DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

gniew1971

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: gniew1971 »

Dziś po włączeniu MUX1 z Gorlic "brak sygnału"na obu MUX-ach, antena na Tarnów. Przestawiłem na Gorlice dalej brak sygnału. Pomogło wyjęcie zasilacza z sieci ,widocznie wzmacniacz za mocny"WA501s/3
Ostatnio zmieniony 23 maja 2012, o 19:34 przez gniew1971, łącznie zmieniany 1 raz.

grzegorz0plonka

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: grzegorz0plonka »

Czego brakuje sygnału? Czy mux2 Czy mux3?

Mam pytanie dla wasze. Dlaczego na mapie http://www.emitel.pl/strona-glowna/mapa-obiektow nie ma nadajnka GORLICE?

kroczek12
Posty: 260
Rejestracja: 8 stycznia 2009, o 20:12
Miejscowość: Grybów
Odbiornik: Samsung QLED QE65Q67RAT
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Gorlice/Maślana Góra

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: kroczek12 »

Bo to jest mapa nadajników należących do Emitela. Nadajnik na kominie w Gorlicach należy do RSTV.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: K63 »

K63 pisze:A przy okazji nie potwierdziły sie moje obawy o problemy z synchronizacją SFN na k.45, tak jak miało to miejsce po włączeniu mux-2 z komina.
No i wykrakałem. Po kilkugodzinnej nieobecności, po powrocie do domu stwierdziłem brak odbioru na SFN z k. 45. Nie jest u mnie możliwy odbiór z żadnego z trzech nadajników nadających mux-1 na k.45. Moc - 90-100%, jakość - 0%. Dzwonił do mnie mieszkający niedaleko znajomy, ze u niego jest tak samo. No, ale jak widzę nie tylko u nas.
kroczek12 pisze:Po włączeniu emisji z Gorlic całkowicie straciłem sygnał MUX1 z Tarnowa - 0% odbioru !. MUX2 na poziomie jak dotychczas czyli około 95 do 100%.
Jeżeli chodzi o mux-2 z Tarnowa stwierdziłem lekkie pogorszenie. Co prawda nie dotyczy to odbioru przy antenie skierowanej bezpośrednio na Tarnów. Ale przy antenie skierowanej na Przehybę mogłem dotychczas odbierać mux-2 z Tarnowa z odbicia, a po włączeniu k.45 w Gorlicach, juz nie mam takiej możliwości.

grom

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: grom »

Wiem, że to niby testy, ale wg zapewnień w różnych tematach moc powinna być docelowa, a nie jestem pewien wiem czy tak jest. Mam do nadajnika z komina około kilometr.
U mnie na jednym tv MUX1 złapało ok 70% siła sygnału, ok 80% jakość ustawiając antenę (wewnętrzną) tylko w stronę komina. Ruch o kilkanaście stopni i sygnał znika, natomiast w MUX2 można antenę przestawić nawet o kilkadziesiąt stopni i z sygnałem wszystko ok.
Z ciekawości do drugiego nowego telewizora podpiąłem zwykły sam kabel antenowy (bez anteny). MUX2 szybko znalazło siła ok 55% jakość 80%. MUX1 niestety nie wykrywa.
Wiem, że może się czepiam bo zamontuje antenę i będzie wszystko ok, ale czy na pewno oba nadajniki działają z taką samą mocą? Trochę dziwne są różnice w odbieraniu MUXów

mpolan

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: mpolan »

Muxy 1 i 2 raczej nadają z taką samą mocą. Na TV mam 100/100 % na oby muxach, a na arivie mam mocy 74/97 % również oba. Odległość od nadajnika około 14 km w lini prostej

kroczek12
Posty: 260
Rejestracja: 8 stycznia 2009, o 20:12
Miejscowość: Grybów
Odbiornik: Samsung QLED QE65Q67RAT
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Gorlice/Maślana Góra

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: kroczek12 »

