DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: m@rtops »

nie miałem jej w ręku więc nie wiem czy jest tam możliwość dostania się do "płytki" w antenie :?

może to ci się przyda ;)
http://www.changpuak.ch/electronics/bi_ ... signer.php
wpisujesz w pierwszej ramce częstotliwość i klikasz na dole ;)
--------------------------
opis kalkulatora
1 - częstotliwość
2 - ? :oops: (lambda-ale czego dotyczy w mm nie wiem)
3 - długość boku
4 - wysokość biquada
5 - szer. ekranu
6 - wys. ekranu
7 - średnica drutu
8 - długość drutu
9 - odległość ekranu od anteny
zazwyczaj robi się pomiędzy najwyższym a najniższym kanałem ewentualnie pod najsłabszy "mux" :D

ondrasz

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: ondrasz »

zrobiłem iiii i jestem w szoku

wprawdzie suchej góry w pokoju nie zbiera ale EC siła 92-94 (w zależności od mux) jakość 100%.
Przestała odbierać rzucona za komodę, na drugim końcu pokoju (czyli wgłąb mieszkania) pomiędzy router a przedłużacz :D:D

Przy czym antena trochę na pałę zrobiona bo i drut ciut za krótki i krzywe wsio itd ale i tak nie przeszkadza. Zrobię wersję ostateczną to na stałe zagości a wynalazek opticum tanio oddam na pewnym portalu aukcyjnym :)

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: K63 »

m@rtops pisze: podstawowy błąd - niezasilony wzmacniacz działa jak "tłumik" sygnału
jeśli na niezasilonym masz takie wskazania to w trybie "pilnym" zamontuj symetryzator
Teoretycznie tak, ale ostatnio przekonałem się, ze nie zawsze. Niedawno na montażu w okolicach Gorlic zastałem starą instalację ze wzmacniaczem. Objawy ewidentnie wskazywały na przesterowanie sygnału. Najpierw wyłączyłem zasilacz, ale bez skutku. Następnie zamontowałem symetryzator i bez demontażu separatora (bez zasilania) pojawił się odbiór z jakością 95-98% i siłą 100 %. Wymiana separatora na wtyczkę nie poprawiła jakości. Więc przy mocnym sygnale wyłączony zasilacz - jeżeli tłumi- to nieznacznie.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: m@rtops »

nie wiem czy do końca chodzi nam o to samo - niezasilona płytka wzmacniacza jest tłumikiem a nie wtyczka z separatorem - jednak i ona może czasami osłabić sygnał ;)

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: K63 »

m@rtops pisze: niezasilony wzmacniacz działa jak "tłumik" sygnału
Oczywiście, że masz rację. Nie wiem co stało się z moimi oczami, ale przeczytałem "niewłączony zasilacz działa jak tłumik sygnału"
W tym wypadku niezasilona płytka wzmacniacza tez nie stłumiła mocnego sygnału na tyle, aby uzyskać odbiór. A może właśnie stłumiła go tak, że odbioru nadal nie było - tak samo jak przy zasilonym wzmacniaczu.
K63 pisze:... zastałem starą instalację ze wzmacniaczem. Objawy ewidentnie wskazywały na przesterowanie sygnału. Najpierw wyłączyłem zasilacz, ale bez skutku.

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: kemi73 »

Dlatego lepszym sposobem zmniejszenia przesterowania jest zastosowanie zasilacza z regulowanym napięciem, pozwala to w jakiś sposób zmniejszyć przesterowanie wzmacniacza. Zastosowanie regulacji bardzo ładnie pokazuje że zbytnie obniżenie napięcia powoduje to że nasz wzmacniacz zmienia się w tłumik sygnału :).

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: K63 »

7 kwietnia, godz. 12 -17 - Telewizyjne Miasteczko Cyfrowe na Rynku w Gorlicach
http://www.tvp.pl/krakow/aktualnosci/sp ... h/10631818
GORLICE „Komin Elektrociepłowni GLINIK RSTV”

MUX 1 – kanał 45 moc 20 kW ERP (TVP 1; TVP 2: TVP Kraków)

Po wyłączeniu 22 kwietnia emisji sygnału analogowego nastąpi uruchomienie nadajnika MUX 3 na kanale 34 (TVP 1; TVP 2: TVP Kraków; TVP Kultura; TVP Historia; TVP Polonia)

UWAGA!

