiór Gorlice i okolice

Post autor: _chris_ »

andiks pisze:Jeżeli sygnał się zsumował ot powinien być odbiór idealny zakłóceń nie powinno być to nie analog.
sygnały w SFN sumują się w antenie wektorowo - więc wypadkowo będzie albo lepiej, albo tak samo albo gorzej, w zależności od faz i amplitud dochodzących sygnałów z poszczególnych kierunków bezpośrednich i odbić.

Nota bene - w przypadku emisji analogowych na tych samych kanałach byłoby oczywiście identycznie. Dla innych typów emisji zresztą też...
121167 pisze:Sumator to kiepski pomysł - anteny wzajemnie się zakłócają.
to nie jest kiepski pomysł, tylko, że jak zawsze, trzeba to robić z wiedza i niestety, trzeba też włożyć w sumowanie trochę pracy. To nie anteny się zakłócają, a układ sumacyjny może być niewłaściwie skompletowany i skonfigurowany.

andiks

Re: DVB-T Odbiór Gorlice i okolice

Post autor: andiks »

Mąslana Góra jest lepsza lokalizacja i dla miejscowości Grybów poprawi odbiór może dlasamej Krynicy nie wiele wpłynie ale może Panowie z Emitela uruchomia z Jaworzyny Krynickiej mux3 i dwa pozostałe

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T Odbiór Gorlice i okolice

Post autor: K63 »

mario1112 pisze:Witam
Wczoraj miałem dobry odbiór z Suchej Góry na poziomie 70-80%.i podobny sygnał z Tarnowa.Dzisiaj już sygnał z SG mamvok 50-60% i brak odbioru niewiem co się stało.Dodam że chciałem złapać sygnał z Gorlic i nic żadnego odbioru.Mieszkam w Szalowej od strony Łużnej koło byłego remontowanego mostu.Antena stara siatka ze wzmacniaczem tuner Ferguson Ariva 220Combo.Co radzicie panowie instalatorzy.Pozdrawiam :)
Próbuj Przehybę (k.61) lub Tarnów (k.23), który w naszym rejonie ma bardzo mocny sygnał. Możesz tez spróbować Chorągwicę (k.64) lub Sw. Krzyż (k.36), ale jeżeli mieszkasz w dolince przy moście - możesz nie odebrać. Jeżeli nic nie pójdzie - może trzeba wymienić wzmacniacz lub zastąpić siatkę anteną kierunkową z dobrym zyskiem. Musisz wziąć pod uwagę, że Ariva nie ma zbyt czułej głowicy. Próbowałem Arivę 210 i WIWA HD50. W porównaniu do tunera wbudowanego w mój telewizor - przy sygnale na granicy stabilnego odbioru z czułością obydwu tunerów nie ma rewelacji.

Dj xBoy
Posty: 17
Rejestracja: 26 listopada 2011, o 20:33
Odbiornik: WIWA HD-90,
WIWA HD-85,
NotOnlyTV USB
Instalacja antenowa: Antena siatkowa, Dipol 44/21-60 Tri Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: EC Gorlice, RTCN 'Sucha Góra'

Re: DVB-T Odbiór Gorlice i okolice

Post autor: Dj xBoy »

Kolego z Szalowej.

Instalowałem telewizję na 4 domach w Twojej miejscowości i wiem, że kiepsko z odbiorem ze względu na profil terenu i nie tylko. Powinieneś jednak spokojnie złapać Tarnów. Polecam wzmacniacz LNA-177.

u015

Re: DVB-T Odbiór Gorlice i okolice

Post autor: u015 »

Witam wszystkich. Mieszkam w Siedliskach k. Gorlic obecnie odbieram mux 2. Antena (zwykła siatkowa) skierowana na Tarnów- g.Św. Marcina, i mam do was pytanie: czy mogę gdzieś złapać zasięg mux1 ?? Czekam na odp. Z góry dzięki:)

kepo

Re: DVB-T Odbiór Gorlice i okolice

Post autor: kepo »

u015 pisze:Witam wszystkich. Mieszkam w Siedliskach k. Gorlic obecnie odbieram mux 2. Antena (zwykła siatkowa) skierowana na Tarnów- g.Św. Marcina, i mam do was pytanie: czy mogę gdzieś złapać zasięg mux1 ?? Czekam na odp. Z góry dzięki:)
Obróć antenę na wschód, w stronę Suchej Góry i na 42k jest mux-1, a 61 mux-2. Ale jeśli coś cię zasłania od wschodu to marne szanse na odbiór, a wiem że część Siedlisk jest na wzgórzu, jeśli tam mieszkasz to spokojnie odbierzesz, nawet na tej siatce.

