DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

grzegorz0plonka

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: grzegorz0plonka »

Super dales link, bardzo dobrze opisane. Gratuluję, ze znalazles błąd. w takim razie sami znajdziemy bład.
Wyraznie napisane.

"W przypadku sieci
SFN nie zaleca się emisji za pomocą modulacji 64QAM
ze względu na trudności w uzyskaniu odpowiedniego
pokrycia. MoŜliwe jest wykorzystywanie modulacji
16QAM lub QPSK jednakśe w związku z wymaganiem
odpowiedniej przepływności sygnału cyfrowego zaleca
się tryb transmisji 16QAM,,

Oczywiscie, jest troche błąd przez emitela. Pewnie nie zauwazył.

saxo

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: saxo »

Tak myślę że te problemy z sfn-em to nas ugotowały.Miałem nadzieję że spokojnie będę oglądał ME
w nowo wybudowanej do tego celu altance i pewnie nic z tego. Myślałem że siedząc wygodnie przed telewizorem będę w pełni poddawał się emocjom sportowym ,miałem nadzieje że w Polsce w końcu coś się uda ,ale to chyba moja naiwność ,albo tylko sen - i wraca rzeczywistość że tylko niektóre z nich wymienię autostrady ,kolej,afera z biletami no a teraz problem z fsn-em nadajników Szczawnica -Tarnów-Gorlice . panowie z Emitela czy te testy przypadkiem nie są za późno? Najlepiej powiedzieć że jest ok! I zostawić to zwykłym ludziom niech się bujają.
Czy w Polsce nie może być nigdy normalnie?

Bartt

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: Bartt »

@grzegorz0plonka
Tylko zauważ że wybrana w Polsce modulacja (64QAM) pozwala na nadawanie większej ilości programów, zmiana modulacji na 16QAM oznaczała by znaczną degradadacje jakości kanałów spowodowaną ograniczeniem przepływności całego mux-a np. do 15 Mbit/s (obecnie jest około 24 Mbit/s) lub rezygnacje z części kanałów. W dodatku planowane jest jeszcze dodanie kanałów TVP w HD kosztem usuniecia i spadku jakości pozostałych kanałów TVP.

Tak to jest "jak się chce zjeść ciastko i mieć ciastko" - że przytoczę tu znane powiedzenie ;) . Można wybrać dużo kanałów w mux kosztem gorszego zasięgu, albo mniej kanałów w mux, więcej danych na korekcję błędów, co oznacza lepszy zasięg. Nie da się zrobić obu rzeczy naraz. Ja jestem fanem tej drugiej opcji bo obecnie w 3 mux-ach naliczyłem tylko 9 sensownych kanałów (reszta jest dostępna z sat za free, albo nie nadaje się do oglądania :evil:

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: kemi73 »

Ja bym dodał jeszcze ten problem z zawieszeniem anten wygląda na to że te warunki nie do końca zostały spełnione. Tylko co teraz Emitel zrobi z tym problemem. Czekamy teraz na ruch fachowców :).

grzegorz0plonka

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: grzegorz0plonka »

@Bartt
To prawda, ze musiałby rezygnować kanały. Ale nie warto. Najlepiej rezygnowac sfn.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: K63 »

Panowie, ja bym jeszcze zachował spokój. Jak juz wspominałem na forum, podobna sytuacja była w grudniu 2011 po włączeniu mux-2 z komina:
K63 pisze:W momencie włączenia MUX-2 z Gorlic, straciłem całkowicie odbiór z Przehyby (moc - 100, jakość -0, a wcześniej zawsze była 100), chociaż antena odwrócona jest niemal w przeciwnym kierunku niż Gorlice. Odwróciłem więc antenę na Suchą Górę, a potem na Gorlice (10km) i objaw jest identyczny (jakość-0, moc-100). Nie jestem w stanie odebrać MUX-2 z żądnego okolicznego nadajnika nadającego na 61k. Wszystkie pozostałe częstotliwości działaja jak dotychczas.
Jak sobie przypominam, po ok. tygodniu wszystko wróciło do normy i odbiór SFN na k.61 był juz możliwy. Tylko, czy to musi az tak długo trwać ?
Ponadto Pan Jarosław tak sie ustosunkował do trwającej wówczas dyskusji:
Jarosław Bałuka pisze:Wiem, że najłatwiej jest zarzucić Emitelowi złe nadawanie - takie spostrzeżenie naturalnie nasuwa się jako pierwsze. Jednak polecam analizę informacji podanych w tym wątku http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=47&t=2556
Niestety, a wyszło to już w innych rejonach kraju z pracującymi SFN-ami, na nasz rynek trafiło sporo tanich odbiorników o podobnej konstrukcji, które nie radzą sobie poprawnie z odbiorem emisji synchronicznych. W takich przypadkach chyba jedynym skutecznym sposobem jest odpowiedni dobór ustawienia anteny, w którym jeden sygnał jest maksymalnie wzmocniony a drugi maksymalnie wytłumiony. I nie koniecznie jest to kierunek bezpośrednio na nadajnik.
Nasze emisje są rygorystycznie kontrolowane pod względem zapewnienia parametrów zgodnie z normami DVB. Oczywiście, jak zwykle z uwagą przyglądamy się otrzymywanym informacjom, jednak na problemy nie wynikające z naszej usługi nie zawsze znajdziemy lekarstwo.
Rozumiem, ze na rynku jest sporo sprzętu, który może nie podołać SFN, ale czy do niego można zaliczyć Panasonica ?

