DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: K63 »

Mam - potwierdzającą moje przypuszczenia - odpowiedż z UKE:
Uruchomienie mux-3 z Maślanej Góry - lipiec 2013 !
Szanowny Panie
Informujemy, że w dniu 19 marca br. sygnał TVP1 z nadajnika Góra Cmentarna zostanie wyłaczony. Program TVP1 można obecnie oglądać z nadajnika DVB-T zlokalizowanego na kominie EC Glinik w kanale 45 (MUX1).
Docelowo po wyłączeniu w dniu 22 kwietnia br. emisji analogowej na terenie Gorlic program TVP2 z Góry Cmentarnej zostanie zastąpiony uruchomionym nadajnikiem DVB-T z komina EC transmitującym MUX3 w kanale 34. Wówczas stacja nadawcza TV na Górze Cmentarnej zostanie całkowicie wyłaczona.
Co do nadajnika DVB-T Maślana Góra to zostanie on uruchomiony w lipcu br. i po przekonfigurowaniu będzie nadawał MUX3. Bliższe informacje będą znane w terminie późniejszym.
Pozdrawiam
Jan Wantuch
Naczelnik WKR
Urząd Komunikacji Elektronicznej Delegatura w Krakowie

kroczek12
Posty: 260
Rejestracja: 8 stycznia 2009, o 20:12
Miejscowość: Grybów
Odbiornik: Samsung QLED QE65Q67RAT
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Gorlice/Maślana Góra

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: kroczek12 »

Hmm, bardzo ciekawa informacja z tą Maślaną Górą bo myślałem że wszyscy na niej już położyli kreskę i nic cyfrowego z niej nie ruszy...
No ale jak mamy to rozumieć że MUX3 będzie od 22 kwietnia z komina EC, a od lipca dodatkowo z Maślanej Góry? Tylko nie wiem czy byłaby wtedy potrzeba już emisja z komina EC bo sygnał z Maślanej elegancko by pokrył teren z zasięgiem z komina EC.
Ostatnio zmieniony 12 marca 2013, o 08:06 przez kroczek12, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: K63 »

Na pewno byłoby lepiej, ale z taką mocą nie ma szans
a.d. pisze:Mux-3 K34 Gorlice Maślana Góra H 20W
Ciekawe czy wystarczy na doświetlenie Grybowa, czy tez okolic Gorlic, które analogowo doświetla teraz Góra Cmentarna.

kroczek12
Posty: 260
Rejestracja: 8 stycznia 2009, o 20:12
Miejscowość: Grybów
Odbiornik: Samsung QLED QE65Q67RAT
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Gorlice/Maślana Góra

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: kroczek12 »

Najważniejsze żeby nadajnik w okolicy Grybowa był czy to Maślana Góra czy to obecny TSR (góra Kamienna) bo obecnie tv publicznej nie da się odbierać z MUX1 w Grybowie. 20W - trudno się wypowiadać czy to dużo czy mało. Weźmy pod uwagę że Maślana Góra jest 3km dalej od Grybowa niż TSR, a przemiennik ma moc 5W i 60W.
No ale cały czas istnieje kwestia z MUX1 bo, owszem tv publiczną będziemy mieli z lokalnego doświetlenia, ale cały czas będzie istniał problem z odbiorem tego MUX1. Czy nadawcy będą wspaniałomyślni i będą zainteresowani podobnym doświetleniem jak TVP.... Może Emitel zasugeruje takie rozwiązanie.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: K63 »

Nawet gdy Maslana Góra doświetli Grybów, to zapewne nie będzie rozwiązaniem dla bardziej wymagających odbiorców, którzy będą chcieli mieć wszystkie mux-y. Jezeli po osiągnięciu parametrów docelowych przez siec dvb-t , nadal w Grybowie będzie problem z ich odbiorem z jednego kierunku (np. z Tarnowa lub Przehyby), trzeba będzie rozbudować instalacje do co najmniej dwóch anten. Miejmy nadzieję, ze niedaleka przyszłość przyniesie nam jednak zmiany na korzyść.
Na doświetlania mux-ów komercyjnych raczej bym nie liczył. Oni nie muszą pokrywać swym zasięgiem całego kraju. Wolą białe plamy doświetlać ze satelity i brać za to kasę. A na doświetlanie naziemne tą kasę musieliby wydać. Chociaż z drugiej strony ciekawe co by było gdyby w mux-1 były programy TVP, np. TVPinfo.