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T Odbiór Gorlice i okolice

Post autor: kemi73 »

Dj xBoy pisze: Instalowałem telewizję na 4 domach w Twojej miejscowości i wiem, że kiepsko z odbiorem ze względu na profil terenu i nie tylko.
No tak źle to tam nie ma wszystko zależy od lokalizacji :) Nie pamiętam dokładnie kanału ale antena siatkowa ze zwykłym wzmacniaczem i skierowana w kierunku Krakowa. Po nowym roku wybieram się tam to sprawdzę dokładnie.

Dj xBoy
Posty: 17
Rejestracja: 26 listopada 2011, o 20:33
Odbiornik: WIWA HD-90,
WIWA HD-85,
NotOnlyTV USB
Instalacja antenowa: Antena siatkowa, Dipol 44/21-60 Tri Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: EC Gorlice, RTCN 'Sucha Góra'

Re: DVB-T Odbiór Gorlice i okolice

Post autor: Dj xBoy »

kemi tak jak powiedziałeś to zależy o lokalizacji. Ja mówię o tych, którzy mieszkają w okolicach zainteresowanego użytkownika. Bardziej w stronę Stróż jest nieco wyżej i odbiór jest pewniejszy. Na pewno Tarnów można odebrać. Przehyby nie próbowałem.

andiks

Re: DVB-T Odbiór Gorlice i okolice

Post autor: andiks »

Dj xBoy pisze:.
Dla Stróż i okolic lepsza lokalizacja jest Maślana Góra Gorlice. Czemu Emitel nie robi nic aby poprawić sieć nadawczą

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T Odbiór Gorlice i okolice

Post autor: kemi73 »

Andiks my już o tym wiemy :) notoryczne pytanie o jedno i to samo nie ma sensu. SG też nadaje z mocą 18KW zamiast 25KW i nikt z Emitela nie chce powiedzieć dlaczego. Po prostu są pytania na które nie ma odpowiedzi :lol: .

mario1112

Re: DVB-T Odbiór Gorlice i okolice

Post autor: mario1112 »

Mam jutro zainastalować antene znajomej w Zagórzanach mam sporo pytań?jaka antene polecacie.jaki rozdzielacz kupić (na dwa telewizory)i w końcu jaki tuner stb w miare tani wybrać.Co do zakupów to chyba nie ma wielkiego wyboru w Gorlicach ,ale może coś kupie.
Raczej co do ustawienia anteny to narazie tylko na Suchą Góre trzeba skierować bo z komina bedzie miała tylko mux2?

gniew1971

Re: DVB-T Odbiór Gorlice i okolice

Post autor: gniew1971 »

W Zagórzanach z Suchej Góry powinieneś odebrać mux1 na siatkowej z płytką wzmacniacza wa501s/3.W Moszczenicy ja tak właśnie odbieram, antena ustawiona na Krosno a bokiem łapie komin EC bo sygnał jest silny i tak powinno być też w Zagórzanach.W Gorlicach masz tunery od 120zł do 180złz nagrywaniem.A czy z jednej anteny dasz radę to wątpię bo z z Krosna sygnał będzie za słaby na rozdzielacz. Na pewno z komina sygnał będzie na dwa.Ale próbować możesz i całkiem możliwe że ci się uda.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T Odbiór Gorlice i okolice

Post autor: K63 »

Nie tak dawno na Bieckiej widziałem kilka modeli WIWA w cenach 100-130 zł. Antena - najlepiej kierunkowa. Jezeli chodzi o rozdzielenie sygnału, to mozna rozwazyć montaż np. takiego wzmacniacza http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ai-2 ... R90450.htm No ale w Gorlicach go nie dostaniesz.

andiks

Re: DVB-T Odbiór Gorlice i okolice

Post autor: andiks »

Odpowiedz na pytanie zawsze sie znajdzie tylko trzeba szukać nie zawsze to jest łatwe to jednak trzeba mówić o problemach w odbiorze bo nie wszyscy sobie zdają sprawę z problemów jakie mają odbiorcy. Najłatwiej z za biurka Warszawy czy też jakiegoś innego duże miasta powiedzieć że nikt nie będzie wykluczony z cyfryzacji a prawda jest zupełnie inna. Często takie slogany propaguje nie kto inny jak między innymi KRRiT. Odnosze sie do tego co napisał kemi kemi73

Tytuł: Re: DVB-T Odbiór Gorlice i okolice Cytuj
Andiks my już o tym wiemy :) notoryczne pytanie o jedno i to samo nie ma sensu. SG też nadaje z mocą 18KW zamiast 25KW i nikt z Emitela nie chce powiedzieć dlaczego. Po prostu są pytania na które nie ma odpowiedzi :lol: .
Post Napisane: 30 grudnia 2011, o 12:13