K63 pisze: No i wykrakałem. Po kilkugodzinnej nieobecności, po powrocie do domu stwierdziłem brak odbioru na SFN z k. 45. Nie jest u mnie możliwy odbiór z żadnego z trzech nadajników nadających mux-1 na k.45. Moc - 90-100%, jakość - 0%. Dzwonił do mnie mieszkający niedaleko znajomy, ze u niego jest tak samo. No, ale jak widzę nie tylko u nas.
No coś dziwnego się dzieje na k45 w obszarze Gorlice-Szczawnica-Tarnów. Jak była uruchomia pierwsza Szczawnica i jak tylko ona nadawała MUX1 to miałem maksymalną moc czyli 100% - dzisiaj jest to 50% !! Tarnów również odbierałem - miałem 60%, dzisiaj 0% (brak odbioru). Z Gorlic i tak nigdy nic nie łapałem bo mnie Maślana Góra zasłania więc tu nic nie mogę powiedzieć. Tak czy siak włączenie dzisiaj Gorlic jeszcze bardziej pogorszyło sytuację.

Czekamy na naprawienie problemu. Moi sąsiedzi również mają identyczny problem jak ja - przynajmniej dwóch potwierdziło moje spostrzeżenia. Nie wieżę że sytuacja pozostanie w takim stanie jaki jest teraz. Ja mam mieć 50% sygnału MUX1 na DAT75 a co mają powiedzieć co mają połowę mniejszą antenę, a druga sprawa MUX2 bedą łapać z Tarnowa bo już ze Szczawnicy za mało 5kW. Instalacje dwu antenowe?

saxo

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: saxo »

kroczek12 pisze:edit/ Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum.
Kilka razy już pisałem na temat problemów z odbiorem w sfn-ie ze Szczawnicy czy Tarnowa.
Mam propozycje otwórzmy nowy dział i opiszmy te problemy może w końcu ktoś z Emitela tym się zajmie.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: Jarosław Bałuka »

Poprawność synchronizacji nadajników w Tarnowie i na Przehybie została sprawdzona - wszystko jest OK. Gorlice zostaną zweryfikowane jak najszybciej.

kroczek12
Posty: 260
Rejestracja: 8 stycznia 2009, o 20:12
Miejscowość: Grybów
Odbiornik: Samsung QLED QE65Q67RAT
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Gorlice/Maślana Góra

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: kroczek12 »

Wiesz co zaczekajmy chwilę jeszcze - może właśnie Emitel konfiguruje ten SFN. Zresztą Pan Jarosław Bałuka tutaj zagląda i liczę na Jego interwencję. Chodź uważam że trzeba z tym szybko interweniować bo Emitel ma jeszcze tydzień na testy i czas na manewry w eterze.

edit. O jest Pan obecny. Panie Jarosławie ale ja mam dzisiaj 50% mocy sygnału ze Szczawnicy. Kiedy ona sama nadawała MUX1 było to pełne 100/100. Dzisiaj MUX1 mi zgasł z Tarnowa. MUX1 przy tym 50% zdarza się że zapiskelizuje. To nie może tak pozostać.

grzegorz0plonka

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: grzegorz0plonka »

Jarosław Bałuka pisze:Poprawność synchronizacji nadajników w Tarnowie i na Przehybie została sprawdzona - wszystko jest OK. Gorlice zostaną zweryfikowane jak najszybciej.
A moim zdanie nie jest ok. Zeby było ok, to nie było az tyle posty narzekan. A jak pojawił problem to piszą tutaj. Już sporo uzytkowników bardzo wyrażnie pisali, JASNE logicznie.

Poczytaj dokladnie te posty pisali i posprawdzaj dokladnie w poprawność synchronizacji nadajników. Napewno gdzies musi byc błąd.