kroczek12
Posty: 260
Rejestracja: 8 stycznia 2009, o 20:12
Miejscowość: Grybów
Odbiornik: Samsung QLED QE65Q67RAT
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Gorlice/Maślana Góra

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: kroczek12 »

Również pamiętam problemy z MUX2 na k61 jak były włączane emisje. Trzeba zaczekać aż wszystko będzie dopracowane. Z tym że wtedy był zupełnie inny SFN - Gorlice 20kW, Szczawnica 5kW, z Rabką 1kW i Zakopanem 20 kW a teraz mamy SFN = 3 emisje z czego jedna bardzo silna bo 50kW. Po przeczytaniu tego dokumentu który tu wyżej podał Bartt, wynika SFN sprawuje się lepiej gdy jest sporo ale słabym emisji a nie mocnych - więc może nie być tak kolorowo jak z SFN na k61.

Sytuacja wygląda tak jakby SFN bym rozsynchronizowany i wszystkie emisje na k45 się własnie na wzajem zakłócały a nie wspomagały.

Miejmy nadzieję że wszystko dobrze się skończy jak z MUX2. Jak nie, to mam nadzieje że Emitel stanie na wysokości zadania i wszystko zrobi aby rozwiązać ten problem w co więżę bo to solidna firma.

No ja chyba też nie mogę zaliczyć Sony Bravie do tanich odbiorników. Zresztą na pozostałych urządzeniach posiadających dvb-t mam taki sam odbiór MUX-ów jak na Sony.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: K63 »

Kupiłem dzisiaj zasilacz z regulacją napięcia i postanowiłem rozpocząć testy. Wychodząc z założenia, że sygnał SFN na k.45 z Gorlic może być dominujący (z racji małej odległości- 10km)), postanowiłem maksymalnie go osłabić. Z obniżonym do minimum wzmocnieniem testy rozpocząłem od Przehyby. Zwiększając stopniowo napięcie od minimum do maksimum, niestety nie udało mi sie odebrać zadnego sygnału na k.45. Dokładnie taka sama sytuacja była po przekręceniu anteny na Tarnów. Przyszła kolej na Gorlice. No i udało mi sie złapać sygnał na k.45 z Gorlic. Niestety jego odbiór jest możliwy tylko w niewielkim zakresie zmiany uzyskanej wartości napięcia. Minimalne zmniejszenie powoduje jego osłabienie, a zwiększenie powoduje nagły spadek jakości do zera, co w obydwu wypadkach skutkuje całkowitym brakiem odbioru. Uzyskany w ten sposób maksymalny sygnał jest stosunkowo słaby i niestety nie daje możliwości stabilnego odbioru, bo posiada baaardzo dużą ilośc błędów (moc-100%, jakość - 10-20%). Przekręcenie anteny z tak ustawionymi parametrami wzmocnienia na Przehybę lub Tarnów, nie daje oczywiście zadnej mozliwości odbioru mux-1 z tych nadajników. Dodatkowo parametry odbioru mux-2 z Gorlic - przy wzmocnieniu umożliwiającym ten kiepski odbiór mux-1 - są marne, chociaż i tak dużo lepsze niz mux-1 (na k.61 teraz jest: moc-100%, jakość-30-50%, a przed włączeniem k.45 miałem możliwość uzyskania sygnału 100/100).
Mało tego. Zastosowany zasilacz przy możliwym maksymalnym wzmocnieniu, nie daje tak dobrych parametrów odbioru sygnału mux-2 z Przehyby i Tarnowa, jakie daje zasilacz o stałym napięciu. Ponadto przy takiej konfiguracji moge zapomniec o odbiorze sygnału z Bardejova.
Reasumując, uzyskane wyniki wskazują - wg mnie - jaki wpływ ma komin EC Glinik na prawidłowe funkcjonowanie SFN na k.45, ale także na inne częstotliwości. I być może, jeżeli nie nastąpi w tym względzie oczekiwana poprawa, będę musiał zastosować wzmacniacz selektywny. Umożliwi mi to - za pomocą zwiększania lub zmniejszania wzmocnienia na interesujących mnie kanałach - uzyskanie maksymalnych parametrów odbioru. Być może nie obejdzie sie bez instalacji wieloantenowej. Generalnie, po włączeniu Gorlic u mnie z odbiorem jest masakra.
No, i czy tak ma wyglądać cyfryzacja dla przeciętnego odbiorcy ? Czy do zbudowania prostej instalacji, koniecznie potrzeba profesjonalnego sprzętu np. dobrej klasy miernika, wzmacniaczy kanałowych, tłumików, filtrów itp ?