Dj xBoy
Posty: 17
Rejestracja: 26 listopada 2011, o 20:33
Odbiornik: WIWA HD-90,
WIWA HD-85,
NotOnlyTV USB
Instalacja antenowa: Antena siatkowa, Dipol 44/21-60 Tri Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: EC Gorlice, RTCN 'Sucha Góra'

Re: DVB-T Odbiór Gorlice i okolice

Post autor: Dj xBoy »

K63 pisze:Nie tak dawno na Bieckiej widziałem kilka modeli WIWA w cenach 100-130 zł. Antena - najlepiej kierunkowa. Jezeli chodzi o rozdzielenie sygnału, to mozna rozwazyć montaż np. takiego wzmacniacza http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ai-2 ... R90450.htm No ale w Gorlicach go nie dostaniesz.
No to masz stare wiadomości :). Produkty firmy DIPOL można zamówić w sklepie na Mickiewicza. Niestety dopiero po nowym roku.

Co do tunerów. W Media Expert na 3 Maja są tanie tunery WIWA HD-90. Sam taki mam i polecam :)

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T Odbiór Gorlice i okolice

Post autor: K63 »

To, że można zamówić to wiem , ale wielu akcesoriów do montażu dvb-t które mogą być Ci potrzebne od razu - to w Gorlicach nie dostaniesz.
Teraz dwie ciekawostki odnośnie dwóch skrajnych przypadków odbioru sygnału z SG po włączeniu komina EC, o których dowiedziałem sie dzisiaj
Pierwszy z okolic Łużnej. Przed włączeniem Mux-2 z komina, stabilny odbiór z SG obydwu mux-ów na antenie siatkowej. Po włączeniu Gorlic - brak obydwu mux-ów. Ponoć wymiana wzmacniacza i kręcenie anteną nie pomogły.
Drugi z Gorlic. Antena siatkowa z LNA-177 skierowana na SG widzi komin trochę z boku (ok.45'). Odległość w linii prostej ok. 1 km (!). Stabilny odbiór obydwu mux-ów na k.42 i 61, tak przed jak i po włączeniu sygnału z komina.

andiks

Re: DVB-T Odbiór Gorlice i okolice

Post autor: andiks »

Zaklóceń nie powinno być albo jest wadliwy nadajnik EC Glinik albo coś jeszcze innego jakaś przyczyna musi być. Jezeli zakłócenia pojawiły sie po włączeniu EC Glinik Gorlice to najwidoczniej przyczyna jest spowodowana samym nadajnikiem

Bartt

Re: DVB-T Odbiór Gorlice i okolice

Post autor: Bartt »

Na upartego może by się dało nadawać MUX2 na tym 36 kanale z Gorlic.
W końcu te analogi z Lubonia nie maja jakiejś super mocy (TVP2 k36 15kW), a i MUX2 nadawany z komina EC pewnie nie miałby większego wpływu na te analogi.
Zresztą podobna sytuacja (tylko w większej skali) ze wspólnym 36 kanałem jest z MUX2 Kielce/Św Krzyż 50kW - TVP2 Zamość/Tarnawatka 300kW. Na pewno w pewnym obszarze te emisje sobie przeszkadzają, a mimo to są prowadzone.
Największym problemem jest analogowy Puls z Gorlic, mogliby zrezygnować z analogu (czego pewnie nie zrobią) lub może znalazłby się dla nich jakiś wolny kanał.
Ja bym im dał k69 :mrgreen: , ale chyba nie byliby zadowoleni :D.

satfan123

DVB-T Odbiór Gorlice i okolice

Post autor: satfan123 »

Jak wyglada odbior cyfrowej telewizji naziemnej w Gorlicach na dzien dzisiejszy bo ja mieszkam 1 km od komina Glinika i od wczoraj mam niemale problemy z odbiorem. Obraz sie zatrzymuje i wyskakuja kolorowe kwadraciki.Antene mam na dachu bloku i wczesniej odbior byl OK.

:roll:

Matteo87

Re: DVB-T Odbiór Gorlice i okolice

Post autor: Matteo87 »

masz wzmacniacz w tej antenie? i czy jest ona zwrócona w kierunku komina?
Jak mieszkasz 1 km od komina to proponuje wetknąć gwóźdź w gniazdo antenowe :D
albo coś takiego:
http://nokautimg2.pl/p-93-c9-93c938ef7c ... -dvb-t.jpg

Zablokowany