Awatar użytkownika
manguscik
Posty: 82
Rejestracja: 24 czerwca 2009, o 22:57
Odbiornik: LG 47LK950S, Philips 42PFL5405,karta TV USB NANO MT4161
Instalacja antenowa: AWS-1033 SilverLine /FM/BIII/2*UHF/33dB DIPOL 44/21-69 Tri Digit, Antena VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice, Rzeszów SG, Tarnów, Kielce

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: manguscik »

Widać że MUX-1 jest nadawany na niższym kanale i od razu widać tego efekty bo na antenie dookolnej dołączonej do karty USB odbiera w każdej pozycji :)siła 100 % jakość 80 % a MUX-2 trzeba antenkę unieść wyżej i ucelować na komin i wtedy jest siła 100% jakość 80 % w innym wypadku szatkuje i jakość skacze. Jak widać kanał na jakim nadje dany MUX ma duże znaczenie co widać w moim przypadku mimo tej samej mocy obu MUX 20 KW

Bartt

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: Bartt »

Ponadto mux-1, kanał 45 pracuje w SFN, oraz ma gorsza korekcję błędów czyli 5/6 zamiast 3/4 - to też pewnie ma wpływ na odbiór ;).

Nie wiem jak to wszystko będzie działać po ASO, ale jeśli chodzi o mux-1 i tą sieć SFN na k. 45 to jest to przewidziane jako rozwiązanie docelowe.
Niestety widzę tutaj pewną niekonsekwencję ponieważ z kolei mux-2 po wyłączeniu analogu jest przewidziany na k. 23 jako SFN z Krakowem: http://www.transport.gov.pl/files/0/179 ... nikBIP.pdf Więc mamy tu dla tych samych odbiorców 2 rózne obszary SFN co chyba nie jest dobrym rozwiązaniem, bo może się okazać że jeśli ustawimy antene na najlepszy sygnał mux-1, to pogorszy nam się mux-2. Nie wiem czy tak będzie, ale sygnalizuję możliwy problem.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: K63 »

W kilka godzin po włączeniu k. 45 z Gorlic, u mnie zrobił sie totalny bajzel w odbiorze. A na samym początku, w godzinach przedpołudniowych wszystko było OK. Wczoraj wieczorem nie mogłem odebrać mux-1 z Przehyby, Tarnowa, ani Gorlic. Dzisiaj przekręciłem antene na Chorągwicę i owszem - odbiór mam. Ale na obydwu mux-ach z o wiele gorszymi parametrami niż mogłem odbierać dotychczas. Mux-1 działa w miarę poprawnie, ale zdarzają sie czasami zacięcia, natomiast sygnał mux-2 w zasadzie jest na pograniczu odbioru. Ponadto pogorszył się także sygnał mux-2 z Przehyby, z której mam (miałem) najmocniejszy i najstabilniejszy sygnał. Co jakiś czas pojawiają się kilkusekundowe zaniki sygnału (moc jest stabilna, ale od 0 do 100 skacze jakość) co do tej pory nigdy nie miało miejsca. Nie sprawdzałem jeszcze Tarnowa. Sucha Góra także nie daje sie do stabilnego odbioru. Ale tutaj winne może być drzewo, które w ostatnim czasie bardzo mocno wypuściło liście i może tłumic sygnał. W zasadzie z żadnego kierunku nie mam obecnie mozliwości odbioru mux-1 i mux-2 z maksymalnymi lub prawie maksymalnymi parametrami umożliwiającymi stabilny odbiór, z czym do tej pory nie miałem problemu.
No i mój wniosek jest taki, że byc może lokalizacja, która dotychczas wydawała sie komfortowa, bo umożliwiała odbiór z kilku nadajników, teraz może być przekleństwem tam gdzie nadawany jest SFN.
Pozostaje tylko nadzieja na właściwe zsynchronizowanie Gorlic. Prace chyba trwają, bo niedawno przejeżdżałem koło komina i widziałem prawdopodobnie wóz techniczny Emitel-a.