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: kemi73 »

Dziwi mnie tylko dlaczego nie odbierasz nic z Suchej Góry. Ja pewnie przy tych cudach zafundowanych nam przez fachowców z powrotem wrócę na odbiór z SG.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: K63 »

Sucha Góra jest co prawda osiągalna, ale na stosowanym wcześniej zasilaczu o stałym napięciu. Z odbiorem nie było problemu zimą. Wówczas kierując antenę na SG, osiągałem całkiem niezły rezultat (łapiąc równocześnie lekko z boku sygnał z komina) http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... start=2604 . Teraz niestety mocno to utrudnia bujna korona drzewa i być może emisja z komina na k.45. Odbiór niby jest, ale nie można uznać go za stabilny. U Ciebie z SG może nie będzie problemu. Chyba że, tak jak w wielu przytoczonych tutaj przypadkach - po włączeniu SFN k.45 - będziesz teraz miał lekko osłabioną jakość.

Bartt

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: Bartt »

@K63
Dodatkowo parametry odbioru mux-2 z Gorlic - przy wzmocnieniu umożliwiającym ten kiepski odbiór mux-1 - są marne, chociaż i tak dużo lepsze niz mux-1 (na k.61 teraz jest: moc-100%, jakość-30-50%, a przed włączeniem k.45 miałem możliwość uzyskania sygnału 100/100).
To co tu napisałeś może wskazywać (choć nie musi) na przesterowany wzmacniacz. Oczywiście byłaby większa pewność co do tego, gdyby nie ten nieszczęsny SFN. Ale jednak teoretycznie nie powinno być wpływu włączenia emisji z Gorlic na k. 45 na odbiór na kanale 61. Jeśli masz ten wzmacniacz co w podpisie (PAP633) to wiesz że ma on duże wzmocnienie i być może "zwariował" po włączeniu silnego sygnału z Gorlic - zmniejszanie napięcia może trochę pomóc, ale tylko podmiana na słabszy wzmacniacz może coś wyjaśnić, zas sygnał na k. 45 na pewno jest mocniejszy niż ten na k. 61 z racjii niższego kanału. Wiem co nieco jak zachowują się przesterowane wzmacniacze, ponieważ mam u siebie poligon doświadczalny spowodowany silnym sygnałem CDMA z pobliskiego masztu - wszystkie wzmacniacze z anten siatkowych w okolicy natychmiast "wysiadają" mimo że anteny ustawione w zupełnie innym kierunku niż ten maszt. Jako tako dają jeszcze rade te z serii LNA, a najlepiej jest po prostu po założeniu filtru CDMA (na ok. 460MHZ).

Być może będziesz potrzebował 2 instalacje - jedną na odbiór daleki, a drugą na lokalny. Ewentualnie można by pokombinować z takim ustawieniem anteny aby od strony Gorlic kierunek był max. zasłonięty.

Podsumowując - jest bardzo trudno odebrać słabe sygnały gdy w pobliżu są silne na zblizonych częstotliwościach ;)

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: kemi73 »

Ech i nacieszyłem się odbiorem z Tarnowa po włączeniu Gorlic na 45 kanale przy skierowanej antenie na Tarnów miałem jakość 0%, po przestawieniu anteny na Suchą Górę mam obecnie na 42 kanale 85% z SG. Kanał 45 skoczył na 68% ale tego się nie da oglądać ciągła pikseloza. No panowie z Emitela teraz na was kolej czy jesteście sobie w stanie poradzić z takim problemem czy też polegniecie jak w Warszawie. Obyście nie byli fachowcami tylko z nazwy.

grzegorz0plonka

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: grzegorz0plonka »

Niestety tak się sklada ze, na modulacja 64QAM nie bedzie działał poprawnie SFN.
emitel koniecznie musi rezygnować SFN.