Awatar użytkownika
manguscik
Posty: 82
Rejestracja: 24 czerwca 2009, o 22:57
Odbiornik: LG 47LK950S, Philips 42PFL5405,karta TV USB NANO MT4161
Instalacja antenowa: AWS-1033 SilverLine /FM/BIII/2*UHF/33dB DIPOL 44/21-69 Tri Digit, Antena VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice, Rzeszów SG, Tarnów, Kielce

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: manguscik »

Jak wynika ze strony http://cyfryzacja.gov.pl wykaz nadajników objętych III etapem wyłączeń w podziale na obszary wykorzystywania częstotliwości telewizji analogowej Elbląg, Rzeszów, Szczecin, Warszawa, Wisła zostaną wyłączone główne stacje nadawcze oraz stacje poza obszarem, które retransmitują sygnał analogowy TVP1 i TVP2 emitowany przez stację główną Rzeszów/Sucha Góra i miedzy innymi w wykazie jest Gorlicki TSR g. Cmentarna.

Co ciekawe wydawało mi się że w Gorlicach wyłączona może zostać TVP 1 bo sygnał dla TSR jest pobierany z S.G ale że TVP 2 również to mnie dziwi bo wydawało mi się że TVP2 było z pasmem lokalnym TVP Kraków aczkolwiek mogę się mylić bo już od dłuższego czasu korzystam z DVB-T. Zobaczymy co się stanie w dniu dzisiejszym po północy.

Link do wykazu nadajników objętych III etapem >>>link<<<

Kolejny wykaz z podziałem na gminy >>>link<<<

kroczek12
Posty: 260
Rejestracja: 8 stycznia 2009, o 20:12
Miejscowość: Grybów
Odbiornik: Samsung QLED QE65Q67RAT
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Gorlice/Maślana Góra

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: kroczek12 »

@K63
No ale odnośnie MUX1 w Grybowie. No to coś musi się zmienić, bo nie sądzę by Grybów docelowo był pozbawiony tego muxa. W Tarnowie nie planuje się już zwiększenia mocy, to samo w Szczawnicy. Gorlice i tak nigdy nie będą dostępne z uwagi na Maślaną Górę. Tak więc konieczne doświetlenie podobnie jak to planowane MUX3. A tak by się przydała emisja wszystkich obecnych i przyszłych mux-ów z lokalnego nadajnika, aby nie stosować systemu wieloantenowego.

Tak jak mówisz, dobrze wybyło jakby jakiś kanał TVP się w nim znalazł to byłaby jakaś instytucja która stała by za doświetleniem…

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: K63 »

Pożyjemy - zobaczymy. Może po ASO poprawi się zasięg.
Rano dzwonił do mnie znajomy i potwierdził wyłączenie analogowego TVP1 w Gorlicach.
EDIT:
Jak się dowiedziałem przed chwilą - nie działa także TVP2. Wg informacji jaką otrzymałem z UKE, miał być wyłączony tylko TVP1.
W wykazie nadajników dzisiaj znalazłem, że TVP1 1 TVP2 z Gorlic - OFF.

Awatar użytkownika
manguscik
Posty: 82
Rejestracja: 24 czerwca 2009, o 22:57
Odbiornik: LG 47LK950S, Philips 42PFL5405,karta TV USB NANO MT4161
Instalacja antenowa: AWS-1033 SilverLine /FM/BIII/2*UHF/33dB DIPOL 44/21-69 Tri Digit, Antena VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice, Rzeszów SG, Tarnów, Kielce

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: manguscik »

Masz racje na dzień dzisiejszy analogowa TV w Gorlicach to tylko TV PULS. Dla osób zainteresowanych odbiorem MUX-3 z Suchej Góry to bez problemu można go odebrać nawet na dipolu z syntetyzatorem powieszonym na strychu z siłą 95% i jakością 57%.