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: kemi73 »

Ciekawe co mnie czeka jutro jak wrócę do domu aż boję się myśleć, szczególnie pamiętając jazdę z SFN na kanale 61 pomiędzy Gorlicami a Suchą Górą. Przy okazji Panowie Jarkowie kto wpadł na genialny pomysł i bez testów wymyślił SFN w terenach górzystych. Testowaliście tyle lat z Suchej Góry ale jakoś nikt z Emitela nie pomyślał o testach SFN a teraz mamy co mamy.

grzegorz0plonka

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: grzegorz0plonka »

Teraz jest najwyższy czas aby porządnie testowac SFN. Widocznie emitel jeszcze nie testował SFN. Nie można zregnowac SFN i dac cos innego częstotliwosć aby nie zakłócały drugiego nadajnka.

A radio cytrowy to bardzo przydało SFN. Jak jedzie samochodem to nie musiał ciagle zmieniać kanały. A telewicja nie oplaca się miec SFN, i tak nie da się ogladać jak podrozuje z samochodem.
Ostatnio zmieniony 24 maja 2012, o 17:23 przez grzegorz0plonka, łącznie zmieniany 1 raz.

kroczek12
Posty: 260
Rejestracja: 8 stycznia 2009, o 20:12
Miejscowość: Grybów
Odbiornik: Samsung QLED QE65Q67RAT
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Gorlice/Maślana Góra

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: kroczek12 »

Wczoraj pisałem że po włączeniu emisji z Gorlic całkowicie znikł mi sygnał MUX1 z Tarnowa. Dzisiaj sygnału też nie ma. Jedynie MUX2 z Tarnowa mam praktycznie na max moc sygnału.

Szczawnica (również po włączeniu MUX1 z Gorlic) pozwala na 50% mocy MUX1. O MUX2 nie bedę mówił bo sygnał może jest max 30% i nie mam mowy o komfortowym odbiorze MUX1 i MUX2..

Nie wyobrażam sobie tego że tak będę przez najbliższe lata odbierał telewizje.
Panie Jarosławie, problem jest i to duży, sytuacja jest bardzo poważna.

Jak Szczawnica jeszcze sama nadawała MUX1 to było 100% moc sygnału, później to malało stopniowo z czasem włączenia Tarnowa potem Gorlic. Dziś nie ma poprawnego-bezbłędnego odbioru MUX1 z czegokolwiek. A tak mi się marzył TVP INFO lokalne (pozostałe kanały i tak są na SAT) bo na to mi nie pozwalała telewizja analogowa.

grzegorz0plonka

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: grzegorz0plonka »

TRAGEDIA! Oczywiście napisałem do Jarosław Bałuka, ze kolejnie napisał zły odbiór. Widzę, ze nkt nie reaguje. jedyny drogą mozecie pisac do emitela. Robiłem juz co mogłem i doradziłem wszystko. Jak nie uwierzyć co to napisałem to trudno i wiecej tutaj nie opiszę. Wycie teraz trzeba powalczyć. Trudno zapomnieć, ze wcześniej działało bardzo dobrze.

kroczek12
Posty: 260
Rejestracja: 8 stycznia 2009, o 20:12
Miejscowość: Grybów
Odbiornik: Samsung QLED QE65Q67RAT
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Gorlice/Maślana Góra

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: kroczek12 »

Również pisałem do Pana Jarosława wiadomość. Jest przedstawicielem firmy Emitel więc myślę że poważnie odbierze wiadomość, przecież nie będę zostawiał korespondencję na dzienniku podawczym w Krakowie. Przecież nam tylko zależy aby wszystko dobrze funkcjonowało.

Odbioru jak nie było tak nie ma z Tarnowa. Na Szczawnicę nie przekręcę anteny bo i MUX1 i MUX2 jest od 30 do 50%. Z Tarnowa chociaż jest ten MUX2 ok.

Bartt

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: Bartt »

Tutaj: https://docs.google.com/file/d/0B_i9WpI ... edit?pli=1 można poczytac (i zgłębić wiedzę ;) ) na temt SFN. Generalnie wniosek tego opracowania jest taki, że najlepsze działanie sieci SFN można zapewnic za pomocą wielu nadajników małej mocy minimalizujących zakłócenia własne sieci, oraz że należy stosować modulacje 16QAM, a nie należy stosować 64QAM (obecnie w użyciu w Polsce).

Zablokowany