Powiem jeszcze, nadajnk w Rąbce nie pracuje SFN. Dużo osób pisało, ze bardzo zadowolenie i odbiera bardzo dobrze i nawet kilkanascie kilometrów, nawet w nowym targu odbierali. A moc ma słabiutko.

Bez SFN działa jak najlepiej. Nie rozumiem po co emitel uzywać SFN.

kiedy koncu emitel reaguje takie sytuacje.

Bartt

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: Bartt »

@grzegorz0plonka

Po prostu brakuje wolnych kanałów. Wszystkie najlepsze są zajęte przez analogowe emisje (głównie kanały TVP i Polsat) i dlatego jest konieczność stosowania SFN. Niestety wygląda na to że system który powinien (teoretycznie) pomagać w odbiorze nie za bardzo się sprawdza zwłaszcza w górach. Pamiętaj też że wybrana modulacja, kanały na których są nadawane mux-y oraz upchanie ich niepotrzebnymi programami to nie wina Emitela tylko efekt pracy naszych urzędników. Tak więc jedynie co Emitel może zrobić w tym przypadku to próbować tak ustawić parametry nadawania aby odbiór był jak nalepszy. Natomiast jeśli nie da się poprawić tej sytuacji, to pewnie Emitel wspólnie z UKE będą szukali innego rozwiązania. Najprostszym jest znalezienie innego kanału dla któregoś z trójki Szczawnica, Gorlice, Tarnów, ale jak pisałem na początku - najlepsze kanały zajmuje analog, dodatkowo w górach jest ponad 100 przemienników które też zajmują kanały.

Powiedzmy sobie szczerze - teraz trwają właśnie w naszym kraju testy DVB-T ;). Bo np. kilkuletnią emisję 3 kanałów TVP w mpeg-2 z Suchej Góry trudno nazwać testem, była to regularna emisja nawet dla okolicznych sieci kablowych - a właśnie wtedy trzeba było testować, eksperymentować z SFN w górach.

grzegorz0plonka

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: grzegorz0plonka »

Niestety nie do konca, ze brakuje wolnego kanały. Tutaj na stronie http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... ania-mux-2 jest napisane, ze na docelewy w 2013 mux2 nadal bedzie uzywał SFN.
Mi się po prostu bardzo nie podoba, bo SFN nie daje stablinosci odbióru.

Cos takiego znalazłem w youtubie dvb-t SFN http://www.youtube.com/watch?v=nivEgliK ... ure=relmfu

Ok. Dużo pisalismy o problemach zły odbiór i już wyczerpaliśmy temat.

Teraz poczekamy kiedy emitel zacznie zareaguje i bedzie zastanawiał rozwiązanie problemu.

jvcbiecz

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: jvcbiecz »

Mieszkam 12 km w linii prostej od nadajnika. Mux 1 śmiga bez problemu za to na mux2 prawie nie ma sygnału. Przy czym wcześniej działał na wysokim procencie. Jaki jest tego powód?

Przmus

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: Przmus »

jvcbiecz pisze:Mieszkam 12 km w linii prostej od nadajnika. Mux 1 śmiga bez problemu za to na mux2 prawie nie ma sygnału. Przy czym wcześniej działał na wysokim procencie. Jaki jest tego powód?
Hmm... może to być podobny problem, co mamy na Dolnym Śląsku, od tygodnia.
Zapraszam do przeczytania ostatnich postów z tematu: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... &start=760

grzegorz0plonka

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: grzegorz0plonka »

Jesli emitel nie rozwiazać problem do konca maja to naprawdę koniec zartów i bedziemy pisać do uke i gazety. Miało byc sukces dvb-t, ale nie jest.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: K63 »

Nie było mnie od piątku w domu. Dzisiaj włączam tv i totalne zaskoczenie. Mux-1 i mux-2 Gorlic śmigają w najlepsze na max. mocy i jakości. Póki co nie zauważyłem także błędów. Zaznaczam ,ze od piątku nic w instalacji nie było ruszane. Jak wspomniałem w przedostatnim swoim poście, odbiór mux-1 na k.45 był praktycznie niemożliwy. Nie mam dzisiaj niestety czasu i możliwości, aby temat dogłębnie zbadać i zobaczyć jak wygląda odbiór SFN z Przehyby i Tarnowa. Zobaczę jutro.

jvcbiecz

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: jvcbiecz »

Kolego K63 a czy obecnie działa Ci 1 i2 mux bez problemu?

Zablokowany