Aktualnie analogowo emitowany jest jeszcze sygnał TVP 2 z nadajnika na Górze Maślanej, jego wyłączenie nastąpi 22 kwietnia. Jednocześnie 22 kwietnia sygnał analogowy (TVP 1, TVP 2 i TVP Kraków) zostanie wyłączony na nadajnika zlokalizowanych w Tarnowie (Góra Św. Marcina) oraz Szczawnicy (Góra Przehyba).
No i tutaj okazuje się, że Góra Cmentarna jest dla TVP Góra Maślaną. Sami nie wiedzą skąd nadają.

tarecki
Posty: 20
Rejestracja: 20 lipca 2011, o 11:54
Odbiornik: LG 55uh6507
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczawnica Przehyba - 16km

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: tarecki »

Czy ktoś wybrał się dziś na gorlicki Rynek, aby dowiedzieć się szczegółów MUX3?
Bardzo proszę o info...

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: K63 »

Byłem. Co Cię interesuje ?

tarecki
Posty: 20
Rejestracja: 20 lipca 2011, o 11:54
Odbiornik: LG 55uh6507
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczawnica Przehyba - 16km

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: tarecki »

Z jaką mocą i na jakim kanale będzie nadawał MUX3 z nadajnika na Przehybie?
Mam też pytanie o MUX2 (Przehyba), ale pewno o tym nie mówili, bo to multipleks komercyjny - kiedy zwiększą jego moc (aktualnie 5kW)?
Dzięki
Ostatnio zmieniony 8 kwietnia 2013, o 07:37 przez tarecki, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: K63 »

a.d. pisze: K34 Mux-3 RTON Szczawnica Góra Prehyba 43dBW(20KW) H D
Niestety nie udało mi się uzyskać informacji ani o mocy docelowej, ani o terminie przejścia na kanał docelowy mux-2 z Przehyby.

Awatar użytkownika
manguscik
Posty: 82
Rejestracja: 24 czerwca 2009, o 22:57
Odbiornik: LG 47LK950S, Philips 42PFL5405,karta TV USB NANO MT4161
Instalacja antenowa: AWS-1033 SilverLine /FM/BIII/2*UHF/33dB DIPOL 44/21-69 Tri Digit, Antena VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice, Rzeszów SG, Tarnów, Kielce

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: manguscik »

W dokumencie przedstawiono zasięgi stacji doświetlających (tzw. gapfillerów), które będą uruchomione w ramach IV etapu wyłączeń telewizji analogowej. Wskazane zostały miejscowości wraz z liczbą ludności, których będzie dotyczył problem przerwy w odbiorze sygnału w związku z tym, że proces włączania poszczególnych gapfillerów będzie rozłożony w czasie kilkunastu godzin od czasu wyłączenia emisji analogowej i włączenia wszystkich stacji głównych.

>>>link<<<

ondrasz

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: ondrasz »

No coś zaczynają działać zapewne - dzisiaj zdarzyło mi się krążące pojazdy emitela na ulicach Gorlic spotkać :) znaczy cyfryzacja pełną gębą nadciąga :)

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: K63 »

Gorlice / komin EC - stacja główna - włączenie mux-3 - 22-04-2013, godz. 06:00

siwy6891

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: siwy6891 »

Witam.
Działa wam MUX-2 z Gorlic. U mnie ostatnio nie działa

ondrasz

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: ondrasz »

Działa, cały czas, właśnie oglądam :) A że na robionej antence rzuconej za tv odbieram to nic innego to na pewno nie jest tylko na bank Gorlice.

siwy6891

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: siwy6891 »

Kurcze dziwne. Mux 1 mam sygnał na maxa a 2 niewykrywa mi nawet odbieram z Bobowej.

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: kemi73 »

Może jakaś informacja o antenie, ma wzmacniacz nie ma. Skoro my odbieramy to szukał bym problemów w instalacji antenowej.

siwy6891

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: siwy6891 »

Antena kierunkowa Telmor DIGIT 3DT. Wcześniej odbierałem z tarnowa mux 1 i mux 2 ale aktualnie trwają tam jakieś prace przy nadajniku i sygnał osłabiony wiec przestawiłem sie na gorlice które so o wiele bliżej i mux jeden odbieram na z siła sugnału na 100% a z tarnowa było 90% tylko niewiem dlaczego mux- 2 nie wykrywa z Gorlic

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: K63 »

Mux-2 nadaje na k.61, więc trudniej go odebrać niż k.45. Jeżeli mieszkasz w samej Bobowej, no to wzniesienie dosyć solidnie przysłania Ci Gorlice. Spróbuj antenę skierować w kierunku Brzanej. Może odbierzesz z odbicia ? Próbowałeś w kierunku Przehyby ?

Zablokowany