Poniżej małe screny :)


ObrazekObrazek
ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: m@rtops »

wg.jakiego kalkulatora robiłeś ten dipol? :lol:

nie wiem czemu ale mam wrażenie że rozgałęźniki 1x2 masz podłączone z "głównym" - "WYJściem" do "WYJścia" sygnału :?

Awatar użytkownika
manguscik
Posty: 82
Rejestracja: 24 czerwca 2009, o 22:57
Odbiornik: LG 47LK950S, Philips 42PFL5405,karta TV USB NANO MT4161
Instalacja antenowa: AWS-1033 SilverLine /FM/BIII/2*UHF/33dB DIPOL 44/21-69 Tri Digit, Antena VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice, Rzeszów SG, Tarnów, Kielce

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: manguscik »

Wszystko jest ok jest jeden rozdzielacz na 8 wyjść + 4 sumatory RTV SAT a co do dipola to nie było żadnego kalkulatora był on robiony na szybko z przewodu 2.5 jaki znalazłem pod ręką jak wprowadzili w Gorlicach MUX-1 i tak został on do dnia dzisiejszego. Jak to mówią prowizorki trzymają się najdłużej i sprawują całkiem dobrze :)

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: m@rtops »

manguscik pisze:a co do dipola to nie było żadnego kalkulatora był on robiony na szybko z przewodu 2.5 jaki znalazłem pod ręką
chyba nie brałeś tego pytania na poważnie? ;)
ważne że działa i jest jakiś punkt odniesienia do odbioru :D

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: K63 »

K63 pisze: Rano dzwonił do mnie znajomy i potwierdził wyłączenie analogowego TVP1 w Gorlicach.
EDIT:
Jak się dowiedziałem przed chwilą - nie działa także TVP2. Wg informacji jaką otrzymałem z UKE, miał być wyłączony tylko TVP1.
W wykazie nadajników dzisiaj znalazłem, że TVP1 1 TVP2 z Gorlic - OFF.
Dzisiaj dostałem info, że emisja analogowego TVP2 jednak wróciła na Górę Cmentarną.

kroczek12
Posty: 260
Rejestracja: 8 stycznia 2009, o 20:12
Miejscowość: Grybów
Odbiornik: Samsung QLED QE65Q67RAT
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Gorlice/Maślana Góra

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: kroczek12 »

Panowie to już mało istotne czy TVP2 działa czy już nie. Za równy miesiąc i tak cały analog będzie u nas wyłączony "i nie będzie niczego". Oby tylko pojawiły się u nas odpowiednie doświetlenia które pozwolą na swobodny odbiór NTC.

No jestem mile zaskoczony że w Gorlicach tak prosto jest odebrać cyfrową z Suchej Góry na wygiętym drucie. Ja niestety muszę celować potężnymi armatami w Grybowie a i tak z mizernym skutkiem (MUX1).

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: K63 »

Równo miesiąc przed wyłączeniem analogu na Podkarpaciu pojawiły się pierwsze oficjalne informacje o obiektach doświetlających. Dzisiaj mamy miesiąc do wyłączeń we Wschodniej i Południowej Małopolsce i .... cisza. Może być tak, że doświetlenia nie będą włączane zaraz po ASO. Świadczyć o tym może m.in termin włączenia gapfillera na Maślanej Górze - lipiec b.r. Dziwne, że te informacje objęte są taką ścisłą tajemnicą. No chyba, że harmonogram i plan doświetleń robiony jest na bieżąco, niemal w ostatniej chwili. Ale byłoby to chyba mało profesjonalne. Te słowa ze strony TVPinfo Kraków interpretować można w dwojaki sposób - może być zaraz po ASO, chociaż nie koniecznie.
Harmonogram wyłączeń wg. Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji w Małopolsce przedstawia się następująco:

- 19.03.2013 rok ( Gorlice – TVP1 )

- 22.04.2013 rok ( Gorlice pozostałe kanały, Rabka, Szczawnica, Tarnów, Zakopane )

- 20 .05.2013 rok ( Kraków )

Po zwolnieniu częstotliwości wykorzystywanych w emisji analogowej, nastąpi kolejny etap wdrożenia naziemnej telewizji cyfrowej, który zapewnieni odbiór multipleksu MUX 3 dla większości mieszkańców Małopolski.

ondrasz

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: ondrasz »

Super kolega ma z tym odbiorem S.G.
Ja mieszkając na dole - na osiedlu młodych mam przed nosem górę parkową więc moja antenka zewnętrzna (ale taka praktycznie jak pokojowa typu superhiper "czyde") firmy opticum nie widzi nic poza kominem EC do którego mam ok. 2-3 km w linii prostej.
w tej odległości po wyłączeniu wzmacniaczy (przestorowywują sygnał) mam teraz siłę 51% jakość 100% z EC. Po włączeniu wzmacniacza 100% siła 0% jakość.
Niestety jak drzewo obrośnie w liście trzeba włączyć w tym czymś wzmacniacz :( żeby odbierało...

W związku z tym pytanie - na ile realnym jest włączenie 22.04.2013 mux-3 na kominie EC i z jaką mocą będzie nadawany?
Czy automatem 22.04.2013 zmieniony bedzie kanał na docelowy bodajże mux-2 ?

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: m@rtops »

ondrasz pisze:w tej odległości po wyłączeniu wzmacniaczy (przestorowywują sygnał) mam teraz siłę 51% jakość 100% z EC. Po włączeniu wzmacniacza 100% siła 0% jakość.
jeśli dobrze rozumiem - w antenie masz wzmacniacz i po podłączeniu zasilacza brak odbioru a po jego wyłączeniu - wskazania jakie podałeś? :?
jeśli tak , to:
podstawowy błąd - niezasilony wzmacniacz działa jak "tłumik" sygnału :oops:
jeśli na niezasilonym masz takie wskazania to w trybie "pilnym" zamontuj symetryzator to i liście nie powinny stanowić problemu :D

ondrasz

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: ondrasz »

dokładnie tak.
niezależnie od tego czy na dekoderze wiwa hd 85 puściłem 5v czy podłączałem zasilacz oryginalny anteny w okresie zimowym takie wskazania natomiast latem jakotako odbierają (pod warunkiem że nie pada czyli ze nie poprawiają się warunki).

Aktualnie po odłączeniu zasilania takie mam wskazania już na tv .

antena to opticum dokładnie taka jak ta :

http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemne ... cum-ax-700

tam pewnie w środku kawałek drutu z 20cm w literkę V wygiety jest i wzmacniacz. Bo cóż innego. I ładny plastik na obudowę.

Mimo to z racji odległości od EC czyli ok 2 km i bezpośredniej widoczności komina przez antenę to chodzi. Jedyną przeszkodą jest drzewo w odl. ok. 10m od anteny przesłaniające w lecie całkowicie komin.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: m@rtops »

no z podmianą na symetryzator będzie problem :?
proponuję zrobić "biquada" wg wskazówek z tego tematu
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=39&t=2930
efekty mogą cię zaskoczyć :D

ondrasz

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: ondrasz »

a spróbuję dzisiaj jeszcze pobawić się kawałkiem drutu jak znajdę w domu :)

A docelowo, jak się sprawdzi to myślę wygiąć go z drutu takiego ja do odgromówki się używa - jest gruby a przez to sztywny będzie bo miedziane to mięciutkie są.

Powiadasz że w tej antence opticum ciężko będzie wymienić wzmacniacz na symetryzator?

Zablokowany